PDA

View Full Version : Miracolele Coranului

Anna
05-12-2006, 05:50 PM
Miracolele numerice ale Coranului
Cercetarea atenta a versetelor au dus la descoperirea catorva versete in Sfantul Coran care mentioneaza ca un lucru este egal cu altu...ex:barbatii si femeile
Cu toate ca acest lucru e corect d.p.d.v gramatical ,ceea ce este surprinzator este faptul ca "barbat" apare scris in Coran de 24 ori iar cuvantul "femeie" tot de 24 ori ,de aceea nu numai ca fraza e corecta d.p.d.v gramatical dar si d.p.d.v matematic...(24=24)
Dupa mai multe cercetari atente asupra mai multor versete ,a descoperit ca sunt multe mai multe astfel de egalitati de-a lungul intregului Coran.
Astfel:
Dunia--->115 ori
Aakhirat(viata dupa moarte)---->115 ori

Malaika(ingeri)--->88 ori
Shayteen---->88 ori

Viata--->145 ori
Moarte--->145 ori

Oameni--->50 ori
Mesageri--->50 ori

Beneficiu--->50 ori
Coruptie--->50 ori

Iblees--->11 ori
A cauta refugiu de Iblees--->11 ori

Museebah(calamitate)--->75ori
Multumesc!--->75 ori

Sadaqah---->73 ori
Satisfacere--->73ori

Oamenii indrumati gresit---->17 ori
Oameni morti---->17 ori

Musulmani--->41 ori
Jihad---->41 ori

Aur--->8 ori
Viata usoara--->8 ori

Magie--->60 ori
Fitnah---->60 ori

Zakat---->32 ori
Barakah--->32

Mind--->49
Noor--->49 ori

Limba--->25 ori
Predica--->25 ori

Nenorocire--->114 ori
Rabdare--->114ori

Mohammed(saw)---->4 ori
Sharee'ah----> 4 ori

Barbat --->24 ori
Femeie---->24 ori

Salat 5, Luna(in sensul de luna a anului) 12, Zi 365,

Mare(in sensul de apa) 32, Pamant 13

Mare+Pamant=32+13=45
Mare=32/45*100q=71.11111111%
Pamant=13/45*100=28.8888889%
Mare+Pamant=100%

Stiinta moderna a descoperit de curand ca apa cuprinde 71.111% din suprafata pamantului,in timp ce pamantul acopera 28.889%
Este asta doar o simpla coincidenta?Intrebarea e cine l-a invatat pe Profetul Mohammed (saw) toate astea?
Raspunsul vine automat in minte ....numai Allah

Nadia
05-12-2006, 07:11 PM
*Bismillah Al-Rahmaan Al-Raheem= 114

*Cea mai buna bautura mentionata in Quran= laptele

*Cea mai buna mincare mentionata in Quran= mierea

*Cel mai lung verset din Quran= 282 din Surat Al-Baqara

*Litera cea mai des intilnita in Quran= alaph

*Litera cea mai rar intilnita in Quran= zaa

*Cel mai mare animal mentionat in Quran= elefantul

*Cel mai mic animal mentionat in Quran= tzintzarul

*Cea mai buna noapte mentionata in Quran= Lailatul Qadar

*Cea mai buna luna din calendarul islamic mentionata in Quran= Ramadan

*Cite cuvinte are cea mai mica surat din Quran= 42

*Cite cuvinte sunt in cea mai lunga surat din Quran= 25500

*Care surat este chemata INIMA QURANULUI= Yaseen

*Surat in care numele lui Allah este mentionat de 5 ori= surat Al-Hajj

*Surat care a fost trimisa de doua ori= surat Hamd

genan
05-12-2006, 11:33 PM
ce ti se pare asa senzational?

intelegi ce scrie acolo?

site ul ala nu are nici o elocventa.... sunt randuri din tora care sunt aranjate in asa fel incat prin aranjarea ciudata a literelor sa reiasa asa ceva.... unele cuvinte nici nu au sens....
iar cand se formeaza un cuvant si apoi e tradus in engleza, traducerea nu e 100% exacta.....

imanikka
05-13-2006, 12:39 AM
Nazirah am transferat mesajul tau , fiindca intr-adevar nu era la tema ,, Miracolele Coranului,,. Si m-am uitat eu , pare mai multun joc de cuvinte decat miracole ( sau poate nu am dreptate) ... Daca vrei fa un nou topic la Islam si Crestinism si vom discuta.:)
Multumesc pentru intelegere

Anna
05-16-2006, 04:28 AM
Coranul este cartea sacra a musulmanilor si este cartea finala de calauzire de la Allah,coborata lui Mohamed (saw) prin intermediul ingerului Gabriel.Fiecare cuvant din Coran este cuvantul lui Allah.Coranul a fost revelat pe o perioada de 23 ani in lb araba ;contine 114 capitole (surah) si 6236 de versete('ayah).Musulmanii invata sa il citeasca in lb araba si multi il memoreaza in intregime.Musulmanii trebuie sa inteleaga Coranul si sa ii practice invataturile.
Coranul nu are rival in naratiune si in conservarea sa.Unul din cele mai remarcabile adevaruri despre aceasta carte a lui Allah este ca:
a ramas neschimbata ,nici macar cu o litera ,de mai mult de 14 secole si pana in ziua de azi.
Coranul vorbeste despre om si despre scopul sau fundamental in viata.Invataturile sale acopera toate aspectele vietii ,omul si viata de dupa moarte.Coranul contine principii,doctrine si norme privitoare oricarei sfere de activitate umana.Tema Coranului contine in linii mari 2 feluri de invataturi;unul privind credinta pura si relatia intre om so Creatorul sau incluzand intelesurile de unicitate(tawhid),profetie(risalah) si viata de dupa moarte (akhriah)alaturi de porunci si rugaciuni ,iar altul privind relatiile interumane organizand toate aspectele ei morale si materiale.Izbanda fiintelor umane pe acest pamant si in viata de apoi ,depinde de supunerea lor la invaturile Coranului.

Anna
05-16-2006, 04:30 AM
Voi incerca sa prezint miracolele Coranului avand ca sursa studiile lui Harun Yahya.
Sa incep cu inceputul:D

Originea universului:
Originea universului este descrisa in Qu'ran de urmatorul verset:

"Facatorul desavrsit (1) al cerurilor si al pmntului!"(6:101)

Concluzia la care au ajuns astrofizicii este aceea ca universul impreuna cu materia si timpul exista datorita unei mari explozii.
Acest fapt cunoscut si sub denumirea de Big bang a -----strat ca universul a fost creat din nimic si este rezultatul unei explozii la un moment dat.Oamenii de stiinta moderni au cazut de acord ca aceasta explicatie este singura rationala si dovedibila a inceputului universului si felul cum el s-a "nascut" si evoluat.
Inainte de Big Bang nu exista nimic care sa denumeasca conceptul de materie.Dintr-o ne-existenta in care nici materia nici energia,nici timpul nu exista si care poate fi descrisa numai ----fizic ,materia,energia si timpul au fost create. Acest lucru abia recent descoperit ne este relevat in Qu'ran de acum 1.400 de ani.

Expansiunea universului:

In Qu'ran care a fost relevat acum 14 secole intr-un timp in care stiinta astrologia era inca in stadiu primitiv expansiunea universului este descrisa in felul urmator:"1.Iar cerul l-a nălţat cu puterea Noastră şi Noi l lărgim."(51:47)

Cuvantul "cerul" folosit aici este folosit in diferite parti ale Qu'ranului cu semnificatia de spatiu si univers.Si aici cuvantul este folosit cu acelasi sens.Cu alte cuvinte in Qu'ran este relevat faptul ca universul se extinde.
Si asta e concluzia la care au ajuns oamenii de stiinta abia azi.
La inceputul sec 20 singura perspectiva predominanta a oamenilor de stiinta este accea ca "universul are o natura constanta si exista de un timp infinit". Cercetarile,observatiile si calcularile datorita tehnologiei moderne au relevat faptul ca intr-adevar universul are un inceput si este intr-o continua expansiune.

La inceputul sec 20 ,rusul Alexander Friedman si belgianul Georges Lemaitre au -----strat faptul ca universul se afla in continua miscare si expansiune.

Acest lucru a fost dovedit si prin informatii observationale in 1929.
In timp ce analiza cerul cu un telescop ,Edwin Hubble un astronom american a descoperit ca stelele si galaxiile sunt in continua miscare una fata de cealalta.
Un univers in care totul se misca constat de orice altceva implica o constanta expansiune a universului.Observatiile din anii urmatori dovedesc ca universul se extinde constant. Acest lucru este explicat in Coran cand inca era un lucru necunoscut de nimeni si asta pentru ca Qu'ranul este cuvantul lui Allah ,Creatorul si Stapanul intregului univers.

Anna
05-16-2006, 04:51 AM
3.Separatia cerurilor si a pamantului

Alt verset despre creatia cerurilor este urmatorul:"Oare nu văd cei care nu cred că cerurile şi pămntul au fost mpreună şi că Noi le-am despărţit şi din apă am făcut tot ce este lucru viu? Şi oare tot nu cred ei?"(21:30)

Cuvantul "ratq" tradus ca si "cusut" inseamna "impreunat,amestecat" in dictionarele arabe.Este folosit ca referinta la 2 substante diferite care formeaza un intreg.Propozitia"Noi le-am despartit" este echivalenta cu verbul "fataqa" in araba si inseamna ceva ce se formeaza prin distrugerea structurii rataq-ului.
Incoltirea unei seminte din sol este una dintre actiunile la care acest verb face referire.
Haideti sa ne uitam la verset inca o data avand aceasta cunostiinta in minte.
In verset cerul si pamantul sunt la inceput subiectul starii de ratq.
Sunt separate(fataqa) prin iesire unuia din celalat.
Deci daca ne amintim de primele momentele ale Big Bangului vedem
ca un singur punct include toata materia din univers.Cu alte cuvinte
totul inclusiv "cerurile si pamantul" care nu fusesera create inca,erau
incluse in acest acest punct intr-o stare de ratq.
Acest punct a explodat violent cauzand materia spre fataqa si in acest proces a creat structuta intregului univers.
Daca comparam versetele cu descoperirile stiinfice ,vedem ca sunt
intr-o perfecta "intelegere" una cu cealalta.Cu toate acestea,aceste
descoperiri nu s-au realizat pana in sec 20.

imanikka
05-16-2006, 04:01 PM
Assalam WRB
Am si eu o intrebare. Cartile lui Harun Yahya sunt bune, adica corespund intr-u tptul cu Islamul? El este musulman?
Cine stie mai multe va rog informati-ma

maryam
05-16-2006, 04:35 PM
Assalam WRB
Am si eu o intrebare. Cartile lui Harun Yahya sunt bune, adica corespund intr-u tptul cu Islamul? El este musulman?
Cine stie mai multe va rog informati-ma

Da Mashaa ALLAH sunt foarte bune,cateva articole si carticele s-au si tradus in lb. romana.
www.harunyahya.org

maryam
05-16-2006, 04:37 PM
*Bismillah Al-Rahmaan Al-Raheem= 114

*Cea mai buna bautura mentionata in Quran= laptele

*Cea mai buna mincare mentionata in Quran= mierea

*Cel mai lung verset din Quran= 286 din Surat Al-Baqara

*Litera cea mai des intilnita in Quran= aliph

*Litera cea mai rar intilnita in Quran= zaa

*Cel mai mare animal mentionat in Quran= elefantul

*Cel mai mic animal mentionat in Quran= tzintzarul

*Cea mai buna noapte mentionata in Quran= Lailatul Qadar

*Cea mai buna luna din calendarul islamic mentionata in Quran= Ramadan

*Cite cuvinte are cea mai mica surat din Quran= 42

*Cite cuvinte sunt in cea mai lunga surat din Quran= 25500

*Care surat este chemata INIMA QURANULUI= Yaseen

*Surat in care numele lui Allah este mentionat de 5 ori= surat Al-Hajj

*Surat care a fost trimisa de doua ori= surat Hamd

Am modificat un pic nadyuca,sper sa nu te superi,Al-Baqara are 286 versete

maryam
05-16-2006, 04:42 PM
As vrea sa adaug doar ca desi unele lucruri ne pot stupefia si data fiind natura noastra umana avem fireste si o inclinatie exacerbata catre senzational ,ar trebui ca sa consideram in primul rand Quranul un miracol prin ceea ce este si nu datorita neaparat dovezilor stiintifice si uluitoarelor lucruri pe care oamenii Subhanna ALLAHH le descopera de-abia acum sau le-au descoperit cine stie la cate sute de ani dupa revelare lui.
Quranul alhamdulillah pe care noi il iubim si care va depune marturie pentru noi nu trebuie luat ca o carte de stiinta !

Nadia
05-17-2006, 02:23 AM
Am modificat un pic nadyuca,sper sa nu te superi,Al-Baqara are 286 versete

MARYAM nu-i bai ca ai modificat. Stiu ca surat Al-Baqara are 286 de versete, dar eu m-am referit la...care este cel mai lung verset din intregul Quran, NU care este surah cea mai lunga din Quran!:confused:

Nadia
05-17-2006, 02:31 AM
As vrea sa adaug doar ca desi unele lucruri ne pot stupefia si data fiind natura noastra umana avem fireste si o inclinatie exacerbata catre senzational ,ar trebui ca sa consideram in primul rand Quranul un miracol prin ceea ce este si nu datorita neaparat dovezilor stiintifice si uluitoarelor lucruri pe care oamenii Subhanna ALLAHH le descopera de-abia acum sau le-au descoperit cine stie la cate sute de ani dupa revelare lui.
Quranul alhamdulillah pe care noi il iubim si care va depune marturie pentru noi nu trebuie luat ca o carte de stiinta !

Dar MARYAM nu putem nega faptul ca este intr-adevar o carte de stiintza. Oameni cu sute de ani in urma care nu dispunea de tecnologia zilelor noastre citind Quranul Karim, aflau ca munti se misca sau creearea fatului in uterul mamei sau multe altele ca nu imi vin acum in minte. Si in plus, Quranul ni-a fost trimis ca un ghid pentru noi si pentru omenire. In Quran sunt legi referitoare la viata de zii cu zii. SAW ne-a indemnat ca inainte de toate atunci cind vrem sa facem ceva sau sa legam un contract, sa citim si sa cautam in Quran si apoi sa punem in practica ceea ce citim.

Anna
05-17-2006, 04:47 PM
Coranul este intr-adevar un miracol in totalitate...in el se afla multe indrumari pt noi atat stiintifice cat si de viata...Nimeni cu toate ca au existat incercari nu poate sa scrie o cartea asemenea Coranului pt ca el e cuvantul lui Allah.
Eu am vrut si inca vreau sa prezint miracolele Coranului....aceasta carte care a schimbat viata a milioane de oameni ....nu am vrut sa deranjez pe nimeni prin traducerile mele despre miracolele stiintifice ale Coranului.....ci dimpotriva
Astept parerea moderatorului daca sa mai continui sau nu....

imanikka
05-17-2006, 05:36 PM
Care este problema? Putem schimba numele topicului daca sunteti de acord. Ce ziceti de : CORANUL SI STIINTA
:smile310: :smile310: :smile310:

Anna
05-17-2006, 07:31 PM
habibit eu am inceput cu miracolele stiintifice ale Coranului si o sa postez inshAllah din mai multe sfere de accea am pus numele la thread miracolele Coranului.
Daca u vrei sa il schimbi ok:)
Allah sa fie cu noi

imanikka
05-18-2006, 12:19 AM
Habibty eu nu am nimic impotriva. In plus am facut un search pe google si am gasit carti si subiecte intitulate Miracolele Coranului. Sa vedem ce spune Adminul( oops Suleiman:D ) ,ca el stie mai bine decat noi :smile310: Daca spune verde .. atunci bafta la tradus habibty , daca nu schimbam denumirea topicului si tot pe-a noastra ramane:smile16: :smile16:
Allah sa ne aiba in paza sa

Ishtar
05-18-2006, 01:21 PM
SA WR WB,

Fetelor,desi,marturisesc cu mana pe inima ca aceste lecturi imi provoaca un real interes intotdeauna(probabil si formatia mea stiintifica e de vina:D ),trebuie sa va spun ca sunt intru totul de acord cu Maryam.
Adica,toate aceste lecturi,care sunt de-a dreptul uluitoare,nu pot face decat sa ne intareasca credinta,DAR,sa nu uitam nici o clipa ca ea,credinta,trebuie sa existe mai intai!!!

Sub acest titlu,sau sub altul,eu continui sa citesc cu placere ceea ce traduceti(si,fie ca Allah(swt) sa va rasplateasca eforturile!)...si,insha Allah,sper sa am putin timp(intram in examene,la dublu:D )...am si eu niste materiale de tradus la acest subiect.
Eii,si stiu sigur,sigur,sigur ca mai este cineva(pup u,surioara:smile01: ) care are cu ce sa participe!

ab0_yazen
05-18-2006, 02:58 PM
al salam aleykum
acest theard este unul f interesant.imi plac informatiile oferite de voi.inshAllah sa continuati.

Anna
05-18-2006, 03:21 PM
Orbitele:
In Qu'ran se accentueza ideea ca soarele si luna se misca fiecare intr-o orbita
definita.
"El este acela care a creat noaptea ?i ziua, soarele ?i luna; ?i fiecare plute?te
pe cercul s?u."(21:33)
Este mentionat in alt verset ,de asemenea, ca soarele nu este static darse misca intr-o
orbita definita.
"Iar Soarele alearg? c?tre un s?la? al lui. Aceasta este rnduiala Celui Atotputernic
?i Atoate?tiutor!"(36:38)
Aceste lucruri relevate de Qu'ran au fost descoperite prin observatii astronomice in zilele
noastre.Conform calculelor expertilor astronomi,Soarele calatoreste cu imensa viteza de
720,000 km/h in directia stelei Vega intr-o orbita particulara numica
"Solar Apex."Asta inseamna ca soarele calatoreste cu 17,280,000km/day.Odata cu soarele
si toate planetele si satelitii din sistemul gravitational al soarelui de asemenea
calatoresc in aceeiasi distanta.In plus toate stelele din univers sunt intr-o miscare similara.
Faptul ca intregul univers este plin de "drumuri" si orbite la fel ca aceasta este scris in Qu'ran
dupa cum urmeaza:
"Pe cerul cel bine ntocmit!"(51:7)

Sunt cu aproximatie 200 de bilioane de galaxii in univers,constituite fiecare din 200 bilioane de stele.
Majoritatea acestor stele au planete ,si majoritatea acestor planete au sateliti.De milioane de ani,fiecare
a "inotat" de-a lungul orbitei sale in perfecta armonie si ordine cu celalate.
Mai mult,multe comete se misca si ele de-a lungul orbitelor delimitandu-le.

