PDA

View Full Version : Micul Dejun!



Nadia
05-11-2006, 01:52 AM
Fetelor eu am o problema, adica am mai multe:smile33: dar sa incepem cu asta. Din cauza serviciului, am liber un weekend DA si unul NU. Cind sunt acasa sotului meu ii place sa ia micul dejun acasa cu sotia:o si cafeaua afara la o cafenea:smile16: Dar eu nu stiu ce sa-i mai fac:smile308: sa cam satura de cereale, oua in fel si chip. Iar eu m-am cam saturat sa-i tot dau asta. Vreau si eu sa schimb putin.
AJUTOR poate imi da-ti niste idei.

xena
05-11-2006, 02:06 AM
Poti sa-i faci sandwich-uri.

Mie imi place sa fac felii de paine prajita, pe care le ung cu creme de branza cu telina, sau cu ridichi.

Un exemplu: crema de cascaval cu ridichi rase

Ingrediente:
200 g cascaval, 50 g unt, 4-5 ridichi

Mod de preparare:
Cascavalul ras se freaca bine cu untul, dupa care se amesteca cu ridichile rase. Cu pasta obtinuta se ung sandviciurile.

adevarul este ca barbatilor nu le prea plac mancarurile fara carne, dar poti incerca.

Nadia
05-11-2006, 02:40 AM
XENA, saru'na , dar am incercat. I-am facut paine prajita cu gem, cu unt de alune cu crema de brinza cu gust fel de fel. I-am facut si dat cu il dau ei la Maroco de unde este el. Am luat idei de la cumnatele mele, care au soti din Syria si Iraq. Deci am incercat in fel si chip. Nu mai stiu ce sa-i fac.:smile308:

Nour0604
05-11-2006, 02:49 AM
Hmmm... nu prea sunt eu cea care ar trebui sa dea sfaturi culinare pentru ca sunt un adevarat "profesionist" in ale gatitului... dar la dat idei si altii sa le faca ma pricep:D
Poti incerca sa ii faci niste crenvusti cu inca ceva pe langa (cascaval, branza, rosii ce stii ca ii mai place), sau niste branza din aceea proaspata dulce amestecata cu marar si parca se mai pune si altceva pe langa si cu rosii sau un ou fiert umplut cu chestia asta, poti incerca tot felul de omlete cu tot felul de chesti. Omletele sunt specialitatea mea. Alhamdulillah am invatat sa fac omlete de te lingi pe degete. De exemplu astazi am mancat omleta cu smantana si pe langa am mai prajit si doua trei felii de rulada de pui peste care, cand aproape erau gata, am pus o lingura de smantana. A iesit super... eu experimentez pe fratimiu... ca pe cine altcineva?!?!?!:p
Hmmm... pe moment nu prea imi vin in minte multe... dar ma mai gandesc si revin.

genan
05-11-2006, 03:27 AM
Hmmm... nu prea sunt eu cea care ar trebui sa dea sfaturi culinare pentru ca sunt un adevarat "profesionist" in ale gatitului... dar la dat idei si altii sa le faca ma pricep:D
Poti incerca sa ii faci niste crenvusti cu inca ceva pe langa (cascaval, branza, rosii ce stii ca ii mai place), sau niste branza din aceea proaspata dulce amestecata cu marar si parca se mai pune si altceva pe langa si cu rosii sau un ou fiert umplut cu chestia asta, poti incerca tot felul de omlete cu tot felul de chesti. Omletele sunt specialitatea mea. Alhamdulillah am invatat sa fac omlete de te lingi pe degete. De exemplu astazi am mancat omleta cu smantana si pe langa am mai prajit si doua trei felii de rulada de pui peste care, cand aproape erau gata, am pus o lingura de smantana. A iesit super... eu experimentez pe fratimiu... ca pe cine altcineva?!?!?!:p
Hmmm... pe moment nu prea imi vin in minte multe... dar ma mai gandesc si revin.


