PDA

View Full Version : casatoria



elif1977
08-13-2008, 08:01 PM
salaam aleikum,

as avea si eu o intrebare: poti cere sa se repete ceremonia de casatorie?

atunci cand am facut-o prima oara, am fost un pic luata prin surprindere, parca as vrea sa o fac din nou, cu sufletul mai deschis, mai plina de multumire fata de Allah..

stiu ca e ciudat, dar se poate?
nu as vrea sa il intreb pe sotul meu, mi-ar place sa ii fac o surpriza:)

maryam
08-13-2008, 08:10 PM
Io nu stiu, :pdar ma gandeam sa "reanoim" si noi juramintele:D ca sa schimb dota:999: (hi!)

aiscia
08-13-2008, 08:24 PM
Io nu stiu, :pdar ma gandeam sa "reanoim" si noi juramintele:D ca sa schimb dota:999: (hi!)


Stii surioara??? Eu ori rad ori plang la postarile tale, nu pot ramane niciodata indiferenta la ceea ce scrii...Esti foarte simpatica...Allah sa te binecuvanteze...

meebed
08-13-2008, 09:15 PM
Io nu stiu, :pdar ma gandeam sa "reanoim" si noi juramintele:D ca sa schimb dota:999: (hi!)

Votez si eu ,,pentru,,:36_1_21:
Mi-a placut mult faza,i-am spus si sotului

maryam
08-13-2008, 09:45 PM
Stii surioara??? Eu ori rad ori plang la postarile tale, nu pot ramane niciodata indiferenta la ceea ce scrii...Esti foarte simpatica...Allah sa te binecuvanteze...


Inshaa ALLAH pe noi toti.

Si eu la fel sa stii, cand scriu, ori rad ori plang, indiferenta nu cred ca o sa pot sa fiu vreodata.
Cum ii spun si lui "Sunt intre doua focuri":D.

maryam
08-13-2008, 09:48 PM
Votez si eu ,,pentru,,:36_1_21:
Mi-a placut mult faza,i-am spus si sotului


:36_1_21::36_1_21: io inca nu:D:36_1_21: da` tot mi se pare super ideea, insa precis ca o sa ma aleg cu o predica:rolleyes::smile19:

Vijaya
08-14-2008, 12:00 AM
Io nu stiu, :pdar ma gandeam sa "reanoim" si noi juramintele:D ca sa schimb dota:999: (hi!)

:36_1_21::36_1_21: Macar sa invete cele mici cum sa negocieze, daca la noi nu se mai poate. Generatia tinara ne depaseste, fetele stiu sa ceara acum mai mult. Dar nici exagerarea nu e buna.

gabriela guettat
08-14-2008, 12:06 PM
:salam:

Draga mea Elif,parerea mea este ca o potzi face,DAR daca nu suntem shi noi prezente,sa ne ashteptzi.

Serios vorbind acum,atzi facut ceremonia asha cum trebuie cu contract cu martori ?Daca nu cheama tzi un imam acasa.

Oricum NU UITA sa ne invitzi:D:999:
Maryam,nu e timpul trecut!!

elif1977
08-14-2008, 02:17 PM
salaam aleikum,

dragele mele...
Maryam, m-ai facut sa rad, dar mi-ai dat si o idee:D, tot se plange sotul meu ca sunt nebuna:D...

in raspuns, da am avut 2 martori si imam... dar atat tot... :( chiar in ziua in care am venit i Turcia).... si parca a fost prea repede... mi-ar placea sa o repet, sa traiesc mai profund experienta, atunci parca eram anesteziata...

nu stiu daca chiar as face-o.... dar ar fi frumos....

va pup

huda_alrahim
08-14-2008, 03:54 PM
salaam aleikum,

dragele mele...
Maryam, m-ai facut sa rad, dar mi-ai dat si o idee:D, tot se plange sotul meu ca sunt nebuna:D...

in raspuns, da am avut 2 martori si imam... dar atat tot... :( chiar in ziua in care am venit i Turcia).... si parca a fost prea repede... mi-ar placea sa o repet, sa traiesc mai profund experienta, atunci parca eram anesteziata...

nu stiu daca chiar as face-o.... dar ar fi frumos....

va pup

Assalamu alaikum!