Orbitele din univers nu apartin corpurilor ceresti.Galaxiile de asemenea calatoresc la viteze enorme in anumite
orbite precise.In timpul acestor miscari,nici unul dintre corpurile ceresti se intersecteaza cu alte "drumuri" sau
se loveste de altul.

Sigur in timpul in care Qu'ran-ul a fost relevat omenirea nu avea telescopurile de azi sau tehnologiile avansate pentru
observarea a milioane de kilometrii in spatiu,si nici cunostiinte moderne de fizica sau astronomie.Deci,la acel moment,
nu era posibil sa se determine stiintific ca spatiul este plin de orbite si "drumuri".
Cu toate astea noua ni se relevat acest lucru in Qu'ran pt ca este cuvantul lui Allah.

Toate corpurile ceresti inclusiv planetele si satelitii acestor planete,stelele si chiar galaxiile au propriile lor
orbite care au fost realizate cu calcule delicate.Cel care a realizat aceasta perfecta ordine si a mentinut-o este Allah,
Cel care a creat intregul univers.

Anna
05-18-2006, 03:43 PM
Pamantul e rotund!

"El a creat cerurile si pamantul intru adevar. El infasoara noaptea peste zi si ziua peste noapte.
El a supus Soarele si Luna si fiecare grabeste pana la un termen hotarat. El este Cel Puternic
si Atoateiertator."(39:5)

In Qu'ran,cuvantul folosit pt descrierea universului este deosebit.Cuvantul arabesc care este
tradus ca "a infasurat" in versetul de mai sus este "tawkir".In dictionarele arabe acest cuvant
este folosit pentru actiunea de a infasura un lucru peste celalalt ,asa cum turbanul este facut.

Informatia oferita in acest verset despre zi si noapte ca se "infasoara" una peste cealalta include informatii exacte despre
forma lumii.Afirmatia poate fi adevarata numai daca pamantul este round.Asta inseamna ca in Qu'ran ,care a fost relevat in sec 7
se face aluzie la rontunjimea pamantului.

Trebuie amintit ca oamenii acelor timpuri au perceput astronomia intr-un mod diferit.Atunci se credea ca pamantul este o campie intinsa
si toate calculele stiintifice si explicatiile s-au bazat pe aceasta teorie.Versetele Coranului contin informatii la care noi am avut acces numai
din secolul trecut.Din moment ce Qu'ran-ul este cuvantul lui Allah cele mai corecte cuvinte au fost folosite pentru a descrie universul.

Anna
05-18-2006, 03:44 PM
In versetul 11 al surei Tarik din Qu'ran se refera la functia de "intorcere"a cerului.
"Pe cerul cel cu revenirea [ploii]"(86:11)
Cuvantul intrepretat ca "ciclic"in traducerea sensurilor Qu'ran-ului are de asemenea sensul de "a se intorce","a intoarce".

Asa cum se stie ,atmosfera care inconjoara Pamantul contine multe straturi.Fiecare strat serveste ca scop important pentru beneficiile vietii.Cercetarile
au relevat ca aceste straturi au functia de a intoarce materialele sau razele care sunt "expuse" in spatiu sau inapoi spre Pamant.Sa prezentam in continuare
cateva exemple ale acestei functii de "reciclare"ale straturilor care inconjoara Pamantul.

Troposfera,la 13-15 km deasupra Pamantului,permite vaporilor de apa sa se ridice de pe suprafata Pamantului pentru a fii condensate si a fii intoarse pe Pamant
sub forma de ploaie.

Stratul de ozon,la altitudinea de 25 km ,reflecteaza radiatiile daunatoare si lumina ultravioleta care vine din spatiu si le intoarce pe amblele inapoi in spatiu.

Ionosfera,reflecta difuzare undelor radio de pe Pamant inapoi la diferite parti ale lumii,la fel ca un satelit de comunicatie pasiv,si asta face posibil comunicatia
fara fir,radio,televiziune posibila pe distante lungi.

Stratul magnetosferei intoarce particulele radioactive daunatoare emise de soare si alte stele inapoi in spatiu inainte ca ele sa atinga Pamantul.

Faptul ca aceste proprietati ale straturilor atmosferei care a fost -----strata abia recent si a fost relevata de Qu'ran cu secole in urma ,-----streaza inca o data:
Qu'ran-ul este cuvantul lui Allah.

ayesha
05-18-2006, 03:50 PM
Orbitele:
In Qu'ran se accentueza ideea ca soarele si luna se misca fiecare intr-o orbita
definita.
"El este acela care a creat noaptea ?i ziua, soarele ?i luna; ?i fiecare plute?te
pe cercul s?u."(21:33)
Este mentionat in alt verset ,de asemenea, ca soarele nu este static darse misca intr-o
orbita definita.
"Iar Soarele alearg? c?tre un s?la? al lui. Aceasta este rnduiala Celui Atotputernic
?i Atoate?tiutor!"(36:38)
Aceste lucruri relevate de Qu'ran au fost descoperite prin observatii astronomice in zilele
noastre.Conform calculelor expertilor astronomi,Soarele calatoreste cu imensa viteza de
720,000 km/h in directia stelei Vega intr-o orbita particulara numica
"Solar Apex."Asta inseamna ca soarele calatoreste cu 17,280,000km/day.Odata cu soarele
si toate planetele si satelitii din sistemul gravitational al soarelui de asemenea
calatoresc in aceeiasi distanta.In plus toate stelele din univers sunt intr-o miscare similara.
Faptul ca intregul univers este plin de "drumuri" si orbite la fel ca aceasta este scris in Qu'ran
dupa cum urmeaza:
"Pe cerul cel bine ntocmit!"(51:7)

Sunt cu aproximatie 200 de bilioane de galaxii in univers,constituite fiecare din 200 bilioane de stele.
Majoritatea acestor stele au planete ,si majoritatea acestor planete au sateliti.De milioane de ani,fiecare
a "inotat" de-a lungul orbitei sale in perfecta armonie si ordine cu celalate.
Mai mult,multe comete se misca si ele de-a lungul orbitelor delimitandu-le.

Orbitele din univers nu apartin corpurilor ceresti.Galaxiile de asemenea calatoresc la viteze enorme in anumite
orbite precise.In timpul acestor miscari,nici unul dintre corpurile ceresti se intersecteaza cu alte "drumuri" sau
se loveste de altul.

Sigur in timpul in care Qu'ran-ul a fost relevat omenirea nu avea telescopurile de azi sau tehnologiile avansate pentru
observarea a milioane de kilometrii in spatiu,si nici cunostiinte moderne de fizica sau astronomie.Deci,la acel moment,
nu era posibil sa se determine stiintific ca spatiul este plin de orbite si "drumuri".
Cu toate astea noua ni se relevat acest lucru in Qu'ran pt ca este cuvantul lui Allah.

Toate corpurile ceresti inclusiv planetele si satelitii acestor planete,stelele si chiar galaxiile au propriile lor
orbite care au fost realizate cu calcule delicate.Cel care a realizat aceasta perfecta ordine si a mentinut-o este Allah,
Cel care a creat intregul univers.
"El este acela care a creat noaptea si ziua,soarele si luna;si fiecare pluteste pe cercul sau";(Al-Anbya':33);"Nici Soarele nu se cuvine sa ajunga Luna,nici noaptea nu poate sa o ia iaintea zilei si toate plutesc pe orbite (proprii)";(Ya-Sin:40)
ALLAHU AKBAR

Anna
05-18-2006, 04:07 PM
mersi frumos Ayesha :smile06: :smile06: pentru corectari acum am vazut ca nu pot scrie cu fonturi romanesti pe site:smile33:

Anna
05-18-2006, 04:09 PM
"Acoperisul" protector

In Qu'ran Allah ne atrage atentia asupra unui foarte interesant atribut al cerului.
"Si Noi am facut cerul ca un acoperis bine pazit si totusi ei sunt fara bagare de seama la minunile Lui."(21:32)

Acest atribut al cerului a fost dovedit prin cercetari stiintifice duse in sec 20.
Atmosfera inconjuratoare a pamantului ajuta la functii cruciale pentru continuitatea vietii.
Prin distrugerea multor meteoriti mari si mici in timp ce ei se apropie de pamant,se previne caderea lor pe pamant
si distrugerea lucrurilor vii.

In plus,atmosfera filtreaza razele de lumina care vin din spatiu si care sunt daunatoare vietii.Atmosfera lasa numai razelele nedaunatoare si
folositoare-lumina vizibila,undele radio,etc sa treaca.Toate aceste radiatii sunt vitale.Razele ultraviolete din care numai o parte sunt lasate de atmosfera
sa intre,sunt foarte importante pentru fotosinteza plantelor si pentru supravieturirea vietii pe pamant.
Majoritatea razelor ultraviolete intense emise de soare sunt filtrate in afara de stratul de ozon al atmosferei si numai o parte limitata si esentiala a spectrului
ultravioletelor atinge pamantul.
Functia de protectia a atomosferei este mai larga.Atmosfera de asemenea protejeaza pamantul de "frigul"spatiului unde sunt minus 270 grade C.
Nu este numai atmosfera care protejeaza pamantul de efectele daunatoare.
Pe scurt,un sistem perfect se afla deasupra Pamantului.Inconjoara lumea noastra si o protejeaza de pericolele externe.Allah ne-a informat despre toate acestea in miraculoasa carte:Qu'ranul.

Anna
05-18-2006, 05:10 PM
Coranul si fizica

Secretele fierului.
Fierul este adesea prezentat in Qu'ran.In sura Hadid suntem informati:

"Noi i-am trimis pe trimisii Nostri cu semnele cele limpezi, am facut sa pogoare cu ei Scriptura si
Balanta, pentru ca oamenii sa fie cu dreptate, si am facut si pogoare fierul, in care se afla putere mare
si foloase pentru oameni si pentru ca Allah sa stie cine Il ajuta pe El si pe trimisii Sai fara ca ei sa fie vazuti! Allah este
Cel Tare si Puternic."(57:25)

Cuvantul "pogorat" se poate considera ca fiind cu sens ----foric pentru a explica ca fierul a fost "pogorat" pentru beneficiile oamenilor.
Dar cand luam in considerare sensul literal care este"a fii coborat (fizic) din cer" realizam ca versetul implica un foarte important miracol stiintific.
Asta pentru ca descoperirile astronomice au aratat ca fierul gasit pe Pamant provine din stelele gigante din spatiului.----lele grele din univers sunt produse
in nucleul stelelor mari.Sistemul nostru solar nu posedeaza o structure potrivita pentru producerea proprie a fierul.Fierul poate fii numai pordus in stele mai mari
decat soarele unde temperatura atinge cateva sute de milioane de grade.Cand cantitatea de fier depaseste un anumit nivel intr-o stea,steaua nu il mai poate "gazdui"
si eventual explodeaza in ceea ce se mai numeste si "nova" sau "supernova".
Ca rezultat al acestei explozii meteoritii care contin fier sunt imprastiati in univers,si ei se misca in gol pana cand sunt atrasi de forta gravitationala a unui corp ceresc.
Toate astea arata ca fierul nu s-a format pe Pamant dar au fost carate din stelele ce au explodat in spatiu prin meteoriti si au fost "pogorate" exact asa cum ni se prezinta in veset.

Anna
05-18-2006, 05:58 PM
Perechile in creatie.
"Marire Celui care le-a creat pe toate perechi, din ceea ce face pamantul sa creasca si din ei insisi si din cele pe care ei nu le cunosc!"(36:36)
Cu toate ca conceptul de "pereche" sau"cuplu" se foloseste de obicei pentru partile masculine si feminine afirmatia "din cele pe care ei nu le cunosc" are implicatii majore.
In zilele noastre ,una dintre aceste implicatii ale versetului au fost relevate.Paul Dirac un om de stiinta britanic ,care a afirmat ca materia e creata pe perechi a primit premiul Nobel in 1933
pentru fizica.Acesta descoperire sustine ideea ca materie este "perechea" opusului:anti-materie.Anti-materia are proprietati opuse materiei.De exemplu,ca opus al materiei ,electronul anti-materiei este schimbat
in incarcare pozitiva si protonii sai sunt schimbati negativ.
Acest fapt este prezentat stiintific in felul urmator:
"...fiecare particula are antiparticula sa de incarcare opusa ....si relatii nesigure ne spun ca acea creatie a perechii si anihilarea perechii se petrece in void in toate timpurile si in toate locurile"

Relativitatea timpului.
In zilele noastre relativitatea timpului este un fapt dovedit stiintific.Asta a fost relevat de teoria lui Einstein a relativitatii la inceputul sec 20.
Pana atunci,oamenii nu stiau ca timpul este un concept relativ,si ca se poate schimba in functie de mediul inconjurator.Albert Einstein a dovedit asta prin teoria sa.
A -----strat ca timpul este dependent de masa si viteza.In istoria umanitatii nimeni nu a mai expus aceast fapt clar.Cu o singura exceptie:Qu'ranul include informatii despre relativitatea timpului.
Cateva versete:

"El ocarmuieste toate lucrurile din cer si de pre pamat. Apoi vor urca ele la el intr-o zi a carei masura este de o mie de ani, dupa cum numarati voi."(32:5)

"Ei te grabesc [sa vii] cu pedeapsa! Allah nu-Si incalca fagaduinta Sa! Insa o zi la Domnul tau este cat o mie de ani, asa cum numarati voi."(22:47)

"Ingerii si Duhul se vor inalta la El intr-o Zi a carei durata este cat cincizeci de mii de ani."(70:4)

In unele versete,este indicat ca oamenii percep timpul diferit si uneori oamenii pot percepe o foarte scurta perioada de timp ca una foarte lunga.Urmatoare conversatie care are loc
in ziua judecatii lor este un foarte bun exemplu pentru aceasta:

"El va zice: Cati ani ati ramas voi pe pamant?
Vor raspunde ei: Am ramas o zi sau doar o parte dintr-o zi. Intreaba-i pe cei care tin numarul!(23:112-114)
El va zice: Nu ati ramas voi decat putin [timp]! Macar daca ati stii voi!"

Faptul ca relativitatea timpului este atata de clar mentionata in Qu'ran,care a inceput sa fie relevate in 610,este o alta dovada ca este o carte sfanta.
ALLAH AKBAR!

tania
05-18-2006, 09:24 PM
anna

"Ingerii si Duhul se vor inalta la El intr-o Zi a carei durata este cat cincizeci de mii de ani."(70:4)

Ma scuzati dar cine este Duhul? La cine se refera?

Anna
05-18-2006, 10:17 PM
Qu'ranul si Pamantul

Straturile atmosferei

Pamantul are toate atributele necesare vietii.Una dintre ele este atmosfera,care serveste ca un acoperis protector pentru viata.Astazi,este un fapt precis ca
atmosfera este facuta din diferite straturi unul deasupra altuia.Asa cum este descris in Qu'ran,atmosfera este facuta din exact 7 straturi.Acesta este clar unul dintre
miracolele Coranului.
Un lucru despre univers relevat in versetele Coranului este acela cerul este facut din 7 straturi.

"El este acela care a creat pentru voi toate cate sunt pe pamant, apoi s-a inaltat in cer si a tocmit cele sapte ceruri si El este a tot stiutor."(2:29)

"Si lea- hotarat El sa fie sapte ceruri, in doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa. Si am Impodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, n chip de straja. Aceasta este oranduiala Celui Puternic si Atoatestiutor."(41:12)

Cuvantul "ceruri",ce apare in multe versete ale Coranului este folosit ca referire la cerul deasupra Pamantului,echivalent atmosfera.Intr-adevar,astazi este cunoscut faptul ca atmosfera este formata din diferite straturi asezata una peste alta.Chiar mai mult,sunt constituite,asa cum scrie in Coran,din exact 7 straturi.
In concluzie,se precizeaza ca atmosfera sau "cerul" este realizat din 7 straturi:
1.troposfera,2.stratosfera,3.ozonosfera,4.mesosfer a,5.termosfera,6.ionosfera,7.exosfera.

Un alt miracol legat de acest subiect este mentionat in afirmatia din versetul 12 al surei Fussilet:
"Si a oranduit fiecarui cer menirea sa"
Cu alte cuvinte,in acest verset,Allah ne spune ca El a dat fiecaruia dintre aceste "ceruri"datoria sa.Intr-adevar
asa cum am vazut la miracolele astronomiei fiecare strat are datorii vitale pentru beneficiu omenirii si a tuturor fiintelor
vii de la pamant.Fiecare strat are o functie particulara,de la formarea ploii pana la apararea de razele daunatoare sau chiar
protejarea de efectul distrugator al meteoritilor.
Este un mare miracol ca aceste fapte care nu puteau fii descoperite fara tehnologia sec 20,au fost foarte bine prezentate in Qu'ran acum
1,400 de ani

Anna
05-19-2006, 03:03 AM
Ma scuzati dar cine este Duhul? La cine se refera?

in versetul respectiv duhul sau in araba =rooh.....este vorba de Jibreel sau arhanghelul Gabriel cum poate il stii u...

Raisa
05-19-2006, 10:45 AM
Foarte frumos draga acest thread.

Allah sa te rasplateasca pt efort

Anna
05-19-2006, 06:54 PM
inshAllah
habibiti sa ne ajute Allah pe toti si sa ne ierte pe noi

Iman3
05-20-2006, 12:00 AM
Anna, Allah sa te rasplateasca pentru stiinta ta!

Zice ca e prea scurt mesajul ...

Ishtar
05-20-2006, 12:25 AM
Ai vazut,ai vazut!:D
Ti-am zis eu ca mai stiu pe cineva...ma intrebam doar cand o sa apara:smile16:
Asteptam in continuare ,cu interes,postarile tale!
Barrakallahu fiki!

Anna
05-20-2006, 04:18 PM
imi cer scuze fetelor pt chiul dar stiti cum e cu sesiunea:(
revin inshAllah cat se poate de curand cu restul traducerilor...
:smile06:

Nadia
05-20-2006, 11:14 PM
Originea Fiintei Umane

Multe subiecte diferite sunt mentionate in Quran, in timp ce oameni au fost invitati sa creada. Citeodata cerurile, citeodata animalele si citeodata plantele sunt aratate ca evindeta omeniri, de catre Dumnezeu. In multe din versetele Quranului, oameni sunt chemati sa-si indrepte atentia catre creatia lor. Des le este reamintit, cum omul a venit pe lume, care sunt stagiile prin care el a trecut si care este esenta lui.

// //
[quran,56:57-59]

57. It is We Who have created you: why will ye not witness the Truth?
58. Do ye then see?- The (human Seed) that ye throw out,-
59. Is it ye who create it, or are We the Creators?