nooooooooooooooooooooooooooorrrrrrrrrrrrrrrrr..... .. vrei sa mor aici de la atatea detalii???? eu sunt la dieta.... :smile33: :smile33: :smile33: :smile33:

Nour0604
05-11-2006, 03:32 AM
:36_1_21: :36_1_21: :36_1_21: Ma bucur si eu de ultima zi... ca de maine sunt oficial companion de suferinta la dieta cu tine inshAllah :smile16:

genan
05-11-2006, 03:35 AM
insha allah.. ca eu deja m-am pliktisit sa lupt singura....:mad: :mad: :mad:

Nour0604
05-11-2006, 03:39 AM
Dar macar ai satisfactia ca a dat roade... tu ce dieta tineai? Hai ca numai de mic dejun nu discutam aici... o sa vina Nadya si ne da afara:rolleyes:

genan
05-11-2006, 03:40 AM
dieta cu pastilele din ierburi care reduc pofta de mancare si mai ales de dulciuri...
asta cu conditi sa nu fie ele si mai stimulate de postarile voastre de pe aici... :smile33: :smile33:

Nour0604
05-11-2006, 03:50 AM
:smile16: :smile16: Atunci inseamna ca pentru tine subiectul de dulciuri de la bucatarie e inchis?!?!?! Eu o sa o incep pe cea disociata inshALLAH combinata cu sport:smile16:

genan
05-11-2006, 03:55 AM
ai grija la asta cu disocierea.... pt ca e fff riscanta...
si asta pt ca o sa slabesti atata timp cat mananci asa..
insa cum nu o sa stai asa toata viata, cand o sa reasociezi alimentele, o sa te ingrasi destul......

gabriela guettat
05-11-2006, 11:47 AM
:) SI UITE SI DE MINE,ADUNATE PENTRU TINE ::)

Iata cateva sugestii pentru un mic-dejun consistent, energizant si nutritiv:
Cereale cu iaurt sau lapte, in care poti sa adaugi cateva bucatele de mere, piersici, stafide, curmale, smochine, ananas, kiwi. Cerealele sunt bogate in carbohidrati si contin putine grasimi, oferind energie pentru intreaga zi. Fibrele din cereale contribuie la digestie si eliminarea deseurilor.
Laptele si iaurtul contin proteine si gama de vitamine B, asigurand, in acelasi timp, mai mult de jumatate din necesarul zilnic de calciu. Este bine sa mananci dimineata fructe, deoarece contin numeroase vitamine si minerale;
Iaurt cu bucatele de fructe la alegere (mere, piersici, banane, capsuni, portocale, ananas, kiwi);
Shake din fructele preferate: banana, capsuni, mere, pere, prune decojite, piersici, citrice etc. Fructele taiate cubulete se mixeaza. Daca nu tii cura de slabire, poti adauga in shake (la alegere): un galbenus crud, smantana, stafide, nuci, curmale, fulgi de cereale etc.;
Un pahar de suc natural si o banana;
Oua fierte (preferabil moi) cu branza rasa, paine neagra, rosii, ardei sau salata verde;
Cas sau pasta din branzeturi dietetice cu paine neagra si salata verde;
Friptura rece cu paine neagra si salata;
Pentru copii, la micul dejun, se recomanda: cereale, lapte, iaurt, fructe, oua fierte moi, suc natural, branzeturi, cacao cu lapte. Laptele se va indulci cu miere. Se va evita zaharul alb (rafinat);
Cu 10-20 de minute inainte de masa, bea un pahar cu suc natural;
La micul dejun este bine sa bei ceai verde cu lamaie. Este tonic, vitaminizant si nu are efecte negative. Iti da energie si, in plus, incetineste fenomenul de imbatranire;
Daca preferi cafeaua, este recomandabil sa o bei cu lapte, dar numai dupa ce ai mancat. Indulceste cafeaua cu zahar brun (este nerafinat, mai sanatos si chiar mai gustos).


Si daca nici asa nu e bine,scote-l la resturant iubire si se ocupâ:D "hotspatari "de voi!!

Raisa
05-11-2006, 12:53 PM
Machallah gabriela habibti

Ce de multe idei..... mie imi place sa mananc dimineata.Problema e ca nu suport sa mananc cam aceleasi alimente intr-o saptamana, deci........sfaturile tale ma ajuta.Multumesc

Se vede iubita ca ai copii:smile310: asa un mic dejun sanatos si plin de tot ce trebuie!!!!!!!

Sa-ti traiasca mancaciosii:smile01:

ummraschid
05-11-2006, 12:55 PM
http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/bismilllllllllllllllllllllah12.gif


assalamualaikum warahmatuAllahi wa barakatuhu,

surioare dragi,

intii pt NaDia.... draga mea, am descoperit o revista online .......super!...si uite, un link, pt un mic dejun oriental...

http://www.todaysmuslimah.com/~~~~~~~~~~~~ingwithumadam.html

si nu numai...

http://www.todaysmuslimah.com/azeema.html


Surioarelor cu probleme GRELE , ...domnisoara doctor , draga genan, inshAllah, sa ne spui daca este in ordine ce propun eu acum...

...am descoperit pe un site ...culinar....poate ca-l stiti si voi...o dieta pe care o f simpatica doamna...o stia de la un medic dietetician...dieta care dureaza 2 sau mai multe saptamini...insa, doamna respectiva nu o tinuse decit o saptamina...si reusise sa scada 4-5 kg, fara sa le mai readune, dupa terminarea acesteia....

...eh, .....eu, care numai chef si mediu propice pt diete indelungate nu am....ca , deh, unde sint copii, sint si dulciuri de rontait :p ...m-am aventurat sa tin aceasta dieta, si, intr-adevar, subhanAllah, am scapat de 4 kg intr-o saptamina, si de atunci maninc normal, poate mai mult decit normal, :smile16: , insa cintarul a intepenit.....
...inshAllah, peste ceva timp o s-o reiau, dar tot pt o saptamina...

eu va dau linkul, voi va documnetati, si , inshAllah, sa va fie de vreun ajutor!...

http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=9782

(s-ar putea sa fie nevoie sa va inscrieti, mai intii...)

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa va daruiasca ce este mai bun, in dunia si in akhira, si va pastreze in milostivirea si binecuvintarea Sa, inshAllah!

assalamualaikum wa rahmatuAllahi

http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/miscellaneous_195.gif

Nadia
05-11-2006, 05:20 PM
GABITA si UMMRASCHID multumesc mult de sfaturi si de linkhttp://s49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/emoticoane/th_flori.gif Insha Allah ii voi face. Cind se plictiseste iar vin la voi dupa sfaturi.
NOUR i-am facut si eu omlete de tot felul, dar mai zii ca mie foame:smile33: si GENAN ia vedeti ca este un subect cu diete, ia mutati-va voi....acolo...........http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/emoticoane/LOL.gif

amal
05-13-2006, 01:58 PM
:smile26: gabriela, tare bune sant sfaturile tale, si asa ar trebui sa mancam cu totii la micul dejun, dar barbatii astia au o meteahna, nu le prea plac cerealele...eu zic NaDia sa-i faci falafel si din astea tip sandwich cu carnite, cascaval si salata...daca tot e micul dejun si consuma caloriile la munca...
mai strecoara-i cate un suc natural si cate un milkshake, cum zice gabriela, poate bea...

hannen
05-24-2006, 08:56 AM
Miam-miam ce de idei delicioase pe aici.
Numai ca noi stam cam prost cu brizeturile aici.Nu-s ca alea de "acasa" .Mor de pofta brinzeturilor din egipt:smile308: si/sau ro.

