PDA

View Full Version : ramadan



memouna
08-19-2008, 03:11 AM
Salam aleykum.Am nevoie si eu de un sfat ,de la cele cu mai multa experienta.Nu stiu pe ce alimente ar trebui sa ma axez mai mult in luna ramadan,sau e indiferent ceea ce mancam.Am nevoie de niste sugestii.(mai ales ca depun efort fizic la munca),Am auzit de meniuri speciale pt luna ramadan,si ca exista anumite alimente recomandate,insa nu stiu care ar fi acelea.Multumesc anticipat.

maryam
08-19-2008, 03:20 AM
Ar trebui Inshaa ALLAH sa ai un stoc considerabil de curmale, ptr ca, curmalele sunt Subhanna ALLAH alimentele care cuprind necesarul nutritiv, de vitamine samd...de apa, de fructe si de legume.

Din experienta iti spun ca cele mai "grele" zile de post au fost cele cand am recuperat la iftar tot ce am poftit:D ziua.

Saptamana trecuta am experimentat dupa post meniuri super simple cateva fructe, un iaurt, apa si sucuri. Firesteeeeeeeeeeee ca nu mi-am ratat portia zilnica de inghetata.;):beberon: si a fost alhamdulillah mult mai bine decat super meniuri, restaurante, chestii alambicate, bleaahhhhhhhhh anul asta o sa ma "cert" cu toti in ramadan, pun lacat la cratiti si la usa:D.

Ca sa nu mai zic ca, cu stomacul mai usurel parca energia (ideile:D) raman(e) in creier mai mult timp:999:.

memouna
08-19-2008, 04:51 PM
:)))))) ...da asa e....nu e bine cu stomacul prea plin ,mai ales vorbind de luna ramadan,se stie ce beneficii are asupra organismului ,si a stomacului,care in aceasta luna isi ia un bine meritat ,,concediu,, .

Simona
08-21-2008, 10:53 PM
As salam alaikom!
Stiu ca in Egipt se mananca foul(un fel de fasole), tameia (falafel) si iaurt inainte de fagr ca tin foarte bine de foame si de sete. Pe buna dreptate, daca mananci asa se poate sta pana la la maghrib fara probleme, iar dupa se mananca normal dar de obicei tot felul de bunatati;) si dupa iftar se beau ceva sucuri, nu stiu denumirea in romana sau engleza: tamr hindi si soubiah, super delicioase. Bineinteles ca de Ramadan nu pot lipsi curmalele uscate sau verzi si tot felul de legume si fructe proaspete, cel mai bine ar fi sa fie consumate inainte de fagr in loc de iaurt, cred eu.
Ma'a salama!:smile01:

memouna
08-22-2008, 08:07 PM
Intr adevar Aisha.Nici eu nu sunt de acord cu prea mare sofisticareala(ce cuvant am mai scos:o) Dar,eu nu ma refeream neaparat la asta ,ci la alimentele recomandate ,ca sa ti dea energie ,imagineaza ti ca eu lucrez 8 ore pe zi,si mi e frica sa nu cad jos.De aceea ,intrebam care sunt alimentele recomandate dimineata,ca sa ne tina in picioare ziua,sa ne ajute sa rezistam efortului fizic.Multumesc pentru sugestiile voastre:give_rose:

nour
08-22-2008, 11:43 PM
assalamu alaikum


draga sora si eu tot ful ti as recomanda la suhur( in sarcina l am avut aproape zilnic si alhamdulillah am putut sa tin fara sa fiu slabita sau flamanda pe parcursul zilei )....sa nu mananci sarat ca ti se va face f sete....
inshaALlah sa accepte Allah subhanahu wa ta ala postul si faptele noastre bune si sa usureze tuturor tot ceea ce intentionam sau facem ptr El.

memouna
08-23-2008, 09:13 PM
INSHA ALLAH ,INSHAALLAH surioara.:smile06::smile06::smile06: