PDA

View Full Version : voi ati donat sange?



Eman
07-03-2008, 02:16 AM
Cand auzeam aceasta intrebare mi se facea rau.
imi dadeam singura un raspuns ,"si asa nu am eu destul mai si donez."
Toti din familia mea erau sanatosi si eu la fel sanatoasa si fericita. o singura suparere era in familia noastra ca parintii mei nu aud si nu pot sa vorbeasca normal .Ei sunt surdo-muti. Am crescut , a venit momentul cand a trebuit sa plec din Romania cu speranta ca voi avea o viata mai buna muncind pe la straini si sa fiu mai dependenta fara sa mai depind de parinti care tot timpul se plangeau ca nu sunt bani destui pt mancare si facturi si altele . dar cum stiti socoteala din targ nu se potriveste cu cea de acasa , nu m-am mai intors acasa . incepusem o viata cu totul alta care o traisem acasa. hamdulila alaturi de un sot intelegator si mereu aleturi de mine la bine si la rau.
M-am trezit intr-o zi cu o veste proasta credeam ca o sa inebunesc de suparare.
Tatal meu era grav bolnav in spital pierduse foarte mult sange .din 3 doctori 2 ziceau ca nu pot gasi asa usor sange mai ales din aceasi grupa si s-ar putea sa dureze .si trebuia operat urgent. imediat cand am aflat vestea mi-am cumparat bilet de avion si am fugit acasa. eram in stare sa-mi donez tot sangele care il aveam plangeam inebunita convinsa ca doctorii nu vor gasii asa usor ca nu prea se duc oameni la centrele de colectare sa doneze sange .
si apoi am aflat ca nu exista spital care sa nu aibe singe pt pacienti dar in cazut tatalui meu era mai dificil deja luase 6 pungi cu sange si tot alb ca varul era.
doctorii spuneau ca nu are sanse de supravietuire ca era destul de gras si operatia de stomak e mai dificila. plus ca mai avuse 2 infarcturi deja nu-i mai dadeau nici o sansa.
va dati seama cum m-am simtit eu ca stateam cu el in salon si ma gandeam ca o sa-l pierd in orice secunda .
cand a deschis ochii l-am vazut zambid . era foarte fericit ca ma vede Hamdulilah a supravietuit .
nu as vrea sa uit niciodata acea privire .simteam ca vrea sa traiasca si ca ma iubeste din tot sufletul

poate v-am plictisit cu povestea mea . dar de atunci am inceput sa ma gandesc in fiecare zi ca multumita unor oameni necunoscuti care au donat sange tatal meu este acum in viata. si o sa fac si eu la fel de cate ori pot .
pt ca ,cu putin pot salva o viata . sa zic ca a fost ca o lectie pt mine sa nu mai gandesc asa cum gandeam la inceput

. Multumesc lui Allah ca mi-a deschis ochii.

Eman
07-03-2008, 02:23 PM
v-am dat doar un exemplu . nu vroiam neaparat sa vorbesc de problema tatalui meu.
vroiam doar sa stiti ca nu numai viata unui strain poate fi salvata dar poate fi cineva din familia voastra sau cineva foarte drag voua. atunci cand voi nici nu stiti si sunt sigura ca gestul asta va fi ca un bonus cand ne vom intosrce la Allah
de multe ori am auzit in jurul meu spunand " dar ce sunt eu chiar asa de sarac ca sa donez sange pt 2 bonuri de masa?.
sa inteleg ca numai oamenii foarte saraci doneaza ? care nu au ce sa-si hraneasca copii? nu stiu ce sa cred.
voi ce parere aveti ?

umalkasem
07-03-2008, 02:25 PM
Mashaallah Eman mashaallah.Allah sa fie multumit de tine.Nu ne-ai plictisit de loc,chiar mi-au venit lacrimi in ochi citind istoria ta.Allah sa te aiba in Marea Mila Sa.Stii niciodata nu m-am gindit subhanallah sa ma duc sa donez singe.Inshaallah aceste cuvinte ale tale sa ne ajute pe cit mai multi sa facem acest pas.Subhanallah.

