PDA

View Full Version : Confesiune - Ce inseamna Islam pentru tine?



ioanaeyad2
07-15-2008, 02:10 PM
Salamu alekum tuturor

In urma unor experiente traite de cand m-am inscris pe acest forum, am ajuns intr-un stadiu in care simt ca trebuie sa fac anumite marturisiri.
Cu mare bucurie m-am alaturat grupului de fete/surori, membre ale site-ului rasarit com. Am reusit sa ma apropii de cateva dintre ele, sa purtam niste discutii serioase si constructive (pentru mine in special). Intentia mea era de a-mi aprofunda cunostintele despre Islam prin intermediul vostru, al tuturor. Din pacate, ajung sa cred - si imi cer iertare pentru aceasta afirmatie daca lezez pe cineva - ca pentru unii a fii musulman inseama in primul si in primul rand respectarea unor practici care tzin mai mult de partea fizica a acestui concept. Ce sa spun, doua din trei fete, afland ca am imbratisat cu drag si cu inima deschisa Islamul (pentru ca asta am facut) au fost interesate nu de principiile pe care ar trebui sa le stie un bun musulman, pe care ar trebui sa le respecte, ci daca mi-am schimbat numele, de ce nu mi l-am schimbat, daca port hijab, de ce nu port hijab, daca respect numarul rugaciunilor etc. Am simtit ca trebuie sa cunosc Islam, altfel decat il stiam, si am devenit muslim. Nimeni nu m-a fortat, nimeni nu m-a impins de la spate. Dar singurul care mi-a aratat cat de minunat poate fi Islamul, care mi-a vorbit cu rabdare si bunatate despre Islam, despre Mohamed a fost sotul meu. Si uite asa, incet incet am ajuns sa descopar ceva ce as fi vrut demult, sa ma contopesc cu niste convingeri pe care le aveam dar nu le constientizam. Revenind la chestionarul la care spuneam ca am fost supusa de catre unele dintre romancele convertite la islam....Oare este atat de relevant pentru un musulman aspectul fizic? Oare la asta trebuie sa ne gandim in primul rand? Oare ar trebui sa fim judecati/te pentru faptul in care ne imbracam? Un bun musulman vede intai in adancul sufletului omului, vede si simte dincolo de niste straie...Un bun musulman nu judeca, ci indruma. Indruma, ajuta, sfatuieste, asculta, are rabdare, compasiune...Cel putin asa vad eu lucrurile. Nu mi-as permite sa ma erijez intr-un Dumnezeu mai mic si sa emit judecati de valoare pe care sa le consider general valabile, nu mi-as permite sa suplinesc maretia Domnului aratand, ostentativ, cat sunt eu de demna de el, cat sunt eu de buna. Niciodata nu voi putea fi suficient de buna, dar incerc...Niciodata nu voi ajunge la nivelul perfectiunii, dar incerc..Niciodata nu voi cunoaste toate tainele vietii, dar incerc...Niciodata nu voi face atat cat mi-as dori sa fac, dar incerc..Si tot ceea ce incerc, este spre binele celor din jur si pentru multumirea Domnului. Nu vreau sa-mi dovedesc mine cat sunt de desteapta, cat sunt de religioasa, cat sunt de supusa...Vreau sa primesc mila Domnului, vreau sa ma apropii de Allah prin cunoastere, pentru ca aceasta cunoastere ma va elibera si pe mine de toate framantarile care-mi alunga linistea sufleteasca. daca fac un bine, vreau sa-l fac pentru TINE, pentru ca e de datoria mea, daca spun o vorba buna, TIE ti-o spun, pentru ca e, de asemenea, de datoria mea. Eu ma simt datoare sa traiesc pentru ceilalti, si apoi pentru mine. Este adevarat, vreau ca Allah sa fie mandru de ce fac, ii cer iertare pentru scaparile mele, pentru pacate, pentru tot ce fac gresit si ma rog sa ma indrume pe calea ce abuna. Dar, asa cum am spus, niciodata nu voi reusi sa ating nivelul cel mai inalt al compasiunii si intotdeauna voi fi o pacatoasa. Pentru ca orice om, dar ORICE OM de pe acest pamant este un pacatos. Nivelul pacatelor sale e diferit. Mi-as dori ca nimeni sa nu mai judece dupa aparente...Nu trebuie sa fim exclusivisti pentru ca nu impratasim parerile celorlalti. Nu. Trebuie sa fim ingaduitori. Si rabdatori. iar daca cineva vrea sa ma ajute, ca un bun musulman ce este, sa o faca din suflet si cu sufletul. Nu folosindu-se de niste vorbe care ar putea rani in mod gratuit. Ce inseamna pentru mine Islam! Inima si sensul vietii, profunzime si valori pe care daca le-am atins, ne-am apropiat cumva de desavarsirea divina si de scopul vietii asteia. Pentru voi ce inseamna?
Cer iertare, inca o data, acelora care nu sunt de acord cu cele scrise si multumesc celor care mi-au simtit vorbele si care poate ma vor primi cu bratele deschise in aceasta comunitate. LA ILLAHA ILLA ALLAH.......

