PDA

View Full Version : Femeile se convertesc la Islam in numar mai mare decat barbatii?



ioanaeyad2
07-12-2008, 12:53 AM
Este un fapt real: femeile, cel putin in Romania, se convertesc la Islam intr-un numar mai mare decat o fac barbatii. Personal, am cunoscut un singur barbat, fost ortodox, care a imbratisat islamul. In rest, femeile au fost cele mai multe care s-au convertit la aceasta religie. Anul trecut, spre exemplu, intr-o discutie pe care am avut-o cu un diplomat roman in Egipt, l-am intrebat: "sunt romani in Egipt?" "da" mi-a raspuns, "dar nu prea multi si, oricum, mai bine de 90% sunt femei romance. ele au venit aici prin casatorie"
As dori sa-mi spuneti si voi, daca doriti, ce parere aveti in legatura cu acest subiect.
Allah sa va binecuvanteze si sa va ajute in tot ceea ce faceti!

Cu mult drag...:give_rose::give_rose::give_rose:

maryam
07-12-2008, 01:27 AM
Pai, e mai mult decat perfecta logica DIVINA care cauzeaza cauzele lucrurilor, cu atat mai ales in cazul acestui proces "Inapoi la islam" :p, odata ce o femeie musulmana nu se poate casatori cu un nemusulman si doar femeile nasc:D.

Este si o carte cu titlu asemanator, care trateaza acelasi subiect.
Dar sa stii ca si in Romania sunt barbati reintorsi la islam.

Poate, o fi din cauza ca barbatii se maturizeaza mai greu:p, zic si eu.

ioanaeyad2
07-12-2008, 01:34 AM
:) da, barbatii se maturizeaza mai greu :) sau niciodata? :D just kidding

maryam, multumesc pentru explicatie

maryam
07-12-2008, 01:58 AM
:) da, barbatii se maturizeaza mai greu :) sau niciodata? :D just kidding

maryam, multumesc pentru explicatie

:salam:
Ei, nu ai de ce...stii eu am o teorie;) cf careia barbatii sunt niste copii mari, cand sa se maturizeze si ei, imbatranesc si mor.:smile18:

ioanaeyad2
07-12-2008, 02:06 AM
:beberon: :)) de unde am plecat, si unde am ajuns cu subiectul :)) chiar, ar putea fi o alta dezbatere. dar nu sunt ei fratii nostri? chiar daca mai mici :D :D :D si sunt ocrotitori

memouna
07-12-2008, 04:43 AM
:beberon: :)) de unde am plecat, si unde am ajuns cu subiectul :)) chiar, ar putea fi o alta dezbatere. dar nu sunt ei fratii nostri? chiar daca mai mici :D :D si sunt ocrotitori

Sunt niste bebeloi mariiii si ocrotitori :)))))))))))))))))))))))).....:beberon: Dragii de ei,,,dar daca ne gandim cate fac totusi pentru noi,unii saracii vin rupti acasa dupa zile grele de munca,si efort fizic ...isi rup oasele ca sa poata sa si intretina familia...,in ziua de azi,cand viata este asa scumpa peste tot...Nu e o responsabilitate deloc mica,cea a lor....Dar totusi ce e dept ....se maturizeaza atat de greu...Da nah ....ne completam unii pe altii,pt ca asa ne a creat Dumnezeu,pe noi femeile cu unele calitati,pe ei cu altele,,,Shi avem nevoie unii de altii ca sa fim implinitzi:D

umalkasem
07-12-2008, 02:50 PM
Assalam aleicum surioarelor.
Surioara Ioana la intrebarea ta in legatura cu ceea ca barbati sunt mai putin decit femeile care trec la islam tias spune ca este din cauza ca pe pamint sunt mai multe femei decit barbati ( deci asta e parerea mea ca raspuns la intrebarea ta :D ).
Dar ai zis ca cunosti doar un romin ,iar eu tias propune ca daca vrei sa cunosti mai multi frati romini,sa vii la conferintele care se tin pe yahoomesenger,pt ca acolo in fiecare saptamina povesteste un frate cum a trecut la islam si cred cati va fi interesant.(cred ca nimeni nu va refuza sa te invite la conferinta ;),asa e Maryam? :D ).
Allah sa fie multumit de toti.

ioanaeyad2
07-12-2008, 03:37 PM
Assalam aleicum surioarelor.
Surioara Ioana la intrebarea ta in legatura cu ceea ca barbati sunt mai putin decit femeile care trec la islam tias spune ca este din cauza ca pe pamint sunt mai multe femei decit barbati ( deci asta e parerea mea ca raspuns la intrebarea ta :D ).
Dar ai zis ca cunosti doar un romin ,iar eu tias propune ca daca vrei sa cunosti mai multi frati romini,sa vii la conferintele care se tin pe yahoomesenger,pt ca acolo in fiecare saptamina povesteste un frate cum a trecut la islam si cred cati va fi interesant.(cred ca nimeni nu va refuza sa te invite la conferinta ;),asa e Maryam? :D ).
Allah sa fie multumit de toti.