57. Noi v-am creat pe voi. De ce nu voiţi să credeţi?
58. Aţi văzut voi ce aruncaţi drept sămnţă?
59. IL plăsmuiţi voi sau Noi l plăsmuim?

Crearea omului si aspectul miraculos al acestui fapt, este relatat in multe alte versete. Citeva aspecte informative din aceste versete sunt atit de detaliate incit este imposibil pentru cineva traind in secolul al-VII-lea sa le cunoasca.
Citeva dintre acestea sunt:

(1) Omul nu este creat din intreaga samanta, ci doar dintr-o particica mica a acesteia(sperma).

(2) Masculul este cel care determina sexul fatului.

(3) Embrionul uman se lipeste de uterul mamei precum o lipitoare.

(4) Embrionul se dezvolta in 3 parti intunecoase ale uterului.

Oameni care traiau cind Quranul a fost dezvaluit, pentru exactitate, au stiu ca substanta de baza a nasterii a fost asociata cu samantza masculina degajata pe parcursul relatiei sexuale. Si faptul ca bebelusul este nascut dupa o perioada de 9 luni era evident un eveniment care nu chema pentru viitoare investigatii. Oricim, obiectele de informatii citate erau de mult la un nivel ridicat de invatatura pentru oameni care traiau in acele timpuri. Toate acestea au fost confirmate de stiinta secolului XX.

Nadia
05-21-2006, 11:04 PM
Regiunea Care Ne Controleaza Miscarile

Let him beware! If he desist not, We will drag him by the forelock,-
A lying, sinful forelock!

Daca nu! Daca nu va inceta, Noi il vom apuca de smocul [cirliontul(de par)]
De smocul cel mincinos si pacatos.
[quran(AL-ALAQ) 96:15-16]

Expresia smocul cel mincinos si pacatos in textul de mai sus este cel mai interesant. Cercetarile purtate in ultimii ani dezvaluie ca aria pre-frontala, care este responsabila pentru conducerea anumitor miscari, se afla in partea frontala a cutiei craniene. Oameni de stiinta abia au descoperit functiile acestei parti, despre care Quranul scoate in evidenta 1400 de ani in urma, in ultimi 60 de ani. Daca ne uitam inauntru cutiei craniene la partea din fata, vom gasi partea din fata a creerului mare. O carte intitulata Esentialele Anatomiei si Fiziologiei care contine rezultatele ultimelor cercetari in functiile acestei parti relateaza:

Motivarea si precautiunea planificarii si miscarile initiale se petrece in partea anterioara a lobilor frontali, aria pre-frontala. Aceasta este o regiune a asociatiei corticala...(Seely, Rod R.; Trent D. Stephens and Philip Tale, 1996, Esentialele Anatomiei si Fiziologiei, 2 edition, St. Louis, Mosby-Yaer Book Inc., s.211; Nobook, Charles R.; N. L. Strominger and R. J. Demarest, 1991, Sistemul Nervos Uman, Introducere si Examinare, 4 edition, Philadelphia, Lea & Febiger, s. 410-411)

De asemenea cartea ne mai relateaza:

In relatia sa cu implicarile in motivare, aria pre-frontala este gindit a fii centrul functionar pentru agresiune...(Seely, Rod R.; Trent D. Stephens and Philip Tale, 1996, Esentialele Anatomiei si Fiziologiei, 2 edition, St. Louis, Mosby-Yaer Book Inc., s.211)

Deci, aceasta arie a creerului mare este responsibila pentru planificare, motivare si pentru initierea comportantelor bune si rele, si este responsabila pentru zicerea minciunilor si a adevarului.

Este clar ca declaratia smocul cel mincinos si pacatos corespunde in totalitate cu explicatiile de mai sus. Acesta realitate, pe care oamenii de stiinta au descoperit-o abia in ultimi 60 de ani, a fost marturisita de catre Dumnezeu in Quran cu multi ani in urma.

ASIA
05-22-2006, 12:35 AM
http://www.science4islam.com/

http://www.science4islam.com/pictures/20041016120409_med-19-1.jpg
http://www.science4islam.com/pictures/20041016120509_med-19-2.jpg
http://www.science4islam.com/pictures/20041016120524_med-19-3.jpg

Nadia
05-23-2006, 06:35 PM
Picatura de Samantza

In decursul relatiei sexuale, 250 milioane de spermatozoizi sunt eliminati de mascul. Sperma parcurge o calatorie dificila in corpul mamei pina la ovum. Numai o mie din 250 milioane spermatozoizi reusesc sa ajunga la ovum. La sfirsitul acestei curse de 5 minute, ovumul, jumatate din marimea unui fir de sare, va permite numai unui singur spermatozoid sa intre. Aceasta este, ca esentza barbatului nu este in toata sperma, dar numai o particica mica. Aceasta este explicat in Quran asa:

Al-Qiyama(75:36-37)

The rising
36. Does man think that he will be left uncontrolled, (without purpose)?
37. Was he not a drop of sperm emitted (in lowly form)?

Revolta
36. Oare omul şi nchipuie că el va fi lăsat n voie?
37. Oare nu a fost el o picătură din sămnţa vărsată?

Asa cum am vazut, Quranul ne informeaza ca omul nu este creat din intreaga samantza, dar dintr-o mica parte din ea. Incit, accentuarea exacta in acesta declaratie, instiinteaza un fapt descoperit numai de catre sttintza moderna este evindentza ca aceasta declaratie este divina in origine.

http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/spermbol.jpg
Spermatozoidul care va fertiliza ovumul este unul din o mie de spermatozoizi care au reusit sa supravietuiasca. Intimplarea ca omul este creat NU din intrega sprema cu doar dintr-o parte mica, este descrisa in Quran cu expresia o picătură din sămnţa vărsată.

aici este un ovum inconjurat de spermatozoizi...http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/yumurtas.jpg

Anna
05-23-2006, 06:44 PM
mashAllah Nadia ce repede te misti eu m-am cam impotmolit ca am dat de niste cuvinte....:smile33:
Allah sa te rasplatesca habibti pentru munca si efortul tau

Nadia
05-23-2006, 06:47 PM
Saru'na si pe noi toti, INSHA ALLAH
Ia spune aici la fata, unde te impotmolisi surioara...poate o scoatem noi la capat cumva, ca doara suntem fetite destapte...:smile16:

Anna
05-23-2006, 07:00 PM
la munti habibti ...acolo ma dau cu capu de pereti sunt cuvinte de vb aia nici in romana nu le stiu:smile16: :smile16:
la Quran and Earth...Function of mountains...
:smile33: :smile33: :smile33:
de aia tot chiulesc de la miracolele islamului...si cand imi amintesc ca am de tradus:smile33: :smile33:

Nadia
05-23-2006, 07:20 PM
Stii...ma duc sa-mi fac o cafelutza si ma apuc de ea, ce zici si apoi ti-o trimit si sa o poztezi...da' sa nu zici la nimeni ca-i de la mine...:p

Am vreo trei dictionare deschise pe ecran, cuvintele mi se par usoare ca le stiu in engleza dar eu am fffffff multe lapsosuri in romaneste, adica nu-mi aduc aminte cum le zice:smile33:

Anna
05-23-2006, 07:26 PM
hehehehehe
esti o dulcica Nadia mersi pt oferta;) ;)
dar e munca ta...si Allah sa te raplatesca pentru ea...
lasa ca postezi u ma mai luminez si eu si ma "deblochezi"
ca sa pot continua inshAllah ...
:smile06: :smile06: :smile06:

Nadia
05-23-2006, 09:07 PM
ACTIVITATEA MUNTILOR

Quranul atrage atentia la o foarte importanta functie geologica a muntilor.

Al-Anbiya (21:31)

The Prophets
31. And We have set on the earth mountains standing firm, lest it should shake with them, and We have made therein broad highways (between mountains) for them to pass through: that they may receive Guidance.

Profetii
31. Noi am făcut pe pămnt munţi neclintiţi, pentru ca el să nu se clatine cu ei, iar printre ei [munţi] am făcut cărări şi drumuri pentru ca ei să se poată călăuzi.

Asa cum am observat, este mentionat in acest verset ca muntii au responsabilitatea de a prevenii socurile pamintului.

Acest lucru nu a fost cunoscut din nimeni din acele timpuri in care Quranul a fost trimis. De fapt a fost adus la lumina tocmai recent ca rezultat al cercetarilor geologiei moderne.

Conform acestor cercetari, reiese ca muntii sunt un rezultat al miscarilor si complotarilor ale placilor masive formind scioartza pamintului. Cind doua placi se ciocnesc, cea mai puternica se baga pe sub cealalta, cea de deasupra de indoaie si formeaza inaltimi si munti. Stratul de dedesubt, continua sa inainteze sub pamint si formeaza o adinca prelungire in jos. Asta inseamna ca muntii au o parte care se intinde in jos, atit cit partea visibila pe pamint.

http://i49.photobucket.com/albums/f252/nadia_sayeh/Quran_leads05_14.jpg
Cu prelungirile pe care muntii le extind catre interiorul pamintului, ei string impreuna diferite placi ale pamintului precum un tzarush. Scioartza pamintului contine placi care sunt in continua miscare. Aceasta proprietate de strindere a muntilor previne socuri pina la cea mai mare extindere, prin fixarea scoartei pamintului, care are o structura foarte miscatoare.

Intr-un text stiintific, structura muntilor este descrisa astfel:

Acolo unde continentele sunt mai groase, din punct de vedere al lanturilor muntoase, scioartza se scufunda mai adinca in mantaua sa. (General Science, Carolyn Sheets, Robert Gardner, Samuel F. Howe; Allyn and Bacon Inc. Newton, Massachusetts, 1985,s. 305)

In verset, aceasta proprietate a muntilor a fost descrisa ca fiind un tzarush.

An-Naba (78: 6-7)

The tidings
6. Have We not made the earth as a wide expanse (as a bed),
7. And the mountains as pegs?

Vestea
6. Oare nu am făcut Noi pămntul un pat
7. Şi munţii ca ţăruşi?

Cu alte cuvinte, muntii string placile in scioartza pamintului impreuna prin extinderea lor deasupra si dedesubtul suprafetei pamintului la puntcul de legatura ale acestor placi.

Aceasta functie fixa pe care o au muntii, este descrisa in termenii literaturi stiintifice ca fiind IZOZTAZIE. Izoztazia inseamna:

starea de izostazie = starea ideală de echilibru gravitaţional spre care tinde acest sistem n absenţa unor forţe perturbatoare;
procesul izostatic = procesul geodinamic complex şi continuu de reechilibrare prin care acest sistem caută să ajungă n starea de izostazie;
fenomenele izostatice = manifestările exterioare ale procesului izostatic;
teoria izostaziei = ansamblul sistematic de idei, ipoteze, concepte şi modele fizice ce descriu şi explică starea, procesul şi fenomenele legate de izostazie.

Acest rol important al muntilor, care a fost descoperit de catre geologia moderna si cercetaroile seismice, a fost dezvaluit in Quran cu multe veacuri in urma, ca un exemplu al intelepciuni supreme care exista in creatiile lui Allah(Dumnezeu).

Noi am făcut pe pămnt munţi neclintiţi, pentru ca el să nu se clatine cu ei...(quran, 21:31)

Anna
05-24-2006, 02:20 PM
mashAllah habibti gata ai terminat...hai ca ma apucai si eu de treaba ..gata cu lenea si mofturile:)
mersi frumos pentru ajutor...esti o comoara de surioara...
mwaaaaaaah:smile06: :smile06: :smile06:

Anna
05-24-2006, 02:42 PM
Una dintre proprietatile marilor care a fost de curand descoperita
este relatata intr-un verset din Coran dupa cum urmeaza:
"El a slobozit cele doua mari ca sa se intalneasca,
Dar intre ele este o stavila pe care ele nu o pot trece."(55:19-20)
Proprietatea marilor,aceea de a se impreuna si cu toata astea nu se
amesteca una cu cealalata absolut deloc a fost descoperita recent
de oceanografi.Datorita fortei fizice numita"tensiune de suprafata",
apele marilor invecinate nu se amesteca.Cauzata de diferenta in
densitatea apelor lor,tensiunea de suprafata previne amestecarea uneia
cu cealalta,ca si cum ar fii un perete subtire intre ele.
(David,Richard A.,Jr.1972,Principles of Oceanography,Don Mills,Ontario
Addison-Wesley Publishing 92-93)

Partea interesanta este ca in perioada in care Coranul a fost relevat
oamenii nu aveau nici o cunostiinta despre fizica,tensiune de suprafata
sau oceanografie.

http://i76.photobucket.com/albums/j38/anuka01/evg_gibraltar.jpg

Sunt valuri mari,curenti puternici si maree in Marea Mediterana si
Oceanul Atlantic.Marea Mediterana "intra" in Atlantic prin Gibraltar.Dar
temperatura,salinitatea si densitatea lor nu se schimba din cauza
"barierei" care le separa.

Anna
05-26-2006, 02:57 PM
"Sau [ele sunt] ca intunericurile dintr-o mare adanca,
fara fund, pe care o invaluie valurile, iar peste ele alte valuri
si deasupra lor norii.Intunericuri unele deasupra altora.
Daca [cineva] scoate mana, aproape ca nici nu o vede.
Iar acela caruia Allah nu-i da lumina nu va avea nici o lumina."(24-40)

Intunecimea marilor si a oceanelor se gaseste la o adancime
de aproximativ 200 metri si mai jos.La aceasta adancime nu se
gaseste aproape nici o lumina.Mai jos ,la 1000 de metri nu exista
absolut nici o raza de lumina.(Elder,Danny;and John Pernetta 1991
Oceans,London,Mitchell Beazley Publishers,s.27)
Astazi cunoastem structura generala a marii,caracteristicile
vietuitoarelor din ea,salinitatea ei precum si cantitatea de apa
ce o contine,aria de suprafata si adancimea.
Submarinele si echipamentele speciale dezvoltata cu tehnologia
moderna au ajutat oamenii de stiinta sa obtina aceste informatii.
Oamenii nu pot sa se scufunde mai mult de 40 metri fara
ajutorul vreunui echipament special.Nu pot supravietui fara
aceste ajutoare in adancimi mai mari,in partile intunecate ale
oceanului,cum ar fii cea de la 200 metri adancime.Din aceste motive
oamenii de stiinta au descoperit abia recent aceste informatii
detaliate despre mari.Cu toate astea,afirmatia de "intunecime
in adancurile marilor" a fost pentru prima data gasita in surah Nur
acum 1,400 de ani.Este cu siguranta una dintre miracolele Coranului
acesta afirmatie neputand fii oferita de oameni care la acel moment
nu aveau echipamentele moderne ale stiintei de azi,-----strand inca o data:
Qu'ranul este cuvantul lui Allah.
Afirmatia din surah Nur".. intunericurile dintr-o mare adanca,
fara fund, pe care o invaluie valurile, iar peste ele alte valuri
si deasupra lor norii "ne atrage atentia asupra altui miracol al Coranului.
Oamenii de stiinta au descuperit recent de existenta valurilor interne care
"au loc in densitatea interfetei intre straturile de diferite densitati."
Aceste valuri interne acopera marile si oceanele adanci pentru ca apa din adancimi
au o densitate mai mare decat apele de suprafata.
Valurile interne se comporta ca valurile de suprafata.Se pot
sparge,la fel ca cele de suprafata.Valurile interne nu pot fii vazute de catre
oameni,ele pot fii detectate prin studierea schimbarii temperaturii,salinitatii
la o anumita locatie.(Gross,M.Grant 1993,Oceanography,a view of Earth,6 edition
Englewood Cliffs,Prentice-Hall Inc,s.205)
Masuratorile facute in zilele noastre au -----strat ca intre 3 si 30 procente din
lumina soarelui se reflecta la suprafata marilor.
Apoi,aproape toate cele 7 culori ale spectrului de lumina sunt absorbite una
dupa cealalata in primii 200 metrii cu exceptia culorii albastre.Acest lucru
a fost scos in evidenta prima data in Surah Nur.
Afirmatiile Coranului sunt identice cu cele ale oamenilor de stiinta.Fara nici o
cercetare,oricine poate vedea valurile de suprafata dar este imposibil sa se fii stiut
de valurile interne.Cu toate astea in Surah Nur,Allah ne atrage atentia
asupra existentei valurilor interne.Cu siguranta,acest lucru pe care oamenii
de stiinta le-au descoperit recent arata inca o data ca Qu'ranul este cuvantul lui
Allah.

Anna
05-26-2006, 03:14 PM
Una dintre informatiile oferite in Coran despre ploaie este
aceea ca este trimisa pe pamant in cantitati potrivite.
Aceasta este mentionata in Sura Zukhruf dupa cum urmeaza:
"Si El este Acela care a facut sa coboare apa din cer,
cu masura cuvenita, si cu ea am dat Noi viata unei tari moarte.
Astfel veti fi si voi scosi [din morminte]."(43:11)

Aceasta proprietate a ploii a fost descoperita recent de
cercetari moderne.Este estimat ca intr-o secunda,aproximativ
16 milioane de tone de apa se evapora de pe pamant.Acestlucru
ar insemna cam 513 trilioane de tone de apa intr-un an.Acest numar
este egal cu cantitatea de ploaie care cade pe pamant intr-un an.
In concluzie,apa circula constant intr-un ciclu balansat,intr-o
"masura".Viata pe pamant depinde de ciclul apei.Chiar daca
oamenii ar folosi toate tehnologiile disponibile din toata lumea
nu ar reusi sa reproduca acest ciclu,artificial.
In fiecare an,cantitatea de apa ce se evapora si care cade
inapoi pe pamani sub forma de ploaie este "constanta":513 trilioane
de tone.Aceasta cantitate constata este afirmata in Coran :
"coboare apa din cer, cu masura cuvenita ".
Aceasta statornicie a cantitatii este foarte importanta
pentru continuitatea balantei ecologice si bineinteles a vietii.
Chiar si o mica deviatie in acest echilibru ar duce foarte curand
la o nestabilitate ecologica majora care ar putea aduce
sfarsitul vietii pe pamant.Cu toate astea,acest lucru nu se intampla
si ploaia continua sa cada in exact aceeiasi cantitae asa cum este
relevat in Qu'ran.