Mariyah
07-15-2008, 02:54 PM
Nu stiu cu cine ai vb dar cunosc si eu cateva persoane capabile de asa ceva. Si din pacate sunt multe musulmane care au invatat din Islam doar cum sa se imbrace.
Chestiunea portului islamic e una delicata in Islam, peste cativa ani o sa privesti cu alti ochi totul. Crede-ma ca in 2, 3 ani , daca vei reciti ce ai scris acum, iti vei da seama ca te-ai schimbat si ca la definitia Islamului va mai fi completat la "inima si sensul vietii, profunzime si valori " si o modestie. ( pe care nu o vei putea concepe fara o "anumita" bucata de material)
Si multe muslime "judeca" acest aspect poate nu din rautate sau fiind extremiste ci pur si simplu pt ca isi doresc ca orice sora sa fie cu voal. Pana la urma, ideal ar fi ca toate muslimele sa poate hijab, dar NIMENI nu are dreptul sa comenteze asupra faptului ca nu porti hijab si haine islamice , ci doar ALLAH.

iman99
07-15-2008, 03:02 PM
Asalamu aleikom wa rahmtullai wa barakatuhu

Asa este nimeni nu judeca pe nmeni numai Allah este Cel care judeca

Dar pana acolo noi care suntem musulmani trebuie sa sfatuim noile musulmane spre Bine.

Deci despre hijab-este obligatoriu in islam...in f multe articole putem citi despre importanta lui..si cat de portejata este femeia cand il poarta,,alhamdulilah..Deci surioara noastra trebuie sa stie ca este obligatoriu..ca fiecare zi cand nu il poarta si iasa afara este haram pentru ea,,,si de aici in colo..Allah cu mila..face cum crede ea..ptr ca ea va fi trasa la raspundere si sotul ei.

Adevarat Allah va ajuta mult..numai sa fie intentie din partea noastra si cum spunea suroara madelaine aseara:Allah cand inchide o usa deschide alta..sau Cand facem un pas spre Allah el face 10 spre noi

In legatura cu rugaciunea...trebuie stiut haditul profetului Muhamamd sallallahu alahi wa sallam: Diferenta dintre un credincios si un necredincios este "rugaciunea"
Rugaciunea este foarte importanta este linkul dintre noi si Allah Taala...insha Allah sa realizam acest lucru..amen
Deasemenea daca se da un search vom gasi articole despre acest stalp important al islamului.
Surioara Ioana ne rugam la Allah s ate calauzeasca in continuare si tu sti ca nimeni nu a avut intentii rele cu tine..te iubim ptr Allah
wa aleikom salam w arahmatu llahi

ummraschid
07-15-2008, 03:03 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


draga mea , draga noastra, surioara fi Allah!