Catalina,of pe site-ul cu pricina eu intru numai la retztele in imagini,dulciuri ,torturi...ce sa zic de vreo 3 zile ma chinui de mor,numai cu gindul la minunatiile alea sunt.Si se intimpla tocmai cind n-am nika dulce in casa si salivez pe tastatura.Dar cind ma apuca la fajr,sotul meu se da batut.Daca n-am ceva dulce de ros e durere.

gabriela guettat
05-24-2006, 09:39 AM
Hannen,iubita de tine,mi-ai rupt inima surioara, da de ce nu faci matale o placinta,rulada,cornulete,fidele cu lapte,orez cu laptic si arunci deasupra un pic de scortisoara,clatite,de ce stai si suferi....pune mana pasarica si fa ceva bunnn bun... pentru sufletelul tau,si lasa tastatatura nu o mai uda!!!!!!!!!
Si daca nu vrei sa faci, vino la mine si iti fac eu ceva bun,iti promit ca te satur!!!:D

amal
05-24-2006, 01:40 PM
Ce pierd barbatii care nu mananca la micul dejun cereale:
"Un mic dejun cu Musli din fulgi sau tarate ajuta la scaderea ratei colesterolului, protejand astfel sistemul cardiocirculator. Responsabil pt aceasta este betaglucanul din ovaz. Chiar in cantitati mici, acesata substanta-balast isi poate desfasura activitatea pozitiva in organism. 40g fulgi pe zi ajung pt reducerea lipidelor in sange cu cca 10%."
sursa: revista Ioana

eu m-am lamurit, barbatii-s tare mofturosi, dar daca mancarea iese buna mananca ei orice...asa ca mai strecurati-le cate o lingurita de cereale in laptele cald, in iaurt, decorati frumos cu fructe, rasfatati-i...si se vor simti mai bine, degeaba comenteaza ei...

amoodia
05-24-2006, 01:51 PM
Nadia hai sa-ti zic ce am avut noi azi la micul dejun:gem de capsuni, branza topita Kiri, si tot u ngen de branza topita dar din aia feliute subtiri, alte 2 genuri de branza din syria -kaeb si mshalshale, margarina, masline negre si verzi, iaurt din ala gros, facut model in forma de floare cu menta, boia de ardei si ulei de masline, parizer de pui si o lumanare in mijloc.:smile16: sa stii ca cel mai important nu cred ca e ce-i pui pe masa, important este sa-i faci modele si decorari , cel putin asa vad ca are efect la sotul meu.si chiar daca el nu mananca din toate, ii place sa vada multe pe masa, ca asa cica ii creste pofta de mancare.
asa ca du-te azi la magazin si cumpara conserve de ton, macrou, halva, toate genurile de branza care care le gasesti, cereale, si de maine chiar daca tu faci de exemplu oua prajite, pe langa alea pune-i toate astea pe masa decorate frumos si inshaAllah o sa manance.

apropo el mananca mamunie?

hannen
05-24-2006, 03:15 PM
Nadia hai sa-ti zic ce am avut noi azi la micul dejun:gem de capsuni, branza topita Kiri, si tot u ngen de branza topita dar din aia feliute subtiri, alte 2 genuri de branza din syria -kaeb si mshalshale, margarina, masline negre si verzi, iaurt din ala gros, facut model in forma de floare cu menta, boia de ardei si ulei de masline, parizer de pui si o lumanare in mijloc.:smile16: sa stii ca cel mai important nu cred ca e ce-i pui pe masa, important este sa-i faci modele si decorari , cel putin asa vad ca are efect la sotul meu.si chiar daca el nu mananca din toate, ii place sa vada multe pe masa, ca asa cica ii creste pofta de mancare.
asa ca du-te azi la magazin si cumpara conserve de ton, macrou, halva, toate genurile de branza care care le gasesti, cereale, si de maine chiar daca tu faci de exemplu oua prajite, pe langa alea pune-i toate astea pe masa decorate frumos si inshaAllah o sa manance.

apropo el mananca mamunie?



