PDA

View Full Version : Cu musulmanii la terapie



maryam
07-09-2008, 02:37 AM
Extremiştii islamişti vor fi consiliaţi şi trimişi la terapie:D:D:D:D:D

Susa: Mediafaxhttp://www.mediafax.ro/externe/terapie-si-consiliere-pentru-extremistii-islamisti.html?3614;2683148

maryam
07-09-2008, 02:41 AM
Orgoliul de a fi musulman, imprimat pe tricouri



* Obiectele vestimentare cu textele „Îl iubesc pe Profet*salat*”, „Apăr iubirea, nu bombele” – la mare căutare în Germania

A început ca o iniţiativă plăpândă dedicată tinerilor musulmani europeni şi s-a transformat rapid într-un succes comercial internaţional. Se numeşte „Styleislam" şi este linia de tricouri şi alte diverse obiecte care promovează religia musulmană şi faţa ei moderată. Concepute în urmă cu trei ani de Melih Kesmen, un german de origine turcă, respectivele tricouri sunt acum obiecte vestimentare care nu lipsesc din garderoba tinerilor musulmani din Germania şi nu numai. Mesajul transmis de sloganurile imprimate pe tricouri este clar: tinerii musulmani care locuiesc în Europa trebuie să fie mândri de propriile origini şi să manifeste deschis acest lucru. „Îl iubesc pe Profet*salat*”, „Apăr iubirea, nu bombele” şi „Terorismul nu are religie”, sunt doar câteva dintre textele folosite. Totul a început în septembrie 2005, după publicarea caricaturilor cu Mohamed şi protestele violente care au urmat. Prima reacţie a lui Kesmen, fost student la artă grafică în Dortmund, care în perioada respectivă se afla la Londra, a fost să iasă în stradă cu un tricou pe care scria: “Îl iubesc pe profetul meu Mohamed”. A fost insultat de câţiva oameni, dar cei mai mulţi musulmani cu care s-a întâlnit pe stradă l-au felicitat. Întors acasă, Kesmen a înţeles că tricourile ar putea reprezenta o manieră extraordinară de a reda încredea celor care au aceeaşi religie ca şi el şi de a ---------------stra că în Europa radicalismul musulman este susţinut doar de o minoritate de fanatici.

Styleislam – succes imediat

Kesmen, ajutat de prieteni, s-a apucat repede de treabă, iar „Styleislam” a devenit repede un succes în Germania. Acum pe lângă tricouri, produc şi căni, postere, rucsacuri şi alte obiecte pe care se pot imprima mesaje. După ce şi-a făcut site pe Internet, a venit repede şi succesul internaţional, comenzile venind mai ales din Austria, Olanda şi Belgia. Iniţiativa are şi un scop caritabil: un euro din preţul fiecărui produs cumpărat va merge către orfelinatele din Africa unde sunt îngrijite victimele SIDA.

„Isus a fost musulman”

Potrivit Corriere della Sera, care citează cotidianul turc Zaman, Kesmen declară că nu se teme că unele mesaje imprimate pe tricouri, de exemplu „Vălul, o alegere personală, dreptul meu, viaţa mea” sau „Isus a fost musulman” i-ar putea enerva pe europenii care nu sunt musulmani. Dimpotrivă, 95% dintre reacţii sunt pozitive, spune tânărul, care admite cu mândrie că nu toţi cei care îl ajută în această afacere sunt musulmani: „Sunt intelectuali care aprobă această iniţiativă independentă”. (A.M.Merticaru)


:999::999::999:

memouna
07-10-2008, 01:42 AM
Mi se pare un lucru extraordinar de bun aceasta campanie,si cred ca e foarte bine venita.Imi place mult ideea aceasta,inshaallah sa ajute mult,si sa dea rezultate!Prea multi au o idee total distorsionata despre islam,si imi doresc mult ca toti musulmanii sa fim mai intelesi,mai respectati in societatile neislamice.Salam

maryam
07-10-2008, 02:31 AM
Mie mi-a placut mult la bookfest faza cu I`M MUSLIM DON`T PANIK....:D pe asta as face-o si tricou si banner siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii:D:999:

maria1tamer
07-10-2008, 10:30 AM
as salamu alaikum wa rahmatulillahi wa barakatuhu
SUPER TARE
cred ca e foarte buna ideea asta.

Sarah_Nour
07-10-2008, 03:47 PM
„Vălul, o alegere personală, dreptul meu, viaţa mea” de asemeni si
„Isus a fost musulman”pot fi imprimate pe tricouri si lansata noua colectie, ce zici D-na Maryam preluati initiativa si in Bucuresti?:999:

maryam
07-10-2008, 03:49 PM
„Vălul, o alegere personală, dreptul meu, viaţa mea” de asemeni si
„Isus a fost musulman”pot fi imprimate pe tricouri si lansata noua colectie, ce zici D-na Maryam preluati initiativa si in Bucuresti?:999:


PAI DE CE TU TE-AI MUTAT DE IERI PANA AZI LA TARA??????????????:999::D
IA CA SI ASA AI MATERII PRIME APUCA-TE TU DE FACUT SI DE DISTRIBUIT INSHAA ALLAH TE "DESCURC" IO:D.

PS nu ma mai dvs pe forum ca o sa cad de pe scaun.
PS Nu sunt nebuna, parol :D nur e prietena mea :D alhamdulillah si sora mea in islam.

Sarah_Nour
07-10-2008, 04:18 PM
"PAI DE CE TU TE-AI MUTAT DE IERI PANA AZI LA TARA??????????????"

te invit cu mare placere la mine la TARA inshaAllah dar pt reklama-distributie si promovarea produsului finit te asociezi cu mine :999::999:
PS :apropo mergem si la terapie;):pcu Dvs