PDA

View Full Version : voi cum ati facut?



Eman
07-03-2008, 10:09 PM
gravidutelor voi ce faceti atunci cand va este rau ?
eu de multe ori trebuie sa mananc imediat daca nu mananc atunci e problema mare.

iman99
07-03-2008, 10:15 PM
Asalamu aleikom

Masha Allah fie ca Allah sa-ti daruiasca un copil dreptcredincios care te va ajuta sa ajungi in Paradis .

Surioara eu nu am avut greturi:D dar daca mananci ceva usor poate e ok insha Alah.
Mai asteptam pe cele cu greturi:D

wa elikom salam

maryam
07-03-2008, 11:50 PM
Desi mie nu mi-a mai fost greata de mult din cauza asta:p...ceea ce nu inseamna ca n-am alte greturi:D, hai sa-ti zic, stiu ca fiecare organism e diferit si se poate ca ceea ce unuia sa-i priasca altuia sa ii faca rau samd, dar uite un "truc" dc vrei;).
Pe stomacul gol, mai ales dc starile astea survin atunci cand nu ai mancat nimic incearca sa ai la indemana ceva, un biscuit la care sa "rozi" incet, incet...
Stiu ca sunt si niste pastilute mici speciale ptr gravide care se tin sub limba.

Inshaa ALLAH sa iti treaca repede si sa fiti si tu si bebe sanatosi.



PS. Scuze e off topic, am uitat sa salvez numele tau te rog sa mi-l mai traimiti inca o data...imi cer scuze.:o

ummraschid
07-04-2008, 02:18 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


inshaAllah, o sarcina ushoara, surioara...la fel si nasterea, inshaAllah!...Allah ta'ala sa te intareasca si pe tine si pe puiul tau, inshaAllah!...

...cum scrie si surioara Maryam, sant ceva ani de cand am suferit de greata din aceasta cauza binecuvantata... iar aceste stari nu difera numai de la o persoana la alta, ci chiar de la o sarcina la alta... ceea ce imi amintesc eu este ca faceam, pentru ca sufeream de greata mai ales dimineata, dupa ce ma trezeam din somn... imediat mancam ceva ushor, ( dupa posibilitate - chiar micul dejun "la pat"), dupa care mai zaboveam cateva minute in pat ... ceai de menta, putin indulcit, aromat, te linisteste si pe tine, nu numai greata...poti sa bei si alte ceaiuri, musetel, melisa...ghimbirul confiat ajuta deasemenea, inshaAllah... mie, cel putin, mi-a fost de folos... primele 3 luni este mai greu, mai apoi, nu vei mai simti greata, inshaAllah...

:give_rose:

aiscia
07-04-2008, 02:29 AM
Salam aleikum

Eu am avut greturi teribile cu amandoi copilasii...nu reuseam nici macar sa gatesc...imi e ra greata si dupa apa...si aveam pofte ciudate rau mai ales cu al doilea...mancam mereu paine cu branza moale si cu castraveti acri....dupa care treceam rapid la Nutella ...Sa nu va spun cat imi era de rau dupa aia...orice reclama cu mancare la TV imi provoca greata...
Pai ce poate fi de facut????Eu nu faceam nimic...Rabdam si gata...Pentru mine nu era leac...Nu ar trebui sa dureze dupa ce sarcina trece de trei luni...Pe urma vine problema cu arsurile la stomac...

Si uite asa...Dar cand naste...inshaallah...vei uita de toate...dragostea pentru copil va fi asa de mare ca nu -ti vei mai aminti nimic din aceste suferinte...

Fie ca Bunul Allah sa iti daruiasca un copil dreptcredincios si sanatos...
...Fii binecuvantata draga surioara...

amoodia
07-04-2008, 04:57 AM
salam alaykum

eu sunt acum in luna a 5-a cu al treilea copil. la primul am vomat 9 luni, cu fetita 7 luni. acum sunt foarte optimista sa vomit numai 5 :D:D

sunt diverse pastile pe care le poti lua si cred ca vitamina B6 iti mai ia din starile astea de voma ( o sa ma uit maine pe prospect si-ti zic sigur), dar eu acum am renuntat la toate pastilele. dimineata e regula sa vomit acidul gastric si deja pot da sfaturi in ce pozitie sa stai sa vomiti mai usor :D. iar daca vomiti dupa ce mananci in timpul zilei , sfatul meu e sa bei cat mai multe lichide imediat dupa ce ai mancat, sa-ti fie mult mai usor sa vomiti. cand ai multe lichide in stomac, vomiti foarte repede si nu-ti este solicitat corpul atat de tare. astea sunt din experienta proprie. apa eu nu pot bea deloc, dar suc beau si 4 litri pe zi. nu e bine, stiu... dar ce pot face ?

inshaAllah sa treci repede de starile astea si sa-ti fie mai usor....

ummraschid
07-04-2008, 10:43 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

mashaAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa iti usureze sarcina si nasterea, cat mai mult , surioara Amoodia, sa iti daruiasca putere si sanatate, tie si copiilor tai, si sa iti implineasca rugile, inshaAllah... :give_rose: ...la fel tuturor surorilor viitoare mamici, amin!...