Lumeeee ,auziti la ea ce zice.
Admin,te rog o favoare mica,mica ,baneaz-o pe amoodia:D Sigur imi stric tastatura din cauza ei:smile33:
Si aici se gaseste kiri dar n-am incercat-o,am impresia ca-i de copiii.Si oricum difera de la tara la tara ,ca nu le plac astora ce ne place noua.
Fata mi-ai facut o pofta de mor,auzi la ea masline ,brinza,halva ...te baaaaaaaaaaaaaat:smile33: :smile33:

Gabriela,eu fac din cind in cind dulce,dar e nasol ca aici nu sunt cuptoare in casele fumeilor,iar eu n-am cumparat inca.Sunt foarte scumpe.Ma chinui la microwave optiunea cuptor sa mai coc si eu cite ceva.Plus ca n-am forme de ceea ce vreau eu sa fac(nuci,faguri,caise...)si cum ii ziceam amoodiei acum doua zile ,aici ca sa cumperi ingredientele si sa le coci(curentul) te costa cit nu face,mai bine cumperi doua-trei torturi,iesi mai ieftin.
Nu mai zic de brinza,sa faci o placinta te rupe.Sa va zic astia cumpara tot in cantitati minuscule,asa sunt ambalate toate.Daca ai noroc sa gasesti un magazin cu cantitati industriale te-ai scos pt. ca sunt mai ieftine,asta din cauza ca lor nu le place sa cumpere mult o data.Cumpara cu taraita.:smile308:
Asa ca mai am si perioade cind doar visez,sau ma consolez ca n-am sa pot face ceea ce vreau niciodata...cind am una n-am alta etc...

Nadia
05-24-2006, 05:12 PM
AMOO saru'na de sfat si eu am observat asta, dar al meu nu zice nica nici daca ii place nici daca nu-i place. El tot timpul zice ca nu-i pasa sau ii este indiferent. Si ce ma enerveaza raspunsurile astea ale lui...cind el vrea sa-mi faca o surpriza ma intreaba ce vreau si raspund tot la fel si se supara:smile16:
Si eu la un moment dat ii puneam pe masa de toate si ma intreba de ce...si i-am spus ca nu mai stiu ce-i place si ce sa-i fac si las la alegerea lui...si el ma intreaba...da' ce sunt atit de dificil...si eu ii raspund...da, dar de aceea eu te iubesc:rolleyes: si uite asa mai trece o zii, si miine tot asa va fii:smile33:

AMO cei aceea mamunie? nu stiu poate el ii zice altfel...

gabriela guettat
05-29-2006, 09:20 PM
Nadia habibty, azi am primit un mail si nu pot sa nu ti-l trimit cand stiu cat de mult esti interesata:

Data: 29 Mai 2006
Dragi utilizatori,

Obiceiurile legate de micul dejun constituie subiectul despre care ne-am propus sa va vorbim in urmatoarele randuri. Insa datorita diferentelor semnificative legate de modul in care oamenii de pe tot cuprinsul globului dejuneaza, am impartit aceasta incursiune in "lumea deliciilor de dimineata" in doua editii: (1) Micul dejun in Europa si (2) Micul dejun in America, Asia, Africa si Australia.

Iar pentru inceput, in acest numar al newsletter-ului Gustos.ro va propunem a va delecta cu o calatorie culinara "matinala" in principalele tari europene. Cum si ce ar trebui sa mancam dimineata? Mult sau putin? Alimente consistente sau usoare?



