PDA

View Full Version : Se apropie Rajab...mai aproape de RAMADAN!!!



maryam
07-01-2008, 01:15 AM
:006:

:salam:

Cred ca nu trebuie sa asteptam sa ajungem inainte cu 1 saptamana de Luna Ramadan ca sa ne pregatim...
Nici ptr un examen nu trebuie sa inveti in ultimele nopti, nici ptr o casatorie nu-ti cunosti partenerul inainte cu trei zile de ceremonie...poate doar ptr...ultimul drum de i-ai constientiza exact iminenta ai face-o permanent...

Am sa incerc sa imi pun ordine in idei marturisindu-va ca am tot asteptat sa vad ca se misca ceva si nu vad aproape nicaieri ca se vorbeste despre pregatirea ptr Ramadan...cu atat mai mult cu cat de vineri Inshaa ALLAH incepe luna Rajab, una dintre cele 4 luni sfinte, o luna plina de virtuti, despre care insa se stie atat de putin desi de ea sunt legate momente impresionante din viata profetului*salat*, din istoria islamului.

De aceea inshaa ALLAH incepana de maine, marti vor incepe la conferintele online ptr fete (si sper ca cineva sa preia aceasta sarcina si ptr barbati...am facut o propunere dar deoc astept raspunsul :() vand la baza aceasta idee: pregatirea spirituala ptr Ramadan, rajab- shaban...ptr ca din pacate am observat ca multi musulmani stiu mai multe bid`ah decat sunna despre lunile astea.


Inshaa ALLAH sa ne ajute Bunul ALLAH si sa nu uitam ca profetul *salat* si companionii se rugau cu sase luni inainte, sau chiar cand trecea luna ramadan...se pregateau sa apuce sa ajunga sa tina aceasta luna de ramadan.


ORICE SUGESTIE, PROPUNERE ESTE DORITA, ASTEPTATA, BINEVENITA!!!

maria1tamer
07-02-2008, 05:25 PM
as salamu alaikum wa rahmatu - llah wa barakatuhu surioara
SUBHANALLAH!
ALLAH SA TE RASPLATEASCA NUMAI CU BINE pt tot ceea ce faci nu numai aici pe forum ci si in viata de zi cu zi, stiute sau nestiute, si asa cum spunea si profetul Mohammed ( salla Allahu alayhi wa salam) eu nu vreau sa slavesc pe nimeni, punand aceasta lauda a mea in fata lui Allah, dar cred ca acesta este unicul Atotstiutor si el stie foarte bine ce face fiecare.
El - hamdulillahi elledzii bi - ni' metihitetimmus - salihat.
BAREKEALLAHU FIKUM

maryam
07-02-2008, 05:37 PM
Inshaa ALLAH YA RABB pe noi toti.

Trebuie sa incep prin a-mi cere scuze, eram sigura ca stii de lectia de ieri:(... si acum, incet, incat incepi sa ma vezi cum sunt;) si m-am gandit cum ar suna sa spun asa ca...:cow: (uta):D ...ia sa vezi ce o sa debitez diseara :36_1_21::(dar Inshaa ALLAH am sa incerc sa-mi repun ordine in idei si am sa notez cam tot ce am spus .

Inshaa ALLAH o sa postez.