PDA

View Full Version : Cum sa-i chemi pe oameni la islam?



maryam
08-11-2008, 05:04 AM
:006:
:salam:

Astazi, Gratie lui ALLAH Caruia I se cuvinte toata Slava, amem posibilitatea de a arata oamenilor ce este de fapt islamul, prin ---------------tarea acelor mituri false ai atat de des intalnite.
Numai ca asa cum s-a mai spus de multe ori omul actioneaza neinstruit.
O dezbatere impresionanta despre Dawah tinuta de Sekh Said cu voia lui ALLAH.


CUM TREB SA II CHEMI PE OAMENI LA ALLAH?

Din cele mai oneste si cinstite treburi in islam este sa-I chemi la islam pe oameni si atunci cand o persoana calauzeste pe cineva la islam, sau pe cineva care nu facea salat si acum a inceput sa o implineasca, sau invata o femeie cat este de important sa poarte valul sau inveti pe un om cat este de important sa dai sadaqa si acel om incepe sa dea sadaqa, sau il inveti pe un om sa tina post; toate acestea sunt rasplata ta ca si a celui care face aceste lucruri.
Va veni in ziua de apoi omul si va privi la cartea lui si va zice:
"Eu nu am facut fapta asta." Si ii se va spune lui:
"Tu nu l-ai invatat pe cutare sa faca lucrul cutare si nu l-ai calauzit pe cutare sa faca lucrul cutare? Tu ai rasplata ta ca si rasplata lui."
Primul lucru obligatoriu este sa Ii fi devotat lui ALLAH si sa nu astepti rasplata, sau multumire, sa faci tot ceea ce faci doar pentru ca vrei sa le fie bine si celorlalti; si noi musulmanii ne bucuram cand auzim ca cineva este calauzit pe calea lui ALLAH, ne bucuram si Ii multumim lui ALLAH cand putem s-o facem.
Profetul era odata impreuna cu companionii si a trecut prin fata lui un cortegiu funerar "De ce plangi, este un evreu."
Si el a raspuns: "Este un suflet care a fugit de mine spre foc."

1. INTELEPCIUNEA, BALNDETEA, SA II FACEM PE OAMENI SA IUBEASCA ACEASTA RELIGIE, NU SA FUGA DE EA SI SA LUAM IN CALCUL STAREA OMULUI, OAMENILOR INVATATI TREBUIE SA LE VORBESTI INTR-UN FEL, IAR CELOR NEINVATATI ALTFEL. SI FIECARE OM ARE O USA CARE DUCE CATRE SUFLETUL LUI.
Trebuie sa stie cel care cheama la islam ca sunt drumuri specifice pentru fiecare om: unii oameni iubesc cadourile sit e poti apropia de ei facandu-le daruri, altora le place sa fie laudati si putem s ane apropiem de ei laudandu-i, dar trebuie c aceasta lauda sa fie reala, sa nu mintim.
Trebuie sa le aratam celor pe care ii chemam la ALLAH temerile si ingrijorarea noastra ca ei san u ajunga in foc sis a nu uitam nici in ceea ce ne priveste ca daca ALLAH nu ne-ar fi calauzit, drumul nostrum mergea catre foc.
SLAVA LUI ALLAH PENTRU ISLAM!

2. SA PRACTICI RELIGIA CEL CARE CHEAMA LA ISLAM.
Adica cel care cheama la islam sa-l practice!
Profetul nu a poruncit un lucru fara ca el sa fie primul care il practica.
Ce credibilitate sa aiba un musulman care nu se roaga sa il calauzeasca pe un altul sa se roage, sau cum poate spune cineva oamenilor sa mearga la Hajj daca el nu a implinit pelerinajul, sau cum poate fi credibila o femeie care nu poarta hijab atunci cand le vorbeste surorilor ei despre hijab?

