PDA

View Full Version : SOMATIE (e si pe bune...)



maryam
07-09-2008, 11:03 PM
:mad::D:(

Acu` nu stiu dc asta ar trebui sa fie ordinea emoco...da` pe bune dc io mai scriu in forumu` asta...de fapt dc ma apuca cred ca nici nu mai intru.

Acum chiar stau si ma intreb, vroiam sa vad cine e online cand ce-mi vad ochii...numele meu ca numele ....pe toate gardurile, bine, pastrand proportia diferentelor de situatii:beberon:, fireste. Insa tot nu pot sa ma "basic", asa ca o sa las delicatetea la o parte si am sa va intreb, ce va face sa fiti atat de pasivi/e? Am considerat mereu acest rasarit un loc cald, de intalnire si in ultimul timp vad ca multa lume, intra, vede, pa si gata.

Nu va place, va deranjeaza ceva sau pur si simplu nu aveti timp?
Nu de alta, da` nici pe mine nu ma da afara din casa acest timp, insa macar asa, un rand doua, tot scriu si nu e de obligatie:mad:.

Ma gandesc serios la intrebarea asta, de-aia o si spun, care-i solutia?




PS sa nu creada cineva ca somatia se refera la a pune bata in spate cuiva sa scrie, nu ma astept la blocarea sitelui din cauza supra aglomerarii traficului :D, are desigur o parte de gluma titlul, ca doar dc vreau sa nu mai scriu, am taiat-o si gata, n-am sa astept vai m te rugam cu lacrimi plizz don`t do it:p.............................................. .............
Ca sa nu mai zic ca am vrut sa pun sub asta la moderatori, dar nu e vb numai de ei;).

maryam
07-10-2008, 06:53 AM
Vb lu` iman, nu ma bagati in seama ca e tarziu si n-am dormit s-ar putea sa scriu prostii:(, da` oricum ma mananca buricele degetelor inainte sa ma duc la somn sa mai scriu:mad:...multumesc ca vazurati si plecarati;), o scriu aici un subiect cat casa de poliginie si de shiia si sa vezi atunci distractie.:smile19::smile19::sleep_2::smile18:

Mariyah
07-10-2008, 03:21 PM
Oare , mai are rost sa iti dai cu parerea la un anumit subiect cand stii ca exista riscul ca dl suleiman sa iti stearga postarile asta din cauza ca ai dat dovada de toleranta si ingaduinta ?
Daca se sterge , sa se stearga tot sau daca nu SA LASE TOT, dar nu selectiv pt ca asta inseamna manipulare.
Pe acest forum denunt astazi dictatorismul adminului care ne sterge din postari.Ne cenzureaza pt ca deranjam viziunii sale extremiste prin schimbare, toleranta si deschidere.
Da, fac referire la discutia noastra despre shia-sunni, care se anunta la inceput o comparatie intre cele doua doctrine .
Sa spunem ca noi cele care am facut o invitatie la o schimbare in relatiile shia-sunni din Romania ,am fi gresit interpretandu-i si aratand toleranta, insa e mai bine sa gresesti in ingaduinta, decat in ura. Insa doar Allah ar putea sa hotarasca daca noi am gresit sau nu.
DEGEABA, incercati sa induceti ura pt shia sau sa catalogati cu o siguranta iesita din comun aceasta grupare ca fiind kafr deoarece NU AVETI NICI UN DREPT, nu sunteti dumnezei, ci simpli musulmani.
Anul acesta standurile Bookfest au fost vizitate atat de muslimi sunni cat si shia. Imi amintesc ca o muslima sunni a fost f mirata de prezenta shia si de faptul ca exista intelegere intre grupari.Cu siguranta, saraca fata a citit presa si eventual threadurile voastre "reusite" din surse second hand si interpretate dupa plac. Chiar si asa , ar trebui sa va ganditi ca interpretarea umana nu ESTE SIGURA, si doar ALLAH cunoaste adevarul. Si intelegerea gresita a unei dogme, este din punctul meu de vedere mai grava ca laicismul.

Pe aceasta cale, fac o invitatie la unitate, dialog si toleranta intre cele doua grupari : sunni si shia. Repet, haideti sa lasam la o parte secolele de tensiune care au facut ca lumea musulmana sa se imparta in shia si sunni si sa fie caracterizata de ceilalti prin rivalitatea shia-sunni .
Macar in Romania, comunitatea sa nu fie scindata si manipulata sa fie impotriva cuiva.Intre shia si noi exista asemanari dar si diferente, e drept, insa asta niciodata nu ar trebui sa ne impiedice sa ii respectam.
De asemenea , cer ca sa se stearga tot subiecul shia-sunni pt ca e o timpenie ce se zice de shia in articolul lui iman Si de asemenea rog ca membrul care a trimis-o pe sora AishaA indirect in iad , datorita postarile sale, sa se coboare doar la statul de musulmana pt ca nimeni nu poate fi Dumnezeu .

maryam
07-10-2008, 03:40 PM
Beyyyyyyyyyyyy pe cuvant ca ar fi fost inviodioasa si mama omida daca ar fi intrat ai ar fi citit :p.
Maryah am dormit de la 7 la 10 aproape da tot nu mi-a trecut mancarimea la burice :D...so haideti sa nu fim precum scrie in Coran :"...de ce spuneti voi ceea ce nu faceti?" sau ca "Sa nu va impiedice ura fata de un neam sa fiti drepti?" samd......................

