PDA

View Full Version : De Azi, Euronews In Limba Araba



ioanaeyad2
07-12-2008, 11:18 PM
Euronews lanseaza un post in limba araba, pentru a doua oara

Televiziunea europeana de stiri Euronews, care emite deja in sapte limbi, face sambata o a doua tentativa de a-si lansa versiunea in araba, vizand astfel cateva milioane de noi telespectatori in tarile arabe si europene.

"Europa este principalul nostru teritoriu, dar ne interesam si de vecinatatea apropiata a Europei. Dupa rusa, lansam postul de stiri european in limba araba", a declarat presedintele si directorul general al Euronews Philippe Cayla, informeaza AFP.

"Vrem sa ne adresam atat arabofonilor din Europa, estimati la 15 milioane, cat si tarilor arabe, regiune care numara peste 250 de milioane de locuitori", a spus Cayla.

Euronews lansase deja o versiune in araba in 1997, dar functionarea acesteia a fost suspendata dupa doi ani.

Cu aceasta a doua tentativa, Euronews se alatura France 24 si BBC, care emit in araba din aprilie 2007, respectiv martie 2008, dar si postului american de limba araba Al-Hurra (Televiziunea libera) si rusa Russia al Yaum (Rusia azi).

"Din motive politice, aproape toata lumea de la Bruxelles era de acord ca este important sa existe un post de stiri care sa faca legatura" intre Europa si lumea araba, subliniaza Philippe Cayla, respingand insa ideea de a "transmite un mesaj" lumii arabe.

"Euronews este un post obiectiv, care trateaza intr-un mod echilibrat actualitatea. Vrem sa propunem o noua sursa de informatii in limba araba", precizeaza el.

Programele in araba vor fi aceleasi difuzate de sectiile Euronews in alte sapte limbi (germana, engleza, spaniola, franceza, italiana, portugheza si rusa).

Va fi vorba despre un buletin de stiri din 30 in 30 de minute, scurte programe pe teme de societate, cultura, sport, economie si celebrul "No comment", rubrica ce contine imagini relevante pe subiecte de actualitate, fara comentariul jurnalistilor.

Aceste programe erau deja accesibile in lumea araba, insa in franceza si engleza.

Euronews intentioneaza sa acorde o mai mare atentie subiectelor specifice acestei regiuni, dar ramane inainte de toate un post de stiri internationale.

Mai degraba decat al-Jazeera sau al-Arabiya, concurenta serviciului Euronews in araba va fi reprezentata de CNN sau BBC World.

Versiunea in araba a postului, finantata de Comisia Europeana, are un buget de cinci milioane de euro pe an si finantare garantata timp de cinci ani. Bugetul total al postului se ridica la 50 de milioane de euro.

Pentru redactia araba, Euronews a recrutat 17 jurnalisti de opt nationalitati. Acestia vor lucra, ca si ceilalti 200 de jurnalisti originari din 300 de tari ai Euronews, in apropiere de Lyon, in sud-estul Frantei.

Euronews in limba araba va avea si un corespondent intr-o tara araba care nu a fost aleasa inca.


sursa: Ziare com

Mariyah
07-13-2008, 12:14 AM
mashallah, o sa pot si eu sa le citesc, insa nu stiu cat o sa inteleg:D

ioanaeyad2
07-13-2008, 12:31 AM
mashallah, o sa pot si eu sa le citesc, insa nu stiu cat o sa inteleg:D

pai nu ai cum sa le citesti, pentru ca e vorba de un program de televiziune :D, insa le poti asculta (stirile) sau poti vedea imaginea. :D

stirea asta e imbucuratoare pentru cine cunoaste limba araba sau pentru cine vrea sa-si imbunatateasca/exerseze cunostintele de limba araba.
personal, eu nu stiu araba, dar mi-ar placea si ma straduiesc sa o invat. merge cam greu, dar oi reusi eu pana la urma.