3. TREBUIE CA SA NE RUGAM PENTRU CEI CARE FAC NELEGIUIRI: SA II CALAUZEASCA ALLAH.
Si asta pentru ca inimile lor sunt in mana lui ALLAH.
(Sa facem du`a ptr ei sa fie calauziti); daca ALLAH vede sinceritate in ei, atunci ii va calauzi.
Un hot a pradat-o pe Rabya Ar-Radawi dar nu a gasit la ea nimic c ear ceva ce putea fi furat si in timp ce hotul a intrat in casa ei, ea se ruga, si cand a simtit prezenta acelei persoane si-a interrupt rugaciune si l-a chemat:
"O, tu, acesta, ai venit sa cauti lucruri lumesti si n-ai gasit. Vrei sa iei ceva din viata de apoi?"
"Si care sunt astea?" a intrebat omul.
"Ia apa asta, fa cu ea ablutiune, implineste doua rakat si poate ALLAH iti va da ceva mai bun decat ceea ce cauti tu."
Si omul a facut wudu, a implinit 2 rakat si la un moment dat, cand s-a asezat la sujud a tot stat si a stat atat de mult ca Rabya s-a apropiat de el si l-a auzit plangand si rugandu-se de iertare la ALLAH, se ruga ca ALLAH sa-l apere de foc si cand l-a auzit a inceput Rabya sa planga (pentru ca ea l-a vazut pe el ca plangea si era foarte pios in ruga sa) si a zis :
"Ya ILAHI (Domnul meu), acesta este un pacatos, a stat in dreptul usii tale 1 ora si O, Stapan al meu, de cand te cunosc stau la usa ta si ma rog, oare mi-ai acceoptat rugaciunile mele?"
"O, Rabya l-am cinstit si datorita rugii tale l-am acceptat si datorita rugii tale si rugilor lui l-am iertat."

Astfel este obligatia musulmanului: "Sa fure" acest furt permis, sa-i furam pe cei necredinciosi, sa le luam lor pacatele si sa venim cu ele la ALLAH, daca sunt adunari in care sunt lucruri neplacute, minciuni, pacate, prin intelepciunea ta fa ca acestea sa fie adunari de dragul lui ALLAH, in care sa aiba loc pomenirea Lui, povesteste-le oamenilor povesti pline de pilde; cautati adunarile in care sa se citeasca Coran; acestea sunt oportunitati de care un drept-credincios trebuie sa se foloseasca transformand cu voia lui ALLAH raul in bine.

Intr-o zi profetul :009: era impreuna cu companionii si au descalecat ei si fiecare s-a asezat la umbra unui copac si deasemenea profetul s-a adapostit sub un copac. In timp ce statea el intins un necredincios a venit la el cu sabia indreptata catre profet si a spus:
"Cine te va apara acum, o, Muhammad?"
"ALLAH", a raspuns profetul si atunci necredinciosul a inceput sa tremure de frica si sabia a cazut din mana lui; profetul :009: a luat sabia si i-a spus:
"Cine te va apara acum?"
Si omul a inceput sa-l implore pe profet sa-l ierte si el l-a intrebat:
"Te faci musulman?"
Si omul i-a raspuns: "Nu, dar iti promit ca nu ma voi lupta de partea celor cu care te lupti." Si profetul l-a lasat sa plece.
Aceasta este o dovada a maretiei caracterului profetului, a bunatatii si intelepciunii sale, nu doar ca el nu a impus acestui om sau altora islamul, dar s-a si asigurat ca aces tom nu va mai lupta contra sa.