Si sotul tau de la cine te-a cerut? Vreunul dintre martori ti-a fost wali...tutore? Cel care da acordul sotului? Daca acest wali nu a existat, ai motiv sa mai faci ceremonia o data :D

elif1977
08-15-2008, 01:07 PM
salaam aleikum

a, da?

nu cred ca am avut tutore.... stiu ca doi martori au fost.... si tatal lui... eu singura ... si imamul...

asta inseamna ca nu suntem casatoriti religios???:((((((((

hmmm... dragele mele, daca mai stau mult pe forum, aflu cat de putine stiu... maine poimaine descopar ca oi fi deja divortata?:P

elif1977
08-15-2008, 06:59 PM
Poate tu nu stii, dar unul dintre martori si-a asumat rolul de wali al tau... Se mai practica asta. martorul sa fie si wali. Incearca sa afli discret daca tu ai avut wali la casatorie. Poate sotul stie...


Tu crezi ca mi-ar spune:)) mereu ma tachineaza :mad: e in stare sa ma fiarba la foc mic cateva zile:D

umalkasem
08-15-2008, 07:02 PM
salaam aleikum

a, da?

nu cred ca am avut tutore.... stiu ca doi martori au fost.... si tatal lui... eu singura ... si imamul...

asta inseamna ca nu suntem casatoriti religios???:((((((((

hmmm... dragele mele, daca mai stau mult pe forum, aflu cat de putine stiu... maine poimaine descopar ca oi fi deja divortata?:P



Assalam aleicum draga surioara.
Stii eu chiar citeva zile in urma m-am interesat in legatura cu martorele pt o surioara.
Si mi sa spus ca scoala hanefita permite ca contractul sa fie scris si fara tutore,insa celelalte trei scoli zic ca e neaparat cu tutore,deci draga mea sunt diferite opinii ale invatatilor.;) Allah sa fie multumit de tine. E bine sa cautam stiinta.Allah sa te aiba in Paza Sa.
A,da,si inca ceva,zici ca a fost si tatal lui prezent,este posibil ca chiar tatal sau sa-ti fi fost tutore.

elif1977
08-18-2008, 05:24 PM
ai dreptate,

el e cel care nu ar fi lasat ca viata noastra impreuna sa inceapa incomplet:)
multumesc ca mi-ati deschis inima:)#

o zi frumoasa!!!

Yumna
08-20-2008, 11:47 PM
Maryam,daca nu ati reusit sa va casatoriti si in Siria(sti cat e de greu acolo casatoria cu straini),a dat norocul peste tine:ai sansa sa te casatoresti inca o data si ceri si tu o dota mai mare,sa fi la moda.Apropo de tutore la casatorie.La una din lectiile de religie,am retinut ca parerile sunt impartite la acest subiect.Unii teologi spun ca nu este valabila casatoria fara tutore,iar altii sunt de parere,ca daca ea a mai fost casatorita,nu este nevoie de tutore.Allah stie mai bine.

maryam
08-24-2008, 12:57 AM
Maryam,daca nu ati reusit sa va casatoriti si in Siria(sti cat e de greu acolo casatoria cu straini),a dat norocul peste tine:ai sansa sa te casatoresti inca o data si ceri si tu o dota mai mare,sa fi la moda.Apropo de tutore la casatorie.La una din lectiile de religie,am retinut ca parerile sunt impartite la acest subiect.Unii teologi spun ca nu este valabila casatoria fara tutore,iar altii sunt de parere,ca daca ea a mai fost casatorita,nu este nevoie de tutore.Allah stie mai bine.