mashaAllah, iti multumim pentru aceasta postare, pentru sinceritatea ta ... inshaAllah fie ca Allah sa indeparteze mahnirea din inima ta ...inshaAllah, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa-ti faca primii pasi ca si cei urmatori acestora cat mai usori!...imi pare nespus de rau ca esti trista...insa...Allah subhanahu wa ta'ala stie, este foarte posibil sa nu le fii inteles nici tu pe surori, exact ce intentionau sa-ti transmita, nici ele pe tine!... de multe ori intelegem gresit, chiar si aflandu-ne fata in fata, cu atat mai mult, pe internet...
...nu suntem perfecti si nu vom fi niciodata, tot ceea ce incercam noi este sa ne apropiem cat mai mult de Allah subhanahu wa ta'ala, prin supunere si prin urmarea exemplului Profetului nostru Profetul Muhammad *salat*, inshaAllah...ne straduim sa traim asa cum Allah subhanahu wa ta'ala ne-a poruncit... si doar Allah subhanahu wa ta'ala cunoaste masura de stradanie a fiecaruia...

...sant sigura, nici una dintre surori, nu a intentionat sa te " zoreasca"...multora dintre noi le-au trebui ani de zile pentru a recunoaste adevarul, pentru a intelege si a simti necesitatea hijabului, etc...

...surioara draga, aspectul exterior, nu numai fizic... cred eu, reflecta ceea ce se afla in inima... doar Allah subhanahu wa ta'ala, ne ajuta, raspunde la rugile noastre si ne intareste , astfel incat sa putem trece peste toate obstacolele, fie ca ele ne inconjoara, fie ca ele se afla in inima sau in mintea noastra... inshaAllah, cu cat crestem in evlavie, cu cat cunoastem mai mult, cu atat ne sporeste dorinta sa ne apropiem cat mai mult de Allah subhanahu wa ta'ala ,prin respectarea , prin implinirea, prin aplicarea a tot ceea ce invatam...

...inshaAllah, nu-ti face griji...va veni clipa in care nu vei mai considera nimic, ca fiind un obstacol in calea ta, in care nici un efort nu ti se va parea prea mare, inshaAllah, cu Voia lui Allah subhanahu wa ta'ala... increde-te in Allah ta'ala si cere de la El ajutorul, fara sa te indoiesti ca-l vei primi!!!...

...inshaAllah, Allah subhanahu wa ta'ala sa ne daruiasca rabdare, si tie si celor care te inconjoara, caci Allah subhanahu wa ta'ala este cu cei rabdatori!...

...te iubim, si te rugam sa nu o iei in nume de rau, chiar daca primesti cateodata un sfat prea mult...aceasta nu reflecta decat grija pentru tine, dragostea in numele lui Allah ta'ala pentru o noua sora in Islam!...



http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/thUser5148.gif

aiscia
07-15-2008, 03:30 PM
Salam aleikum draga mea....
Ma pregateam sa iti raspund...dar...la raspunsul surioarei ummraschid nu ar mai fi nimic de adaugat...mashaallah....este foarte adevarat ceea ce a scris....toate am trecut prin aceste momente...toate am facut pas cu pas spre islam...si...totul trebuie sa vina din inima pentru a avea durabilitate...
Te sfatuiesc sa studiezi, draga surioara...sa citesti Quranul si sa ceri lui Allah calauzire...

Eu m-am intors alhamdulillah la islam...si abia dupa patru luni am indosat binecuvantatul hijab...a trebuit sa simt in interiorul meu aceasta dorinta...a trebuit sa simt ca o fac pentru allah si nu pentru cei care ma priveau...si aceasta s-a intamplat doar dupa ce am citit si studiat despre islam...Quranul deschide poarta sufletului...si odata intrat acolo...va schimba complet viata ta...




http://www.speed-land.com/images/05507090012161177299.jpg (http://www.speed-land.com/)

ioanaeyad2
07-15-2008, 03:55 PM
Allah sa va binecuvanteze pe toate si va multumesc pentru cuvintele voastre si intentiile bune.

