PDA

View Full Version : Amenintare devenita clasica -imi mai iau o sotie!!!



batool391
07-12-2008, 04:40 PM
De ieri stau si ma intreb cat este de corect, uman si in primul rand islamic sa iti ameninti sotia cand nu e de acord cu ceva sau intr-o cearta banala ,, imi mai iau o sotie daca nu faci asta sau cealalta.....!,, Unele surori aud asta de la sotii lor. Daca nu e corect si nici permis sa iti ameninti sotia ca divortezi de ea cat e de corect sa o ameninti ca te mai casatoresti cu inca una daca...... sau daca....... sau daca....... Astept parerile voastre vizavi de aceasta amenintare vehiculata de unii sotzi.

meebed
07-13-2008, 01:11 AM
Al salamu aleikum
Parerea mea personala ,nu este corect nici uman si nici islamic ca un barbat sa-si ameninte sotia in felul acesta.Mai toti stim care sunt motivele in islam pe baza carora un barbat ar putea sa-si mai ia o alta sotie.Certurile matrimoniale zilnice se rezolva prin comunicare zic eu,iar cand fiecare va face totul ca orice situatie tensionata sa aiba un final fericit eu zic ca e ok.
Ma gandesc ca o sotie aflata in acesta postura descrisa de tine,ar trebui sa-i reaminteasca sotului conditiile in care el poate sa ia o a doua sotie,sa caute sa discute calm,sa reaminteasca sotului comportamentul sotului fata de sotie in normele islamului si daca el are frica de Allah eu zic ca situatia se va schimba

iman99
07-13-2008, 01:59 AM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

:) poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei:D...

Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat

Mariyah
07-13-2008, 02:00 AM
Sa te joci cu sentimentele unui om nu este evident islamic. Cred ca un bun muslim nu ar trebui nici macar sa glumeasca fata de sotia sa cu astfel de amenintari.

sara
07-13-2008, 02:03 AM
:salam:

Daca nu ar pune in practica " amenintarea " ar fi Ok .
Cred ca mai trebuie sa citeasca Quran si hadisuri , sa vada ca-i haram sa-ti ameninti sotia , iar daca una nu-ti face nu stiu ce pofta , crezi ca ti-ar face a doua sau a treia sau a patra ?
Vb aia , intre doua nu te ploua , dar nici bine nu-ti este :D

batool391
07-13-2008, 02:07 AM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

:) poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei:D...

Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat

Da le poate ajuta dar nu neaparat casatorindu/se cu ele. Sunt si alte metode. De exemplu le poate ajuta sa/si gaseasca un sotz monogam. In mod normal orice barbat destept discuta cu sotia lui tot ce nu/i place, nu se refugiaza in bratele altei femei. Ptr satisfacere trebuie sa lucreze doua persoane, intr/un cuplu nu e musai ca amandoi sa se simta confortabil cu o practica anume in intimitate. Comunicare, comunicare si iar comunicare. Eu personal cred ca un sotz nu trebuie sa isi ameninte cu chestia asta sotia ptr ca altfel inteleg ca el de fapt cauta ceva nou si doar cu scopul de a umple un gol.....

ioanaeyad2
07-13-2008, 12:58 PM
salamu alekum
din start eu ma gandesc la un lucru, fara sa mai caut a intelege motivele care l-au determinat pe respectivul sotz sa vina cu o astfel de atitudine. stim cu totii ce inseamna o amenintzare. conform dex-ului, una dintre definitzii suna asa: "A arăta intenţia de a face rău cuiva (pentru a-l intimida sau pentru a obţine ceva de la el). " E simplu: intentia de a face rau cuiva. Ca fiintze, stiu, noi oamenii suntem perfectibili, desi supusi greselii. Facem greseli, dar asteptam sa fim iertatzi. Insa, in cazul asta, de exemplu, ce asteptari mai poti avea de la un om - si nu orice fel de om (sotul, persoana care ar trebui sa fie cea mai apropiata sufletului tau) care, in mod regulat, te ameninta, cu una cu doua, ca el isi ia o a doua sotie. Habar n-are ce rau ii face consoartei lui cu vorbele astea! Ati spus voi bine, ideal ar fi sa incerci o comunicare cu el. Sa-l faci sa inteleaga gravitatea vorbelor pe care le arunca, poate cu usurintza. Insa daca nu ai cu cine discuta? E trist, din pacate... Cand intr-o familie se ajunge la situatii de genul asta, e pacat. Nu te poti juca pur si simplu cu nervii omului pentru ca tie nu-ti convine una sau alta, pentru ca si pentru ca. Corect este ca in momentul in care ceva te deranjeaza la sot/sotie, sa aduci subiectul in discutie, calm si civilizat. Nu sa bati cu piciorul in podea ca un copil rasfatat. Dar, cati oameni, atatea caractere.
Dumnezeu sa va aiba pe toti in grija si sa va lumineze calea. Imi doresc ca nimeni sa nu aiba parte de asa situatii.

ioanaeyad2
07-13-2008, 01:14 PM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

:) poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei:D...

Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat

iman, ce usor il arunci tu pe barbat in bratele altei sotii! oare tu ai face acest compromis? poate ca religia ii da dreptul barbatului la mai multe casatorii, dar crezi ca e atat de simplu si usor? doar faptul ca nu-l mai satisface sotia, nu ar trebui sa fie un motiv. in felul acesta, barbatul ar putea ajunge chiar si la a patra sotie, pentru ca, nu-i asa, la un moment dat o sa se sature de toate celelalte trei. dar Dumnezeu e sus si le judeca El pe toate! Si inca ceva...nimic pe lumea asta nu-ti da dreptul sa ameninti, mai ales sa-ti ameninti oamenii dragi. Daca se intampla o data, poate fii o scapare, dar daca ajungi sa-i ameninti toata ziua, atunci clar te folosesti de slabiciunea lor (pentru ca asta-i punctul vulnerabil al unei sotii/teama ca barbatul ei sa nu-si mai ia o alta sotie. dar, daca stau eu bine sa ma gandesc, din moment ce se teme de acest lucru, inseamna ca nu are incredere in el, ca nu-l cunoaste atat de bine, iar asta m-ar duce cu gandul la alt subiect...IUBIREA . si cand iubesti cu adevarat.....)

aiscia
07-13-2008, 01:18 PM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi

:) poate se va arunca cu rosii...dar..o femeie dreptcredinciosa sa spun asa..isi indeamna sotul sa mai ajute si alte femei:D...

