PDA

View Full Version : Copiii cresc si parintii trebuie sa decida (sau nu?) scoala normala sau...islamica???



maryam
08-17-2008, 04:37 PM
:006:
:salam:

Traiesc in Romania, sunt musulmana Gratie lui ALLAH, ALHAMDULILLAH si asta imi omoara neuronii...pana la ultimul.
Educatie, religie, amandoua, niciuna, ii lasa sa aleaga asa cum si eu am ales, unde, cand, incotro ne indreptam?
Nu stiu sa fii trait vreo vara mai "dramatic", ca in aceasta vara...
Experimentam de cativa ani buni "scoala romaneasca" si imi vad copilul din ce in ce mai departe de islam, nu neaparat ca practica, alhamdulillah, dar ca drag de islam..:(
Educatia a fost acum x ani cand a mers el la scoala pe primul plan...de fapt si eu gandeam "altfel" atunci, sau poate pulsul era altul, ALLAHUALAM.

Astazi mai e asa de putin si o luam de la capat, alt drum, alte ganduri, alte idei...ce alegem?
Mamicile si tatii cu care vb spun lucruri atat de diferite...de parerea cui sa tin cont? Sau trebuie sa tin cnt de vreo parere?
Am vazut atat de multi copii si nu am gasit la niciunul dintre ei o imbinare superba intre "scoala adevarata" si "islam-practic".
Si cu toate ca educatia este un fard, plang cand ma gandesc la cat de needucati sunt copiii pe care ii stiu.
Ma tem ca experimentand pe ei viata, in incercarea de a-i pregati sa faca fata vietii "sa fie cineva, pe picioarele lor" - bleah, cat mi-e sila de expresia asta:mad:, am sa ii gasesc din ce in ce mai nepregatiti, mai natangi in viata adevarata.

Poate o sa citeasca cineva si o sa-si spuna: "Ce femeie nebuna, ce-o vrea sa-i lege de moschee, sa stea toata ziua cu Coran in mana?".
Oh, da, as vrea sa-mi vad copiii tinand Coran in mana de drag, as vrea Inshaa ALLAH sa fie musulmani drept-credinciosi asa cum trebuie: in cautarea stiintei si cu mare teama de ALLAH.
As vrea sa-i vad liberi sa-si traiasac viata, ISLAMIC, sa nu fie precum unul aruncat in apa si fara sa stie sa inoate, in mijlocul copiilor, tinerilor ca ei...
As vrea sa-i vad ca sunt mandri de cat sunt de diferiti...
As vrea sa-i vad stapani pe ei, fara sa-si piarda identitatea, fara sa se compromita, doar ca sa devina la fel ca ceilalti.

Oare spre ce sa ne indreptam?
Pana acum, parca si sperantele erau legate de ceva. Astazi, chiar si acel ceva a devenit o chestiune de timp pana se va sfarsi........................


Voi ce ati decis?

ummraschid
08-19-2008, 12:41 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


mashaAllah, surioara draga, fie ca Allah Azza Wa Jall sa-ti usureze aceasta hotarare si toate cele care vor urma...amin.

eu nu am ales, ca nu aveam de unde...alhamdulillah, copiii merg la scoli de stat, normale, cum s-ar zice... educatia religioasa o au acasa, alhamdulillah... pentru ca, desi de curand, la noua scoala, fetele au 2 ore de "Islam" pe saptamana, nu tot ce li se preda este conform Sunnei, sau mai bine zis...este vorba de un Islam... "controlat"...

...cat priveste framantarile prin care trece orice mama....inshaAllah sa nu ma considerati nepasatoare, sau poate ca m-am "adaptat" meleagurilor mai reci ... Allahu alim....ceea ce ma straduiesc eu sa fac... inshaAllah, sa le dau tot ce stiu, tot ce am, tot ce imi sta in putinta...atat material, cat mai ales sufleteste... noi toate, dam si dam si dam... de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala...insa, Singurul Care decide asupra copiilor nostri, Cel care ii intareste in credinta si in viata, Cel care ii apara si ii calauzeste, este Allah subhanahu wa ta'ala... inshaAllah, sa-i insotim pe copiii nostri, oriunde s-ar afla, prin Dua, caci Allah subhanahu wa ta'ala asculta rugamintile parintilor ...

