PDA

View Full Version : Un Islam democratic?



Mariyah
07-23-2008, 12:35 AM
Există impresia că Musulmanii suferă în mod disproporţionat de pe urma regimurilor dictatoriale, tiranice, a preşedinţilor ne-aleşi, a regilor, emirilor şi a altor potentaţi – ceeace este adevărat. O analiză atentă a lui Frederic L. Pryor de la Swarthmore Colege în Middle East Quarterly ("Sunt ţările Musulmane mai puţin Democratice?") trage concluzia că “In mai toate ţările sărace, Islamul este asociat cu drepturi politice reduse.”

Faptul că majoritatea ţărilor Musulmane sunt mai puţin democratice, poate duce la concluzia că în religia Islamică, factorul comun, este incompatibilitatea cu democraţia.

Nu sunt de acord cu această concluzie. Azi, soarta Musulmană, reflectă mai curând circumstanţe istorice decât trăsături inerente Islamului. Cu alte cuvinte, Islamul,ca şi toate celelalte religiile pre-moderne, este ne-democratic în spirit. Nu mai puţin decât în altele totuşi, el are potenţialul de a evolua într-o direcţie democratică.


Marsiglio din Padua

O asemenea evoluţie nu este uşoară pentru nici o religie. In cazul Creştinismului, bătălia pentru limitarea rolului politic al Bisericii Catolice a durat dureros de mult timp. Dacă tranziţia a început când Marsiglio din Padova a publicat Defensor pacis în anul 1324, au trebuit să treacă alte 6 secole pentru ca biserica să se împace pe de-a-ntregul cu democraţia. Dece ar trebui ca tranziţia Islamului să fie mai delicată sau mai uşoară ?

Pentru ca Isalmul să devină compatibil cu căile democratice vor fi necesare profunde schimbări în interpretarea sa. De exemplu, anti-democratica lege Islamică, Shari’a,stă la baza problemei. Apărută in urmă cu peste un mileniu, ea presupune lideri autocraţi şi supuşi plecaţi, emfaza fiind pe voinţa Dumnezeiască deasupra suveranităţii populare şi încurajarea jihadului violent de a extinde graniţele Islamului. Mai mult, ea protejează în mod anti-democratic Musulmanii împotriva non-Musulmanilor, bărbaţii faţă de femei şi a persoanelor libere faţă de sclavi. Mahmud Muhammad Taha, un gânditor Sudanez, a prezentat legile Islmice publice printr-o re-interpertare a Koranului.

Pentru ca Musulmanii să poată construi democraţii funcţionale, ei trebuie realmente să respingă aspectele publice ale Shari’a. Atatürk a făcut în mod direct exact aceasta în Turcia, în timp ce alţii au oferit căi mai subtile..

Mariyah
07-23-2008, 12:35 AM
Problema Islamului este mai puţin că este anti-modern decât că modernizarea sa abea a început. Musulmanii pot să-şi modernizeze religia, dar aceasta cere schimbări majore: trebuie renunţat la lupta jihadistă de a impune legea Muslmană, la statutul de cetăţeni de clasa a doua pentru non-Musulmani şi la sentinţele de condamnare la moarte pentru blasfemie şi dezertarea religioasă. In loc, trebuie să apere libertatea individuală, drepturile civile, participarea politică, suveranitatea populară, egalitatea în faţa legii şi alegerile de reprezentanţi

iman99
07-23-2008, 03:42 PM
Asalamu aleikom wa rahmatu llahi wa barakatuhu

la hawla wa la quata illa billah :



ISLAMUL ESTE PTR TOATE TIMPURILE EXACT IN FORMA IN CARE A COBORAT-O ALLAH PRIN PROFETUL MUHAMMAD SALLALLAHU ALEHI WA SALLAM

SI SA NU UITAM CEEA CE ALLAH A SPUS IN SFANTUL QURAN..
NECREDINCIOSI SE VOR TINE DE TINE PANA LE VEI FACE PE PLAC(imi cer scuze ptr ca nu am redat exact..dar ideea asta e)


profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam a vorbit ptr trecut prezent si viitor..

Mariyah
07-23-2008, 11:42 PM
inshAllah voi posta in septembrie, dupa ce voi prezenta lucrarea in cadrul unui examen de admitere si punctul meu de vedere in ceea ce priveste Islamul versus democratie. Pana atunci nu ar fi rau sa scrieti si voi ce credeti:D.

Mariyah
07-26-2008, 03:37 AM
Nu stiu daca studiez chiar in detaliu, adik timpul nu imi mai permite o documentare f in detaliu, dar una atenta Da.Din pacate nu pot scrie doar despre democratie versus Islam pt ca nu s-ar incadra in tematica masterului la care m-am gandit sa aplic. Dar lucrarea va surprinde foarte mult acest studiu comparativ democratie versus Islam . Practic o sa "pacalesc " comisia ca eu scriu despre relatia dintre doua tari Iran si SUA , voi scrie bineinteles despre ele insa tarile vor reprezenta conceptele : SUA democratia si Iranul Islamul, si nu in ultimul rand sintagma de ciocnire de civilizatii. M-am gandit si la un titlu care sa duca lumea in deruta :"Democratie in Tehran", unii ar putea crede ca relatez un vis american, altii ca e un titlu ironic insa titlul relateaza concluzia mea finala si aceea ca in Iran, tara islamica, exista forme de democratie.Democratia in accept occidental intr-o tara islamica ramane totusi o gluma pt ca democratia nu poate fi exportata si importata practic de o tara cu o civilizatie si cultura total diferita.Eu nu voi ascunde ca in iran exista si aspecte negative insa voi face apel la istorie care arata ca civilizatia islamica s-a dezvoltat fara democratie
si ca a constituit baza multor dezvoltari, a multor evolutii. Asa ca putem avea incredere in tarile islamice de astazi ca isi pot duce existenta pozitiv fara democratia occidentala.Sunt multe de spus....oricum voi sustine ca dust al iranienilor ca de sunt de acord cu instituirea democratiei in Iran si in orice alta tara islamica dar totul sa fie in cu ajutorul islamului, nu avem nevoie de democratie non religioasa.