Anna
05-26-2006, 04:10 PM
Felul cum se formeaza ploile a fost un mare mister foarte
mult timp.Numai dupa ce radarul pentru vreme a fost inventat
au inceput sa fie posibile descoperirilor treptelor in formarea
ploii.
Astfel,formarea ploilor are loc in trei trepte.Prima,
"materialele prime" ale ploii se ridica in aer cu vantul.
Apoi,se formeaza norii si in final picaturile de ploaie
incep sa apara.
Coranul prezinta acest proces de formare a ploii in exact
acelast mod:
"Allah este Cel care trimite vanturile si ele ridica nori,
iar El ii risipeste pe cer, asa dupa cum voieste, si ii face
pe ei bucati si vezi atunci ploaia cum iese din mijlocul lor.
Iar cand ii atinge cu ea pe cine voieste El dintre robii Sai,
iata-i pe ei cum se bucura,"(30:48)

Acum hai sa examinam aceste trei trepte din verset din punct
de vedere tehnic.
Prima treapta:"Allah este Cel care trimite vanturile "
Nenumarabile balonase de aer formate datoria spumei oceanelor
"explodeaza" continuu formand particule de apa care sunt "izgonite"
catre cer.Aceste particule care sunt foarte bogate in sare,sunt apoi carate
de catre vant ridicandu-se in atmosfera.Aceste particule,numite aerosoluri,
formeaza norii prin adunarea vaporilor de apa care se ridica din mari ca niste
stropi mici.

A doua treapta: " ele ridica nori,
iar El ii risipeste pe cer, asa dupa cum voieste, si ii face
pe ei bucati "
Norii dun formati din vaporii de apa ce se condenseaza in jurul
cristalelor de sare si particule de praf din aer.Datorita faptului ca stropii
mici de apa din acesti nori sunt foarte mici (au un diametru intre0.01 si 0.02 mm)
norii sunt "suspendati" in aer si se raspandesc de-a lungul cerului.
Astfel cerul este acoperit de nori.

A treia treapta:" vezi atunci ploaia cum iese din mijlocul lor"
Particulele de apa ce inconjoara cristalele de sare si particulele de praf
se subtieaza si formeaza picaturi de ploaie si astfel
picaturile ce devin mai grele decat aerul parasesc norii
si incep sa cada pe pamant.

Dupa cum am vazut,fiecare treapta in formarea ploii este relatata
in versetul Coranului.Chiar mai mult,aceste trepte au fost explicate
in exact aceiasi secventa.Ca si multe alte fenomene naturale
de pe pamant,Allah ne da explicatia cea mai corecta a acelui fenomen
si chiar le-a facut cunoscut oamenilor in Coran cu mult timp
ca acestea sa fie descoperte de oamenii de stiinta.
In alt verset ni se mai ofera explicatii despre formarea ploii.
"Nu ai vazut tu ca Allah mana norii, apoi ii impreuna pe ei,
apoi ii face gramada si apoi vezi tu ploaia ivindu-se din ei?
Si El face sa coboare din cer, din muntii Lui, grindina si
loveste cu ea pe cine voieste El si o indeparteaza de la cine
voieste El. Iar scapararea fulgerului Sau aproape ca rapeste
vederea. "(24:43)

Oamenii de stiinta care au studiat felurile norilor au gasit
rezultate surprinzatoare privind formarea ploii.Norii de ploaie
sunt formatii conform sistemelor definite si a treptelor.
Treptele de formare ale acumularii,a unui fel de nor de ploaie,
sunt aceste:
1.Norii sunt carati si condusi de catre vant
2.Apoi,norii mici carati de vant sunt adusi impreuna formand
un nor mare.
3.Cand norii mici sunt adunati impreuna "proiectati" in norul
cel mare si astfel marindu-l.Aceste proiectari determina norul
sa cresca vertical.Acesta crestere verticala determina norul
sa duca spre o regiune mai racoroasa a atmosferei.Cand aceste
picaturi de apa sau grindina devin prea grele pentru a mai fii sustinute
incep sa cada din nor sub forma de ploaie sau grindina etc.
(Anthes,Richard A.John J.Cahir Alistar B Fraser ;and Hans A Panofsky1981
The athmosfere s.269;Millers .Albert and Jack C Thomson,1975
,Elements of Meteorology s.141-142)
Trebuie sa retinem ca metereologii au descoperit abia recent aceste detalii
ale formarii norilor ,stuctura si functiunea lor,folosind
echipamente avansate cum ar fii avioanele,satelitii,calculatoarele,etc.
Este evident ca Allah ne-a oferit informatii care nu puteau sa fie
descoperite acum 1,400 de ani.

Anna
05-26-2006, 04:39 PM
Intr-un verset suntem informati ca munti nu se afla intr-o
constanta stationare ci dimpotriva sunt intr-o continua miscare.
"Si vei vedea muntii pe care-i crezi nemiscati cum trec asemenea
trecerii norilor. [Acesta este] lucrul lui Allah, care a facut totul
desavarsit. El este Binestiutor a ceea ce faceti voi."(27:88)

Aceasta miscare a muntilor este cauzata de miscarile scoartei pamantului
pe care ei sunt localizati.Scoarta pamantului "pluteste"
deasupra mantei care este mai densa.Era la inceputul sec 20
cand pentru prima data in istorie germanul Alfred Wegener,om de stiinta,
a afirmat ca atunci cand pamantul a fost format continentele
erau lipite unul de celalat dar apoi au fost mutate in diferite
directii si astfel separate.
Geologistii au inteles ca Wegener a avut dreptate numai in 1980,
la 50 de ani de la moartea sa.Asa cum a scris intr-un articol de al sau
masa de pamant era una singura acum 500 milioane de ani,si aceasta numita
Pangaea se afla la polul sud al pamantului.
Acum 180 milioane de ani,Pangaea s-a impartit in 2 parti care au fost carate
in directii total diferite.Unul dintre aceste gigante continente a fost
Gondwana care cuprindea Africa,Australia,Antartica si India.
Cel de-al doilea era Laurasia care cuprindea Europa,America de Nord
so Asia cu exceptia Indiei.
In ultimii 150 milioane de ani,urmand aceasta separare
Gondwana si Laurasia s-au impartit in parti mai mici.
Aceste continente care s-au format dupa despicarea
Pangaeii au fost intr-o continua miscare la suprafata
pamantului,cu cativa centimentrii/an intre timp
schimband ratia pamantului si a marilor ale Pamantului.
Descoperite ca rezultat al cercetarilor geologice duse la
inceputul sec 20 aceste miscari ale pamantului sunt explicate de
oamenii de stiinta dupa cum urmeaza:
Scoarta si cea mai de sus parte a mantei cu o grosime de
100 km,sunt impartite in segmente denumite placi.
Sunt 6 mari placi si mai multe mai mici.Conform teoriei denumite
placi tectonice,aceste placi se misca pe pamant carand
continentele si fundul oceanelor cu ele.Miscarile continentelor
au fost masurate si s-a determinat o miscare de aprox 1-5 cm/an.
Dupa cum placile continua sa se miste,acestea vor produce schimbari
mici in geografia pamantului.In fiecare an de exemplu Oceanul
Atlantic devine neinsemnat mai larg.
(Carolyn Sheets,Robert Gardner,Samuel f.Howe,General Science
Allyn and Bacon Inc.Newton ,Massachusetts 1985 s.30)

Fara nici un dubiu,este unul dintre miracolele Coranului
acest fapt abia descoperit stiintific cu toate ca noi am fost
informatii in Qu'ran.
Indubitabil Coranul este cuvantul lui Allah.

Anna
05-26-2006, 05:01 PM
Intr-unul dintre versetele Coranului caracteristica de
"fecundare" a vanturilor si de formare a ploilor este mentionata.

"Si Noi trimitem vanturile care fecundeaza si trimitem
apa din cer pe care v-o dam de baut, insa voi nu o puteti
strange."(15:22)

In acest verset se scoate in evidenta faptul ca prima treapta
in formarea ploilor este vantul.Pana la inceputul sec 20
singura relatie dintre vant si ploaie care era cunoscuta era
aceea ca vantul care norii.
Dar,descoperirile meteorologice moderne au -----strat ca
rolul de "fecundare" a vantului in formarea ploilor.
Functia de fecundare a vantului este explicata in cele
trei trepte ale formarii ploii.(este postata mai sus)
Dupa cum se vede vanturile "fecundeaza" vaporii de apa
care plutesc in aer cu particulele pe care le cara de la
mari si in sfarsit ajutand la formarea norilor de ploaie.
Daca vantul nu ar avea aceasta proprietate ,picaturile de apa
din atmosfera nu s-ar forma niciodata si nu ar mai exista ploaia.

Valurile se formeaza datorita "suflarilor" vantului la
suprafata apei.Cu vantul,particulele de apa incep a se misca
circular.Aceasta miscare,curand ,formeaza valuri unul dupa celalat
si bule formate de valuri se raspandesc in aer.Acesta e prima treapa in
formarea ploii.Este mentionat in Coran astfel:
"Si Noi trimitem vanturile care fecundeaza si trimitem
apa din cer pe care v-o dam de baut, insa voi nu o puteti
strange."(15:22)
Cel mai important lucru aici este ca acest rol crucial al vantului
in formarea ploii a fost mentionat intr-un verset al Coranului
intr-un timp in care oamenii stiau foarte putin despre
fenomenele naturale.

Anna
05-27-2006, 03:38 PM
Alt fapt miraculos al Coranului este acela ca ne-a prezentat
un numar important de evenimente ce vor avea loc in viitor.Versetul 27
din surah Fath de exemplu le da credinciosilor vestea buna ca voir cuceri Mecca
aceasta fiind sub ocupatie pagana:
"Allah a spus adevarat in viziunea prin care El i-a vestit Trimisului Sau
cu tot adevarul: Veti intra in Moscheea cea Sfanta, cu voia lui Allah,
in siguranta, cu parul ras şi cu parul scurtat, fara sa va temeti!
Dar pentru ca El stia ceea ce voi nu stiati, a facut El, inainte
de aceasta, o biruinta apropiata. "(48:27)
La o privire mai atenta se observa ca versetul ne anunta despre o alta viictorie
care va avea loc inainte de cucerirea Meccai.Intr-adevar asa cum se prezinta in verset
credinciosii au cucerit prima data Khyber Fortress care era sub controlul evreilor si apoi
au cucerit Mecca.
Aceste prezentari ale viitorului este decat o bucatica mica din intelepciunea
Coranului,dar este de asemenea dovada a faptului ca este cuvantul lui Allah,a tot cunoscator.
Infrangerea bizantinilor este omica informatie oferita de Coran care nu putea fii
cunoscuta de oamenilor acelor timpuri la care Qu'ranul a fost relevat.
Cel mai interesant lucru asupra acestui eveniment istoric este ca romanii
au fost infranti in cel mai jos loc al pamantului.Aceasta precizare este foarte
importanta pentru ca "cel mai jos loc" nu putea fii determinat de tehnologia acelor timpuri
era chiar imposibil sa se faca o asemenea masuratoare.
Aceasta vina de la Allah!

imanikka
05-27-2006, 10:00 PM
Habibty Allah sa te rasplateasca cu Paradisul .Intr-adevar este o munca enorma sa traduci ...:smile33: :smile33:
Allah barik fiki habibty.
Esti o sumpete de fata:smile26:

Anna
05-28-2006, 04:56 PM
Habibty Allah sa te rasplateasca cu Paradisul .Intr-adevar este o munca enorma sa traduci ...:smile33: :smile33:
Allah barik fiki habibty.
Esti o sumpete de fata:smile26:

inshAllah pe toti sa ne rasplatesca Allah cu Paradisul si sa ne intalnim acolo toti.
Imi pare rau ca nu reusesc sa traduc atata de mult cum mi-as dori dar sesiunea asta :smile33: :smile33:
Dar cresc eu mare:D:smile16: :smile16:

Anna
05-30-2006, 03:13 PM
Determinare sexului copilului.
Pana recent,se credea ca sexul copilului este determinat de celulele mamei.Sau cel putin,era crezut ca sexul copilului era determinat de celulele masculine si feminine impreuna.Dar suntem informati altfel in Coran,unde se afirma ca masculinitatea si feminitatea sunt create de "Dintr-o picatura "
"Si ca El i-a creat pe cei doi soti barbatul si femeia ,
Dintr-o picatura, cand ea este varsata? "(53:45-46)
Dezvoltarea geneticii si a bilogiei moleculare cu dovedit si stiintific aceasta afirmatie oferita de Coran.Este acum inteles ca sexul este determinat de celulele de sperma ale barbatului si ca femeia nu are nici un rol in acest proces.

Cromozomii sunt principalele elemente in determinarea sexului.Doi dintre cei 46 de cromozomi ce determina structura unui om sunt identificate ca fiind cromozomii de sex.Acesti doi cromozomi sunt denumiti "XY" la barbati si "XX" la femei,pentru ca forma lor se aseamana cu aceste litere.Cromozomul Y contine genele care determina masculinitate,in timp ce cromozomul X cel al feminitatii.
Formarea unui om incepe cu combinarea incrucisata a unuia dintre acesti cromozomi care exista la femei si barbati in perechi.La femei,ambele componente ale celulei sexuale care se imparte in 2 in timpul ovulatiei contine cromozonul X.Celula sexuala a unui barbat pe de alta parte,produce doua feluri diferite de sperma,unul care contine cromozomul X si altul cromozomul Y.Daca cromozonul X de la femeie se uneste cu sperma ce contine cromozomul X, atunci copilul va fii fetita,daca se uneste cu sperma ce contine cromozomul Y atunci va fii baietel.
Cu alte cuvinte,sexul copilului este determinat de ce cromozomi ai barbatului se uneste cu cei ai femeii.
Nimic din astea nu erau cunoscute pana la descoperirile genetice din sec 20 .Intr-adevar,in multe culturi,era crezut ca sexul copilului este determinat de corpul femeii.De aceea femeile erau invinuite cand dadeau nastere la fetite.
Cu 13 secolele inainte ca genele umane sa fie descoperite ,Coranul ne-a dezvaluit aceasta informatie care neaga aceasta superstitie si se refera la originea sexului ca fiind determinata de sperma barbatului.
Cromozomul Y contine caracteristici ale masculinitatii in timp ce X cele ale feminitatii.Femeile contin numai cromozomul X ce determina caracteristici feminine in timp ce in semintele ce provin de la tati exista sperma ce contine atat cromozomii X cat si cei Y.Sexul copilului este astfel dependent de care din cei doi cromozomi ai barbatului voi fii cei ce vor fertiliza.Deci cu alte cuvinte barbatul determina sexul copilului.
Aceasta informatie care nu putea fii in vreun descoperita in timpurile in care Coranul a fost relevat este inca o dovada ca este cuvantul lui Allah.

Anna
05-30-2006, 03:34 PM
Daca continuam sa examinam ceea ce ne-a fost relevat prin Coran despre formarea si nasterea unui om,vom gasi din nou cate importante miracole stiintifice.
Cand sperma barbatului se uneste cu ovumul femeii,"esenta" unui copil se formeaza.Celula unica cunoscuta sub numele de "zigot" in biologie,va incepe instant sa se reproduca prin diviziune si eventual sa devina "o bucatica de carne" denumita embrion.Acest lucru bineinteles nu se poate vedea cu ochiul liber ci numai la microscop.
Embrionul,totusi,de-a lungul perioadei de dezvoltare nu se afla in gol.Este atasat de uter asa cum sunt radacinile fixate ferm de pamant .Prin aceasta legatura,embrionul poate obtine substantele esentuale dezvoltarii din corpul mamei.
(Moore,KeithL.E.Marshall Jihnson,T.V.NPersaud,Gerald C Goeringer,
Abdul-Majeed A Zidani and Mustafa A Ahmed 1992 Human Development as Described in the Quran and Sunnah ,Makkah,Commission on Scietific Signs of the Quran and Sunnah s.36)
Aici la acest punct un foarte important miracol al Coranului este prezentat.In timp ce se refera la embrionul dezvoltandu-se in uterul mamei,Allah a folosit cuvantul "alaq" in Coran:
"Citeste! In numele Domnului Tau care a creat,
Care l-a creat pe om din sange inghegat!
Citeste! Domnul tau este cel mai Nobil, "(96:1-3)
Sensul cuvantului "alaq" in araba este ceva ce atarna de altceva.Cuvantul este folosit literal sa descrie lipitorile ce se
ataseaza de un corp pentru a-i suge sangele.
In prima faza a dezvoltarii,copilul din uterul mamei este de forma unui zigot care atarna de uter cu scopul de a se alimenta din sangele mamei.Aceasta formare a zigotului si a dezvoltarii ei a fost relevat in Coran acuma 14 secolele folosindu-se cuvantul "Alaq"
Allah stie cel mai bine

Anna
05-30-2006, 03:56 PM
Un alt aspect important gasit in versetele Coranului reprezinta treptele dezvoltarii fiintei umane in uterul mamei.
Se afirma in versete ca in uterul mamei,oasele se dezvolata primele si apoi muschii care ii infasoara.
"Apoi am facut din picatura un cheag si am facut din cheag o bucata de carne si am facut din bucata de carne oase si am imbracat oasele cu carne. Apoi l-am scos la iveala ca o alta faptura. Binecuvantat fie Allah, Facatorul, Cel Bun! "(23:14)
Embriologia este stiinta care se ocupa cu studiul embrionului din uterul mamei.Pana recent,embriologistii presupuneau ca oasele si muschii se dezvolta in acelasi timp.Din acest motiv,pentru o perioada de timp lunga,unele persoane au afirmat ca aceste versete intra in contradictie cu stiinta.Cu toate astea,cercetarile microscopice si avansate au -----strat ca revelatia Coranului este adevarata si de fapt cercetarile lor erau gresite.
Aceste observatii la microscop au aratat ca dezvoltarea embrionului din uterul mamei este exact in asa fel in care este prezentat in Coran.Prima data tesuturile cartilaginoase ale embrionului se osifica.Celulele musculare care sunt selectate dintre tesuturile din jurul oaselor se impreuna si se aseaza in jurul oaselor lipindu-se.
Acest proces este descris dpdv stiitific intr-o publicatie intitulata:"Dezvoltarea umana" dupa cum urmeaza:
"In timpul celei de -a 7 saptamana ,scheletul incepe sa se "intinda" in tot corpul si oasele sa ia forma binecunoscuta.La sfarsitul celei de-a 7a sapatamana si inceputul saptamanii a 8a muschii se infasoara pe corp.(Moore,Developing Human 6 edition 1998)
Pe scurt,treptele de dezvoltare umana descrise in Coran sunt in perfecta armonie cu descoperirile moderne ale embriologiei.
Multe dintre aceste trepte sunt relevate in Coran.Asa cum e prezentat in versetul 15 al surei Muminun,cartilajul embrionului in uterul mamei se osifica primul.Apoi aceste oase sunt acoperite cu celule musculare.Allah descrie aceasta dezvoltare in verset:
"...Apoi am facut din picatura un cheag si am facut din cheag o bucata de carne si am facut din bucata de carne oase si am imbracat oasele cu carne."