Lasand gluma la o parte...hmm in ziua de azi greu sa gasim un barbat ca si companioni profetului sallallaahu alehi wa sallam ..dar si o sotie ca si sotiile lor...
In mod normal nici barbatul nu ameninta degeaba(ceva are el acolo) dar nu intotdeauna ii da acest drept....
Acum...daca de ex sotia nu isi satisface barbatul...(stiti voi) atunci ii dau toata dreptatea din lume sa i-o spuna....dar daca eu stiu,el arunca aceasta sageata de fiecare data cand nu-i convine ceva......e de condamnat


.
.......................................:D:D:D:D:D. ......................................

ummraschid
07-13-2008, 03:25 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

... ma intreb ... de ce ameninta acei barbati musulmani, tocmai cu poligamia?... daca sotiilor nu le-ar mai fi atat de groaza de aceasta, nu ar mai putea fi amenintate cu "imi mai iau o sotie"...

...oricum ar fi ... mi se pare incorect sa profiti constient, de slabiciunea celuilalt ...

batool391
07-13-2008, 03:53 PM
Poate ca ar fi cazul sa ne intrebam de ce la multe femei musulmane le este groaza de poligamie. Dar aceasta chestiune ar putea fi tratata separat. Daca ar fi sa rezum in cateva cuvinte de ce aceasta teama as putea spune deoarece foarte multi barbati poligami prin comportamentul lor neadecvat au sapat la radacina acestui tip de casatorie. Nimeni nu vrea sa se bage cu buna stiinta intr/o situatie in care ar avea de suferit. Nimeni nu isi doreste sa fie neglijat sau sa suporte lipsuri materiale, nimeni nu vrea sa fie abuzat moral sau fizic. Deoarece aceste lucruri li s/au intamplat unor surori astazi femeile musulmane resimt aceasta teama vizavi de poligamie. Si putem considera ca aceasta amenintare este nociva ptr stabilitatea cuplului sau a psihicului individului. In orice caz nu stiu ce reactie ar avea unele surori la acest tip de amenintare dar eu stiu sigur ce as face. L/as ameninta si eu la randul meu ca daca se casatoreste cu o alta fara ca noi sa discutam inainte pe aceasta tema si fara a fixa termenii si conditiile s/ar putea sa il schimb si eu pe el..............

memouna
07-14-2008, 02:46 AM
Sa ajungi sa ameninti asa o sotie,repetitiv,inseamna din start ,un abuz.Daca un barbat are dreptul la mai multe sotii,asta nu inseamna ca tre sa si ameninte sotia la cea mai mica problema, ,,vezi ca mi mai iau o sotie,,.Si ma gandesc ca aceste amenintari sunt de asemenea acompaniate de reprosuri,deci ceva din comportamentul sotiei nu i este pe plac.,sau mai stii,poate e chiar plictisit de sotie..:(.Parerea mea e ca daca isi iubeste intr adevar sotia ,un barbat ar incerca prima data din toate rasputerile sa si salveze realtia cu ea,inainte de a se gandi deja la o alta relatie cu alta...Nu pot sa mi imaginez un cuplu unde exista o adevarata afectiune,devotament si comunicare intre cei 2,,sa existe astfel de..amentintari,pur si simplu nu sunt compatibile cu o iubire sincera..Totusi,cred ca exista si barbati care nu ca ar avea de gand sa si mai ia intradevar alta,o zic numai asa ca un santaj,poate ca sunt constienti ca este un punc mai ,,sensibil, al femeii,shi...abuzeaza.Parerea mea,e o dovada a unui caracter urat.Un barbat musulman credincios,e clar,nu ar trebui sa se comporte astfel...Nici nu stiu ce sa mai cred,,,exista frati care se roaga,merg la moschee,,,,si totusi .,,au astfel de comportamente...Nu toti cei ce isi spun musulmani,sunt un exemplu demn de urmat ....Exista caractere si caractere...Exista barbati badarani,indiferent de natia lor,religia lor,....Pologamia,a fost lasata de Allah ca o indurare,ca o posibilitate care se poate folosi intr un scop nobil,bun.Cu ce drept folosesc ei acest drept ca santaj sau amenintare??:mad:.Eu i as spune:Daca nu mai sunt buna,spune mi asa,si te las in pace detot..decat sa traiesc tot timpul cu sentimentul ca nu sunt suficienta pt el.Si daca sa zicem ca si a luat a doua sotie,in urma amenintarilor, ?Sunt curioasa,care din surori ar mai putea trai fericite intr o casnicie cu un barbat care a trebuit sa si mai ia alta ,pt ca ea nu a fost ceea ce si adorit el,sau nu l satisface pe deplin..Poate unele si ar sacrifica fericirea ,si ar calca pe orgoliul lor de femei,doar de dragul copilasilor.Ce sa mai zic,decat sa ne fereasca Allah ..