Hayat
07-15-2008, 04:22 PM
http://www.iaza.com/work/080716C/2yytdw535100.gif
.................................................. ..............................

umalkasem
07-15-2008, 05:09 PM
Assalam aleicum.
Eu cred ca sunt prima care a cunoscuto Ioana de aici de la rasarit,si cred ca prima care am vorbit cu ea pe internet.Surioara Ioana numi este rusine sati cer iertare in public,deoarece pt mine ceea ce conteaza cel mai mult este sa-L pot multumi pe Creatorul meu.Pot cere iertare si o mie de ori si doua pina la infinit ,dar sa aud ca mai putut ierta.Nu a fost intentia mea sa te supar cu ceva,dar mai ales sa te judec.Si Allah stie cal mai bine.Ma doare sufletul si inca numi pot reveni dupa ce am citit ce ai scris.
Poate mai inteles tu gresit,nu stiu,intradevar cum zice Umrashid ca multi nu inteleg intentiile noastre ("...sant sigura, nici una dintre surori, nu a intentionat sa te " zoreasca"...multora dintre noi le-au trebui ani de zile pentru a recunoaste adevarul, pentru a intelege si a simti necesitatea hijabului, etc... " ).
Ceea ce team intrebat a fost cu intentia pt cami fac griji pt surioarele mele si numi este indiferent ceea ce se intimpla cu ele.Deci mai departe nici nu stiu ce sa scriu ,ca si capul a inceput sa ma doara,si gata numi mai vine nimic.
Te pupic.Si inca odata imi cer scuze.Allah sa ne calauzeasca.

ioanaeyad2
07-15-2008, 05:33 PM
draga mea, tu esti un suflet minunat si te apreciez foarte mult. asa este, m-ai cunoscut de la inceput si am avut ocazia sa discutam despre diverse lucruri. acum deja stii ce anume mi-a pricinuit supararea, iar tu nu aveai legatura cu asta. ma repet dar...oameni suntem. unii mai sensibili decat altii. cu totii diferiti. trebuie sa ne respectam intre noi si sa ne sprijinim unii pe altii atunci cand avem nevoie.
Allah sa fie cu voi toti!

ioanaeyad2
07-15-2008, 05:34 PM
Multumesc Pentru Flori, Pentru Gandurile Voastre Bune Si Pentru Ca, De-acum, Sunteti Parte Din Existenta Mea!

ioanaeyad2
07-15-2008, 06:15 PM
multumindu-va, inca o data, pentru flori (aiscia, ummraschid si hayat) va trimit si eu un soare care "bate" norii.

http://www.wagnerg.com/hobbies/Mudrock2004/IMG_3649b.JPG

ioanaeyad2
07-15-2008, 06:22 PM
iar aceasta imagine este pentru voi toti. Cu drag...

http://www.geocities.com/furby4kim/love/Hugs.jpg

ioanaeyad2
07-15-2008, 06:23 PM
http://www.geocities.com/furby4kim/love/Hugs.jpg...iar aceasta imagine este pentru voi toti. Cu drag...

iman99
07-15-2008, 06:39 PM
salamu aleikom

Si eu ca si umalkasem imi cer iertare si in public si pe privat si am sa insist pana cand vei accepta scuzele.
In FATA lui Allah nu am gresit cu nimic (in povestea asta)de asta sunt sigura si cred ca si um alkasem si toate fetele care au avut ocazia sa vb cu tine.