Anna
06-07-2006, 03:21 PM
Toata lumea ,chiar si gemenii identici au amprente unice.Cu alte cuvinte identitatile oamenilor sunt codate prin amprente.Sistemul de codare poate fii comparat cu sistemul de bare folosit azi.
Este binecunoscut faptul ca pentru Allah este foarte usor sa dea viata celor morti ,de asemenea amprentele sunt intr-un mod particular accentuate.
"Oare socoteste omul ca Noi nu vom aduna din nou oasele sale?
Ba da! Noi suntem in stare sa potrivim la loc si varfurile degetelor sale! "(75:3-4)
Aceasta accentuare are o insemnatate deosebita,este pentru ca amprentele sunt unice pentru fiecare.Fiecare persoana care se afla in viata sau care a trait vreodata pe acest pamant are u set de amprente unice.
De aceea amprentele sunt acceptate ca fiind o foarte importanta dovada a identitatii,si sunt folosite cu acest scop pe pamant.
Dar ceea ce este important este ca aceasta proprietate a amprentei a fost descoperita stiintific abia in sec 19.Inainte,oamenii priveau amprentele ca niste linii obisnuite pe piele fara vreo insemnatate aparte.Cu toate astea,in Coran Allah ne atrage atentia asupra amprentelorsi asupra importantei lor,lucru ce a fost cunoscut abia de curand.

Anna
06-07-2006, 03:24 PM
Laptele mamei contine o combinatie fara egal creata de Allah atat ca o sursa de hrana pentru un nou nascut dar si o substanta care ii creste rezistenta la boli.Hrana artificiala de bebelusi produsa tehnololia moderna nu poate substitui acesta sursa de nutritie miraculoasa.
In fiecare zi un nou beneficiu al laptelui este descoperit.Stiinta a scos la iveala faptul ca o alaptare in primii doi ani de viata este folositor pentru bebelus.
Allah ne ofera aceasta informatie importanta care a fost descoperita de stiinta abia recent in versetul:
"iar intarcarea lui a fost dupa doi ani" acum 14 secole.
"Noi l-am povatuit pe om [sa faca bine] parintilor sai, mama lui l-a purtat, [supurtand pentru el] slabiciune după slabiciune, iar intarcarea lui a fost dupa doi ani, [spunand]: Adu multumire Mie si parintilor tai, caci la Mine este intoarcerea!"(31:14)

Anna
06-07-2006, 04:34 PM
Coranul este cuvantul lui Allah transmis de ingerul Gabriel in limba araba prin Profetul Muhammed(Saw).Musulmanii considera Coranul ca fiind o eliminare a revelatiilor anterioare;este considerat ca fiind o totalizare si completare.Este ultima revelatie iar Mohamed(SAw)este ultimul profet.
Chiar si un singur verset al Coranului este considerat un mentor al
milioanelor de musulmani ,arab si non-arabi;formeaza viata lor de zi cu zi si ii ancoreaza intr-un sistem unic de legi si ii inspira prin principiile lui de indrumare.Scris intr-o limba nobila,de-a lungul timpul a facut oamenii mai mult de a izbucni in plans sau a ii aduce in extaz le-a format un stil de viata.Timp de 14 secole a dat lumina in viata musulmanilor venind cu un mesaj clar-monoteismul,precum si despre demnitatea umana,mod de viata drept si cinstit,responsabilitatea individuala si dreptatea sociala.
Coranul a devenit de-a lungul timpului de la revelatia sa pentru toti musulmanii singura si cea mai importanta forta in indrumarea religiei lor,vietilor lor sociale si culturale.Intr-adevar,Coranul a fost baza pe care s-a construit civilizatia islamica.
Continutul Coranului a fost transmis de profetul Mohamed(Saw) oral
discipolilor sai asa cum fusese trasmis si lui.Primele versete au fost relevate in sau in jurul anului 610 si ultima revelatie este in ultimul an a vietii lui,632.Companionii sai si discipolii sai la inceput au memorat Coranului si mai tarziu l-au scris cu toate ca intregul continut al Coranului,asezarea versetlor so aranjarea capitolelor dateaza de pe timpul profetului Mohamed(Saw).Astfel,intregul continut al Coranului a fost strans intr-o singura carte abia dupa moartea profetului(saw).
Dupa batalia de la al-Yamamah in 633 ,'Umar ibn al-Khattab ,care mai tarziu a devenit al doilea calif,a sugerat lui Abu Bakr(primul calif),datorita pierderilor insemnate de oameni in acea batalie,ca este un pericol de a pierde Coranul,acesta sa fie pastrat cu slava asa cum este in memoriile celor credinciosi.Abu Bakr si-a dat seama de pericol si l-a insarcinat pe Zayd ibn Thabit sa adune revelatiile. Zayd ibn Thabit era seful scrib al Profetului (saw) ,a fost de asemnea persoana caruia Profetul adesea ii dicta revelatia sa.Cu dificultate,sarcina a fost indeplinita si a dus la formarea primului manuscris complet.Mai tarziu ,in timpul ce Uthman era calif ,textul autorizat a fost pregatit si complet in 651 si a ramas in aceiasi forma de atunci.
Continutul Coranului difera in esenta precum si in aranjare de Vechiul si Noul Testament.In loc sa se prezinte ca o narare istorica ,Coranul trateaza ,intr-un stil aluziv,spiritualitate ,practicalitate precum si fapte istorice.
Coranul este impartit in 14 sure,iar aceste sure sunt conventional atribuite doua tipuri de categorii:cele relevate in mecca si cele relevate in medina.Surele meccane -relevate la inceputul misiunii lui Mohamed-tind sa fie scurte vorbindu-se in general de unicitatea lui Allah,de necesitatea credintei,pedepsele celor care se abat de la drumul drept al islamului,si ziua judecatii cand toate faptele si credinta oamenilor va fii judecata.Surele relevate la medina sunt in general mai lungi prezinta in detaliu anumite stari specifice legale,sociale si politice si care pot fii intelese cum trebuie cu o cunostiinta totala a circumstantelor in care ele au fost relevate.Toate surele sunt impartite in ayate sau versete si in scopul pedagogiei si recitarii,Coranul ca un intreg este impartit in 30 de parti ,care fiecare este impartit in diviziuni scurte de lungime aproape egale pentru a facilita studiul si memorarea.
Surele sunt de o lungime diferita,de la sura 2 cu 282 de versete pana la cele mai scurte,surele 103,108,110 fiecare dintre ele avand doar trei versete.Cu cateva exceptii surele sunt aranjate in Coran in ordine descendenta a lungimii cu cea mai lunga fiind asezata la inceput si cele mai scurte spre sfarsit.Cea mai majora exceptie in acest sens este surah Al-Fatiha care contine 7 versete si fiecare verset este o introducere a intregii relevatii:
1 SURAT AL FATIHA
(Mekkana [5]; 7 versete)

1.In numele lui Allah Cel Milostiv, Indurator,
2.Lauda lui Allah, al lumilor Stapanitor,
3.Cel Milostiv, Indurator,
4.In Ziua de Apoi Carmuitor,
5.Pe Tine Te cinstim, la Tine cerem ajutor,
6.Pe drumul drept Tu fi-ne Calauzitor,
7.Drumul celor cu care fost-ai Tu daruitor, nu al celor pe care Tu Te-ai maniat, nici al ratacitilor.

Nadia
06-07-2006, 04:44 PM
ANNUKA :smile01: masha allah, Allah sa te rasplateasca pentru efortul pe care il faci. Eu nu am mai avut timp sa lucrez la miracolele quranului. Nu pot sa spun de ce E SURPRIZA:smile16:

Anna
06-07-2006, 04:54 PM
Allah ne-a spus in Coran:
"Iar daca va indoiti de cele ce le-am trimis Robului Nostru, aduceti o Sura asemenea lui si chemati martorii vostri cei afara de Allah, daca sunteti iubitori de adevar!
Si daca nu o faceti-si nu o veti face!-atunci feriti-va de Focul care mistue oamenii si pietre, pregatit pentru necredinciosi!
Deci vesteste celor care cred si plinesc fapte bune ca ei vor avea gradini pe sub care curg paraie! De cate ori vor primi din ele un rod, ca hrana, vor zice:Acestea sunt cele pe care le-am primit si mai inainte!,caci li s-au dat [lor si altele] asemanatoare cu ele. Si ei vor avea in ele muieri curate si in ele vecinic vor fi salasuitoari. "(2:23-25)
De cand Coranul a fost relevat acum 14 de secole nimeni nu a fost capabil sa relizeze un singur capitol ca si capitolele Coranului in totalitatea frumusetii,elcventei,splendorii,intelepciunii,info rmatiilor reale,profetie adevarata si alte atribute perfecte.De asemenea ,cea maimica sura din Coran (108)este de numai 10 cuvinte si cu toate astea nimeni nu a reusit sa realizeze ceva mai frumos,bun.
1.Cativa dintre arabii necredinciosi care erau dusmani ai Profetului Mohamed(saw)au incercat sa dovedeasca ca nu este un profet adevarat incercand sa realizeze macar o sura fie ea si cea 108 la fel de completa ca ea dar bineinteles au dat gres.
2.Acest esec este in ciuda faptului ca Quranul a fost relevat in limba lor si in dialectul lor si ca arabii din timpul lui Mohamed(Saw)erau un popor elocvent care obisnuiau sa compuna frumoase si excelente poezii care sunt si in ziua de azi citite si apreciate.

Saira
06-07-2006, 04:56 PM
ANNUKA :smile01: masha allah, Allah sa te rasplateasca pentru efortul pe care il faci. Eu nu am mai avut timp sa lucrez la miracolele quranului. Nu pot sa spun de ce E SURPRIZA:smile16:

ai un bebe insha'Allah....asa-i ?:smile16: :smile16: :smile16: stiu ca voiai si u un bebel,deci am ghicit?:D

Nadia
06-07-2006, 04:57 PM
ai un bebe insha'Allah....asa-i ?:smile16: :smile16: :smile16: stiu ca voiai si u un bebel,deci am ghicit?:D
:smile308: INSHA ALLAH SA TE AUDA ALLAH (swa) dar nu este asta...sorry:p

Saira
06-07-2006, 05:09 PM
:smile308: INSHA ALLAH SA TE AUDA ALLAH (swa) dar nu este asta...sorry:p

Se pare ca m-am bucurat prea devreme...dar lasa,ca pana la urma tot ma bucur eu!ca tot am eu un "feeling".... :smile16: :smile16: :smile16: sper sa vina repede repejor Nadiuca intr-o zi si sa ne spuna ca are bebe!si atunci o sa fiu prima care o va pupa :p ....deocamdata virtual :smile308:
pupici iubita,fii pe faza ca vine bebele!:smile16:

Anna
06-07-2006, 05:12 PM
inshAllah sora mea Allah sa te binecuvanteze cu un bebe asa cum doresti...am sa iti postez acuma la threadul invocatii niste du'a pentru a face copii:smile16: :smile16:
(si sa aud de gemeni ok? :D)
abia astept sa vad surpriza ta:D

Nadia
06-07-2006, 05:14 PM
ANNUKA si BEBIKA :smile01: ca tot suntem la capitolul cu miracole...nu se stie de unde sare iepurele:p ...si BEBIKA de unde stii tu ca nu ma poti pupa life?:smile16: :smile16:

Saira
06-07-2006, 05:16 PM
ANNUKA si BEBIKA :smile01: ca tot suntem la capitolul cu miracole...nu se stie de unde sare iepurele:p ...si BEBIKA de unde stii tu ca nu ma poti pupa life?:smile16: :smile16:

pai eu vreau sa te pup life da'......:smile308: :smile308: :smile308: esti haaaaat departe! :smile308: insha'Allah daca vii in ro...

Saira
06-07-2006, 06:03 PM
In Qoran,Allah spune,cu privire la un necredincios care nu-i permitea Profetului (sallaAllahou alayhi wa salam) sa se roage la Kaaba:

"Dar nu!Daca nu va inceta,Noi il vom apuca de smocul [de par]
De smocul mincinos si pacatos!" (Surat Al-'Alaq,15-16)

De ce descrie Qoranul partea din fata a capului ca mincinoasa si pacatoasa?
De ce nu s-a spus in Qoran pur si simplu ca acel om era mincinos si pacatos?Ce legatura exista intre partea din fata a capului,minciuna si pacat?

Daca observam interiorul craniului,un partea din fata a capului,vom observa regiunea prefrontala a creierului.Ce ne spune psihologia despre functia acestei parti a creierului?O carte intitulata Essentials of Anatomy & Physiology spune,cu privire la aceasta regiune:Motivatia si facultatea de a prevedea planificarea si punerea in actiune a miscarilor se gasesc in partea anterioara lobului frontal,adica regiunea prefrontala.Este regiunea cortexului asociativ.Se spune de asemenea,tot in aceeasi carte: Din cauza implicarii sale la nivelul motivatiei,regiunea prefrontala este considerata centrul functional al agresivitatii.

Deci,aceasta regiune a creierului este responsabila de planificarea,motivatia si punerea in aplicare a activitatilor bune si rele,este de asemenea responsabila de faptul de a spune minciuni sau de a spune adevarul.Este deci indreptatit sa descriem partea din fata a capului ca mincinoasa sau pacatoasa atunci cand o persoana minte sau comite un pacat,asa cum spune Qoranul:un naseyah (partea din fata a capului) mincinos si pacatos!
Dupa profesorul Keith L. Moore de-abia in ultimii 60 ani oamenii de stiinta au inceput sa descopere rolul regiunii prefrontale.

Anna
06-07-2006, 06:47 PM
Pestele -o sursa valoroasa de nutritie
"Vanatul pe mare (2) va este ingaduit, iar mancarea lui este pentru voi, ca si pentru calatori, merinda(3)."(5:96)

Din ce in ce mai multi oameni de diferit varste isi dezvolta sau mor de boli de inima si numarul acestora este intr-o contiua crestere.Desi medicina si tratamentele acestor boli au evoluat expertii in acesti domeniu ne recomanda ca e mai bine sa prevenim decat sa tratam.De asemenea ei de recomanda un important aliment pentru buna functionare a inimii si pentru prevenirea bolii:pestele
Motivul pentru care pestele este un atat de important aliment si o valoroasa sursa de nutritie este pentru ca in ambele furnizeaza substante necesare pentru corpul uman si de asemenea reduce riscul aparitiei diverselor boli.De exemplu s-a -----strat ca daca este consumat regulat reduce riscul aparitiei bolilor de inima precum si intareste sistemul imunitar.
Faptul ca pestele,despre care stiinta i-a descoperit de curand valoarea,ni se vorbeste in Coran.Allah Ta'ala ne vorbeste astfel:
"El este Cel care a supus marea, pentru ca voi sa mancati de ea carne proaspata "(16:14)
"Vanatul pe mare (2) va este ingaduit, iar mancarea lui este pentru voi, ca si pentru calatori, merinda(3). "(5:96)
Mai departe ni se atrage atentia in particular despre peste in SurahAl-Kahf:"Si cand au ajuns ei la intalnirea lor, au uitat pestele lor si el a apucat nestingherit drumul lui catre mare, printr-un canal.
Si cand au trecut ei [de locul acela], i-a zis slujitorului sau: Adu-ne mancarea, caci ne-a ajuns oboseala din pricina mersului nostru!
I-a raspuns: Vezi tu, cand ne-am adapostit langa stanca, eu am uitat pestele. Si nu m-a facut sa uit si sa nu-ti mai pomenesc de el decat numai Seitan, iar el a apucat drumul spre mare, intr-un mod ciudat "(18:61-63)
Este astfel scos in evidenta in surah Al-Kahf ca pestele ar trebui in special consumat dupa o calatorie lunga si obositoare.Astfel aceasta precizare este o indicatie asupra beneficiilor nutritionale a pestelor(Allah stie cel mai bine)
La o examinare a proprietatilor nutritionale a pestelui se observa lucruri uimitoare.Pestele ,oferit noua prin binecuvantarea lui Allah,este o hrana perfecta in special din punct de vedere a proteinelor,vitamina D etc.Datorita mineralelor ce il contin cum ar fii fosfor,sulf,si vanadium consumul pestelui ajuta la crestere precum si la refacerea tesuturilor.De asemenea consumul pesteliu ajuta la formarea sanatatii dintilor ,gingiilor ,parului si combate infectia bacteriala.De asemenea joaca un rol important in prevenirea atacurilor de cord,reguleaza nivelul colesterolului din sange si intareste organismul facandu-l si mai energic.Pe de alta parte influenteaza functionarea activitatilor mentale.Daca consumul vitaminei D si a altor minerale continute de peste nu sunt consumate suficient pot aparea boli ale gingiilor,rahitism,etc.

Anna
06-07-2006, 07:20 PM
In Coran in anumite sure curmalele sunt prezentate ca niste binecuvantari ale paradisului(55:68).Cand acest fruct este examinat se poate observa cu usurinta ca are proprietati importante.Unul dintre cele mai vechi si cunoscut specii de plante de pe pamant,curmalele sunt astazi o mancare preferentiala nu numai datorita gustului delicios dar si datorita proprietatilor nutritionale.Noi beneficii ai acestui fruct sunt descoperite in fiecare zi si este folosit atat ca medicament cat si ca mancare.Aceste proprietati ale curmalelor sunt prezentate in sura Maryam:"Si-au apucat-o durerile langa trunchiul unui curmal si a zis ea: O, de as fi murit inainte de aceasta si cu totul de-as fi fost uitata!
Dar [un glas] a strigat-o de sub ea, [zicandu-i]: Nu fi mahnita! Domnul tau a facut mai jos de tine un paraias!
Si scutura spre tine trunchiul de curmal, caci el va lasa sa cada langa tine curmale proaspete coapte!
Asadar, mananca, bea si fii fericita [de copilul tau]! Iar de vei vedea tu vreun om spune-i lui: Eu i-am juruit Celui Milostiv un post si de aceea nu voi sta astazi de vorba cu nici un om!(19:23-26).
Allah recomanda Mariei sa manance acest fruct;curmalele sunt o alegere excelenta pentru femeile insarcinate si pentru cele care abia au nascut.Aceste este de asemenea si un fapt stiintific acceptat.Curmalele au cel mai mare nivel de zahar..60-65% dintre toate fructele.Doctorii recomanda femeilor gravide mancare ce contine zahar al fructelor in ziua in care nasc.Acesta este pentru a energiza si revitaliza corpul slabit al mamei si in acelasi timp sa stimuleze hormonii de lapte si sacreasca nivelele laptelui mamei esential pentru nou nascutul.
Pierderea de sange din timpul nasterii duce la o scadere a nivelului de zahar din corp.Curmalele sunt importante pentru a permite zaharului sa intre in organism si pentru a preveni scaderea presiunii sangelui.Valorile calorice mari intaresc organisumul persoanelor care sunt slabiti de boala sau care sufera de oboseala extrema.
Curmalele contin mai mult de 10 elemente de o importanta vitala daca corpul este mentinut sanatos si energic.Stiinta moderna a dovedit ca un om poate trai ani intregi hranindu-se numai cu curmale si apa.
Substanta oxytocin prezenta in curmale este folosit in stiinta moderna de a usura nasterea.De fapt,oxytocin inseamna "nastere rapida".
Curmalele mai contin de asemenea si o forma de zahar care ofera corpului nivele inalte de mobilitate si energie calda.Acest zahar nu e glucoza care rapid creste nivelul de zahar ,dar este fructoza.Ele mai contin multe vitamine si minerale.Sunt bogate in fibre ,grasimi si proteine.Mai sunt compuse de asemenea din sodiu,potasiu,calciu,magneziu,fier,sulf,fosfor si clorine si vitamina A betacarotene ,B1,B2,B3 si B6.
Sper deosebire de curmale alte fructe sunt lipsite in general de proteine;datorita acestei proprietati curmalele ajuta organismul sa se protejeze impotriva bolilor si infectiilor ,sa regenereze celulele.Carnea mai are proprietate aceasta dar curmalele sunt fructe proaspete caci s-a dovedit ca in timpul sarcinii consumul excesiv de carne poate duce la toxicitate.Este mai bine pentru o femeie gravida sa aleaga fructele si legumele care sunt usor de digerat.
Toate aceste lucruri si fapte au fost relevate de Allah prin infinita Sa stiinta si compasiune pentru oameni.Dupa cum putem vedea mai sus ,beneficiile curmalelor in timpul sarcinii si nu numai au fost recent descoperite de stiinta moderna dar ne-a fost prezentat in Coran acum 14 secole.