PENTRU FRATII SI SURORILE NOASTRE CARE TREC PESTE LIMITE, CARE GRESESC DAR IN PRIVINTA CARORA DOAR ALLAH LE STIE INIMILE HAIDE SA NE LIMITAM LA A FACE DU`A SI NU "RECOMANDARI" (A SE CITI RUGAMINTI).

ALHAMDULILLAH A TRECUT LA TRASH SUBIECTUL ASA CA PUTEM SA NU IL ADUCEM IAR PE TAPET?
CA ORICUM AYSHA NU S-A DUS CA N-A TRIMIS-O NIMENI SI NICI NU E LOCUL EI ACOLO. SI O ATITUDINE CORECTA ESTE

DACA DOI FRATI SE CEARTA IMPACATI-I SI NU BAGATI BETELE PRIN GARD...
HAIDETI SA NU UITAM CA seitan AUTHU BILLAHI MIN A SEITAN A RAJIIM RADIAZA LA ASTFEL DE FAPTE.


ALLAH sa te rasplateasca pentru apelul final dar ptr o buna functionare haideti subiectele astea sensibile sa le lasam, uitati-va ce e pe teren..................... chiar trebuie sa intarim randurile celor asupra carora raul lucreaza cu spor ??????????


Cat despre suleiman, nu iti dau dreptate in privinta
"Oare , mai are rost sa iti dai cu parerea la un anumit subiect cand stii ca exista riscul ca dl suleiman sa iti stearga postarile asta din cauza ca ai dat dovada de toleranta si ingaduinta ?
Daca se sterge , sa se stearga tot sau daca nu SA LASE TOT, dar nu selectiv pt ca asta inseamna manipulare.
Pe acest forum denunt astazi dictatorismul adminului care ne sterge din postari.Ne cenzureaza pt ca deranjam viziunii sale extremiste prin schimbare, toleranta si deschidere.

Cazi in aceeasi capcana de a acuza DESI VEZI, AM SCRIS DESI ai dreptate ca suleiman este UNEORI foarte radical si ALLAH STIE CA O FACE DIN TAQWA SI NU DE FIGURI CARE TIN DE CELIBAT:p.


Am mai spus si o sa mai spun ALLAH sa il rasplateasca pentru ceea ce face, nu poti sa nu vezi CONTRIBUTIA, EFORTUL, BINELE...doar ca da, uneori si el ca si mine ca si tine (sau nu?) exagereaza .
Uite, eu nu cred ca e dictator, chiar dc are el stofa de sultan :D:D, as fi mai blanda si as spune ca e doar foarte vigilent.
Si ca sa inchei ca si asa nu mai am neuronii la locul lor, spune alhamdulillah ca QADDAR ALLAHU WA MA SHAFAL (daca) nu era rasaritul azi erai cu capu` tot sub patrafir:D:D.

HAIDE SA FACEM CE AI ZIS, BINE?
UITE NE-AI INVITAT EU VIN (Unde???????????????:999:) LA DIALOG, LA UNITATE, LA TOLERANTA.

DAR HAI SA INCEPEM FIIND NOI EXEMPLE, VREI?

amal
07-10-2008, 05:43 PM
ca sa raspund la intrebare: eu nu am timp in ultima vreme.
cred ca este buna ideea lui ummraschid sa se reintroduca mini chat-ul.
si ar trebui sa se faca o conferinta cu moderatorii; cred ca si din cauza asta s-a pierdut legatura dintre membrii si interesul pe forum. astfel si suleiman poate explica intentiile sale si ajungem sa ne cunoastem mai bine.

maryam
07-10-2008, 11:53 PM
ca sa raspund la intrebare: eu nu am timp in ultima vreme.
cred ca este buna ideea lui ummraschid sa se reintroduca mini chat-ul.
si ar trebui sa se faca o conferinta cu moderatorii; cred ca si din cauza asta s-a pierdut legatura dintre membrii si interesul pe forum. astfel si suleiman poate explica intentiile sale si ajungem sa ne cunoastem mai bine.


ALLAH sa te rasplateasca Amal.
Subscriu la mini chat, o idee super.
Si asta cu conf este super.
Nah ca asta seara desi capu` meu e vraiste totu` e super.


PS (ptr AyshaA) Ma gandesc la o reorientare profesionala...cred ca as face niste show-uri pe cinste:999:.