Micul dejun in Europa
Indiferent de felul in care este numit micul dejun - breakfast, frühstück, petit dejeuner, prima colazione, ontbijt, cafe da manhã etc - aceasta masa de dimineata este prezenta peste tot in lume. Ce-i drept, consistenta sa difera de la tara la tara insa, in esenta, asteptarile sunt aceleasi: trebuie sa te "puna pe picioare" pentru ziua care abia incepe! Iar acest lucru este de obicei obtinut prin combinarea unui aliment energizant cu un altul intaritor, in proportii diferite si relative in functie de cultura. In Franta de exemplu, cafeaua este cea mai importanta componenta a acestei mese, pe cand in tarile asiatice majoritatea oamenilor mananca alimente pe care in mod normal le-ar consuma la orice alta masa. Iar in America, mancarurile de dimineata sunt specifice doar acestei perioade a zilei.

Rusia
La masa de dimineata, unii rusi aleg cafeaua, dar ceaiul fierbinte este probabil cel mai popular. O mare varietate de tipuri de paine (painea neagra fiind adesea asociata cu zona rurala), blini, mezelurile, ouale prajite si castravetii murati sunt componentele specifice unui mic dejun rusesc. Kasha - un fel de cereale rezervate in mod special copiilor - se serveste adesea cu tvorog (un soi de branza moale asemanatoare cu ricotta) sau cu iaurt si zahar.

Turcia
Bucataria turceasca ofera destul de putine optiuni pentru mesele de dimineata. Un mic dejun popular in stil continental consta in doar cateva felii de paine unse cu unt si miere. Exista multe feluri de miere produse in Turcia iar printre cele mai neobisnuite este siyah çam bali sau mierea de pin negru. Multi muncitori turci mananca dimineata la restaurant unde meniul popular este supa de tarhana si painea proaspata. Tarhana este un amestec de faina, iaurt, drojdie si o varietate de legume prajite, sare si condimente, fermentat timp de 4-7 zile.

Cei care dejuneaza la patiserii pot alege su böregi - un produs cald de patiserie care contine straturi de taitei, branza alba moale si patrunjel, impreuna cu un pahar de ceai turcesc sau de ayran - o bautura simpla facuta din apa cu iaurt, usor sarata.

Pentru cei care au mai mult timp, un mic dejun complet include ekmek (o paine tipic turceasca, facuta cu faina de grau si intotdeauna servita proaspata) cu conserve, miere, unt, oua fierte, masline negre, castraveti, rosii si branza din lapte de oaie.

Bauturile de la micul dejun sunt foarte importante in acesta tara. Ceaiul, de obicei servit in pahare si nu in cesti, este pregatit intr-un dispozitiv special, care il pastreaza fierbinte fara sa-i permita sa fiarba. Turcii spun ca acest mod de preparare face ca ceaiul sa nu mai fie amar. Mai exista, de asemenea, faimoasa cafea turceasca care este facuta prin fierberea boabelor de cafea intr-un vas numit jezve. Cafeaua este indulcita variat, iar cateodata este aromata cu nucsoara sau cu alte condimente. In timpul iernii, majoritatea turcilor beau sahlep: lapte dulce si fierbinte amestecat cu pudra din radacini de orhidee si un pic de scortisoara - o bautura care este considerata a fi si un remediu impotriva racelii.

Germania, Austria, Olanda si Suedia
Micul dejun in aceste tari este caracterizat printr-o selectie generoasa de alimente: cereale, oua, o varietate de tipuri de paine cu unt si gem, carnuri reci, branzeturi, iaurt, fructe si sucuri din fructe, ceai, cafea, ciocolata calda sau lapte.
Insa pe langa acestea mai exista si specialitati regionale. In Suedia, de exemplu, oamenii pot alege sa consume cerealele cu filmjölk - un fel de lapte mai gros, intre iaurt si smantana - pregatit printr-o fermentare speciala. Germanii consuma in general ouale fierte moi. Austriecii mananca un mic dejun usor dimineata foarte devreme si adesea mai au inca un mic dejun mai substantial numit Gabelfrühstück sau "mic dejun la rascruce", la una dintre multele cafenelele pentru care Austria este atat de faimoasa.