memouna
07-14-2008, 03:21 AM
,,[color="Green"]Poate ca ar fi cazul sa ne intrebam de ce la multe femei musulmane le este groaza de poligamie,, Cel mai groaza cred ca le e primelor sotii. Primul gand care vine atunci cand aflii ca sotul isi mai ia alta,sau ca intentioneaza e.,oare nu mai sunt buna?oare nu ma mai iubeste?oare nu am facut ceva bine?Chiar daca barbatul neaga aceste lucruri,femeia tot isi pune aceste intrebari,e natural cred...Groaza de faptul ca sotul sa r putea indragosti mai tare de celalta,ca ar iubi o mai mlt,de faptl ca nu mai esti unica lui iubire,ca nu vei mai fi unica cu care va dormi,...Te gandesti `poate te va neglija,pur si simplu teama ca nu va mai fi ca inainte...Cred ca e natural....Femeilor musulmane le e frica de poligamia prost aplicata,mai mult decat de pilogamie in sine.Eu cu toata iubirea din lume pt sotz,si de mi s ar rupe inima de durere ,i as permite sotului,doar in anumite circumstante mai delicate...Nu cred ca as fi capabila,si recunosc,nu sunt la nivelul acela,la care as fi capabila sa mi trimit sotul sa si mai caute alta,de buna voie si nesilita de circumstante de boala sau alte dificultati..Are si poligamia rostul ei,atunci cand intr adevar e necesara,sau poate ajuta.Insa nu pt stricaciune,si destramare a relatiilor intre soti.Atunci nu i mai vad rostul..

memouna
07-14-2008, 03:38 AM
Referitor la ce a zis iman... mai, nu stiu daca e o solutie, pt ca aceea e o problema comuna, a lui si a ei... Si se prea bine stie, psihologic, medical si chiar si islamic, ca cel mai adsea, daca femeia nu este multumita din acea perspectiva, vina e a barbatului... Acum sa zicem ca el isi rezolva problema casatorindu/se cu alta, dar problema intre el si prima sotie ramine...si e de datoria lui sa isi indeplineasca functia maritala in mod satisfacator pt ambii parteneri... Deci dreptul primei sotii (la o intimitatate maritala satisfacatoare) este incalcat si, mai rau, neglijat for ever, ca el nici macar nu o sa mai incerce sa rezolve problema respectiva... A doua casatorie nu o va imbunatati pe prima, ci o va distruge complet... Nu asta era rostul poligamiei... Nu vbim aici de cazuri medicale rare in care e chiar strict problema femeii... Nici de cazul in care totul e super cu prima, el vrea more, ea se straduie, dar nu poate... si omul e tulburat...[/QUOTE]

Foarte adevarat !!! dar din pacate exista barbati atat de egoisti incat nu i mai intereseaza satisfactia sotiei,decat cea personala...fanteziile si dorintete lor.Si daca au posibilitatea sa mearga pana la 4 sotii,incearca dade dade din 4 tot a fi macar una care sa l satisfaca pe deplin.Sau poate nu i ajunge doar una .,,,:cool:Dar statziii ca tre sa aiba si puterea materiala ca sa si permita luxul acesta,..:smile16:..Da oare pt asta a fost lasata poligamia??ma intreb.....

memouna
07-14-2008, 04:00 AM
Am si eu asa o nedumerire ,,,mi e putin jena sa scriu., dar totusi ,daca un barbat are relatii intime cu sa zicem 4 femei, nu poate exista nici un risc eu stiu ....ginecologic ...Fiecare femeie e diferita in organism,nu exsista posibilitatea de a contacta infectii sau stiu eu ....Eu sunt maniaca in ceea ce priveste igiena,si aceste infectii exista unele din ele care nu apar pe cale sexuala,ci se pot forma la o femeie din diferite cauze.Aceste infectii pot fi transmise de la o femeie la alta prin barbati ....uhhh...nici nu vreau sa ma gandesc.Mie de ex,mi ar fi greata nu stiu,teama ..va rog sa mi spuneti daca am spus vre o aberatie, nu ma supar. Sper ca nu am spus ceva nepotrivit.Din cate stiu,in islam si chiar imi place acest lucru f mult,nu exista subiecte taboo:D.

batool391
07-15-2008, 03:16 PM
Surioara Mimuna, am trimis intrebarea ta unui frate musulman care e medic ginecolog si in scurt timp vom avea un raspuns emis de o persoana competenta. Astept si eu cu interes raspunsul.

iman99
07-15-2008, 05:48 PM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu
SUNT A DOUA SOTIE SI ALHAMDULILAH II MULTUMESC BUNULUI ALLAH PTR ASTA

nici nu as vrea sa fiu singura sotie si daca ar avea sotul meu posbilitatea financiara eu l-as ruga sa mai ia o sotie...


Deci..daca se citeste mesajul meu anterior cu atentie ...nu trebuie doar citit cu inima deschisa

Mahsa ALlah um rashid ...un mesaj care da de gandit tuturor...ma sha Allah

aiscia
07-15-2008, 06:40 PM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu
SUNT A DOUA SOTIE SI ALHAMDULILAH II MULTUMESC BUNULUI ALLAH PTR ASTA

nici nu as vrea sa fiu singura sotie si daca ar avea sotul meu posbilitatea financiara eu l-as ruga sa mai ia o sotie...


Deci..daca se citeste mesajul meu anterior cu atentie ...nu trebuie doar citit cu inima deschisa

Mahsa ALlah um rashid ...un mesaj care da de gandit tuturor...ma sha Allah




Surioara draga, salam aleikum....
In mesajele private iti spuneam ca te invidiez, in sensul bun, surioara...Allah sa te binecuvanteze pentru imanul si rabdarea ta...Esti...mashaallah...

As da orice sa reusim sa vorbim nu doar virtual, cu siguranta as avea multe de invatat de la tine...si daca nu vom reusi in aceasta viata...inshaallah sa ne intalnim in Viata eterna , in gradinile Paradisului, prin marea mila a lui Allah....


http://www.speed-land.com/images/07514490012161327564.gif (http://www.speed-land.com/)

iman99
07-15-2008, 07:08 PM
salmu aleikom
Iubita mea umAYman esti plina de bunatate..amen la ruga ta
Dar iti poti inchipui noi doua una langa alta in Paradis..?:)):999::beberon::D

aiscia
07-15-2008, 07:19 PM
salmu aleikom
Iubita mea umAYman esti plina de bunatate..amen la ruga ta
Dar iti poti inchipui noi doua una langa alta in Paradis..?:)):999::beberon::D




Inshaallah draga mea...imi pot inchipui...adica....imi doresc din suflet...acesta este scopul nostru ...toata lupta noastra pe calea lui Allah va duce la ceea ce Allah a promis credinciosilor...Fie ca noi sa facem parte dintre cei pe care Allah ii va acoperi cu Bunatatea si cu Mila Lui in Ziua Judecatii...Amin...

memouna
07-15-2008, 08:46 PM
Surioara Mimuna, am trimis intrebarea ta unui frate musulman care e medic ginecolog si in scurt timp vom avea un raspuns emis de o persoana competenta. Astept si eu cu interes raspunsul.
Astept si eu cu nerabdare,raspunsul,avand in vedere ca e de la o persoana comeptenta.E bine sa ne lamurim in toate privintele:36_1_21:

memouna
07-15-2008, 09:00 PM
[QUOTE=iman99;36393]Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu
SUNT A DOUA SOTIE SI ALHAMDULILAH II MULTUMESC BUNULUI ALLAH PTR ASTA

nici nu as vrea sa fiu singura sotie si daca ar avea sotul meu posbilitatea financiara eu l-as ruga sa mai ia o sotie...


Hamdulillah ca esti fericita,asta e f imprtant,ca esti impacata ,si totul e bine.E f imp,ca barbatul sa procedeze corect atunci cand alege poligamia,si daca nici una din partile implicata in aceasta casatorie,(de la prima pana la ultima) nu sufera,si sunt de acord si impacate sufleteste,hamdulillah! Allah sa te binecuvanteze pentru intelepciunea si rabdarea ta.

memouna
07-15-2008, 09:06 PM
Surioara Iman,as dori sa te intreb ceva ,daca nu sunt indiscreta,si bine inteles daca vrei sa imi raspunzi desigur.De ce ai aceasta dorinta ca sotul tau sa si mai ia si alte sotii?mintea mea limitata poate inca nu pricepe :cool:.MI as dori din suflet ,sa iti inteleg mai bine punctul de vedere,daca doresti bine inteles,sa imi explici.Numai bine.:smile06:Salam.

batool391
07-16-2008, 12:20 AM
Fratele nostru musulman care este medic ginecolog cu multa experienta si psihoterapeut a dat urmatorul raspuns la intrebarea sorei Mimona. Cu acordul lui voi posta conversatia.

batool batool: Am si eu asa o nedumerire ,,,mi e putin jena sa scriu., dar totusi ,daca un barbat are relatii intime cu sa zicem 4 femei, nu poate exista nici un risc eu stiu ....ginecologic ...Fiecare femeie e diferita in organism,nu exsista posibilitatea de a contacta infectii sau stiu eu ....Eu sunt maniaca in ceea ce priveste igiena,si aceste infectii exista unele din ele care nu apar pe cale sexuala,ci se pot forma la o femeie din diferite cauze.Aceste infectii pot fi transmise de la o femeie la alta prin barbati ....uhhh...nici nu vreau sa ma gandesc.Mie de ex,mi ar fi greata nu stiu,teama ..va rog sa mi spuneti daca am spus vre o aberatie, nu ma supar. Sper ca nu am spus ceva nepotrivit.Din cate stiu,in islam si chiar imi place acest lucru f mult,nu exista subiecte taboo
dr: rasp este DA si Nu
dr: NU daca foloseste prezervativul
dr: si da pt ca cei mai multi nu folosesc
batool batool: deci chiar daca e poligam
batool batool: se expun toti cei implicati la riscuri
dr: da
dr: e cam riscanta treaba asta
batool batool: pot femeile sa faca cancer de col de exemplu?
dr: da
batool batool: de obicei se sta o zi cu una, o zi cu alta
dr: of
dr: daca nu se protejeaza
batool batool: se pot vehicula boli?
dr: da
batool batool: chiar daca ele sunt sanatoase?
dr: da
batool batool: ptr ca in definitiv e vorba de parteneri multipli in cazul barbatului
dr: pt ca de ex
dr: una are vaginita
dr: sau a facut candidoza
dr: de la antibiotice
dr: luat pt masele, de ex
dr: si cealalta sa aiba predispozitii spre infectii
si atunci una o potenteaza pe cealalta
dr: sau
dr: el poate fi purtator al unei bacterii, de ex clamidia
batool batool: deci poligamia poate fi considerata din pct de vedere ginecologic o situatie riscanta
dr: care se poate lua nu numai prin contact
dr: DA
dr: FOARTE


Ii multumim fratelui nostru ptr raspuns si sper sa nu se supere nimeni. Aceasta este parea lui.

aiscia
07-16-2008, 12:53 AM
Salam aleikum...
Subhanallah...subhanallah...subhanallah...
Dar...aici vine nedumerirea mea...Sa ma ierte Allah ...adica stim cu totii ca Allah a interzis omului tot ceea ce face rau lui...
DA????
Asa...Acest doctor este musulman...
batool batool: de obicei se sta o zi cu una, o zi cu alta
dr: of

Acest OF al fratelui nostru ma mira, sincer...Nu este o noutate ca in poligamie se sta cu fiecare o zi...depinde cate sotii sunt...
Mai...nu stiu daca reusesc sa ma fac inteleasa...dar...chestia cu folosirea prezervativului...cu sotia...??????????...si daca vrea copii de la toate????????:D:D:D...
Sa stai sa te gandesti de cate ori vine sotul in pat cu tine, atunci cand iti vine randul, ca ar putea sa iti provoace vreo boala...:(...??????????'
Eu sincer pana acum am cunoscut sotii implicate in poligamie...si...niciodata nu am auzit ca ar avea probleme de sanatate...
Prietena mea sirianca este medic ginecolog si este foarte cunoscuta pentru bravura ei atat in Timisoara cat si in Damasc...Am discutat o data cu ea...Dar nu mi-a vorbit despre aceste riscuri...