Am vorbit atunci cand am povestit despre femei musulmane exemplare (Subiectul cu Obligatia cautarii stiintei) despre Said Ibn Musaib care a refuzat sa-si dea fata in casatorie baiatului califului, dar i-a dat-o elevului sau sarac care era drept-credincios.
In Coran gasim povestea lui Suyab care a dat-o pe una dintre fiice lui sa-I fie sotie lui Musa (Moise):


"I-a zis lui: "Eu voiesc sa-ti dau de nevasta una dintre
aceste doua copile ale mele, cu conditia sa ma slujesti opt ani.
Iar de vei impini zece, aceasta este de la tine,
caci eu nu voiesc sa te impovarez, ci ma vei afla pe mine
- daca va voi ALLAH- printre facatorii de bine."
(Surat Al-Qasas: 27)

Omar Ibn Hattab a dat-o pe fata lui, Hafsa lui Abu Bakr Sadiq.
Cand Hafsa s-a despartit de sotul ei s-a intalnit Omar cu Othman si i-a zis:
"Vrei sa te casatoresti cu Hafsa?"
"Lasa-ma sa ma consult cu ALLAH"- i-a raspuns Uthman.
Si dupa aceea s-a intalnit cu Abu Bakr si i-a pus aceeasi intrebare dar Abu Bakr nu i-a a raspuns si a plecat Omar suparat la profet si a inceput sa-i povesteasca profetului ce se intamplase.
Si a spus acesta: "
"Hafsa se va casatori cu cine e mai bun."
Si profetul a luat-o de nevasta pe Hafsa; acesta era un secret cunoscut de catre Abu Bakr care il auzise pe profet :009: vorbind despre Hafsa, dar el nu a dorit sa deconspire ceea ce stia.
Oamenii au luat din aceasta fapta o pilda buna ca este placut ca atunci cand un om vede un bun credincios sa ii arate acesteia intentia daca doreste sa-si casatoreasca fiica sau fiul, asa incat atunci cand aleg sa aleaga ptr fii si fiicele lord oar drept-credinciosi.

Ramla Bint Abu Sufyan i-a spus odata trimisului lui ALLAH.
"nsoara-te cu sora mea."
"Acest lucru nu se poate a susprofetul - doua surori deodata."


"Va sunt oprite [pentru casatorie] mamele voastre, fiicele voastre, surorile voastre, matusile voastre dupa tata, matusile voastre dupa mama, fiicele fratelui,
fiicele surorii, doicile voastre care v-au alaptat, surorile voastre dupa doica, mamele nevestelor voastre, fiicele vitrege de la muierile voastre,
la care ati intrat- dar daca nu ati intrat inca la ele, atunci nu este pacat pentru voi- nevestele fiilor vostri din madularele voastre, precum si doua surori deodata,
doar daca s-a petrecut mai inainte* -
caci ALLAH este Iertator, Indurator. [Ghafur, Rahiim]
(Surat An-Nisa`: 23)



*inainte de revelarea acestui verset.





METODE DE A CHEMA LA ALLAH !!!

Unul dintre modurile bune este sa discuti cu oamenii despre credinta lor intr-un mod frumos.
Sa incerci sa le spui oamenilor "Cum ar putea exista o trinitate, cum sa aiba ALLAH fiu sau si acesta sa fie rastignit fara ca tatal lui sa faca ceva; oare mintile accepta ca cineva sa-si sacrifice copilul? Este posibil ca o divinitate sa doarma, sa mamance, sa aiba nevoie?
O alta metoda este sa fii prieten cu acea persoana.
Trebuie sa le vorbeasca celorlalti sis a le prezinte islamul exact asa cum este, un musulman nu trebuie sa se rusineze de faptele sau/si de aspectul lui: hijab, salat, despre toate acestea trebuie sa vestim caci a spus profetul:

"Povestiti despre mine macar un hadis sau un verset din Coran."