Acum totul depinde de tine-
Unul dintre companioni a avut aceasi problema cu un altul..si el a spus: O luna am stat in fiecare noapte rugadu-ma la Allah sa ne aduca din nou impreuna!!!)Asa trebuie si noi ..sa plangem la ALah chiar daca noi am avut dreptate ..
SI VREAU SA-TI AMINTESC UN LUCRU SURIOARA
Este haram sa tai legaturile cu musulmani,este haram sa nu vorbesti cu un musulman mai mult de 3 zile chiar daca el a fost cel care a gresit,,,,si haditul continua spunand ca cel mai bun dintre el este cel care da primul Salam.
El a gresit!!Da!! Ea a gresit!!! Dar eu voi spune Salamu aleikom..Aceasta ne invata Islamul

Fie ca Allah sa puna dragoste in inimile noastre si multa rabdare.

wa aleikom salam din partea mea-:smile06::smile06::smile06:

ioanaeyad2
07-15-2008, 06:52 PM
salamu aleikom

Si eu ca si umalkasem imi cer iertare si in public si pe privat si am sa insist pana cand vei accepta scuzele.
In FATA lui Allah nu am gresit cu nimic (in povestea asta)de asta sunt sigura si cred ca si um alkasem si toate fetele care au avut ocazia sa vb cu tine.

Acum totul depinde de tine-
Unul dintre companioni a avut aceasi problema cu un altul..si el a spus: O luna am stat in fiecare noapte rugadu-ma la Allah sa ne aduca din nou impreuna!!!)Asa trebuie si noi ..sa plangem la ALah chiar daca noi am avut dreptate ..
SI VREAU SA-TI AMINTESC UN LUCRU SURIOARA
Este haram sa tai legaturile cu musulmani,este haram sa nu vorbesti cu un musulman mai mult de 3 zile chiar daca el a fost cel care a gresit,,,,si haditul continua spunand ca cel mai bun dintre el este cel care da primul Salam.
El a gresit!!Da!! Ea a gresit!!! Dar eu voi spune Salamu aleikom..Aceasta ne invata Islamul

Fie ca Allah sa puna dragoste in inimile noastre si multa rabdare.

wa aleikom salam din partea mea-:smile06::smile06::smile06:

pai n-au trecut 3 zile si nici n-am taiat legatura cu musulmanii. :D
allah are grija de toate si ne aduce mereu pe calea cea buna. hand in hand like real friends! Asa mi-as dori sa fim mereu! Cu totii, prieteni adevarati, desi stiu ca o prietenie se construieste greu si cred ca este o utopie.
Multumesc pentru mesaj! :)

ummraschid
07-15-2008, 09:16 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


ALHAMDULILLAHI, sa multumim inshaAllah, lui Allah subhanahu wa ta'ala ca a inlesnit indepartarea norilor de pe cerul Rasaritului...si din inima surioarei noastre Ioana, alhamdulillah!...

...fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne daruiasca numai ceea ce este mai bun pentru noi in aceasta viata si in cea vesnica, amin!

...mashaAllah...sa nu uitam niciodata ca oricat am fi de incercate, dezamagite, indurerate, sa ramanem surori fi Allah si mereu, una pentru alta, un ajutor...inshaAllah...




http://i19.photobucket.com/albums/b193/ummraschid/banner-e0010-1.gif

iman99
07-15-2008, 09:32 PM
Asalamu aleikom
Ma sha Allah...alhamdulilah..totul a revenit la normal alhamdulilah ne iubim de dragul Lui Allah...

Allah subhana w Taala ne-a avertizat sa nu ne divizam iar fratia in islam va ramane chiar daca ei se vor omora uni pe alti

Allah spune in Sfantul Quran “: Daca doua grupuri de credinciosi lupta unul impotriva celuilalt .. in ciuda acestui fapt ei raman tot frati( traducerea intelesurilor)Acest fapt nu ii va face pe ei necredinciosi pentru ca Quranul spune ca sunt “mumin” dreptcredincisi” deci fratia va ramane chiar daca ne omoram uni pe altii