Eman
07-04-2008, 11:45 AM
Mashallah . multumesc pt toate urarile de bine . si va doresc de asemenea bebelusi sanatosi si buni musulmani , Allah sa va aibe in paza sa va bucurati de ei si ei de voi.
multumesc pt sfaturi imi vor fi de mare ajutor si sper si viitoarelor mamicute.:D

umalkasem
07-04-2008, 12:04 PM
Mashaallah surioarelor.Allah sa fie multumit de voi.Sa aveti parte numai de bucurii inshaallah de la viitorii bebelusi.Allah sa va daruiasca o nastere usoara si sa va binecuvinteze copiii,sa-i faca dintre cei mai buni musulmani in aceasta viata si locuitorii Raiului in Viata de Apoi.

Mariyah
07-04-2008, 10:03 PM
eu sunt experta in greturi, din cauza unui sindrom ulceros, vreo 6 luni am suferit de greturi groaznice, asa ca sunt f pregatita sa infrunt si greturile bebe care o sa mi se para mult mai usoare.

ca sa dimunez senzatiile de greata pt ca de trecut, nu mi-au trecut usor luam:metroclopramid, emetostop sau motillium.de asemenea, biscuitii sarati pe stomacul gol diminuau greata.
ceaiul de galbenele , de coada soricelului, de papadie, de pelin de asemenea dau roade :)))))dar au un gust :(((((((((((((((
pe mine si somnul m-a ajutat, multa odihna mai taie din greata
Multa bafta si nastere usoara.Enshallah

amal
07-05-2008, 12:46 AM
:confused::) sunt femei gravide care vomita 9 luni?

nu pot sa nu zic oare ce ar face barbatii in locul femeilor?

ceaiul de pelin nu poate fi baut de gravide pt ca poate provoca avort.
in sarcina nu se pot lua asa usor nici medicamente; e alta situatie. mama trebuie sa se gandeasca si la binele copilului, si atunci cantareste care sunt beneficiile si care sunt efectele adverse.

diana mihaela38
07-05-2008, 01:04 PM
Salam aleikum....Allah sa va intareasca si sa va dea copilasi sanatosi......eu nu am mai auzit nici o mamica sa vomite 9 luni....cred ca ti e tare greu chiar daca o iei sub forma de gluma....! sa nu se sperie gravidutele...nu toate sarcinile sunt la fel..

ummraschid
07-05-2008, 03:22 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

...am tradus de pe un site german, pentru parinti, o parte a unui articol, care inshaAllah, sa va faca sa zambiti...chiar si cand va este rau...inshaAllah...



Cel mai important: copilului dvs. ii merge bine.


O friptura? Nu, multumesc! O cafea fierbinte? In nici un caz! Se prea poate sa vi se faca greata doar gandindu-va la acestea! Iar mirosul va face sa iesiti grabnic din camera! Astfel se simt majoritatea gravidelor: 75 % sufera de greata. Fiecare a treia gravida vomita. Cand si cat de des li se face greata, este diferit. In majoritatea cazurilor, greata dispare la sfarsitul lunii a treia , la unele gravide insa aceasta persista timp de sase luni. Insa oricat de rau v-ar fi, mesajul este dintre cele mai bune. Copilului dvs ii merge bine. Studiile au d e m o n s t r a t ca greata in timpul sarcinii este un lucru pozitiv.

De ce le este gravidelor atat de rau?

Astazi se cunoaste faptul ca greata din timpul sarcinii este ereditara. Si s-a descoperit ca ea depinde in cea mai mare parte de Hormoni. Astfel, studiile au aratat ca gravidele care simt foarte des greata, au o concentratie ridicata de Hormoni HCG in sange. Intre a opta si a douasprezecea saptamana, nivelul acestora este maxim, ceea ce explica de ce dupa a douasprezecea saptamana, greata dispare de cele mai multe ori.

Greata de dimineata: un truc al "naturii" (SubhanAllah!)