Alexyna
09-06-2009, 02:55 PM
Slam alikom ,

Este un subiect extrem de interesant si chiar am vrut sa incep si eu ceva asemanator . total de acord cu metodele de chemare la islam . Insa as vrea sa ridic si eu cateva nuantari . De cateva ori si pe strada si din usa in usa mai gasesti peroane apartinand cultului martorilor lui iehova care iti impart tot felul de pliante si incearca sa intre in vorba cu tine . Mai luasem pliante si la un moment dat chiar am intrat in vorba cu o batranica care intr-un final s-a dovedit apartinand martorilor lui iehova dar in cursul discutiei incerca sa ma convinga cat de bun este cultul acesta si alte lucruri asemanatoare . M-am simtit incoltita , voiam chiar numai sa termine la un moment dat de discutat . Am incercat sa ma comport cu bun simt dar cand s-a departat am rasuflat usurata . Cum am putea prezentam islamul fara sa trecem in alta extrema si oamenii sa doreasca sa scape de noi ?

maryam
09-09-2009, 08:02 PM
:006:
:salam:


Islamul nu poate fi plictisitor decat pentru cei neinteresati si atunci trebuie sa avem rabdare, pentru cei ignoranti si atunci trebuie sa fim delicati, pentru cei slabi si atunci trebuie sa vem argumente puternice, samd:p...
Sunt multe si diferite metode ptr dawah si fiecarui om i se potrivesc regulile generale insa ideal este sa ajungi la inima fiecaruia pe un drum placut acestuia, cum spunea sekh Said la un curs, ALLAH sa-l rasplateasca, exista o metoda, un drum catre inima fiecarui om, pe acela trebuie sa mergi; de exemplu unora le place sa citeasca si atunci o metoda buna este prin citire, oferirea de carti, altii sunt sensibili la "polemici" si trebuie sa ai abilitatea de a discuta cu ei, unii oameni sunt sensibili la micile atentii si atunci poate oferindu-i mici atentii devine mai receptiv si lista poate continua.
Trebuie sa incepem mai intai cu noi insine sa stabilim bine stiinta pentru ca cel care cheama la islam trebuie sa aiba o baza ca sa poata face fata si discutiilor mai "puternice", apoi cu cei mai apropiati noua, asa cum scrie in Coran.
Inshaa ALLAH sa ai parte numai de bine!

gabriela guettat
09-10-2009, 04:15 PM
:salam:


Mashallah,Maryam,Allah subhanahu sa tzi sporeasca shtiintza.

A vorbi despre islam,este magnific,a explica prin cele mai simple cuvinte ceea ce reprezinta islamul este o adevarata umplere a inimii.

Pentru cei ce au urechi de auzit,sigur vor CERCETA,iar asta va da ``gustul dulce,aromat a descoperiri acestei minunate religi``.

Ai perfecta dreptate``pentru discutzii puternice``trebuie sa fii foarte bine pregatit,cu religia nu e de joaca.

Allah subhanahu sa ne sporeasca invatzatura.Ameen

Alexyna
08-18-2010, 10:07 PM
Azi am redescoperit acest subiect si am citit pe sarite anumite postari . Si as dori sa propun sau sa ridic o intrebare . In concret cum am putea prezenta islamul ? vreau sa zic cum putem aduce in discutie : prin conferinte , prin diferite intalniri face to face pliante sau cum ?

ummraschid
08-19-2010, 01:18 AM
assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

Dawa, chemarea la Islam este obligatia fiecarui musulman, iar prima modalitate si cea mai la indemana, este comportamentul sau bun... oricine poate face asta, sa cheme la Islam, printr-un comportament impecabil...adesea uitam de comportamentul islamic si facem jocul lui Shaitaan, ne suparam, ne certam, uitam ca Profetul *salat* a rabdat batjocura si bataie, de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala... oamenii din jur ne privesc, ne aud si concep Islamul prin noi, inca inainte de a purta o discutie... cel care face Dawa se prezinta pe sine insusi mai intai, pentru a fi credibil, trebuie sa practice Islamul, sa-l radieze... odata inceputa o discutie, cel care o duce trebuie sa aiba stiinta despre ceea ce afirma, daca nu o are, sa nu dea raspunsuri eronate, mai bine sa spuna ca nu stie...