amal
07-03-2008, 02:46 PM
eu am vrut sa donez sange o data. trebuia in mod normal sa fim scutiti de la ore ca sa putem dona. deoarece colegii s-au imbulzit sa doneze, preferand sa faca asta decat orele de curs, nu am mai rezistat sa stau la coada. si uite asa, m-am ales si cu o absenta si nici nu am mai donat.
unii colegi donau sange periodic ca sa cumpere apoi bere:o
fiecare cu motivele lui...
cert e ca ar trebui cu totii sa fim mai constienti de importanta donarii de sange si sa ajutam bolnavii.

suleiman
07-03-2008, 05:21 PM
Sora Eman , as vrea mai intai sa-ti zic ca ar fi bine sa spui :"Multumita Lui ALLAH care a facut ca unii necunoscuti sa doneze sangele" .

Donare de sange e un lucru bun si nu vad de ce s-ar impiedica cineva sa-o faca .

huda_alrahim
07-03-2008, 07:31 PM
Assalamu alaikum wa rahamtullahi!!


Mereu mi-am dorit sa ma duc sa donez sange... Dar pe vremuri nu aveam unde 9la noi nu era centru de colectare a sangelui), apoi am devenit neglijenta si cand m-am hotarat sa ma duc, starea de sanatate nu imi mai permite. :( InshaAllah intr-o zi sa pot sa donez totusi sange...

Eman
07-03-2008, 08:35 PM
oh , Suleiman binenteles am facut o mare greseala sa omit asta. sigur am gandit dar nu am scris.
Alfa hamd wasokr lila . fara sa ne gandim la Allah am fi cu totii pierduti . el este cel care decide soarta fiecarui om indiferent de ce ne-am dori noi. Alhamdulilaah.
pentru asta noi trebuie sa fim binevoitori uni cu ceilalti si sa fim buni musulmani sa ne facem datoriile zilnice fata de Allah sa-l purtam in suflet oriunde si oricand. SubhanAllah

raluca
07-24-2008, 12:21 AM
Trebuie sa recunosc cu toata jena ca inca nu am donat sange, desi mi-au fost administrate in copilaria timpurie transfuzii de sange....acum mi-am reamintit....
In primavara am umblat de nebuna cu un coleg sa donez sange pentru cineva, spitalul respectiv nu detinea sange din banala mea grupa sanguina, A2, dar vitala pentru bietul om, adus din alt oras ... am ajuns amandoi la un centru de recoltare pe la ora 15:00, aia recoltau pana la ora 13:00, la spitalul respectiv nu recoltau sange (sangele se analizeaza, trateaza si se separa pe categorii, hematiile, trombocitele respectiv plasma cu destinatii precise), pana la urma spitalul a cerut unui alt spital, de groaza ... oripilant, sa vreau sa donez si sa nu-mi recolteze nimeni! M-am amuzat ca acest coleg al meu se plimba prin birouri disperat dupa donatori, dintr-o data toti erau bolnavi sau au adonat in urma cu trei luni, in plus bolnavul era doar o cunostinta a colegului, sa ne intelegem! Notiunea asta de disperare e cam abstracta! Suna pompos, sigur nu e gluma, colegii mei au sange albastru!
Gasisem un site in care erau descrise toate conditiile de donare, de exemplu greutatea, apoi bolile avute, sa nu fi consumat alcool cu 24 de ore inainte si multe altele ...
Voi dona cand va fi nevoie oricui are nevoie!

Grupa de sange A, are doar antigenul A
Grupa de sange B, are doar antigenul B
Grupa AB ii are pe amandoi
Grupa O nu are nici unul

Varsta cuprinsa intre 18-62 ani;
Greutate corporala minima a donatorului: 58 kg;
Tensiunea arteriala: maxima sa nu depaseasca 200 mmHg iar minima 100 mmHg;
Donatorul sa nu prezinte afectiuni de genul: boli de piele, sechele pulmonare, operatie de ulcer; (stiam si de hepatita)
Intervalul de timp intre doua donari de sange nu poate fi mai mic de 72 zile.

http://www.doneazasange.ro/

Alexyna
09-29-2009, 10:56 AM
Exact ce a spus raluca voiam sa spun si eu . Trebuie sa indeplinesti anumite condtitii ca sa poti dona . Cu greutatea nu am 58 de kilograme si am zis ca poate nu ma primesc