Anna
06-07-2006, 07:45 PM
Una dintre mancarurile asupra caruia ni se atrage atentia in Coran este maslinul.Cercetarile din ultimii ani au -----strat ca maslinul nu este numai o hrana delicioasa ci repezinta de asemenea o sursa de sanatate.Ca un plus,uleiul de masline este o importanta sursa de nutritie.Atentia ne este atrasa asupra uleiului de masline si a maslinului in Coran:
"Allah este lumina cerurilor si a pamantului. Lumina Lui seamana cu o firida in care se afla o lampa. Lampa este intr-un vas de cristal, iar acesta pare a fi o stea scanteietoare. Ea se aprinde de la un pom binecuvantat, un maslin, nici de rasarit, nici de apus, al carui ulei aproape ca lumineaza fara sa-l fi atins focul. Lumina peste lumina! Allah calauzeste catre lumina Sa pe cine voieste El si Allah da oamenilor pilde. Iar Allah le stie pe toate."(24:35)
Expresia "mubarakatin zaytootin" in araba facand parte din versetul de mai sus descrie maslinul ca fiind bogat,sacru,dand binecuvantari nenumarabile.Uleiul de masline exprimat in termenul "zaytuha" este bine cunoscut ca unul dintre cele mai recomandate tipuri de uleiuri de catre experti in special pentru sanatate arteriala si coronara.Beneficiile sale pentru sanatate pot fi rezumate dupa cum urmeaza:
Beneficii pentru sanatatea coronara si arteriala:
Multe dintre acidurile grase din masline si uleiul de masline sunt mono-nesaturate adica nu contin colesterol.Astfel nu ridica nivelul colesterolului si in schimb il tine sub contro.Uleiul de masline mai contine si acidul linoleic omega6 care este esential pentru corpul uman.
"Din ea El face sa creasca pentru voi semanaturile, maslinii, curmalii, vita de vie si tot felul de roduri. In aceasta este dovada pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc."(16:11)
Studiile din acest domeniu au aratat ca persoanele care consuma 25 de mililitri de ulei de masline natural o zi pe saptamana sunt mult mai sanatosi.Uleiul de masline este recomandat pentru pacientii cu boli de inima si artera caci reduce nivelul de colesterol daunator(LDL) si il creste pe cel folositor(HDL).
Prevenirea cancerului:
Intr-o studiu recent s-a aratat ca femeile care consuma nivele inalte de grasimi mono-nesaturate,au un risc mai mic al dezvoltarii cancerului la san precum si faptul ca b-sitosterol ,o grasime ce compune uleiurile vegetale inclusiv uleiul de masline ,ajuta la prevenirea formarii celulelor canceroase ale prostatei.
Doctorii universitatoo Oxford au aratat ca uleiul de masline are un efect protectiv impotriva cancerului intestinal,de asemenea reduce nivelul bilial si il ridica pe cel al Dao(enzima) care protejeaza impotriva cresterii anormale a celulelor si cancerului.

Anna
06-07-2006, 08:12 PM
Prevenirea artritei:
Conform raporturilor oamenilor de stiinta persoanele care consuma cantitati mari de ulei de masline si mancaruri de legume au un risc scazut la reumatismul artritei si a bolilor inflamatorii cronice.
Uleiul de masline ajuta la dezvoltarea oaselor:
Datorita continutului de vitamine E,A,D si K ajuta la dezvoltarea oaselor atat la adulti cat si la copii si intareste sistmul osos prin fixarea calciului.Este recomandat pentru cei in varsta fiind usor de digerat.Previne pierderea de calciu stimuland mineralizarea oaselor.Absenta acumularilor de minerale din oase poate duce la complicatii serioase.Uleiul de masline are cel mai benefic efect asupra scheletului din acest punct de vedere.
Contributia la dezvolatarea copiilor.
Datorita acidului linoleic continut de uleiul de masline si de masline sunt foarte benefice pentru noi nascuti si pentru cresterea copiilor.O deficienta in acidul linoleic duce la diferite nedezvoltari ale pielii si chiar la retardare.
Uleiulde masline contine elemente anti-oxidante care previn efecte distructive ale substantelor daunatoare din corpul nostru si acizi grasi de o mare importanta pentru organism.Acestia ajuta hormonii si ajuta la formarea membranei celulei.
Reducerea presiunii sangelui.
Studiile medicinei au aratat ca uleiul de masline au un efect puternic in reducerea presiunii sangelui.De asemenea medicamentele pentru acesta boala sunt facute din frunze de maslini.
Beneficii pentru organele interne:
Chiar daca e consumat cald sau rece ,uleiul de masline protejeaza stomacul impotriva bolilor cum ar fii gastrita si ulcer prin reducerea nivelului acidului gastric.Mai mult multumita cloridei care o contine ajuta la o buna functionare a ficatului si are un efect benefic asupra arterelor creierului.
Dupa cum am vazut ,multi dintre cei mai buni oameni de stiinta au aratat efectele benefice ale uleilui de masline asupra organismului.Cu toate astea ele ne-au fost aratate de catre Allah in multe versete ale Coranului:
"El este cel care trimite apa din cer pentru voi. Din ea este de baut pentru voi si din ea cresc tufisurile, unde voi va pasteti cirezile.
Din ea El face sa creasca pentru voi semanaturile, maslinii, curmalii, vita de vie si tot felul de roduri. In aceasta este dovada pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc."(16:10-11)

Anna
06-08-2006, 12:32 PM
"Aveti voi o pilda si la vite. Noi va dam sa beti din ceea ce se afla in burtile lor, intre murdarie [excremente] si sange: un lapte curat, ce place celor care-l beau."(16:66)

"Spune: Cine va daruieste cu cele de trebuinta pe voi din ceruri si de pre pamant? Spune: Allah! Si noi sau voi suntem pe un drum bun sau intr-o ratacire rezvedita.(34:24)

Materialele de baza care permit alimentatia organismului apar ca urmare a unui rezultat al schimbarilor chimice in sistemul digestiv.Aceste substante digerate apoi trec prin intestine in sange.Datorita circulatiei sangelui este ajung la organele necesare.
Ca si alte tesuturi ale corpului,glandele de lapte sunt alimentate de nutrimente aduse lor de catre sange.Sangele astfel joaca un rol important in colectionarea nutrimentelor pentru hrana.Laptele este secretat de glandele de lapte dupa toate aceste trepte si valorile sale nutritionale sunt ridicate.
Oamenii sunt incapabili sa comsume direct nici unul dintre alimentele pe jumatate digerate din stomacul sau sangele unui animal.Consumarea directa a acestor alimente poate duce la boli severe chiar si la moarte.Multumita acestui complex extraordinar al sistemului biologic pe care El l-a creat ,Allah ne ofera hrana curata si sanatoasa din aceste lichide.
Acesta este datorita faptului ca se formeaza ca un rezultat al hranei digerate carate de sange.
Formarea laptelui este un adevarat miracol la fel si prezenta detaliata a informatiilor despre formarea laptelui in Coran,Este unul dintre miracolele Coranului.
Asa cum am vazut informatii despre formarea bilogica a laptelui in surah an-Nahl este in conformitate cu descoperirile stiintifice.Este evident ca asemenea informatii nu aveau cum sa fie cunoscut la acel timp la care Coranul a fost relevat.Inca o dovada ca este cuvantul lui Allah Ta'ala.

Anna
06-08-2006, 07:16 PM
"Si [iata ce] le-a revelat Domnul tau albinelor: Faceti-va case in munti, in pomi si in ceea ce ei fauresc!
Apoi mancati din toate roadele si urmati caile usoare ale Domnului vostru! Din burtile lor iese o bautura cu felurite culori, in care este leac pentru oameni. In aceasta este cu adevarat un semn pentru un neam [de oameni] care chibzuiesc!"(16:68-69)

Mierea este un "leac pentru oameni" asa cum se mentioneaza in versetul de mai sus.In zilele noastre apicultura si produsele albinelor au deschis calea spre un nou domeniu de cercetare stiintifica.
Alte beneficii ale mierei:
Usor pentru digestie.Datorita faptului ca moleculele de zahar din miere se pot transforma in alte zaharuri (ex fructoza->glucoza)mierea este usor de digerat chiar de ce cel mai sensibil stomac ,in ciuda continutului de acid ridicat.Ajuta rinichii si intestinele pentru o mai buna functionare.
Imprastiere rapida in sange;este o sursa rapida de energie.Daca este urmata de apa calduta mierea se imprastie in sange in doar 7minute.Moleculele sale fara zahar ajuta la o mai buna functionare a creierului,mai ales ca el este unul dintre cei mai mare consumator de zahar.Mierea este compusa din zaharuri naturale cum ar fii glucoza si fructoza.Conform cercetarilor recente aceast unic amestec de zaharuri este cel mai potrivit pentru inlaturarea oboselii si creste performanta atletica.
Este antibacterian.Aceasta proprietate a mierei este denumita si "efectul de inhibitie".Sunt motive diferite pentru explicarea acestei proprietati anti-microbiale a mierei.
Antioxidant.Oricine ce doreste sa traiasca o viata sanatoasa ar trebui sa consume antioxidanti.Acestea sunt componente ale celulelor ce "scapa"de "produsele" nocive al unui ----bolism normal functional.Aceste elemente inhiba reactiile chimicale destructive care cauzeaza diverse boli cronice.Cercetatorii cred ca alimentele bogate in antioxidanti pot preveni boli ale inimii si cancerul.

Mierea este compusa din zaharuri ca glucoza si fructoza si minerale ca magneziu,potasiu,calciu,sulf,fier,fosfor.Contine de asemenea vitamina B1,B2,C,B6,B5 si B3.
De asemenea mierea este folosita in tratamentul ranilor datorita proprietatilor ei.
Mierea este un alt miracol al Coranului pe care Allah Ta'ala ni le-a relevat.

Anna
06-08-2006, 07:45 PM
Smochinul:un fruct a carei perfectiune a fost abia recent descoperit.

"[Jur]pe smochini si pe maslini"(95:1)

Beneficiile smochinului pentru organismul uman
Smochinii au un nivel ridicat de fibre decat orice alt fruct sau leguma.O singura smochina uscata produce 2 grame de fibre:
20% din cantitatea recomadata zilnic.
Cercetarile din ultimii 15 ani si mai mult au aratat ca fibrele din fructe sunt foarte importante pentru functionarea regulara a sistemului digestiv.Nutritionistii descriu smochinele ca fiind bogate in fibre.
In ciuda faptului ca este unul dintre fructele cele mai vechi cunoscute de om,smochinul-descris ca "fructul cel mai aproape de perfectiune" de California Fig Advisory Board -a fost redescoperit de producatorii de alimente.
Cum nu contin grasimi sau colesterol dar au un nivel inalt de fibre ele sunt ideale pentru cei care incerc sa slabeasca.De asemenea au un continut mare de minerale.40 de grame de smochine contine:244 mg potasiu-7 % din necesarul zilnic,53 mg calciu-6 % din necesarul zilnic,1,2mg fier(6% din necesarul zilnic)
Smochinele sunt ideale pentru intarirea organismului,confera energie,elimina dificultatile fizice si mentale.Sunt recomandate in tratamente de astm ,tuse.
Aceste binefaceri ale smochinului sunt o indicatie a compasiunii lui Allah pentru omenire.Ne ofera substante necesare organismului in acest fruct care e si bun la gust si sanatos pentru organismul nostru.Aceasta este inca o indicare a faptului ca Quranul este indubitabil cuvantul lui Allah.

Anna
06-11-2006, 04:03 PM
Inimitabilitatea Coranului.

Coranul de asemenea contine un stil uimitor ,inimitabil din perspectiva literala.
In primul rand trebuie clarificat faptul ca el(Coranul) se adreseaza tuturor categoriilor de oameni si de toate varstele.Nu conteaza educatia si nivelul cultural al cititorului,Coranul poate fii citit cu usurinta de oricine datorita faptului ca e scris clar,concret si folosindu-se un limbaj inteligibil care poate fii inteles de oricine.Intr-un verset ,Allah ne spune urmatorul lucru despre Coran:
"Noi am facut Coranul usor, pentru indemnare, dar oare este cineva care sa cugete? "(54:22)
In afara stilului clar si concis,nimeni nu a reusit pana in ziua de azi sa ii imite stilul din nici un punct de vedere.In unele versete Allah ne atrage atentia asupra naturii inimitabile a Coranului:
"Iar daca va indoiti de cele ce le-am trimis Robului Nostru, aduceti o Sura asemenea lui si chemati martorii vostri cei afara de Allah, daca sunteti iubitori de adevar! "(2:23)
"Sau spun ei: L-a nascocit [Muhammad]!. Spune: Aduceti voi o sura asemanatoare lui si chemati pe cine puteti, afara de Allah, daca voi sunteti intru adevar! "(10:38)
Asa cum este si accentuat in versetele de mai sus nimic identic cu Coranul nu poate fii reprodus de oameni:Cu cat este mai mare acest grad de imposibilitate cu atata gradul miraculos al Coranului creste.De aceea,faptul ca nu s-a reusit pana in prezent sa fie imitat de oamenii care au trait de-a lungul timpului este una dintre dovezile miraculoase ale Coranului.
In cartea "Constructia Bibliei si a Coranului" de FF Arbuthnot se face urmatoriul comentariu asupra Coranului:
"Din punct de vedere literal,Coranul este privit ca un specimen al arabilor puri,scris jumatate poezie jumatate proza.S-a spus ca in unele cazuri gramaticale s-au adoptat regulile lor pentru a fii in acord cu anumite fraze sau expresii folosite in el,si cu toate ca au existat cateva incercari sa se reproduca ceva egal cu el,in ceea ce priveste eleganta scrisului,nimeni nu a reusit."
Cuvintele intrebuintate in Coran sunt extrem de speciale atat din punct de vedere a intelesurilor cat si a fluentei precum si a efectului stilului.Cu toate astea,cine nu vrea sa creada ca el a fost pogorat de la Allah ,in care Allah ne-a revelat poruncile si interzicerile ,au venit cu tot felul de scuze care mai de care pentru a nu il urma.Ei neaga frumusetea Coranului dar Allah ne-a relevat urmatoarele versete:
"Si Noi nu l-am invatat pe el poezia, caci aceasta nu s-ar fi cuvenit pentru El. Aceasta nu este decat indemnare si un Coran limpede,
Pentru a-l preveni pe cel care este viu si pentru a implini Cuvantul impotriva necredinciosilor."(36:69-70)

Anna
06-12-2006, 03:12 PM
Natura superioara a rimelor Coranului:
Un alt element al naturii inimitabile al Coranului din punct de vedere literal.
In ciuda faptului ca este in limba araba Coranul nu prezinta nici o similititudine cu formele folosite in literatura araba.
Sistemul rimei in Coran este cunoscut ca fiind "proza rimata" si lingvistii o descriu ca fiind un miracol al Coranului.In cartea sa "Miracole stiintifice",o lucrare pregatita sa -----streze miracolele lingvistice aleCoranului binecunoscutul om de stiinta britanic profesorul Adel MA Abbas a prezentat rezultatele unui studiu aprofundat al literelor si rimei folosite in Coran.
Dupa cum stim in 29 de sure din Coran incep cu una sau mai multe litere simbolice.Aceste litere sunt cunoscute ca fiind:"muqatta'ah"sau litere initiale.Paisprezece din cele 29 de litere din araba contin aceste litere initiale:Qaf, Sad, Ta, Ha, Ya, Sin, Alif, Lam, Mim, Kaf, 'Ayn, Nun, Ra, Ha.
Dintre aceste litere cand ne uitam la folosirea literei "Nun" din surah Al-Qalam vedem rime ale acestei litere in 88,8% din versete.84.6% al surei ash-Shu'ara;90.32% a surei an-Naml si 92.05% al surei Al-Qasas rimeaza cu "Nun".
Cand se aplica acest studiu intregului Coran ,50.08% rimeaza cu litera "nun".Mai mult de jumatate din versetele Coranului se termina cu litera "nun".In nici o lucrare literara de asemenea dimensiune nu a fost intalnita o rima cu o singura litera in mai mult de jumatate de text.Acest lucru se aplica tuturor limbilor nu numai limbii arabe.
Distributia versetelor ce se tremina cu litera "nun"din acele sure care incep cu litere initiale:
Numarul versetului Numele surei Numarul de litere "nun"

2 al-Baqara 196
3 al Imran 121
7 al-Araf 193
10 Yunus 98
11 Hud 56
12 Yusuf 93
13 ar-Rad 5
14 İbrahim 6
15 al-Hijr 81
19 Maryam 5
20 Ta Ha 0
26 ash-Shuara 192
27 an-Naml 84
28 al-Qasas 81
29 al-Ankabut 59
30 ar-Rum 54
31 Luqman 7
32 as-Sajda 27
36 Ya Sin 71
38 Sd 18
40 Ghafir 32
41 Fussilat 30
42 ash-Shura 6
43 az-Zukhruf 78
44 ad-Dukhan 44
45 al-Ghashiyya 30
46 al-Ahqaf 26
50 Qaf 0
68 al-Qalam 42

