PDA

View Full Version : Transcriere certificat de casatorie



bekolina
07-09-2008, 10:30 PM
Assalam aleicum

Stiu ca s-a mai discutat acum ceva timp de transcrierea certificatului de casatorie egiptean in certificat romanesc dar as dori sa gasesc pe cineva care are informatii mai recente.Am citit pe site-uri ce am nevoie dar din auzite este mai mult de asteptat decat 2 luni?!
Momentan sunt in Egypt dar mi-as dori foarte mult sa nasc in Romania si pentru asta trebuie neaprat sa obtin viza si pentru sotul meu .Va rog daca ma poate ajuta cineva cu vreo persoana de contact sau cu date mai exacte.

Multumesc anticipat,

maryam
07-09-2008, 10:43 PM
Nu cred ca altcineva te poate ajuta cu actele in a caror posesie doar voi sunteti.
Eventual, dc veniti aici cred ca nu e o problema, sunt cateva birouri unde se traduc si se autorizeaza actele, asa ca restul sunt doar formalitati.

Si oricum dc vrei sa vii sa nasti in ro va trebui sa vii din timp, sa vb cu dr samd...

bekolina
07-10-2008, 10:28 AM
Multumesc Maryam,

Nu de acte am nevoie sa fac rost,doresc doar sa stiu cam cat timp dureaza procedura ca sa stiu cu cat timp innaite trebuie sa ajung.
De doctor nu e problema parintii mei sunt in Romania si au rezolvat cu tot ,sanatoasa sa fiu.

QURRAT-UL-AIN
07-10-2008, 01:35 PM
Assalamu alaykum

Traducerea inseamna eliberarea unui certificat romanesc de casatorie,asta se poate face si la ambasada ,daca este ambasada Romaniei in Egipt,daca nu oti face o procura la un avocat acolo si sa o trimiti in tara eventual mamei tale sau la cine vrei tu si acea persoana depune actele la starea civila si mai apoi dupa 3 luni se elibereaza certificatul,ca mai apoi sa ti-l trimita, si cu el sa te duci sa pui actele pt viza.Este lunga procedura si nu stiu daca este bine sa calatoresti cu avionul in ultimele luni de srcina...eu o stiu din proprie experienta...nu e ushor.Dar acolo nu sunt doctori buni, si mai ales moase?cred ca sunt mai experimentati decat analfabetii astia de la noi...daca ai citi stirile din tara te-ai ingrozi ce ginecologi sunt in romania......Iti spun cam ce acte mi-au trebuit mie, desi tara nu a fost Egipt, cred ca sunt asemanatoare :
-PT MINE: buletin/pasaport/cert.nastere/dovada din judetul in care m/am nascut cum ca nu am incheiata alta casatorie(se cheama adeverinta de celibat-asta tot prin procura se obtine de altcineva in tara-daca nu dai spaga)/certificatul de casatorie incheiat in tara respectiva tradus la tribunal in engleza, eliberat de tribunal apoi tradus in romana de ambasada/adeverinta de la doctor cum ca nu sunt bolnava 1000 analize si adeverinta de la doctor cum ca sunt apta de casatorie/declaratie daca vreau sa-mi schimb numele sau nu.(intre timp in tara se fac verificari daca esti casatorit - se intreaba vecinii..etc ),apoi se da unda verde casatoriei.
PT.EL. : buletin/c.i./pasaport valabil/lafel de la primarie dovada cum nu mai e casatorit/certificat nastere/analize medicale/dovada adresei in tara de origine.

Cam asta imi amintesc,dupa ce am depus actele au zis in 10 zile ca ne da raspuns cand sa venim ,cam 10 zile lucratoare era necesar, dar a durat 1 luna jumate, pt ca au verificat in tara cat de adevarate sunt actele noastre la amandoi.Sau poti veni tu in tara , depune pt cert.de casatorie, apoi sa/l inviti pe el, cu viza de reantregire a familiei, pui si o adeverinta de la dr ca esti insarcinata, poate asta ajuta sa va dea viza mai repede. Eu daca ar fi sa dau timpul inapoi, cat m-am chinuit sa le fac rost de acte,cate drumuri in capitala, cat stres...mai bine as fi ramas acolo...sa nu mai vb.de bunatatea oamenilor,care nu se compara cu Romania, o tara islamica e diferita ca de la cer la pamant de una europeana.

Succes sa iti implinesti dorinta de a veni aici, cat mai repede.

Iti doresc o nastere ushoara si un copil frumos si snatos si sa fiti sanatosi si sa va bucurati de el si de fratiorii lui!

Alexyna
07-11-2008, 08:35 PM
Conform legii in vigoare actele de casatorie unul din soti fiind roman se depun la ambasada

sara
07-12-2008, 03:00 AM
Conform legii in vigoare actele de casatorie unul din soti fiind roman se depun la ambasada

Dar daca ambasada nu vrea sa "recunoasca "casatoriile dintre un cetatean roman si unul egyptean ? Cei de facut in cazut in care nu ai inregistrat certificatul in Ro iar sotul vrea sa calatoreasca in Ro ? Ia viza de turist ? Invitatia facuta de notar nu se ia in considerare , ptr ca Amsada nu recunoaste casatoria , dar legalizeaza certificatul de casatorie egyptean - tradus { care costa 360 LE } .
Daca sotul are copiii { minori } din alta casatorie , cum pot sa ia viza ptr Ro , impreuna cu mama vitrega si ceilalti frati . Ia tot viza de turist { casatoria nu-i legalizata , deci nu sunt casatoriti dpdv al Ambasadei Romane , deci copiii sunt ai unui oarecare cetatean egyptean } . Cu viza de turist , este simplu , "mama" fiind insotitorul lor .

Alexyna crezi ca ma poti ajuta putin in aceasta problema ? Am mare nevoie de ajutor .
Din pacate Ambasada romaniei aici face legile singura .

P.S. Bekolina ti-ai recomanda sa nasti in Egypt , este mult mai simplu .
Pentru inregistrarea certificatului de casatorie iti trebuie certificatul de casatorie egyptean tradus si legalizat { legalizarea costa 360 LE , traducerea nu mai retin } .
Si inca o declaratie de la un notar din Egypt ca sotul tau nu si-a schimbat numele dupa casatorie :D . Stiu ca dureaza minim 2 luni de cand se depun actele in Ro pana sa se elibereze certificatul romanesc .
Suna si la Ambasada si intreaba , poate ii gasesti in faza buna si te ajuta .:D

bekolina
07-13-2008, 05:18 PM
M-am intersat la primarie in Romania dureaza aproximativ 3-4 luni pana obtin certificatul de casatorie romanesc ,sfatul lor a fost sa il transcriu in Egypt ambasada fiind obligata sa transcrie certificatul daca eu nu ma pot deplasa in Roamania,dar dupa cum spune si Sara trebuiesc prinsi in toane bune ca sa te ajute.Din ce am inteles dureaza mai putin transcrierea prin ambasada 3 luni.
Mie mi-ar conveni foarte tare sa il fac aici pentru ca pot umbla eu dupa acte,in tara trebuie sa umble mami si nu prea are timp si sanatate sa isi bata capul cu autoritatile,chiar nu vreau sa o chinui cu asta.

Multumesc din suflet pentru raspunsuri :give_rose::give_rose::give_rose:

Elena Tayba
07-15-2009, 11:29 PM
As-salaamu alaikum wa rahmatuallahi wa barakatuhu,

Procedura de transcriere in Romania a certificatului de casatorie s-a schimbat, din nefericire nu se aplica in acelasi fel pentru toate autoritatile abilitate sa faca transcrierea.
Eu am depus actele de curand, pe 06 iulie la PS 2 si am primit vestea ca de la 15 iunie actul nu se mai transcrie la INEP, ci chiar la Starea Civila, iar timpul de asteptare s-a redus de la 3 - 8 luni, la max. 1 luna.
Dosarul depus a constat in:
• certificatul original, cu viza autoritatii emitente (Tribunalul Legal Islamic Sunnit), a Ministerului de Interne si a Ministerului de Externe si al Emigrarilor, iar in tara se face supralegalizare la Ambasada tarii respective – 11 euro (daca nu a fost pusa aceasta viza la Ambasada Romaniei acolo), plus supralegalizare la Ministerul Afacerilor Externe din Aleea Alexandru nr. 24, sector 1 – taxa consulara la CEC 25 RON.
• copie dupa certificat
• traducere in lb. romana, legalizata – aprox. 60 RON pag. A4 tradusa din lb. araba
• copie CI (a mea)
• copie certificat de nastere (al meu)
• declaratie notariala din partea mea, cum ca in urma casatoriei doresc sa port numele de familie al sotului (in cazul in care acesta nu rezulta din actul de casatorie – in cazul meu, certificatul libanez nu specifica, iar Primaria Sector 2 solicita express aceasta declaratie; am inteles ca alte primarii de sector posibil nu.)
• copie pasaport sot strain

Sper ca asta sa fie de folos celor care vor mai trece prin aceste incercari...si pe mine m-au ajutat fratii si surorile intru credinta, Allah sa ii binecuvanteze pe toti.

Ma'a salaama