:d ORICUM NU E CAZUL:)) NOSTRU ..:D.INSHA ALLAH

memouna
07-16-2008, 05:10 AM
Draga sora ioana,ai un suflet bun.,iubesc oamenii care au un suflet bun :smile06:,asa ca tine, Nu ti face griji surioara,totul va fi bine.Surorile vor sa te ajute,nu cred ca vre una ar fi avut vre o intentie rea...Fiecare putem sa dam un sfat,sa incercam sa ajutam,insa aceste probleme legate de cum iti aplici tu credinta,rugaciunea ta,vestimentatia ta, sunt lucruri care sunt strict intre tine si Allah .Sa nu uiti asta.Aceasta nu este problema altora.Datoria fratilor in islam e sa ne ajutam sa ne indrumam unul pe altul la fapte bune,insa nimeni nu are dreptul sa te judece,de aceea INSIST, sa nu ti fie niciodata teama ca vei fi judecata de vre un om in ceea ce priveste religia ta...Sa ti fie teama doar de judecata lui Allah Preainaltul.Tu stii cred,deja,ce este permis si interzis in islam,care sunt cerintele pentru toti musulmanii,si musulmanele,acum,,,ramane doar la latitudinea ta,cum aplici ceea ce stii...Continua sa citesti,si eu am trecut prin mai multe ,,etape,,,ca sa a jung la stadiul in care sunt acum ,si inca cate ,,etape,, mai trebuie sa trec ......Nu esti obligata sa dai nimanui explicatii,despre cum iti practici credinta,tu citeste,citeste si iar citeste,cauta sa ti intaresti imanul(credinta),inshaallah,ai sa vezi cum te schimbi,si cum Allah iti deschide mintea si sufletul.E minunat:)...Referitor la islam ,eu am convingerea ca ,pe langa o serie de obligatiile pe care le avem de indeplinit in viata de zi cu zi ,a fi musulman,mai inseamna si sa ne folosim de aceasta perioada scurta de timp pe acest pamant,pentru a fi un om cat mai bun.,sa ne folosim de inteligenta cu care ne a inzestrat Allah,si care ne deosebeste de alte specii, in fiecare lucru care il facem.Sa ne folosim de ,,halal,, cu inteligenta (si in beneficiul intregii comunitati ,nu doar in beneficiul nostru) ,, si sa ne ferim de ,,haram,,.insa sa ajutam si pe altii sa se fereasca daca putem,macar cu un sfat.Va iubesc pe toate surorile,si va doresc o zi deosebita,inshaallah.:smile06:X10

ioanaeyad2
07-16-2008, 03:19 PM
sunt de acord cu ce ai spus tu, memouna, cata vreme ratacim pe acest pamant, suntem datori sa evoluam din toate punctele de vedere: spiritual, mental etc, dar, desigur, evolutia noastra sa nu ne afecteze in mod negativ actiunile, viata in general...
o zi frumoasa si tie! :)


Draga sora ioana,ai un suflet bun.,iubesc oamenii care au un suflet bun :smile06:,asa ca tine, Nu ti face griji surioara,totul va fi bine.Surorile vor sa te ajute,nu cred ca vre una ar fi avut vre o intentie rea...Fiecare putem sa dam un sfat,sa incercam sa ajutam,insa aceste probleme legate de cum iti aplici tu credinta,rugaciunea ta,vestimentatia ta, sunt lucruri care sunt strict intre tine si Allah .Sa nu uiti asta.Aceasta nu este problema altora.Datoria fratilor in islam e sa ne ajutam sa ne indrumam unul pe altul la fapte bune,insa nimeni nu are dreptul sa te judece,de aceea INSIST, sa nu ti fie niciodata teama ca vei fi judecata de vre un om in ceea ce priveste religia ta...Sa ti fie teama doar de judecata lui Allah Preainaltul.Tu stii cred,deja,ce este permis si interzis in islam,care sunt cerintele pentru toti musulmanii,si musulmanele,acum,,,ramane doar la latitudinea ta,cum aplici ceea ce stii...Continua sa citesti,si eu am trecut prin mai multe ,,etape,,,ca sa a jung la stadiul in care sunt acum ,si inca cate ,,etape,, mai trebuie sa trec ......Nu esti obligata sa dai nimanui explicatii,despre cum iti practici credinta,tu citeste,citeste si iar citeste,cauta sa ti intaresti imanul(credinta),inshaallah,ai sa vezi cum te schimbi,si cum Allah iti deschide mintea si sufletul.E minunat:)...Referitor la islam ,eu am convingerea ca ,pe langa o serie de obligatiile pe care le avem de indeplinit in viata de zi cu zi ,a fi musulman,mai inseamna si sa ne folosim de aceasta perioada scurta de timp pe acest pamant,pentru a fi un om cat mai bun.,sa ne folosim de inteligenta cu care ne a inzestrat Allah,si care ne deosebeste de alte specii, in fiecare lucru care il facem.Sa ne folosim de ,,halal,, cu inteligenta (si in beneficiul intregii comunitati ,nu doar in beneficiul nostru) ,, si sa ne ferim de ,,haram,,.insa sa ajutam si pe altii sa se fereasca daca putem,macar cu un sfat.Va iubesc pe toate surorile,si va doresc o zi deosebita,inshaallah.:smile06:X10

