PDA

View Full Version : Oamenii au nevoie să recitească un text pentru a-l īnţelege



ioanaeyad2
07-18-2008, 03:06 AM
Oamenii au nevoie să recitească un text pentru a-l īnţelege

Creierul uman are nevoie de un anumit neurotransmiţător pentru a se putea concentra cum trebuie, acesta fiind rezultatul unui studiu referitor la nevoia oamenilor de a reciti, cāteodată, anumite texte pentru a le putea īnţelege, informează telegraph.co.uk.

Studiul, realizat de cercetătorii de la Universitatea din Newcastle şi Colegiul Universitar din Londra, a scos la iveală faptul că celulele nervoase au nevoie de un neurotransmiţător, numit acetilcolină, pentru a trimite semnale īn sistemul nervos central şi periferic.

În momentul īn care acetilcolina lipseşte, apar dificultăţi de concentrare.

Potrivit sursei citate, studiul a fost realizat pe mai multe maimuţe macac, cercetătorii remarcānd că animalele au fost mai atente la sarcini dacă neurotransmiţătorul era prezent la nivelul creierului.

"Pentru prima dată, am putut să identificăm mecanismul prin care creierul impune o stare de atenţie şi măreşte capacitatea de percepere a sarcinilor importante. Studiul nostru arată că, pentru a ne putea concentra bine, neuronii şi receptorii specifici din creier cer o doză de acetilcolină care să-i aducă īn starea corectă. Cānd acest mecanism funcţionează corect, creierul dispune de un nivel mai mare de concentrare", a declarat profesorul Alex Thiele.

"Dacă mecanismele nu funcţionează cum trebuie īn cea mai mare parte a timpului, īnseamnă că va trebui să recitim un text sau vom pierde ceva din el", a explicat Thiele.

Potrivit profesorului, mai sunt necesare studii pentru a confirma aceste rezultate, care sunt utile pentru dezvoltarea unor tratamente necesare pentru bolnavii de Alzheimer sau pentru cei care suferă de un deficit de atenţie.

sursa:mediafax

maryam
07-19-2008, 02:37 PM
:DZice si de cate ori?????????

Dar, chiar asa e, de fapt daca nu ma insel, chiar este si un hadis in care profetul *salat* a vorbit despre repetitie.
Daca ar fi sa raportam numai la procesul invatarii, cred ca fara o permanenta parcurgere, o a "n"-a recitire nici nu se poate ca sa iti intre din cap din prima.:p Desi ar fi super frumos.:D