PDA

View Full Version : imi lipseste...



ummraschid
08-18-2008, 01:07 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,


...se apropie Ramadanul, doar cateva cuvinte...inshaAllah sa fim dintre cei care il vor incepe si il vor si sfarsi, sa fim dintre cei binecuvantati a-l implini, amin!...

...se apropie Ramadanul...alhamdulillah!...

...se apropie Ramadanul...imi lipseste acea atentionare pe care ma obisnuisem sa o citesc inainte de a posta chiar si un singur cuvant pe Rasarit: "nu scrie decat ceea ce nu te va face sa-ti para rau"...cu aproximatie, acesta era sensul ei... sa-ti para rau... de ceea ce scrii, sa-ti para rau, poate nu pe moment, insa intr-o buna zi...Allahu alim...sa nu credem ca ceea ce scriem, aici sau in altminterea, vom putea vreodata sa facem nescris, decat prin tawba si implorarea lui Allah subhanahu wa ta'ala!... nici o editare din lume, nu poate sterge ceea ce ramane in cartea fiecaruia, pana in Ziua Judecatii...

...se apropie Ramadanul... alhamdulillah!...

...se apropie, inca o data, sansa noastra, a tuturora, sa refacem ceea ce am stricat, sa ne reinnoim lumina din noi, sa mangaiem acolo unde am lovit, sa ne cerem mai ales iertare si sa ne straduim sa fim statornici in credinta si in comportament... este sansa noastra, a fiecaruia dintre noi sa incetam a mai cauta paiul din ochiul altora si sa ne ocupam de barna din ochiul nostru, caci suntem cu totii pacatosi si nu suntem statornici si nici intotdeauna sinceri in adorarea noastra!...

...se apropie Ramadanul... inshaAllah, sa nu uitam ca ceea ce sadim, vom culege...inshaAllah sa fim dintre cei care implora, dintre cei care se prosterneaza, dintre cei care fac bine si fac doar de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala tot ce fac, dintre cei care iubesc de dragul lui Allah subhanahu wa ta'ala si care se straduie in iubirea lor fata de Allah subhanahu wa ta'ala si fata de Profetul Sau *salat*, dintre cei evlaviosi, dintre cei supusi...si dintre cei IERTATI!...Amin!

:give_rose::give_rose::give_rose:

maryam
08-18-2008, 06:30 PM
:006:
:salam:

ALLAH sa va rasplateasca pe toti.
Inshaa ALLAH tu vei avea parte de mult bine ptr ca acest du`a si toate sunt cu voia lui ALLAH izvorate din inima.

Sanctionarea trebuie sa fie in noi si ar trebui, da, Inshaa ALLAH ca ea sa existe in sufletul fiecaruia de cum a spus dimineata "ALHAMDULILLAHI ALATHI AHIANA BA`AD A`AMATANA WA ILAIHI NUSUR".
Ar trebui sa fi inceput fiecare de acum sa ne fi facut planuri ptr Ramadan, sa ne fi pregatit spiritual...ar fi trebuit sa o fi facut, insa nu e tarziu.
Inshaa ALLAH am sa revin cu acest subiect, ALLAH sa va ajute sa va grabiti si sa va straduiti in aceste ultime doua saptamani ca si cum ati da o mare proba, sau cine stie, poate chiar examenul final...

Sa ne amintim de companioni radia-LLAHU anhum, de profet*salat*, cata steotau Ramadanul....................vai de ceea ce trimit sufletele noastre inainte.


Baraka ALLAHu fiiki draga mea.