Mai, eu merg pe principiul...Cand Allah accepta ceva, in cazul acesta ,poligamia, atunci nici nu permite ca sa se intample ceva rau cu una dintre sotii...
Dar...daca sotul...merge la amante...:( atunci se poate intampla ceva rau din cauza necredintei lui...:D
Eu cam asa vad lucrurile...nu as accepta poligamia...din cauza caracterului pe care il am...dar nu judec pe cine traieste in poligamie...si chestia cu bolile nu o cred...
Totul se afla la Allah...

memouna
07-16-2008, 02:34 AM
Multumim fratelui pt raspunsuri,eu gasesc,din pct de vedere medical cat de logice raspunsurile fratelui,ne place,ori nu ne place sa le auzim....Sora aiscia a spus...si chestia cu bolile nu o cred...,,,Daca e,chiar pot sa spun,ca o anume persoana de gen feminin din familia mea,a facut o infectie (persoana casatorita,cu famile).Foarte speriata,de faptul ca sotul i ar fi adus vre o ,,surpriza,,... .Am mers cu ea la ginecologie,unde in urma controlului,doctorita a intrenbat o daca facut tratament cu antibiotice,si femeia chiar luase exact cum a spus fratele,pt masele tertaciclina o perioada.Doctorita i a spus ca datorita scaderii imunitatii,mai ales din cauza antibioticelor a aparut aceasta candidoza.Candidizele pot aparea fara a fi transmise pe cale sexuala,intr un moment cand imunitatea femeii e mai scazuta.,depinde si de cat de sensibile sunt femeile. I a spus ca nu este ceva transmis pe cale sexuala,si i a dat tratament,si i a zis ca pana la vindecare sa foloseasca prezervativul,ca sa nu se agraveze.Deci,da e adevarat,antibioticele pot cauza candidoze,iar barbatul daca nu se protejeaza,o poate transmite la alta femeie(chiar daca barbatul nu are nici un simtom.)Ce sa mai zic de faptul ca o ,,surpriza,,,, se poate lua chiar de pe un capac de wc,o cada unde s a spalat cineva care o are,(daca nu este dezinfectata)...etc.Acestea sunt realitati,si trebuie sa fim constienti de ele,parerea mea cel putin.Cand exista 2 parteneri intr o casatorie,o eventuala problema se limiteaza la ei 2,de obicei fac tratament amanoi,pana la rezolvarea problemei.In cazul poligamiei,problema nu se mai limiteaza doar la ei 2,ci se poate extinde pana la inca 3 persoane...Este o realitate,nu e o inventie.Mai ales in zilelenoastre,cand bolile au devenit mai numeroaase,complicate si rezistente....Uneori tre sa ne infundam de antibiotice care,intr adevar ne pot face rau.Nici nu stiu ce sa mai zic,pe cuvant....:( ..totusi ,poligamia este pemisa....Intelepciunea lui Allah este infinita,doar El stie mai bine pe toate...Pe mine ma depaseste subiectul..Cum a zis si sora,daca suntem intr o relatie de poligamie,nu ramane de cat sa avem incredere in Bunul Dumnezeu ca ne va feri de asa ceva.Fara voia Sa ,nu se intampla nimic,si Allah este Atoatestiutor. Salam ,numai bine.

elif1977
08-18-2008, 05:34 PM
Salaam aleikum,

Eu nu pot sa inteleg si pace, oi fi numai musulmana incepatoare si de aia...
Cum adica ,, ziua in care imi vine randul''??:mad:......

Pai eu m-am casatorit ca sa fie cineva langa mine, ziua si noaptea ( si seara ai nevoie de cel de langa tine nu numai sexual, ci de caldura, tandretea lui)...
Si daca am avut o zi proasta si vreau sa fiu tinuta in brate... stai, sa ma uit sa vad daca e randul meu in calendar??

cat despre casatoria pentru a ajuta o alta femeie, sa ma ierte Allah, dar poate fi ajutata si fara sa trebuiasca sa imi impart asternutul si sufletul barbatului meu!...

sau daca eu as fi bolnava, sa nu fiu egoista cica... pai el daca primul lui gand ar fi sa isi asigure satisfactiile, in loc sa ma sprijine si sa ma ajute sa trec peste probleme, nu se cheama ca e un egoist mai mare decat mine/???

sa ma apere Dumnezeu de asa o pedeapsa, de asa o incercare......

maryam
08-18-2008, 06:21 PM
Salaam aleikum,

Eu nu pot sa inteleg si pace, oi fi numai musulmana incepatoare si de aia...
Cum adica ,, ziua in care imi vine randul''??:mad:......

Pai eu m-am casatorit ca sa fie cineva langa mine, ziua si noaptea ( si seara ai nevoie de cel de langa tine nu numai sexual, ci de caldura, tandretea lui)...
Si daca am avut o zi proasta si vreau sa fiu tinuta in brate... stai, sa ma uit sa vad daca e randul meu in calendar??

cat despre casatoria pentru a ajuta o alta femeie, sa ma ierte Allah, dar poate fi ajutata si fara sa trebuiasca sa imi impart asternutul si sufletul barbatului meu!...

sau daca eu as fi bolnava, sa nu fiu egoista cica... pai el daca primul lui gand ar fi sa isi asigure satisfactiile, in loc sa ma sprijine si sa ma ajute sa trec peste probleme, nu se cheama ca e un egoist mai mare decat mine/???

sa ma apere Dumnezeu de asa o pedeapsa, de asa o incercare......