salamu alekum
ma refeream la faptul ca, in romania cel putin, femeile sunt cele care ating numarul cel mai mare de persoane care se convertesc la islam. poate fi aceasta si o urmare a faptului ca ele se casatoresc cu musulmani?
am participat la una dintre coferintele care se tzin la sediul ligii islamice, nu pe yahoomesenger, si din toti cei prezenti (in afara de membrii prezidiului, desigur) unul singur era roman musulman, un domn mai in etate, insa foarte bine informat, foarte documentat.
umalkasem, multumesc pentru ca te-ai oferit sa ma ajuti si multumesc inca o data si pentru mesajul privat. din pacate, nu am atins numarul de 50 de postari, asa ca nu pot raspunde la mesajele private. :):smile06:

maryam
07-12-2008, 07:34 PM
Assalam aleicum surioarelor.
Surioara Ioana la intrebarea ta in legatura cu ceea ca barbati sunt mai putin decit femeile care trec la islam tias spune ca este din cauza ca pe pamint sunt mai multe femei decit barbati ( deci asta e parerea mea ca raspuns la intrebarea ta :D ).
Dar ai zis ca cunosti doar un romin ,iar eu tias propune ca daca vrei sa cunosti mai multi frati romini,sa vii la conferintele care se tin pe yahoomesenger,pt ca acolo in fiecare saptamina povesteste un frate cum a trecut la islam si cred cati va fi interesant.(cred ca nimeni nu va refuza sa te invite la conferinta ;),asa e Maryam? :D ).
Allah sa fie multumit de toti.


La intrebarea asta iti poate raspunde Imanika, ca ea e responsabila cu racolarea de convertiti:D:999:.

ioanaeyad2
07-12-2008, 08:03 PM
La intrebarea asta iti poate raspunde Imanika, ca ea e responsabila cu racolarea de convertiti:D:999:.


pe convertiti ii racoleaza cineva ori vin ei de buna voie?

umalkasem
07-12-2008, 08:04 PM
La intrebarea asta iti poate raspunde Imanika, ca ea e responsabila cu racolarea de convertiti:D:999:.


Dar din pacate nu ma stiu cu Imanika :(.De aceea am si apelat la tine.Dar oricum nu cred sa fie cineva impotriva daca o voi invita eu spre ex. inshaallah,deoarece n-ar fi pt prima oara :D,deoarece cind aveam lectii cu Gabriela,tin minte cum intr-o zi a intrat o necunoscuta la lectie si Gabriela a intrebat daca cineva o stie si daca e precis fata,si cind sau lamurit a fost totul ok allhamdullillah :999: .
Oricum baracallaufiki.:D

ioanaeyad2
07-12-2008, 08:10 PM
Dar din pacate nu ma stiu cu Imanika :(.De aceea am si apelat la tine.Dar oricum nu cred sa fie cineva impotriva daca o voi invita eu spre ex. inshaallah,deoarece n-ar fi pt prima oara :D,deoarece cind aveam lectii cu Gabriela,tin minte cum intr-o zi a intrat o necunoscuta la lectie si Gabriela a intrebat daca cineva o stie si daca e precis fata,si cind sau lamurit a fost totul ok allhamdullillah :999: .
Oricum baracallaufiki.:D

acum, mie nu-mi mai ramane decat sa primesc invitatia. sper sa vina de la cineva:D

ioanaeyad2
07-12-2008, 08:23 PM
Dar din pacate nu ma stiu cu Imanika :(.De aceea am si apelat la tine.Dar oricum nu cred sa fie cineva impotriva daca o voi invita eu spre ex. inshaallah,deoarece n-ar fi pt prima oara :D,deoarece cind aveam lectii cu Gabriela,tin minte cum intr-o zi a intrat o necunoscuta la lectie si Gabriela a intrebat daca cineva o stie si daca e precis fata,si cind sau lamurit a fost totul ok allhamdullillah :999: .
Oricum baracallaufiki.:D

pruteanu ar fi zis: "doua vorbe sa-ti mai spun". eu iti zic: WA FIKI BARAK, draga mea!
multumesc ca mi-ai dat posibilitatea sa invat azi cateva lucruri de la tine. :)

ioanaeyad2
07-12-2008, 08:38 PM
dar la fel de bine trebuie sa-i multumesc si surorii mele maryam, pentru ca si de la ea am avut ceva de invatat, desi o cunosc de numai cateva zile.