maryam
07-19-2008, 03:08 PM
:006:
:salam:

Ce sa zic...dupa o saptamana out ;), nu stiu dc am dreptul sa-mi dau cu parerea, stii, de fapt cred ca ti-am mai zis asta:D, spune alhamdulillah ca ALLAH te-a intors la islam inainte de a-i cunoaste pe musulmani (unii!) :D.

In ceea ce priveste:
"Un bun musulman vede intai in adancul sufletului omului, vede si simte dincolo de niste straie...Un bun musulman nu judeca, ci indruma. Indruma, ajuta, sfatuieste, asculta, are rabdare, compasiune..."

Daca nu te superi, Inshaa ALLAH, am sa iti spun ca NIMENI IN AFARA DE ALLAH NIMENI nu vede in adancul sufletului si un bun si drept-credincios nici nu cred ca va indrazni vreodata sa-si dea cu parerea, sa cuteze sa faca presupuneri...
Insa, pentru asta ai nevoie sa iei in calcul cel putin doua chestiuni...cea cu drumul de la trebuie la ceea ce se petrece de fapt si cea cu calitatea de "bun musulman"- despre care...alhamdulillah, ALLAH este la toate martor si El este Cel care stie taina celor ascunse (asa cum este inima...atat de ascunsa).
Cu adevarat, un asemenea musulman despre care ai scris Indruma, pentru ca acesta
este un fard dictat in Coran: "Indruma!


"Asadar, indeamna, intrucat indemnarea este spre folos,
Cel care se teme [de ALLAH] se lasa indemnat, [...]"
(Surat Al-`A`la: 9,10)

ioanaeyad2
07-19-2008, 04:10 PM
:006:
:salam:

Ce sa zic...dupa o saptamana out ;), nu stiu dc am dreptul sa-mi dau cu parerea, stii, de fapt cred ca ti-am mai zis asta:D, spune alhamdulillah ca ALLAH te-a intors la islam inainte de a-i cunoaste pe musulmani (unii!) :D.

In ceea ce priveste:
"Un bun musulman vede intai in adancul sufletului omului, vede si simte dincolo de niste straie...Un bun musulman nu judeca, ci indruma. Indruma, ajuta, sfatuieste, asculta, are rabdare, compasiune..."

Daca nu te superi, Inshaa ALLAH, am sa iti spun ca NIMENI IN AFARA DE ALLAH NIMENI nu vede in adancul sufletului si un bun si drept-credincios nici nu cred ca va indrazni vreodata sa-si dea cu parerea, sa cuteze sa faca presupuneri...
Insa, pentru asta ai nevoie sa iei in calcul cel putin doua chestiuni...cea cu drumul de la trebuie la ceea ce se petrece de fapt si cea cu calitatea de "bun musulman"- despre care...alhamdulillah, ALLAH este la toate martor si El este Cel care stie taina celor ascunse (asa cum este inima...atat de ascunsa).
Cu adevarat, un asemenea musulman despre care ai scris Indruma, pentru ca acesta
este un fard dictat in Coran: "Indruma!