Oamenii de stiinta de la Universitatea Cornell din New York au constatat ca greata de dimineata are un scop precis- ceea ce indura viitoarele mame, este pentru apararea fatului. Intr-un studiu care a cuprins 80.000 de gravide, s-a evidentiat ca greata este doar spre binele fatului: gravidele au dezvoltat mai ales aversiuni impotriva substantelor care ar fi putut dauna acestuia. Primele pe lista au fost nicotina, alcoolul si cafeaua. Si carnea,ouale si pestele declanseaza la multe dintre gravide greata. Aceste alimente pot contine bacterii impotriva carora sistemul imunitar nu poate lupta.
Banuiala oamenilor de stiinta americani, ca greata ar spori sansele pentru un copil sanatos, au fost adeverite de alte studii care au d e m o n s t r a t ca gravidele care sufera de greata si voma, prezinta un risc mult mai scazut pentru un avort.

sursa: www.eltern.de



inshaAllah, impotriva gretei ajuta ghimbirul, sub orice forma...
mestecati deasemenea indelung migdale, seminte de floarea soarelui si nuci ...
beti ceaiuri aromate, menta, scortisoara...
mancati des si putin...

si fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va faca totul cat mai usor ...:give_rose:

um-rahmun
07-05-2008, 04:31 PM
Al Salamu ALEIKUM!

Insaalah sa nasti un copil sanatos si credincios!
Si tu Amodia la fel!
Din fericireeu nu am vomitat la niciunul dintre copii insa tin minte ca la al 2-lea multe dintre mirosuri puternice i-mi provocau greata.
I-mi era pofta de masline.Sotul mi-a cumparat 3 kg. condimentate cu cimbru cand am deschis punga credeam ca mor.
Am incercat sa aierisesc casa si tot nu rezistam am fugit afara si nu mai indrazneam sa intru in casa.
Mi-a fost mila sa le arunc si am zis ca o sa le dau cuiva.
A doua zi inca dormeam dimineata cand sotul si-a facut micul dejun.Din somn am sarit din pat si cred ca eram in stare sa fug afara daca a-si fi fost imbracata.
Nici pana in ziua de azi nu suport sa vad ceva asemanator.Iar eu care mancam masline cu cea mai mare pofta,azi nu mai mananc.
Cand citeam sa bei ceaiuri cu arome puternice..?!!!
Sa zic sincer eu nici dintii nu-mi puteam spala cu pasta de dinti din cauza gustului de menta.Am schimbat cu pasta de dinti pt. copii.Sau daca de la vecin venea miros de aroma de cafea....era greu
Si eu asa zic ca dupa 12 sapt dispare aceasta stare si parca la 16 sapt. eu cel mai bine ma simteam si eram fericita ca sunt gravida.

Sa ai parte de sarcina usoara si nastere si mai usoara!

amoodia
07-06-2008, 12:48 AM
salam alaykum

multumesc tuturor pentru urari, si inshaAllah toate sa avem copii buni si credinciosi.

da eu am vomat 9 luni de zile, in primele 3 luni am scazut in greutate aproape 10 kg. am avut o doctorita de familia foarte proasta, si nu mi-a facut nici o perfuzie, nimic. ma cojeam si pe fata si pe corp.din cauza ca aveam corpul atat de slabit la nastere am avut probleme, dar alhamdulillah totul a trecut, iar cand mama mea a aflat ca eram insarcinata iar cu fetita dupa un an si 3 luni se tot mira ca inca mai am curaj sa fac copii.

si sincer parca as vrea sa am 4 copii :D:D, dar Allah stie cati copii imi este scris sa am.

eu deja m-am resemnat, vomit cu placere acum, dupa aia ma odihnesc putin si gata.ce sa facem?am in permanenta pungi in geanta. acum sunt in Syria si ma tin mai mult cu pepene si cu fructe, mai ales ca e si foarte cald nici nu simti sa mananci.

dar cred ca este si psihic greata. daca ai inceput sa vomiti putin dupa aia deja te astepti sa vomiti de la orice si gandind astfel vei voma cu siguranta.

maria1tamer
07-06-2008, 12:02 PM
as salamu alaikum wa rahmatulillahi wa barakatuhu
sa stii ca nu stiu cat de normal este dar eu sunt una dintre acele femei care au varsat in fiecare zi timp de noua luni. am auzit ca astea sunt sarcini toxice, dar nu inseamna ca o sa nasti un copil care nu o sa fie normal. eu vreau sa iti spun ca am nascut un copil de 3.600 si 53 cm si este foarte sanatos. acum are 10 ani si nu pot sa spun ca am avut probleme cu el in ceea ce priveste sanatatea. asa ca draga surioara nu cred ca ai de ce sa iti faci griji. insha allah sa nasti un copil sanatos si sa te bucuri de el impreuna cu familia.