Sa te apere si sa ne apere pe toti si Inshaa ALLAH sa usureze celor care au parte de o astfel de incercare.
Este greu, dar nu imposibil, ALLAH sa le rasplateasca pe toate acele femei care-si pot imparti sotul cu alte femei. Eu cred ca trebuie sa ai un suflet nobil si bun sa accepti asta, atunci cand ai posibilitatea sa nu o faci.

elif1977
08-18-2008, 07:28 PM
pai maryam, daca m-ai cunoate ai sti ca nu sunt nobila, si nici prea buna, Allah sa ma ierte!

:))

maryam
08-18-2008, 07:48 PM
pai maryam, daca m-ai cunoate ai sti ca nu sunt nobila, si nici prea buna, Allah sa ma ierte!

:))

Pe noi toti, Inshaa ALLAH.
Eu nu ma refeream la "nobilism" asa ca la o aura care te invaluie, nici la bunatate= pielea de pe noi:D, ma refeream la situatie si stari.
Eu cred despre mine ca sunt o fata chiar de treaba:D:D(azi mi se potriveste proverbul "Lauda-ma gura.................." desi nu am inghitit nicio picatura de apa:D) insa cand e vb de tipul asta de "impartire" imi pierd calitati ca cele de mai sus:p, la asta ma refeream...ca sa nu mai zic ca, presupun de-as fi pusa in fata faptului implinit mi s-ar activa brusc niste defecte brrrrrrrrrrr, nici nu pot sa ma gandesc.:o

amirah01
09-21-2008, 07:23 PM
salam aleikum

am citit postarile si pot pune niste intrebari???
ce ziceti de barbatii care -si iau a 2 nevasta si nu spun nimik 1 neveste.......si e cuminte....nu deschide subiectul despre o a 2.....cum vi se pare.....si traiesc in paralel.....au fost atatea cazuri si in romania....cu nevasta de 20 de ani si amanta de 20 de ani?????

umalkasem
09-21-2008, 07:46 PM
salam aleikum

am citit postarile si pot pune niste intrebari???
ce ziceti de barbatii care -si iau a 2 nevasta si nu spun nimik 1 neveste.......si e cuminte....nu deschide subiectul despre o a 2.....cum vi se pare.....si traiesc in paralel.....au fost atatea cazuri si in romania....cu nevasta de 20 de ani si amanta de 20 de ani?????



Wa aleicum salam sora.
Ori n-am inteles eu corect,ori tu nu te-ai exprimat corect ;) .Cum adica a doua sotie si amanta,ce are una cu alta :D ?Daca poti sa te faci mai inteleasa te rog :D .
Allah sa te aiba in Paza Sa.

Yumna
09-21-2008, 08:02 PM
Amyrah cred ca se refera la barbatul musulman care are o a doua sotie fara sa stie prima si la cel crestin care are o sotie si o amanta.Despre astfel de subiecte s-a tot scris,Amyrah01.Incearca sa citesti.

diana mihaela38
09-21-2008, 08:07 PM
salam aleikum

am citit postarile si pot pune niste intrebari???
ce ziceti de barbatii care -si iau a 2 nevasta si nu spun nimik 1 neveste.......si e cuminte....nu deschide subiectul despre o a 2.....cum vi se pare.....si traiesc in paralel.....au fost atatea cazuri si in romania....cu nevasta de 20 de ani si amanta de 20 de ani?????

Poate te referi la cei care au amante...adica nu la musulmani?....Eu nu prea inteleg...daca ar fi musulman si ar avea a doua sotie nu s ar putea ascunde...Ce explicatie poate da cand e acasa o zi da una ba. Mie mi se face pielea de gaina cand citesc despre a doua nevasta . Poate e important si modul in care ai crescut...educatia. Eu una nu am avut parte de educatie islamica...ca sa zic asa ....nu pot intelege si accepta acest lucru. Cred ca e un lucru bun...pentru ca e lasat de Allah, dar doar pentru cei cu adevarat credinciosi care ar fi capabili sa nu neindreptateasca pe nici una din sotii.....

batool391
09-21-2008, 09:12 PM
salam aleikum

am citit postarile si pot pune niste intrebari???
ce ziceti de barbatii care -si iau a 2 nevasta si nu spun nimik 1 neveste.......si e cuminte....nu deschide subiectul despre o a 2.....cum vi se pare.....si traiesc in paralel.....au fost atatea cazuri si in romania....cu nevasta de 20 de ani si amanta de 20 de ani?????


Sora Amirah01 nu cred ca este drept in primul rand fata de prima sa se casatoreasca in secret, indiferent de motivele invocate. Nu m/as simti deloc confortabil in aceasta situatie indiferent de locul ocupat in familie. Prefer un sot curajos si corect care sa vina si sa ma anunte ca isi mai o sotie si care isi asuma consecinta faptelor lui. Cred ca cel mai bine ptr sot e sa isi pregateasca prima sotie cu mult timp inainte de a se casatori cu a doua. Nu as accepta o casatorie in secret din respect ptr prima sotie. Si ea e o femeie si o sora a mea in islam. Cat despre amanta , raspunsul e clar nu sunt de acord ca sotul sa aiba asa ceva.

memouna
09-21-2008, 09:20 PM
sunt de acord cu Diana care a spus;..,,Cred ca e un lucru bun...pentru ca e lasat de Allah, dar doar pentru cei cu adevarat credinciosi care ar fi capabili sa nu neindreptateasca pe nici una din sotii.....,, Cred ca o conditie a dreptatii intre sotii e sa fie de acord toate partie implicate,si sa nu se faca lucruri pe ascuns.

