PDA

View Full Version : va rog



laialy
08-06-2008, 07:36 PM
Vreau sa va cer ajutorul...Vineri se implineste un an de cand a murit baiatul unor prieteni foarte dragi mie,musulmani si ei.Este ok in Islam sa le trimit un mail de consolare si daca da...ce se spune in mod normal?Eu is mai noua in islam asa ca nu stiu multe:(

maryam
08-06-2008, 09:12 PM
Vreau sa va cer ajutorul...Vineri se implineste un an de cand a murit baiatul unor prieteni foarte dragi mie,musulmani si ei.Este ok in Islam sa le trimit un mail de consolare si daca da...ce se spune in mod normal?Eu is mai noua in islam asa ca nu stiu multe:(



:salam:

ALLAH stie cel mai bine cum trebuie sa procedezi, poate ca nu tin la data calendarului acesta, ci doar la cea a calendarului musulman si nu ar face decat sa le aduca aminte, desi nu cred ca pot uita vreodata de tragedia lor................ daca crezi ca se gandesc deja si poti fi alaturi de ei poti s-o faci dar nu sub forma unui mesaj.

E o parere...poate altcineva iti va da Inshaa ALLAH sugestii mai bune.

Ptr ca tocmai a trecut ieri un an de la plecarea uneia dintre cele mai dragi mie persoane, iti spun ca in afara de du`a si sadaqa niciun cuvant nu m-ar ajuta.

sara
08-07-2008, 12:34 AM
:salam:

Sunt de acord cu Maryam , cred ca a spune du'a este suficient .
Durere este si asa mare , dar daca le-ar mai aminti cineva , dupa parerea mea in acemenea situatii condoleantele sunt prea putin comparativ cu durerea lor .