"Asadar, indeamna, intrucat indemnarea este spre folos,
Cel care se teme [de ALLAH] se lasa indemnat, [...]"
(Surat Al-`A`la: 9,10)



salamu alekum, maryam
iata ca ai rasarit si tu :). ma intrebam ce s-a intamplat cu tine, avand in vedere faptul ca nu te-am mai vazut, nici pe forum, nici pe msg. se pot intampla multe intr-o ora, d-apoi intr-o saptamana :). ce sa-ti spun...bine ai revenit si, inshaallah, numai bine iti doresc

maryam
07-19-2008, 08:43 PM
:salam:

Sa stii ca mi-am facut mea culpa, la propriu...am postat la un subiect ca am sa imi iau o pauza de cateva zile...si mi-am zis gata, pana aici, chiar nu mai vreau decat sa stau cu mine fara net.:D
Chiar am vrut sa vad daca pot.:p
Apoi, imediat ce am inchis mi-am dat seama ca subiectul era la moderatori de fapt, dar am zis, daca intru, precis nu o sa mai ies, asa ca, gata, ptr ca mai erau si urgente;) am intrat doar sa-mi citesc mailurile si sa o anunt pe iman ca am sa trag chiulu` :D marti.

In alta dezordine de idei, alhamdulillah Rabby al-alamiin, mi-a prins bine, parca am trait altfel o saptamana.;):D

PS: Ti-am trimis si eu un mess azi.

Mariyah
07-20-2008, 02:54 AM
ceva care se asemeana cat de cat cu situatia de aici http://www.youtube.com/watch?v=jmn0Og3MFIk&feature=related

maryam
07-20-2008, 03:07 AM
ceva care se asemeana cat de cat cu situatia de aici http://www.youtube.com/watch?v=jmn0Og3MFIk&feature=related


:D...da?????????????? Da` tu cu cine te-ai identificat...ca sa zic asa? Ca io una nu ma regasesc :999: desi nu mi-ar strica ;)in uk.:D

ioanaeyad2
07-20-2008, 03:08 AM
maryam, crezi ca se mai poate trai fara net? :) sau, mai bine spus, poti sta tu atat de multe zile fara surioarele tale??? :kuzya_01::36_1_21::give_rose:
eu una n-am stiut ca vei lipsi cateva zile si ma tot intrebam unde-ai disparut fara urma. :)

PS: sa stii ca n-am primit nici un mesaj de la tine. unde l-ai trimis?> oricum...retrimite-l, te rog :D:smile01:

maryam
07-20-2008, 03:14 AM
:salam:

pai pe mess...nu era o poveste:Diti spuneam doar ca imi cer scuze ca nu am intrat decat cred adunate intr-o saptamana...cateva zeci de minute, doar ca sa trimit cate ceva.

Nu stiu daca se mai poate pe veci:D, dar de putut sa te rupi temporar sigur se poate.
Daca iau in calcul ca am facut alhamdulillah min fadlillah strict :D si egoist:D (dar INSHAA ALLAH ce n-am facut in cateva luni!)... mai ca-mi vine sa il tai de tot;).

ioanaeyad2
07-20-2008, 03:35 AM
:salam:

pai pe mess...nu era o poveste:Diti spuneam doar ca imi cer scuze ca nu am intrat decat cred adunate intr-o saptamana...cateva zeci de minute, doar ca sa trimit cate ceva.

Nu stiu daca se mai poate pe veci:D, dar de putut sa te rupi temporar sigur se poate.
Daca iau in calcul ca am facut alhamdulillah min fadlillah strict :D si egoist:D (dar INSHAA ALLAH ce n-am facut in cateva luni!)... mai ca-mi vine sa il tai de tot;).

din pacate, n-am primit nimic pe msg, nu stiu de ce. dar bine ca mi-ai zis despre ce era vorba. si daca ar fi fost o poveste era ceva rau? :D