genan
09-21-2008, 09:32 PM
asslamu alaykom!
cred ca amyrah se referea defapt la cazurile cand el e casatorit de ani buni de zile (10-20), are fam si copii in tara de origine , insa el traieste de alti ani buni, aici, cu o alta, care i-o fi tot sotie, insa fam lui de acasa habar n-are de ceea ce se petrece aici... Si, intr-adevar sunt f multe astfel de cazuri.. si eu cunosc vreo 3 :D

diana mihaela38
09-22-2008, 12:12 AM
asslamu alaykom!
cred ca amyrah se referea defapt la cazurile cand el e casatorit de ani buni de zile (10-20), are fam si copii in tara de origine , insa el traieste de alti ani buni, aici, cu o alta, care i-o fi tot sotie, insa fam lui de acasa habar n-are de ceea ce se petrece aici... Si, intr-adevar sunt f multe astfel de cazuri.. si eu cunosc vreo 3 :D

Astia deja nu mai sunt musulmani corecti..in primul rand pentru ca stau despartiti de prima nevasta mai mult de 4 luni.....cu alte cuvinte isi iau dreptul lor din Coran dar il neglijeaza pe cel al sotiei....iar a doua nevasta...saraca nu are nici o vina ca nu stie nimic....:( ....sau poate stie??...si accepta....In majoritatea cazurilor prima sotie este cea care sufera.daca isi iubeste barbatul.

amirah01
09-22-2008, 01:34 AM
salam aleikum......intrebarea mea era ////

ce parerea aveti de barbatii care nu spun nimik nevestelor si se insoara in secret....sau isi iau cate o amanta sau doua ca nu toti isi iau nevasta a 2 cu contrct islamic ...unii isi iau girlfrinds sau amante in traducere....si acasa e cuminte...ascultator...e barbatul perfect?/


ADICA DE FAPT NU LE ANUNTA pe sotii....ci fac ei ce vor?
sau daca de ex...sotia ii vede pe strada impreuna ea ce s a faca? sa treaca pe partea cealalta??

huda_alrahim
09-22-2008, 01:45 AM
salam aleikum......intrebarea mea era ////

ce parerea aveti de barbatii care nu spun nimik nevestelor si se insoara in secret....sau isi iau cate o amanta sau doua ca nu toti isi iau nevasta a 2 cu contrct islamic ...unii isi iau girlfrinds sau amante in traducere....si acasa e cuminte...ascultator...e barbatul perfect?/


ADICA DE FAPT NU LE ANUNTApe sotii....ce face ei ce vor?

Assalamu alaikum wa rahmatullahi!!

Acest subiect a mai fost discutat pe forum de foarte multe ori, cauta in threadurile referitoare la a doua sotie si poligamie si ai sa gasesti raspunsul surorilor si la aceasta problema... Sa ramanem la subiectul propus de sora noastra...

diana mihaela38
09-22-2008, 02:03 AM
salam aleikum......intrebarea mea era ////

ce parerea aveti de barbatii care nu spun nimik nevestelor si se insoara in secret....sau isi iau cate o amanta sau doua ca nu toti isi iau nevasta a 2 cu contrct islamic ...unii isi iau girlfrinds sau amante in traducere....si acasa e cuminte...ascultator...e barbatul perfect?/


ADICA DE FAPT NU LE ANUNTA pe sotii....ci fac ei ce vor?
sau daca de ex...sotia ii vede pe strada impreuna ea ce s a faca? sa treaca pe partea cealalta??

Pai ce parere sa avem surioara...ca sunt niste mincinosi....si departe de perfectiune:mad:

Yumna
09-22-2008, 03:11 AM
Ce parere sa avem?Sunt numai cu numele de musulmani si exista astfel de oameni oriunde.Ce sa faci daca iti vezi sotul cu alta femeie pe strada?Ii ceri explicatii,poate e doar o colega de serviciu sau facultate cu care tocmai s-a intalnit intamplator.:36_1_21:Mai glumim un pic...Daca nu ai copii ii "dai papucii" imediat,daca ai,e treaba ta cum decizi.

Yumna
09-22-2008, 03:46 AM
Eu v-am citit cam tarziu,dar vreau sa spun ca Iman99 are dreptate cand spune ca un sot care nu este satisfacut de sotie(stiti voi...spune ea)are tot dreptul sa ameninte sa isi ia alta sotie.Eu nu ma refer la cele care au probleme de sanatate,ci la cele care se "sustrag"intentionat.Si am cunoscut unele care spuneau:"ma uit la serial si ma fac ca ploua pana adoarme" sau:"mi-e lene sa fac baie generala de fiecare data" si asa incet-incet fac din asta un obicei.
Acum parerea mea este ca niciodata un barbat nu ameninta de la prima nemultumire,ci a strans el si incepe sa "verse"cand nu mai poate sa "inghita".Iar,ea,sotia,care nici macar nu a observat ca e nemultumit in timp,se simte nedreptatita si din orgoliu nu incearca sa repare situatia.
Majoritatea barbatilor,tot din orgoliu(orgoliu masculin,deh) nu rezolva problema cu sotia,pt ca se gandesc ei:"de ce sa "cersesc" de la o femeie ceva cand pot sa iau alta care sa-mi ofere ce-mi lipseste?"Barbatii gandesc intr-un fel si noi,femeile in alt fel...cat despre dialog,putini barbati sunt deschisi.