Din pacate:D...sau din fericire, ALAHU Alam...ne-am tot casatorit, in Ro, in Syr...si poate ne mai casatorim si peste ocean maine poimaine;) ca sa fie tacamul complet.:D
Si oricum, "dota" este ceva ffffffffffffffffffff...evaziv, oricum nimeni in afara de ALLAH nu-ti poate oferi acel razzaq cu adevarat important, asa ca "dota" este asa, floare la ureche;).

maria13maria
02-21-2010, 07:11 PM
salaam aleikum. ma numesc maria si sunt noua pe acest site.... as avea o intrebare... as vrea sa ma casatoresc cu un baiat de origine iordaniana, dar as vrea inainte de acest lucru sa stiu mai multe despre casatorie.....( ce presupune, cum se face...adica, tot)... va rog care stiti sa ma ajutati.... va multumesc anticipat

maryam
02-23-2010, 01:45 AM
salaam aleikum. ma numesc maria si sunt noua pe acest site.... as avea o intrebare... as vrea sa ma casatoresc cu un baiat de origine iordaniana, dar as vrea inainte de acest lucru sa stiu mai multe despre casatorie.....( ce presupune, cum se face...adica, tot)... va rog care stiti sa ma ajutati.... va multumesc anticipat


;):salam:

Ca sa incep cu o...gluma cred ca inainte de toate ar trebui si TREBUIE sa stii mai multe (daca nu totul!) despre el, caci, casatoria este in fapt (ca si procedura) o nimica toata (nu vb aici despre semnificatii, solemnitate, etc ci doar despre procedura) insa, casatoria,viata alaturi de un om, mai ales cand cei doi vin din doua lumi atat de diferite, cu, culturi, idei si...apartenente atat de...complexe este ceva extrem de serios- de luat in seama! In fine, de cele mai multe ori entuziasmul, sentimentele sunt cele care primeaza si nu o incursiune in cunoasterea, testarea,..................bla, bla a celuilalt.
Ca sa ma intorc la ceea ce ai intrebat, daca veti decide ca aceasta unire sa aiba loc la moschee, trebuie sa vb cu imamul de acolo, care va va spune ce acte va trebuie (CI, Pasaport), ideal este ca tu sa ai un tutore, adica o persoana care sa te reprezinte, trebuie sa aveti doi martori (daca nu aveti sigur se gasesc acolo:D), apoi veti asculta un speech despre importanta casatoriei in islam, despre cum trebuie sa fie o familie musulmana, samd, dupa care imamul va va intreba pe fiecare dintre voi daca consimtiti sa va casatoriti, va citeste sura Al Fatiha si cam asta.
Cum ti-am spus, nu e nimic complicat, vreo ceremonie complicata, dureaza cateva clipe.

ALLAH sa te ajute! Si sa fie cea mai buna decizie pe care o vei lua in viata!

ummraschid
02-23-2010, 11:08 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

:give_rose: mashaAllah surioara Maryam, Allah subhanahu wa ta'ala sa iti rasplateasca din belsug, fiecare pas pe Calea Sa!...Amin.

as vrea doar sa subliniez, (se poate sa se mai fi scris, in thread despre asta), pentru ca nu reiese din postarea Mariei, daca ea este sau nu musulmanca, ca tutorele (wali) din partea ei, ar fi tatal, si daca nu este posibil, cea mai apropiata ruda din partea tatalui... insa daca ea este musulmanca, wali trebuie sa fie musulman!...


BarakAllahu fikum! :give_rose:

maria13maria
02-24-2010, 12:03 AM
assalamu aleykom...eu sunt musulmanca (m-am convertit e curand) dar familia mea nu este...iar in familia mea nu mai sunt musulmani....in acest caz...cine poate sa imi fie tutore?

ummraschid
02-24-2010, 02:28 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

inainte de toate...Bine ai revenit in Islam!...draga surioara!

fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te intareasca si sa te indrume mereu, pe noul tau drum, si sa-ti usureze primii, ca si urmatorii pasi, Amin.

in privinta tutorelui, acesta poate fi o autoritate musulmana, daca exista...un imam sau director al unui centru islamic, un om integru si religios...inshaAllah, iti vor raspunde surorile din Romania, mai bine ca mine...ele cunosc situatia de acolo, alhamdulillah...

BarakAllahu fiki, surioara! :give_rose:

maria13maria
02-24-2010, 01:30 PM
assalamu alaikum.... inshallah va fi bine.. noi vrem sa ne casatorim la el in Iordania....si chiar nu stiu nimica despre casatorie si despre ce trebuie sa fac, cum rebuie sa vorbesc si sa ma comport cu parintii lui...nimic.....sper sa pot sa aflu mai multe....multumesc..

iman99
02-25-2010, 12:04 PM
assalamu alaikum.... inshallah va fi bine.. noi vrem sa ne casatorim la el in Iordania....si chiar nu stiu nimica despre casatorie si despre ce trebuie sa fac, cum rebuie sa vorbesc si sa ma comport cu parintii lui...nimic.....sper sa pot sa aflu mai multe....multumesc..


As'salamu aaleikom surioara
bine ai revenit la islam Allah sa-ti calauzeasca pasii in continuare

Sfatul meu este sa incerci sa-l aduci pe el in romania si sa va casatoriti in Ro
1.este interzis sa calatoresti singura..numai in cazuri de urgenta(exceptionale)si atunci insotita de o femeie de incredere
2.oricum o sa trebuiasca sa va inregistrati casatoria si in romania(cred ca asta doresti si tu)
si atunic cel mai "sanatos lucru" este sa vina el..va casatoriti si dupaia veniti impreuna in iordania
eu sunt in Amman....daca ai nevoie de info...i m here to help u

poti sa ma adaugi si in lista ta de messenger daca doresti


AICI DACA TE-AI CASATORII WALLY ITI VA FI JUDECATORUL CARE INCHEIE CONTRACTUL

W a aaleikom salam

ecrram
05-18-2010, 07:35 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

inainte de toate...Bine ai revenit in Islam!...draga surioara!

fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa te intareasca si sa te indrume mereu, pe noul tau drum, si sa-ti usureze primii, ca si urmatorii pasi, Amin.

in privinta tutorelui, acesta poate fi o autoritate musulmana, daca exista...un imam sau director al unui centru islamic, un om integru si religios...inshaAllah, iti vor raspunde surorile din Romania, mai bine ca mine...ele cunosc situatia de acolo, alhamdulillah...

BarakAllahu fiki, surioara! :give_rose:[/COLOR][/SIZE][/FONT][/QUOTE]

Salam aleikum! As dori sa stiu daca este valabila casatoria religioasa daca (wali )tutore este fratele sotului?Iar acest frate actualmente se comporta de parca el imi este sot (imi da comenzi ,vine in casa noastra si mananca in fiecare seara,nu imi multumeste pentru masa, il ia pe sotul meu si merg in oras ca "baietii",e prezent in mare parte in viata noastra iar daca nu e prezent il suna in permanenta pe sotul meu).Numele meu este Ecrram si sunt casatorita de 3 ani dar locuiesc de 20 de luni in Algeria.Nu sunt musulmana dar imi doresc sa am o casatorie fericita si imi este imposibil cu un astfel de frate(este divortat ).Va multumesc pentru eventualul raspuns! http://www.rasarit.com/vb/images/icons/icon9.gif

batool391
05-19-2010, 12:57 PM
As salam aleikum ,

Casatoria ta este valabila, in ciuda neintelegerilor dintre tine si cumnat.Incearca sa discuti cu sotul tau aceasta problema. Casatoria in islam nu este anulata de astfel de neintelegeri, insa astfel de neintelegeri neclarificate pot ruina o casatorie. Gasiti-i o sotie cumnatului, poate se simte singur.

ecrram
05-19-2010, 06:25 PM
Salam alekum!Chokran pentru raspuns d-le Batool!Sotul meu cunoaste ceea ceea ce ma deranjeaza!Insa considera ca este normal ca acest frate sa ne viziteze si sa faca ceea ce face pentru ca la urma urmei este fratele lui! A incercat si varianta de a isi gasi sotie insa a esuat.Mesajul ce l-am postat ieri a fost rezultatul nedumeririi mele, pentru ca am citit intr-un mesaj anterior ca acest tutore trebuie sa fie o persoana integra si religioasa sau un imam ...in orice caz o persoana responsabila. Mulumesc pentru raspuns oricum! Rabiahafdak...