In Olanda, la micul dejun, poti intalni o faimoasa specialitate locala cunoscuta ca groene haring (herring). Iar in loc de cafea, ceai sau ciocolata calda, unii olandezi aleg sa consume anijsmelk - lapte cald aromatizat cu anason.

Anglia, Irlanda, Scotia si Tara Galilor
Anglia
Englezii sunt faimosi pentru micul lor dejun foarte bogat. O larga varietate de carnuri este intotdeauna in prim-plan: bacon, carnati, rinichi la gratar, cotlete de miel etc. Pe langa acestea, ei mai consuma si oua fierte tari, rosii, ciuperci, cereale, diferite tipuri de peste afumat, ceai si cafea. Intre produsele de patiserie putem gasi: cornuri, crumpets, brown bread ("paine maro") cu unt, miere, gem sau marmelada. Iar painea prajita este nelipsita. Influenta culinara a secolelor in care India era colonie britanica este evidenta cand vine vorba de un mic dejun care contine kedgere. Kedgere este de fapt khichri - preparat indian cu linte, orez si condimente - la care englezii au adaugat oua, smantana si eglefin afumat (un soi de peste marin des intalnit in bucataria britanica). Alte doua alimente care isi au originea in bucataria indiana sunt hoppers (original - clatitele de orez cunoscute si ca appam) si mango chutney ("chutney" - cuvant indian insemnand "deliciu").

Irlanda
Un mic dejun irlandez ca la carte poate fi foarte bine descris prin cuvantul "fry" ("prajit) - acesta fiind indeajuns de sugestiv pentru felul in care este consumata carnea. Albe sau negre, budincile sunt adesea adaugate la masa alaturi de carne. Pe langa acestea, soda bread - un fel de paine alba, usor dulce, dospita cu bicarbonat si care contine de obicei cateva bobite de stafide - este aproape nelipsita.


Scotia
Contributia scotiana la micul dejun din Insulele Britanice include oatcakes, scones si Arbroath smokies. Scones seamana foarte mult cu biscuitii si sunt traditional despicati inainte de a fi gatiti. Oatcakes, numite de asemenea si bannocks, contin carne de oaie si faina de orz si sunt preparate la gratar. Scotienii sunt mult mai faimosi pentru consumul lor mare de carne de oaie decat britanicii sau irlandezii. Arbroath smokies sunt de fapt eglefini taiati, apoi legati perechi intre ei, sarati sau lasati la saramura inainte de a fi afumati la foc slab. Ei sunt consumati de obicei cu zeama de lamaie si cu putin piper negru, impreuna cu brown bread si unt.


Tara Galilor
Neobisnuitele alimente care constituie masa de dimineata galeza sunt Bara Lawr (sau laverbread) si cockles. Bara lawr este o alga marina comestibila care este culeasa de pe tarmurile stancoase ale coastei de sud a Tarii Galilor. Poate fi amestecata cu cereale si carne de oaie si apoi prajita la gratar, sau poate fi servita simplu, precum spanacul. Iar cockles sunt un gen de scoici prajite servite dimineata.

Grecia
In Grecia, micul dejun nu este o masa atat de importanta. Majoritatea oamenilor imbuca rapid un mic rulou prajit sau un fruct proaspat cu iaurt. Cafeaua greceasca - identica cu cea turceasca - este extrem de populara si este consumata fara zahar (sketo), cu zahar in cantitati moderate (metrio) sau foarte dulce (glyko). Dar niciodata nu este servita cu lapte. Multi greci suplimenteaza micul dejun cu o gustare mai tarzie, tot de dimineata, care include paine, carne si branza.