diana mihaela38
09-22-2008, 02:06 PM
Vezi ,de aia am zis ca daca e lasat de Allah cred ca e un lucru bun ....in cazul in care sotia se comporta asa ..eu cred ca barbatul are tot dreptul ..nu numai sa ameninte ci chiar sa puna in practica si sa si ia a doua sotie sau a treia..etc....si apoi cand ii va veni randul sa stea cu barbatul ei nu i va mai fi lene sa faca baie si se va uita le reluarea de la serial...:p

batool391
09-22-2008, 02:19 PM
Eu v-am citit cam tarziu,dar vreau sa spun ca Iman99 are dreptate cand spune ca un sot care nu este satisfacut de sotie(stiti voi...spune ea)are tot dreptul sa ameninte sa isi ia alta sotie.Eu nu ma refer la cele care au probleme de sanatate,ci la cele care se "sustrag"intentionat.Si am cunoscut unele care spuneau:"ma uit la serial si ma fac ca ploua pana adoarme" sau:"mi-e lene sa fac baie generala de fiecare data" si asa incet-incet fac din asta un obicei.
Acum parerea mea este ca niciodata un barbat nu ameninta de la prima nemultumire,ci a strans el si incepe sa "verse"cand nu mai poate sa "inghita".Iar,ea,sotia,care nici macar nu a observat ca e nemultumit in timp,se simte nedreptatita si din orgoliu nu incearca sa repare situatia.
Majoritatea barbatilor,tot din orgoliu(orgoliu masculin,deh) nu rezolva problema cu sotia,pt ca se gandesc ei:"de ce sa "cersesc" de la o femeie ceva cand pot sa iau alta care sa-mi ofere ce-mi lipseste?"Barbatii gandesc intr-un fel si noi,femeile in alt fel...cat despre dialog,putini barbati sunt deschisi.

Eu ca barbat as detecta cauza refuzului si as decide in functie de aceasta. M/as gandi ca inainte ne era bine, acum oare ce s/a intamplat cu noi? Ptr ca refuzul are si el anumite cauze. In cazul in care femeile se eschiveaza intentionat atunci trebuie sa ia in calcul si consecinta refuzului repetat. Acest tip de femei ar trebui sa spuna al hamdullilah ptr ca sotul o pastreaza si nu divorteaza de ea. Am auzit de un caz in care dumneai casnica, fara copii, cu menajera a fost obosita 8 luni.................:D

elif1977
09-22-2008, 02:32 PM
Eu ca barbat as detecta cauza refuzului si as decide in functie de aceasta. M/as gandi ca inainte ne era bine, acum oare ce s/a intamplat cu noi? Ptr ca refuzul are si el anumite cauze. In cazul in care femeile se eschiveaza intentionat atunci trebuie sa ia in calcul si consecinta refuzului repetat. Acest tip de femei ar trebui sa spuna al hamdullilah ptr ca sotul o pastreaza si nu divorteaza de ea. Am auzit de un caz in care dumneai casnica, fara copii, cu menajera a fost obosita 8 luni.................:D


mare dreptate ai, si barbatii trebuie sa se intrebe de ce sunt refuzati? daca e o problema fizica, daca el nu stie cum sa fie generos, daca nu stie sa isi faca sotia fericita? normal ca ea vede totul ca pe o datorie dureroasa, obositoare o rutina pe care incearca cum poate sa o evite

mai ales in lumea musulmana, in care fetele se casatoresc virgine si fara sa isi cunoasca barbatul pana in noapte anuntii, rolul si caracterul barbatului e determinant

pai, sa ma iertati, dar daca nu era el sa trezeasca femeia din mine, daca nu imi inlatura temerile una cate una, daca nu ma coplesea cu intelegera si rabdare, ma fugarea si acum in jurul patului ( :D) sau ma transforma si eu intr-o femeie care face orice ca sa il adoarma inainte de ase urca ea in pat

si daca lucrurile stau asa, si vina vine dinspre el, pai si a doua si 99 - a tot asa isi vor face cat de curand abonament la reviste si la reteaua de telenovele:)

O zi frumoasa,

diana mihaela38
09-22-2008, 02:43 PM
Toti aveti dreptate ...pana la urma depinde de la caz la caz...nu exista un raspuns valabil pentru toate cazurile la intrebarea pusa.....concluzia mea:)

Yumna
09-22-2008, 07:14 PM
Asa e depinde de caz,dar eu stiu sigur cateva femei care refuza fara motiv...

Mariyah
09-22-2008, 07:41 PM
Citind postarea ta Aysha mi-am dat seama de o noua directie in tratarea problemei, bineinteles problema poate fi la barbat, nu inteleg de ce tot dati vina pe surori, daca e asa plictisitor in pat e normal ca fetele sa prefere o telenovela.

TruthStation
09-22-2008, 08:08 PM
si eu sunt convinsa: 99% din cazuri... cind femeia se eschiveaza... sunt din cauza barbatului... Daca el nu stie,. ea fuge, normal... exista o ierarhie a placerilor... Daca lasa sotul pt tv inseamna ca Tv -ul ii aduce mai multa placere...si el ar trebui sa se intrebe de ce oare??? Nu exista scuza aici, e o chestie irepresibila. daca e bine, E BINE si cauti binele cu consecventa. daca se fuge nu tine justificarea ca e bine dar mi-e lene... Deci barbatii sa fie mai responsabili si sa isi asume si ei parte din vina ca cu schimbatul nevestelor nu se schimba problema... prima tot nemultumita ramine si nu din cauza ei...:D

:36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1_21::36_1 _21::36_1_21:

dunia
09-23-2008, 01:54 AM
Acuma o fi corect nu o fi insa eu cred ca uneori e motiv si lipsa de chef.... nu poti avea chef oricand si poate nu te sincronizezi la chef cu celalalt na..... daca nu am chef nu am si pace, nu pot sa apas pe un buton si hopa mi-a venit cheful.... ii zic la om sincer da-mi pace ca nu am chef, vreau sa dorm si gata ce atatea abureli, ba ca ti somn, ba ca nu stiu ce... zi-i omului sincer ce te doare