Anna
06-12-2006, 03:14 PM
Tabelul de mai sus arata distributia versetelor care se termina cu litera "nun"in acele sure care incep cu litere initiale(simbolice).
La efectuarea unei examinari generale a rimei Coranului se observa ca 80% din rime se constituie din 3 sunete(n,m,a),constituite din literele Alif,Mim,Ya si Nun.Daca excludem litera nun 30 % din versete rimeaza cu mim ,alif,ya.
Cele patru cele mai folosite sunete in rime:
Literele: Total:
Sunete: n m a a
Numarul
versetului: 3123 666 246 946 4984
Proportia: 50.03 10.68 3.94 15.22 79.92%

Urmatoarele versete sunt decat cateva exemple din multe alei rimei folosite ,utilizand aceste litere:
Surat al-Muminun
1. Qad aflaha almu/minoona
2. Allatheena hum fee salatihim khashiAAoona
3. Waallatheena hum AAani allaghwi muAAridoona
4. Waallatheena hum lilzzakati faAAiloona
5. Waallatheena hum lifuroojihim hafithoona
6. ... aw ma malakat aymanuhum fa-innahum ghayru maloomeena
7. ... faola-ika humu alAAadoona
8. Waallatheena hum li-amanatihim waAAahdihim raAAoona
9. Waallatheena hum AAala salawatihim yuhafithoona
10. Ola-ika humu alwarithoona
11. ... hum feeha khalidoona
12. Walaqad khalaqna al-insana min sulalatin min teenin
13. Thumma jaAAalnahu nutfatan fee qararin makeenin
14. ... fatabaraka Allahu ahsanu alkhaliqeena
15. Thumma innakum baAAda thalika lamayyitoona
16. Thumma innakum yawma alqiyamati tubAAathoona
17. ... wama kunna AAani alkhalqi ghafileena

Surat an-Nahl
1. ... wataAAala AAamma yushrikoona
2. ... annahu la ilaha illa ana faittaqooni
3. ... taAAala AAamma yushrikoona
4. ... fa-itha huwa khaseemun mubeenun
5. ... wamanafiAAu waminha ta-kuloona
6. Walakum feeha jamalun heena tureehoona waheena tasrahoona

Surat al-An'am
1. ... thumma allatheena kafaroo birabbihim yaAAdiloona
2. ... thumma antum tamtaroona
3. ... wayaAAlamu ma taksiboona
4. ... illa kanoo AAanha muAArideena
5. ... fasawfa ya/teehim anbao ma kanoo bihi yastahzi-oona
6. ... waansha/na min baAAdihim qarnan akhareena
7. ... in hatha illa sihrun mubeenun
8. ... thumma la yuntharoona
9. ... walalabasna AAalayhim ma yalbisoona
10. ... ma kanoo bihi yastahzi-oona

Surat ar-Rum
6. ... walakinna akthara alnnasi la yaAAlamoona
7. ... wahum AAani al-akhirati hum ghafiloona
8. ... wa-inna katheeran mina alnnasi biliqa-i rabbihim lakafiroona
9. ... walakin kanoo anfusahum yathlimoona
10. ... an kaththaboo bi-ayati Allahi wakanoo biha yastahzi-oona
11. ... thumma ilayhi turjaAAoona
12. ... yublisu almujrimoona
13. ... wakanoo bishuraka-ihim kafireena
14. Wayawma taqoomu alssaAAatu yawma-ithin yatafarraqoona
15. ... fahum fee rawdatin yuhbaroona

Surah Yunus
26. ... ola-ika as-habu aljannati hum feeha khalidoona
27. ... ola-ika as-habu alnnari hum feeha khalidoona
28. ... waqala shurakaohum ma kuntum iyyana taAAbudoona
29. ... in kunna AAan AAibadatikum laghafileena
30. .. wadalla AAanhum ma kanoo yaftaroona
31. ... faqul afala tattaqoona
32. ... faanna tusrafoona
33. ... annahum la yu/minoona
34. ... faanna tu/fakoona

Surat al-Ankabut
6. ... inna Allaha laghaniyyun AAani alAAalameena
7. ... walanajziyannahum ahsana allathee kanoo yaAAmaloona
8. ... faonabbi-okum bima kuntum taAAmaloona
9. ... lanudkhilannahum fee alssaliheena
10. ... awa laysa Allahu bi-aAAlama bima fee sudoori alAAalameena
11. ... walayaAAlamanna almunafiqeena
12. ... innahum lakathiboona
13. ... walayus-alunna yawma alqiyamati AAamma kanoo yaftaroona
14. ... faakhathahumu alttoofanu wahum thalimoona

Surat an-Naml
12. ... innahum kanoo qawman fasiqeena
13. ... hatha sihrun mubeenun
14. ... faonthur kayfa kana AAaqibatu almufsideena
15. ... min AAibadihi almu/mineena
16. ... inna hatha lahuwa alfadlu almubeenu
17. ... fahum yoozaAAoona
18. ... sulaymanu wajunooduhu wahum la yashAAuroona
19. ... waadkhilnee birahmatika fee AAibadika alssaliheena

Surat an-Nisa
23. ... inna Allaha kana ghafooran raheeman
24. ... inna Allaha kana AAaleeman hakeeman
25. ... waAllahu ghafoorun raheemun
26. ... waAllahu AAaleemun hakeemun
27. ... an tameeloo maylan AAatheeman

Surat al-Maida
22. ... fa-in yakhrujoo minha fa-inna dakhiloona
23. ... fatawakkaloo in kuntum mu/mineena
24. ... inna hahuna qaAAidoona
25. ... faofruq baynana wabayna alqawmi alfasiqeena
26. ... fala ta/sa AAala alqawmi alfasiqeena
27. ... qala innama yataqabbalu Allahu mina almuttaqeena
28. ... innee akhafu Allaha rabba alAAalameena
29. ... wathalika jazao alththalimeena
30. ... faqatalahu faasbaha mina alkhasireena
31. ... faasbaha mina alnnadimeena

Surat al-A'raf
2. ... wathikra lilmu/mineena
3. ... qaleelan ma tathakkaroona
4. ... fajaaha ba/suna bayatan aw hum qa-iloona
5. ... ith jaahum ba/suna illa an qaloo inna kunna thalimeena
6. ... walanas-alanna almursaleena
7. ... wama kunna gha-ibeena
8. ... faola-ika humu almuflihoona
9. ... bima kanoo bi-ayatina yathlimoona
10. ... qaleelan ma tashkuroona
11. ... lam yakun mina alssajideena

Surat at-Tawba
7. ... inna Allaha yuhibbu almuttaqeena
8. ... waaktharuhum fasiqoona
9. ... innahum saa ma kanoo yaAAmaloona
10. ... waola-ika humu almuAAtadoona
11. ... wanufassilu al-ayati liqawmin yaAAlamoona
12. ... laAAallahum yantahoona
13. ... ahaqqu an takhshawhu in kuntum mu/mineena
14. ... wayashfi sudoora qawmin mu/mineena

Surat al-Baqara
62. ... wala khawfun AAalayhim wala hum yahzanoona
63. ... waothkuroo ma feehi laAAallakum tattaqoona
64. ... lakuntum mina alkhasireena
65. ... faqulna lahum koonoo qiradatan khasi-eena
66. ... wamawAAithatan lilmuttaqeena
67. ... aAAoothu biAllahi an akoona mina aljahileena
68. ... faifAAaloo ma tu/maroona
69. ... baqaratun safrao faqiAAun lawnuha tasurru alnnathireena

Surat al Imran
130. ... waittaqoo Allaha laAAallakum tuflihoona
131. Waittaqoo alnnara allatee oAAiddat lilkafireena
132. ... laAAallakum turhamoona
133. ... oAAiddat lilmuttaqeena
134. ... waAllahu yuhibbu almuhsineena
135. ... walam yusirroo AAala ma faAAaloo wahum yaAAlamoona
136. ... waniAAma ajru alAAamileena
137. ... faonthuroo kayfa kana AAaqibatu almukaththibeena
138. ... wamawAAithatun lilmuttaqeena
139. ... waantumu al-aAAlawna in kuntum mu/mineena
140. ... waAllahu la yuhibbu alththalimeena

Anna
06-12-2006, 03:16 PM
Surat al-Anbiya
5. ... falya/tina bi-ayatin kama orsila al-awwaloona
6. ... afahum yu/minoona
7. ... in kuntum la taAAlamoona
8. ... wama kanoo khalideena
9. ... waahlakna almusrifeena
10. ... afala taAAqiloona
11. ... waansha/na baAAdaha qawman akhareena
12. ... hum minha yarkudoona

Surat an-Nur
47. ... wama ola-ika bialmu/mineena
48. ... fareequn minhum muAAridoona
49. Wa-in yakun lahumu alhaqqu ya/too ilayhi muthAAineena
50. ... bal ola-ika humu alththalimoona
51. ... waola-ika humu almuflihoona
52. ... faola-ika humu alfa-izoona
53. ... inna Allaha khabeerun bima taAAmaloona
54. ... wama AAala alrrasooli illa albalaghu almubeena
55. ... faola-ika humu alfasiqoona

Surat al-Hijr
5. ... wama yasta/khiroona
6. ... innaka lamajnoonun
7. ... in kunta mina alssadiqeena
8. ... wama kanoo ithan munthareena
9. ... wa-inna lahu lahafithoona
10. Walaqad arsalna min qablika fee shiyaAAi al-awwaleena
11. ... kanoo bihi yastahzi-oona
12. Kathalika naslukuhu fee quloobi almujrimeena
13. ... waqad khalat sunnatu al-awwaleena
14. ... feehi yaAArujoona
15. ... nahnu qawmun mashooroona

Formarea prozei rimate cu 2 sau 3 sunete intr-un poem de 200-300 linii poate da acelei lucrari o calitate importanta suficient sa fie descrisa ca o capodopera de arta de criticii literali de azi.Cu toate astea,tinand in minte lungimea Coranului ,informatia ce o contine precum si larga expunere ,maniera extraordinara care este proza rimata nu putem sa nu afirmam ca este un adevarat miracol.Coranul intr-adevar contine un ocean de informatii legate de diferite subiecte printre care:religie si indrumare morala,pilde ale oamenilor din trecut,mesajul profetilor si mesagerilor lui Allah Ta'ala ,informatii despre fizica,istorie etc.Dar toate astea ,chiar minunate insise,ne sunt prezentate cu cea mai frumoasa rima si excelenta.

Anna
06-13-2006, 03:33 PM
Tot ce am vazut in jurul nostru in aceasta lume ne arata un singur lucru:Coranul este o carte extraordinara care a fost relevat Profetului Mohammed (saw) si este o sursa de inspiratie si de cunostiinte reale.Coranul-nu conteaza la ce subiect se refera-este dovedit ca fiind cuvantul lui Allah caci in fiecare zi se mai descopera noi fapte istorice,stiintifice,arheologice etc.Informatii despre stiinta si despre noutati prezentate noua atata despre trecut cat si despre viitor fapte pe care nimeni nu avea cum sa le stie la momentul la care Coranul a fost relevat,le putem regasi in versetele sale.
Este imposibil ca informatiile sau exemplele date mai sus sa fi fost cunoscute in acele timpuri mai ales datorita cunostiintelor lor si a tehnologiei disponibila in sec 7.Tinand aceste in minte,lasa-ne sa intrebam:
Putea cineva in acel secol sa stie ca atmosfera noastra este formata din 7 straturi?
Putea cineva in acel secol sa stie in detaliu stadiile dezvoltarii din care un embrion se dezvolta intr-un copil?
Putea cineva in acel secol sa stie ca universul este intr-o continua extindere asa cum afirma Coranul ,cand oamenii de stiinta se bazeaza pe teoria Big Bangului pe care o sustin de cateva decade?
Putea cineva in acel secol sa stie: cuvantul faraon a fost folosit din sec 14 BC si nu inainte asa cum pretinde Vechiul Testament?

Intrebari pot continua la infinit chiar ,si singurul raspuns la aceste intrebari este urmatorul:Coranul este cuvantul lui Allah,Creatorul pamanturilor si a cerurilor,a universului.Intr-un verset Allah ne spune:
"Oare nu cugeta ei la Coral? Daca ar fi El de la altcineva decat de la Allah, ar gasi in El multe nepotriviri!"(4:82)
Fiecare informatie mica continuta de Coran ne prezinta secrete miraculoase ale cartii divine.
Oamenii trebuie sa tina bine de aceasta carte,sa aiba grija de ea,si trebuie sa o primeasca cu inima deschisa ca singurul si primul lui ghid in viata.
Allah ne spune urmatoarele in Coran:
"Acest Coran nu poate sa fie nicicum nascocit, fara de Allah, ci este confirmarea celor de dinaintea lui si talcuirea oranduielilor. Nu este nici o indoiala ca el este venit de la Stapanul Lumilor.
Sau spun ei: L-a nascocit [Muhammad]!. Spune: Aduceti voi o sura asemanatoare lui si chemati pe cine puteti, afara de Allah, daca voi sunteti intru adevar!"(10:37-38)
"Iar aceasta este o Carte binecuvantata pe care Noi am pogoarat-o. Ci tinetit-va de ea si fiti cu smerenie! Poate ce vi se va arata indurare!"(6:155)

imanikka
06-13-2006, 06:35 PM
http://img55.imageshack.us/img55/7738/assalam4ok4cp.gif

Anna esti o dulceata de fata http://img223.imageshack.us/img223/1257/dressedbek1317jq.gif http://img223.imageshack.us/img223/3020/clap20eh.gif

http://img223.imageshack.us/img223/3434/gestos188rs3rw4ga.gifhttp://img223.imageshack.us/img223/3434/gestos188rs3rw4ga.gif

Anna
06-14-2006, 04:47 PM
http://img213.imageshack.us/img213/3728/assalam4ok2ip.gif

Anna esti o dulceata de fata [
http://img215.imageshack.us/img215/3784/gestos188rs3rw9vu.gifhttp://img215.imageshack.us/img215/3784/gestos188rs3rw9vu.gifhttp://img215.imageshack.us/img215/3784/gestos188rs3rw9vu.gif

http://img215.imageshack.us/img215/1360/smilies69pu.png

habibti shoukran....si u esti o minunatie...:999:
dar de ce nu pot vedea imaginile de la tine?ce le-ai postat aici?:smile308:

Anna
06-14-2006, 04:48 PM
Chestiunea focului care iese din fundul marilor este un domeniu inca putin studiat de stiinta moderna. Aceste focuri ies din fundul Oceanului Pacific, apoi se intind la sud de Australia, intra in Oceanul Indian, ocolesc Africa prin partea de sud si se indreapta, prin Oceanul Atlantic, catre polul Oceanului Inghetat de Nord. Acestea sunt suprafetele de pe fundul oceanelor in care apar focuri, care uneori ies la suprafata apei. Este un adevar descoperit de stiinta recent. Inainte de aceasta, omul nu-si putea imaginea intalnirea intre apa si foc. Or aceasta realitate este mentionata in mai multe locuri din Coranul cel sfant. Allah Preainaltul a jurat pe aceste lucruri ca pedeapsa Lui se va abate asupra necredinciosilor. Si Allah Preainaltul a grait:
"Pe At-Tur! / Si pe Cartea scrisa / Pe un pergament intins! / Si pe casa cea locuita! / Si pe bolta cea inalta / Si pe marea cea aprinsa! / Pedeapsa Domnului tau va veni! / Nimeni nu o va putea impiedica". (52, Surat At-Tur: 1-8).

Allah jura aici pe Tor - muntele lui Moise din Sinai, pe tablele pastrate, pe casa cea locuita din al saptelea cer, pe bolta cea ridicata si, dupa aceea, pe marea cea aprinsa. Expresia "cea aprinsa" din limba araba inseamna "care arde". Si pentru a lamuri acest lucru Allah Preainaltul spune despre necredinciosi ca in Ziua de Apoi "vor arde in Foc" (40, Surat Ghafir: 72), adica vor fi mistuiti de Foc. Asadar, "marea cea aprinsa" este aici o mare care arde, fiind expusa focului. Dar unde este ea? Acest lucru a fost descoperit recent de stiinta: este vorba de fundul marilor. Deci este vorba despre o realitate care a fost necunoscuta oamenilor si care ni s-a dezvaluit recent. Tot astfel si focul Gheenei ne este necunoscut, dar ne va fi aratat de catre Allah si-l vom vedea in Ziua de Apoi, la fel cum ni s-a aratat si acest foc ascuns in adancurile marilor, pe care l-am vazut, dupa cum ne vesteste Coranul:
"Le vom arata semnele Noastre in [cele mai indepartate] zari [ale pamantului]". Versetele Coranului vorbesc, de asemenea, despre Rai si despre Focul pe care il vom vedea in Ziua de Apoi, cand necredinciosii se vor cai, pentru ca si-au pierdut viata lor, iar dreptcredinciosii se vor bucura si-i vor striga pe oamenii din Foc, dupa cum a grait Allah Preainaltul:
"Si vor striga atunci oaspetii Raiului catre oaspetii Iadului: "Noi am gasit cu adevarat ceea ce Domnul nostru ne-a fagaduit. Dar voi ati gasit ceea ce Domnul vostru v-a fagaduit?" Vor raspunde ei: "Da!" Insa un crainic va vesti printre ei: "Blestemul lui Allah se abate asupra nelegiuitilor." (7, Surat Al-A. raf: 44).
Si vor spune asa cum spunem noi acum ca l-am vazut. "Fiecare profetie are un timp al sau" (Surat Al-An. am: 67).
Timpul acestor profetii este acum, iar vremea profetiilor despre Ziua Invierii va fi maine.
"Fiecare profetie are un timp al sau si [in curand] le veti cunoaste!" (6, Surat Al-An. am: 67).
In Ziua aceea, vor zice necredinciosii, asa cum a grait Allah despre ei:
"Si de i-ai vedea tu pe nelegiuiti atunci cu capetele plecate inaintea Domnului lor, zicand: "Doamne, noi am vazut si am auzit. Lasa-ne pe noi sa ne intoarcem ca sa savarsim fapte bune, caci noi credem acum cu tarie!" (32, Surat As-Sajda: 12).
Dar li se va raspunde lor: Dar ce ati facut mai inainte? Nu v-au venit voua trimisii? Nu v-au venit voua dovezile? Nu v-am oferit voua o sansa care v-a fost de ajuns? Nu aveti nici o scuza! Si Allah Preainaltul a grait:
"Dar oare nu v-am lasat Noi sa aveti parte de viata lunga pentru ca cel care a vrut sa chibzuiasca sa poata chibzui? Si a venit la voi Prevenitorul. Deci gustati [pedeapsa voastra]! Iar pentru cei nelegiuiti nu este ajutor!" (35, Surat Fatir: 37).

Anna
06-14-2006, 04:49 PM
In secolul al XIX-lea, savantii geologi britanici au mers in Muntii Himalaya pentru a studia gravitatia pamantului si au citit pe aparatele lor cifre care i-au descumpanit. Au emis atunci ipoteza "misterelor Indiei", dar au fost la fel de descumpaniti cand au ajuns la aceleasi rezultate si in alte zone muntoase. Atunci au conchis ca "acesta este fenomenul muntilor".

Concluzia la care au ajuns a fost ca muntele nu este numai un bloc de pamant care se inalta, ci el are o prelungire in interiorul pamantului, care este chiar mai mare decat partea care iese la suprafata pamantului, avand aproximativ forma unui tarus, iar acest tarus muntos impiedica miscarea stratului lunecos al pamantului. Or Allah a grait, descriind muntii:
"Si muntii ca tarusi" (78, Surat An-Naba. : 7).
Si a mai grait Allah:
"Si a intarit muntii lui" (79, Surat An-Nazi. at: 32), adica i-a facut sa fie ca niste ancore.
Si tot Allah a grait:
"Noi am facut pe pamant munti neclintiti pentru ca el sa nu se clatine cu ei" (21, Surat Al-Anbiya. : 31),
adica pentru ca sa nu se miste sub picioarele voastre:
"Nu este El cel care a facut pamantul loc de repausa pus in mijlocul lui rauri, i-a facut munti neclatinatori, si a pus o stavila intre cele doua mari? Este un alt dumnezeu alaturi de Allah? Nu, insa cei mai multi dintre ei nu stiu!" (27, Surat An-Naml: 61).

Anna
06-14-2006, 04:50 PM
Profesorul german Alfred Croner - unul din cei mai de seama savanti in domeniul geologiei - afirma ca in Peninsula Araba au fost gradini si rauri. Acesta este un adevar stiintific. Dovada sta faptul ca, daca se indeparteaza nisipul din desertul Peninsulei Arabe, se descopera sub el un pamant bun pentru agricultura, resturi de animale si de plante, precum si albii ale unor cursuri de apa. Fiind intrebat daca Peninsula Araba s-ar putea transforma din nou in gradini cu rauri, Croner a raspuns afirmativ si a spus ca acesta este un adevar stiintific. Dovada sta faptul ca o noua epoca glaciala a inceput deja.

Profetul Muhammad a spus intr-un hadis consemnat de Muslim:
"Nu va sosi Ceasul si pamantul arabilor se va preschimba din nou in pajisti", adica in gradini cu rauri.

Cand i s-a spus ca profetul Muhammad a prezis ca tara arabilor se va preschimba in pasuni cu rauri, a raspuns ca aceasta nu poate sa fie decat o revelatie venita din cer. Iar Allah a grait:
"Nu rosteste nimic dupa pofta lui. / El [Coranul] nu este decat o revelatie trimisa" (53, Surat An-Najm: 3-4).
Si a mai grait Allah:
"Noi le vom arata semnele Noastre in [cele mai indepartate] zari [ale pamantului] si in sufletele lor insisi, astfel incat sa le fie limpede ca el [Coranul] este Adevarul" (41, Surat Fussilat: 53).

Anna
06-14-2006, 04:52 PM
Cercetatorii au admis recent ca toate stelele au fost create din fum, aducand o dovada categorica in acest sens in urma lansarii navei cosmice americane in anul 1967 si au constatat ca distanta dintre un capat si celalalt al nebuloasei (fumului) este de milioane de ani lumina. Stelele au fost fum si asemenea si cerul a fost fum. Or Allah a afirmat aceasta inca de la inceputul creatiei, graind:
"Apoi s-a intors catre cer - care era un fum - si i-a zis lui si pamantului: "Veniti amandoua, de voie sau fara de voie!" Si au raspuns ele: "Venim, supunandu-ne de buna voie" (41, Surat Fussilat: 11).

Coranul cel sfant vorbeste despre inceputul si despre sfarsitul universului material. Aceasta idee nu i-a fost cunoscuta omului modern, cu un veac in urma, iar in ceea ce il priveste pe omul din vechime, cu atat mai putin se poate presupune ca el ar fi putut avea astfel de idei. Dar a venit stiinta moderna pentru a vorbi despre lucruri pe care Coranul le-a pomenit inca din secolul VII e.n.

Coranul exprima inceputul universului astfel dupa cum a grait Allah Preainaltul:
"Oare nu vad cei care nu cred ca cerurile si pamantul au fost impreuna si ca Noi le-am despartit...?" (21, Surat Al-Anbiya. : 30).
Iar in privinta sfarsitului universului, Allah a glasuit:
"In ziua aceea vom inchide Noi cerul, asa cum se inchid sulurile cu scripturi" (21, Surat Al-Anbiya. : 104).
In conformitate cu explicarea acestor versete inseamna ca universul a fost compact si ca ulterior a inceput sa se intinda in cosmos, dar in pofida acestei intinderi este posibil ca el sa fie din nou adunat intr-o sfera mica. Savantii considera ca cercul materiei a avut dimensiunile de o mie de milioane de ani lumina la inceput, iar in momentul de fata acest cerc a crescut - in opinia cercetatorilor astronomi - de zece ori si acest proces continua sa se amplifice fara intrerupere, stelele si constelatiile parand ca niste desene imprimate pe suprafata unui balon de cauciuc care se umfla fara incetare. Astfel, toate globurile cosmice se indeparteaza unele de altele printr-o miscare proprie, in cadrul procesului de expansiune cosmica. Allah Preainaltul a grait:
"Iar cerul l-am inaltat cu puterea Noastra si Noi [il] largim" (51, Surat Adh-Dhariyat: 47).

Astronomii apreciaza ca, daca am strange toate corpurile din cosmos, fara sa lasam distanta intre particulele lor, volumul intregului univers ar fi de treizeci de ori mai mare decat volumul Soarelui. Allah Preainaltul a grait, descriind universul:
"In ziua aceea, vom inchide Noi cerul asa cum se inchid sulurile cu scripturi. Asa cum am facut Noi prima creatura, o vom face din nou. Aceasta este o promisiune pe care Noi am facut-o si pe care o indeplinim" (21, Surat Al-Anbiya. : 104).

Anna
06-14-2006, 04:53 PM
Picatura parcurge canalul uterin pana ajunge in uter si acolo se implanteaza in peretele lui. Uterul este asemenea pamantului cultivat in care se implanteaza samanta. Savantii numesc aceasta faza prin expresia "faza implantatiei", iar Allah a grait, descriind acest proces: "Sotiile voastre sunt ogor pentru voi. Veniti la ogorul vostru oricand voiti! (2, Surat Al-Baqara: 223).

Dupa aceea, embrionul ia o forma alungita si absoarbe sange din placenta, semanand cu lipitorile care traiesc in apa si cand oile si vacile vin sa se adape patrund in gura si in narile lor pentru a le suge sangele.

Profesorul Keith Moor a venit cu imaginea lipitorilor si cu imaginea embrionului in faza cheagului de sange, a facut o comparatie intre cele doua si apoi a zis: Cea mai veridica descriere a acestei faze este descrierea pe care i-o face Coranul si anume lipitoarea asemenea unui cheag de sange (. alaqa), caci Allah Preainaltul a grait: "Apoi am facut din picatura un cheag" (23, Surat Al-Mu. minun: 14). Insa in Coran este folosit cuvantul "'alaqa", ce se poate traduce ca "o lipitoare" sau "un cheag de sange".

Coranul vorbeste apoi despre faze care urmeaza celei a cheagului, cand Allah Preainaltul a grait: "Si am facut din cheag o bucata de carne" (Surat Al-Mu. minun: 14). Embrionul este asemanator in privinta formei, in aceasta faza, cu o bucata de carne mestecata, pe care se vad urmele dintilor, suprafata ondulata si forma rotunda. In aceasta faza, (mudgha), cuvantul [mudgha] folosit in Coran pentru des-crierea acestei faze inseamna [o bucata de carne mestecata partial], constatam din punct de vedere anatomic ca toate organele si aparatele principale s-au constituit, cu exceptia unei parti din primele celule embrionare. Ne referim aici la embrionul care are o lungime de un centimetru. Allah Preainaltul a grait: "Apoi dintr-o bucata de carne, cu forma dupa ce a fost fara forma" (22, Surat Al-Hajj: 5). (Adica diferentiata si nediferentiata).

Dupa aceea se formeaza oasele: "Si am facut din bucata de carne oase" (Surat Al-Mu. minun: 14). In aceeasi ordine, se intinde carnea pentru a imbraca oasele, caci Allah Preainaltul a grait: "Am imbracat oasele cu carne. Apoi l-am scos la iveala ca o alta faptura. Binecuvantat fie Allah, Facatorul Cel mai Bun ! (23, Surat Al-Mu. minun: 14). Explicand faza "o alta faptura", exegetii spun ca este vorba de insufletirea embrionului, astfel incat devine o alta fiinta.

Asadar, Coranul cel sfant mentioneaza sase faze ale embrionului: picatura, cheag de sange, bucata de carne, oase, imbracarea oaselor, apoi crearea unei alte fapturi. Aceste sase faze pe care le mentioneaza Coranul au fost lucruri necunoscute in trecut, insa in zilele noastre oamenii le-au vazut. Dar versetul nu se opreste la aceasta limita, ci trece mai departe pentru a vorbi despre alte doua faze care urmeaza, caci Allah Preainaltul a grait: "Dupa aceasta veti fi voi morti, / Iar in Ziua Invierii veti fi voi readusi la viata" (23, Surat Al-Mu. minun: 15-16). Asa dupa cum am vazut, este vorba de sase faze si ne va cuprinde pe noi ceea ce urmeaza dupa ele si vom sti ca acesta este adevarul. Allah Preainaltul a grait: "Si se va sufla in trambita si iata-i pe ei grabindu-se din gropi catre Domnul lor, / Si zicand: "Vai noua! Cine ne-a sculat pe noi din culcusul nostru? Aceasta este ceea ce a fagaduit Cel Milostiv, iar trimisii au spus adevarul. / Nu va fi decat un singur strigat si iata ca ei toti vor fi adusi la Noi. Si in ziua aceea nu va fi nici un suflet nedreptatit intru nimic si nu veti fi rasplatiti decat pentru ceea ce ati facut" (36, Surat Ya-Sin: 51-54). Iar profetul Muhammad a zis: "Cand vor trece patruzeci si doua de nopti de la sosirea picaturii, Allah va trimite la ea un inger care-i va da ei chip si va crea auzul ei, vazul ei, pielea ei, carnea ei si oasele ei".

Coranul mai vorbeste si despre un alt lucru; Allah Preainaltul a grait: "El va creeaza in pantecele mamelor voastre faptura dupa faptura, in trei intunericuri" (39, Surat Az-Zumar: 6). Savantii din domeniul medicinei nu au cunoscut decat recent insemnatatea intunericului, respectiv cand si-au dat seama ca in urma fecundarii artificiale facute la lumina, embrionul iese cu malformatii si au inteles ca fecundarea trebuie facuta in intuneric. Coranul ar fi putut sa spuna, de pilda, in trei pereti sau in trei invelitori, dar Allah a ales cu grija Lui expresia "trei intunericuri". Si in acest punct, slava Celui care a trimis Coranul cu stiinta lui Allah Preainaltul, a grait: "Allah va fi martor pentru ceea ce ti-a pogorat, caci l-a pogorat [Coranul] in deplina cunostinta. Si ingerii vor face marturie. Insa Allah este indeajuns ca Martor" (4, Surat An-Nisa. : 166

imanikka
06-14-2006, 05:36 PM
Anisoara uitate ca acum am facut edit la postare. Cred ca a fost o eroare in mesaj , dar problema este ca nici semnatura nu aparea:smile18: :smile18:

Anna
06-14-2006, 05:44 PM
mashAllah habibti sunt superbe....
shoukran
:kuzya_01: :kuzya_01: si pentru tine multe flori si multe pupicuri...:smile26: :smile26: :smile06:

Anna
07-03-2006, 06:47 AM
Studiile stiintifice serioase despre albine au inceput in mijlocul sec XII-lea si pana in momentul de fata au aparut aproximativ 20.000 de studii despre aceasta insecta minunata si folositoare care constituie cea mai mare dovada a falsitatii teoriei evolutionismului dupa cum afirma unii cercetatori ai comportamentului albinelor.

Allah subhana wa Ta'ala a spus in sfantul Coran:
"Si domnul tau le-a relevat albinelor :"Faceti-va case in munti ,in pomi si in ceea ce fauresc oamenii!"(Surat An-Nahl:68)"
Din acest verset reiese ca Allah le-a oferit albinelor libertatea alegerii locului pentru stupi.Spre deosebire de alte insecte care au nevoie de intrunirea unor conditii precise pentru alegerea unui loc in care sa se reproduca roiul de albine isi poate construi stupul in orice loc pe care il gaseste in natura sau pe care i-l ofera omul,fie ca este vorba de o scorbura in munti sau in pomi,fie ca este vorba de un stup artificial.
De asemenea ,constructia desavarsita a stupului este o minune ce vine in contradictie cu teoria evolutionismului.Alegerea formei hexagonale pentru ochiurile discurilor de ceara ,exactitatea artimetica,tehnica deosebita a constructiei sunt o adevarata minune.
Formele hexagonale ,asa cum sunt ochii discurilor albinelor,pot sa contine cea mai mare cantitate de miere.
Formele triunghiulare ,patrate,rotunde, si altelele contin o cantitate mai mica chiar daca au aceiasi suprafata.

Allah subhana wa Ta'ala ne mai spune in sfantul Coran:
"Apoi mancati din toate roadele"(An-Nahl:69)
Creatorul a poruncit albinei sa manance din toate roadele din natura,spre deosebire de alte insecte care se hranesc doar cu un anumit soi de hrana si de aceea le-a inzestrat cu tot ceea ce le face apte pentru aceasta sarcina.
In cele doua antene ale albinelor se afla pori si perisori nervosi fini,intr-un numar variind intre catveva mii si treizeci de mii si care alcatuiesc in ansamblu simturile mirosului si ale pipaitului.Antena actioneaza ca un radar in intunericul stupului.

Anna
07-03-2006, 07:01 AM
Albina are multi ochi si nu doar doi.In zona capului are doi ochi mari,alcatuiti la randul lor din mii de ochi mici asezati unul langa altul fiecare dintre acestia fiind independenti in ceea ce priveste structura si anatomia dar completandu-i pe ceilalti in ceea ce priveste functia lor.Albina mai are doi ochi in partea superioara a capului iar sub ei un al treilea ochi.Acesti cinci ochi ii permit albinei sa aiba un camp vizual foarte larg.vederea ei este mai cuprinzatoare decat vederea omului si este suficient ca ea sa vada putina lumina pentru a cunoaste directia soarelui si pozitia lui exacta stiindu-se ca ochii albinei nu se misca.
Minunile Creatorului in privinta gurii albinei constau in faptul ca ea este dotata cu tot ceea ca ii este necesar pentru indeplinirea tuturor functiilor cerute:ea roade din florile tuturor plantelor ,linge,mesteca,suge si inghite.
Simtul gustului albinelor este deosebit de sensibil la tot ce are gust dulce cu conditia sa nu fie preparate chimic pe acestea din urma evitandu-le fara sa coboare pe ele ca si cum ar fi inexistente (albinei i s-a poruncit sa manance numai din roadele naturale-SUBHANALLAH).Ea nu evita insa nici substantele amare,cufundandu-le in zaharul dizolvat cu apa de chinina foarte amara.
In ceea ce priveste simtul auzului cu toate ca stiinta nu a descoperit insa un centru special in organismul albinei este cert ca ea este afectata de sunete cu oscilatii pe care urechea omului nu le percepe.
Albina are 4 aripi fara muschi in ele insa Allah le-a inzestrat cu puterea de a purta in zbor o greutate mai mare de 2 ori decat cea a corpului lor putand atinge viteza maxima in zbor de 50km/h si o frecventa de 400 de batai din aripi pe secunda.Albina are 3 perechi de picioare minunat intocmite.
SubhanAllah SubhanAllah SubhanAllah
"Lauda numele Domnului tau Cel Preainalt/Care a creat si a plamadit"(Al-A'la:1-2)

Anna
07-03-2006, 07:22 AM
http://img462.imageshack.us/img462/110/albina19tv.jpg

Allah le-a poruncit albinelor:
"Si urmati caile usoare ale Domnului vostru"(surah An-Nahl:69)
Domnul a facut caile albinelor usoare pentru a conduce la felurite roade existente in natura prin intocmirea minunata a fapturii ei dar si prin datorita limbajului prin care comunica albinele lucratoare in colectarea nectarului si prelucrarea lui.

Allah ne vesteste in sfantul Coran:
"Din burtile lor iese o bautura cu felurite culori in care este leac pentru oameni"(An-Nahl:69)
Stiinta apiculturii a descoperit nu cu mult timp in urma ca mierea se fabrica in burtile albinelor .Culegatorii predau nectarul si polenul albinelor "facatoare de miere" care le inghit si le transforma in burtile lor in miere adevarata in urma unui proces care implica numeroase modificari chimice iar aceasta la randul lor predau mierea "magazionerelor" care o depoziteaza in ochiruile discului de ceara.
Acestea ne-au fost relevate in sfantul Coran de catre Allah de mai bine de 1,400 de ani si stiinta abia recent a descoperit minunile albinelor.
Masculii nu participa la producerea mierii si nici la construirea stupului.
Mierea are diferite culori in functie de nectarul si polenul cules de albine :exista miere alba apoasa,alba stralucitoare,alba chihlimbarie,etc

Allah subhana wa Ta'ala ne-a spus in sfantul Coran:
"In ea de afla tamaduirea pentru oameni"(An-Nahl:69)
Studiile stiinfice recente precum si experienta de mii de ani au confirmat efectele terapeutice ale mierii in diverse ddomenii ale medicinei :in bolile aparatului digestiv,nervos,repirator,in bolile pielii etc.
"Laboratorul acesta divin minunat"care se afla in burtile albinelor produce miere cu calitati curative.Albinele sigileaza ochiurile de ceara pe care le-au umplut cu miere si in felul asta protejeaza de microbi si ciuperci si impiedica modificarea gustului si a calitatilor ei pentru ani de zile.
In acesta consta unul dintre miracolele stiintifice ale cuvintelor lui Allah:
"Apoi mancati din toate roadele/..In ea de afla tamaduirea pentru oameni."
pentru ca albinele sa extraga din toate roadele vegetale ,bautura de diferite culori si cu diverse efecte terapeutice.
Mierea are asadar si o mare putere nutritiva pe langa calitatile profilactice si curative.
Lucratoarea culegatoare poate sa transporte in sacul ei 70 de miligrame de nectar cu toate ca greutatea ei este de numai 100 miligrame iar productia unui stup poate ajunge la 70 de kg de miere.