Franta, Italia, Belgia, Luxemburg
Acestea sunt tarile la care se refera binecunoscutul termen de "Continental breakfast" (mic dejun continental), limitand masa de dimineata la un minimum de alimente necesare stimularii si sustenantei: cafea si paine. In Franta, cea mai savurata cafea este café au lait (cafeaua cu lapte) servita in vase mari de ceramica. Mai exista insa si persoane care opteaza pentru alte tipuri de bauturi, cum ar fi cafeaua neagra, ceaiul sau ciocolata calda. Similar, in Italia, cele mai des intalnite sunt cu siguranta cappuccino, caffe nero (cafea neagra), tè (ceai), sau latte al cacao (lapte cu cacao). In ambele cazuri, partea solida a micului dejun este de obicei un croissant (corn), o briosa sau o felie de paine prajita servita cu unt.


Spania si Portugalia
Probabil cel mai des intalnit mic dejun in Spania si Portugalia este o chifla cu unt si gem si o ceasca de cafea cu mult lapte. Spania este tara responsabila pentru aducerea ciocolatei din Lumea Noua in Europa. Iar faptul ca ciocolata este aici o bautura mult mai consumata de catre adulti decat in orice alta tara vorbeste foarte mult despre istoria culinara si coloniala a acestei tari. Unul dintre componentele cele mai intalnite la micul dejun este chocolate con churros - ciocolata cremoasa, calda, servita cu un fel de gogoasa imbracata in zahar si scortisoara. Amatorii inmoaie gogoasa (churro) in ciocolata inainte de fiecare imbucatura.
In zona catalana - tara maslinelor - painea este adesea servita cu ulei de masline in loc de unt, iar alimentul favorit este pan con tomate, un stramos al faimoasei pizza. Acesta este preparat prin ungerea unei felii subtiri de paine prajita cu ulei de masline, usturoi, rosii si (cateodata) completata cu o felie de sunca. Ouale prajite si omletele sunt de asemenea populare.


Puteti gasi multe alte retete pe Gustos.ro.

TE PUP PE TINE SI PE TOATE SURORILE:smile01:

amal
05-29-2006, 09:29 PM
vreau in Spania...:smile308: :smile308: :smile308:

cate bunataturi au acolo...

am gasit reteta de churros:) macar atata, sa-mi fac si eu gogosi spaniole, sa le mananc si sa-mi imaginez ca stau la o terasa in Spania..:) o sa pun reteta la deserturi...sper sa inteleg tot.

am pus reteta si la deserturi...parca seamana cu ceva reteta de gogosi libaneze, daca nu ma insel...

Churros (gogosi)

1 cana de apa (am crezut ca ceasca dar e cana, asa ca am corectat)
2 1/4 linguri unt
1 cana faina
2 oua
1 lingurita de esenta de vanilie
ulei
zahar
scortisoara pudra

Preparare 12 bucati:
Topiti untul in apa care fierbe. Adaugati faina in etape si amestecati bine pt a nu se forma cocoloase. Lasati sa se raceasca si adaugati ouale, unul cate unul, pana se formeaza o masa omogena. Adaugati vanilia.
Puneti compozitia intr-un sprit special si turnati gogosile (taind cu cutitul aluatul pe masura ce il turnam in cratita) intr-o tigaie cu ulei incins. Dupa ce le prajiti, puneti-le pe o hartie absorbanta.
Se presara cu zahar amestecat cu scortisoara.
Serviti cu lapte condensat (arabii si spaniolii au de la Nestle, nu stiu daca aici este..) sau cu crema pastelera.

preparare crema pastelera:
din 400ml lapte, se pastreaza putin deoparte, restul se fierbe cu scortisoara si cu coaja de portocala sau lamaie (optional). Strecurati laptele prin sita.
Amestecati 80g zahar, 40g faina, 2 oua si putin lapte pastrat din cel total. Amestecati totul cu laptele strecurat.
Puneti la incalzit la foc moderat, amestecati continuu pana se ingroasa si dispare gustul de faina.

Nadia
05-30-2006, 02:46 AM
GABITZA iti multumesc pentru postare, insha allah sa am puterea sa-i fac in fiecare luna cite o tara...:confused: