PDA

View Full Version : Memoria



amal
05-12-2006, 03:20 AM
draga hanna, nu trebuie sa recurgi neaparat la ginseng pt imbunatatirea memoriei...ai de unde alege...

pt memorie sant recomandate toate legumele si fructele care contin antioxidanti (cele colorate in rosu sau verde) deoarece protejeaza celulele nervoase de oxidare ("imbatranirea celulelor") si inflamatie.

Deasemenea sant recomandate produsele alimentare care contin complexul vitaminelor B si acizi grasi 3 omega.

Asigura-te ca din alimentatia ta nu lipsesc semintele, nucile, fisticul, alunele, legumele, germenii de grau, soia, produsele lactate, pestele si carnea de pasare, cerealele, spanacul si vegetalele verzi, morcovii, sparanghelul, broccoli, afinele, murele, macesele, strugurii albastrii (am uitat cum se numeste soiul, am lapsus:D)...

Dintre condimente, cimbrul este cunoscut ca ajuta la imbunatatirea memoriei. Curcuma, un condiment indian, previne pierderea memoriei prin reducerea formarii de placi amiloide care se formeaza pe vasele cerebrale, limiteaza oxidarea si inflamatia neuronilor.

Vitaminele B (niacina, acidul folic, ciancobalamina, etc) continute in peste, cereale, legume, produse lactate, cereale, germeni de grau, previn inflamatia neuronilor si contribuie la formarea de noi neuroni.

Studiile arata ca suplimentele nutritive nu sant la fel de eficiente ca si produsele naturale, desi contin antioxidanti. Adoptand o alimentatie sanatoasa, ne protejam si de boli ca Boala Alzheimer.