...surioara, nu stiu daca iti este de vreun folos acest raspuns... este insa din toata inima... :give_rose: Allah sa te binecuvinteze pe tine si pe copiii tai, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa-i faca dintre cei mai buni, amin!...:give_rose:

maryam
08-19-2008, 02:53 AM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


mashaAllah, surioara draga, fie ca Allah Azza Wa Jall sa-ti usureze aceasta hotarare si toate cele care vor urma...amin.

eu nu am ales, ca nu aveam de unde...alhamdulillah, copiii merg la scoli de stat, normale, cum s-ar zice... educatia religioasa o au acasa, alhamdulillah... pentru ca, desi de curand, la noua scoala, fetele au 2 ore de "Islam" pe saptamana, nu tot ce li se preda este conform Sunnei, sau mai bine zis...este vorba de un Islam... "controlat"...

...cat priveste framantarile prin care trece orice mama....inshaAllah sa nu ma considerati nepasatoare, sau poate ca m-am "adaptat" meleagurilor mai reci ... Allahu alim....ceea ce ma straduiesc eu sa fac... inshaAllah, sa le dau tot ce stiu, tot ce am, tot ce imi sta in putinta...atat material, cat mai ales sufleteste... noi toate, dam si dam si dam... de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala...insa, Singurul Care decide asupra copiilor nostri, Cel care ii intareste in credinta si in viata, Cel care ii apara si ii calauzeste, este Allah subhanahu wa ta'ala... inshaAllah, sa-i insotim pe copiii nostri, oriunde s-ar afla, prin Dua, caci Allah subhanahu wa ta'ala asculta rugamintile parintilor ...

...surioara, nu stiu daca iti este de vreun folos acest raspuns... este insa din toata inima... :give_rose: Allah sa te binecuvinteze pe tine si pe copiii tai, fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa-i faca dintre cei mai buni, amin!...:give_rose:


AMIIN, FIE CA ALLAH SA ITI CAUZEZE TIE SI COPIILOR TAI, FAMILIEI VOASTRE BINELE IN DUNIA SI AHIRA SI SA TE/NE AJUTE SA-I CRESTEM ASA CUM EL, MARIRE LUI IUBESTE.

ALLAH STIE CA IMI E DE FOLOS SI INSHAA ALLAH O SA MA INTORC LA ACEST RASPUNS CU DRAG, CACI STIU SI SIMT ACELE MOMENTE CAND AM SA MA AGAT DE EL..........."acasa"..."calauzeste"....cui ar putea sa nu-i foloseasca aceste vorbe dragi?

baraka ALLAHU fiiki.:give_rose::give_rose: :smile06::smile06::give_rose:

elif1977
08-19-2008, 12:48 PM
draga mea,

eu iti inteleg teama si incercarea... dar daca stai si te gandesti, tu cum ai ajuns sa iubesti pe Allah si Coranul?.... inima ta a condus, sau familia , ori educatia?.... eu cred ca noi oferim baza copiilor nostri, le oferim exemplul, si apoi ramane sa ne rugam fierbinte sa aiba si ei revelatia, sa il primeasca pe Allah in sufletele lor.....

stii tu, dragoste cu de-a sila nu se poate, si cateodata cu cat insistam mai mult, cu atat ii plictisim sau ii indepartam... in era asta a nebuniei informatiilor, copii nostri cad de multe ori victime.... dar orice ar fi, vine o vreme, cand indiferent de ei, simt chemarea, simt curiozitatea si dragostea , nevoia de a-si umple spiritul si atunci, inchaAllah, descopera si de ce mama ii sfatuia cu frica, dragoste si respect sa citeasca Cartea ....

O zi frumoasa:)