PDA

View Full Version : Muftiu sau...muftie{a} (sic!)



maryam
08-10-2008, 04:58 AM
Desi nu stiu dc e corecta forma, ptr ca nu cred sa aiba forma de feminin (deh!) in lb romana, poate ne trezim maine poimaine ca dezbatem si noi dupa sirieni si sauditi.
Un articol interesant care vorbeste despre necesitatea implicarii, promovarii, prezentei femeilor musulmane in forurile superioare islamice.
Deschiderea Siriei fata de acest fapt a fost foarte bine primita de femeile care fac parte din acesta categorie a oamenilor de stiinta si nu numai.

Este Gratie lui ALLAH imbucurator sa vedem o revigorare a practicii nu doar a conceptiilor referitoare la femei.

ESTE NECESAR CA FEMEILE MUSULMANE SA FIE INVATATE DE FEMEI SI SPUN ASTA NU CA O GENERALITATE, CI MA REFER LA ACELE ASPECTE DIN VIATA FEMEII CARE NECESITA O PERFECTA CUNOASTERE LA CARE NU SE POATE AJUNGE DECAT PRIN STIINTA SI CARE NU POATE FI DEZBATUTA FARA...INHIBITII CU UN BARBAT.
DESI GANDINDU-MA LA SITUATIA NOASTRA DE AICI, DIN ROMANIA NU POT DECAT SA SPUN ALHAMDULILLAH, SLAVA LUI ALLAH CA NE-A AJUTAT SA AVEM CHIAR SI UN BARBAT DE CARE SA PUTEM STII CORECT SI SIGUR.
ALLAH SA IL RASPLATEASCA IN DUNIA SI AHIRA.


Inshaa ALLAH sa ajunga femeile musulmane la fel cum erau ele pe vremea profetului :009:


http://www.arabnews.com/?page=1&section=0&article=112340&d=2&m=8&y=2008

gabriela guettat
08-10-2008, 12:08 PM
:salam:


Maryam,Allah subhanahu sa fie multzumit de tine,mashallah.

Fraza asta a ta:``Inshaa ALLAH sa ajunga femeile musulmane la fel cum erau ele pe vremea Profetului Salla-LLAHU 'alaihi wa sallam ``ma face sa reletaz ce s a intampla AICI unde numim islamul religia a 99% din populatzie.

Eram ieri la timpul de dohor in Mall,am mers laمسجد ,ce pot sa tzi spun:(din ce in ce este mai raspandita ``moda``,de a umbla neacoperita,a intra shi a te ruga;vin fara nici un fel de ``indoiala sau problema`` de parca asha scrie in Carte Sfanta.
Alhamdulillah,ca in`` مسجد``sunt haine ``sa se acopere cele descoperite,ALLAHU AKBAR!

Iar tu draga mea vorbeshti de femei care sa ajunga sa fie ca pe vremea Profetului Salla-LLAHU 'alaihi wa sallam??????

suleiman
08-10-2008, 02:15 PM
Nimic nu e greu daca fiecare dintre noi invata ce are de invatat si duce mai departe ce are de dus .

Femeile trebuie sa invete si sa stie la fel de bine cum si cat stie un barbat fara nici o deosebire .

Deosebirea este ca barbatul are mai multe obligatii comparativ cu o femeie dar asta nu inseamna ca si femeia are responsibilitati mai putin importante .

Ca sa avem o generatie buna trebuie ca mamele , educatoarele , profesoarele ... sa aiba stiinta necesara pentru a dezvolta o generatie cat de perfecta .

Nu sunt de acord nici eu ca un judecator sa fie femeie sau conducator sau presedinte sau sa fie intr-un punct de decizii importante legate de societate , iar motivele sunt multe . In schimb eu cred ca societatea musulmana duce lipsa de femei in multe profesii unde femeia este de n ori mai buna decat barbatul , si la fel duce societatea lipsa de barbati unde barbatul este de n ori mai bun decat o femeie .

Am vrut sa facem o copie dupa occident in lumea islamica , si nu am castigat decat sa ajungem o societate dezechilibrata din mai multe puncte de vedere .

Eu cred ca in ziua de azi nu exista nici o tara islamico-araba care are un echilibru bine gandit , bine practicat .

Nimeni nu poate sa o oblige pe femeia sa nu invete si sa nu practice ceea ce a invatat dar suntem obligati sa punem femeia in locul ei si barbatul in locul lui .

Despre mufti , aceasta functie nu are loc in Islam , este ceva modern dar vechi . Ar trebui sa nu existe functia asta si in locul ei sa fie cel care hotaraste un JUDECATOR barbat cu stiinte inalte in 'AQUIDAH si FIQH si in practica lor . In acelasi timp acel judecator sa aiba o FEMEIE la care sa apeleze cand e vorba de o problema legate de o alta femeie , pentru ca femeile cunosc mai bine ceea ce are nevoie orice femeie .

Nu e nici o rusine daca un barbat vrea sa judece sau sa dea o fatwa sa apeleze la o femeie . Si avem in OMAR o buna pilda cand intr-o noapte se plimba in medina si a auzit plansul unei femei care canta o poezie in care spunea "de nu mi-ar fi fost frica de ALLAH s-ar fi auzit din acest pat colturile lui" Omar si-a dat seama ca femeia vorbeste de o relatie intima cu sotul ei care era plecat in Jihad , si fuga la fica lui HAFSA mama noastra si o intreaba : "CAT REZISTA O FEMEIE FARA BARBATUL EI ?" si Hafsa a zis "4 LUNI" , atunci Omar a dat ordinul sa nu lipseasca un soldat mai mult de patru luni , o luna dus o luna intors si 2 luni in razboi .

Asta e un mic exemplu , si va dati seama ca daca nu era Hafsa cine stie cat dadea Omar timp pentru ca un barbat sa stea departe de casa lui :) .

Iar daca ne intoarcem la SIRAH , este plina de momente cand PROFETUL صلى الله عليه وسلم a cerut parerea unuia dintre neveste lui . Dar cum am zis , ramana o parere importanta pe care judecatorul o ia in considerare cand vrea sa dea raspunul lui final .


Cred ca am vorbit mult , scuzati-ma ! :)

maryam
08-10-2008, 08:21 PM
:006:
:salam:

Salava lui ALLAH Cel cu putere peste toate.
Ce sa-ti spun, MASHAA ALLAH ptr cele scrise, nu sunt cuvinte care pot sta langa cele ce le-ai scris, altele decat MASHAA ALLAH.

ALLAH sa te rasplateasca si sa fie multumit de tine, tine-o tot asa.:D Ma gandesc sa te luam la noi cand ne facem partid.:D, ai scris niste chestii care multumesc cred aspiratiile fiecarei femei, mai ales in privinta recunosterii statutului (pozitiei, drepturilor) ei.

maryam
08-11-2008, 02:28 PM
Pe mine nu ma multumesc decit partial, dar n-am timp de reply:D

:salam::give_rose:

Mashaa ALLAH, pai lasa mai omu` ca nu si-a scris memoriile:36_1_21: , ci doar si-a expus parerea la subiectul asta, sunt sigura ca te-ar multumi si la alte subiecte.