PDA

View Full Version : salam alekom ..gandurile unei musulmane



fatima_najma
08-21-2008, 08:39 PM
Am scris aceste ganduri pe care as vrea sa le impartasesc cu voi ..Ii multumesc surioarei Gabi de incurajare ...Allah maak! :give_rose:



Zilnic in mersul nostru , pe carari tot mai slab luminate suntem grabiti sa mai culegem clipe cu adevarat fermecatoare.Pasim cu nepasare.Ajungem sa uitam ca tarana va fi luata de valuri si pierduta pentru totdeauna.Un zambet , chiar si din departare poate sa transforme o clipa ingropata in aceesi rutina , intr-un o clipa sidefata. De ce sa nu culegem stele si sa le pastram stralucirea in sufletul nostru?Poate asa se va aprinde bezna...

fatima_najma
08-21-2008, 08:42 PM
Refren
Ma uit pe un colt de geam cum cerul isi varsa amarul peste strada pustie.Incep sa bata sentimente gata sa-mi deschida fereastra ce se tot crapa pe zice trece.Adierea vantului imi sopteste un refren ce nu-l pot scimba.Ascult si tac.Cautam acea privire ce-mi umple sulfetul gol Sunt speriata de vantul care nu stiu unde ma va duce.Ajung sa cred ca nisipul se tot scurge in mine, ce naste in mine pofte primejdioase.
E atat de simplu a privi lucrurile cu ochii dar de ce sa nu privim cu interiorul, sa spargem oglinda si sa vedem dincolo de ea.Tare as vrea sa puteam gasi o oglinda ce sa arate dincolo de un chip.Atunci,ma intreb cati dintre noi ar mai avea curajul a se privi pe sine.

memouna
08-22-2008, 01:41 AM
...foarte profunde aceste cuvinte ....intr adevar. cred ca ai niste calitati sufletesti deosebite..Ma rog ca Allah sa te ajute in drumul pe care ti l ai ales in viata,sa te lumineze cu intelepciune ,rabdare, si sa ti dea putere sa treci peste greutati..Sunt foarte putine fete de varsta ta ,care au o gandire atat de buna.Mashaallah! smile06::smile06::smile06:

gabriela guettat
08-22-2008, 12:16 PM
:salam:


Mashallah:give_rose::give_rose::give_rose:,eshti asha cum imi place sa spun``o copila tare buna ``,din generatzia de la care ne ashteptam sa fie mult mai credincioase shi mult mai intzelepte decat noi.
Posibilitatzile voastre sunt multe,alhamdulillah,profitatzi shi invatzatzi una de la alta,sa fitzi unite,bune shi iubitoare.

Allah subhanahu sa fie multzumit de tine draga mea shi cum bine shtii am mare incredere in tine:give_rose::give_rose::give_rose:.

fatima_najma
08-22-2008, 12:53 PM
Va multumesc mult de aprecieri .Allah sa fie multumit de noi toti ameen .
Surioara Mouna Allah sa te binecuvanteze si sa te ajute.
Mamica Gabi sa stiti ca "puiul de om " va da cuvantul ca nu o sa va dezamageasca. BARAKU ALLAHU FIK !


Fie ca Allah sa ne intareasca credinta ! Ameen...

fatima_najma
08-22-2008, 12:55 PM
:smile06::smile06::smile06::smile06::smile06::smil e06::smile06::smile06::smile06:

Gabriela Gharabli
08-22-2008, 06:01 PM
:006:
Ar fi pacat sa nu incurajezi o asemenea valoare! Trebuie sa ne bucuram cu totii de bogatia ta sufleteasca si de taletul tau.
Eu i-ti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa te incurajez si sa fiu prima care a citit aceste randuri .
:smile06: :smile06: :smile06:
Inshallah asteptam continuarea.....
Jazak Allahu khairan!

fatima_najma
08-22-2008, 09:57 PM
Va multumesc frumos surioara Gabi si Allah sa va rasplateasca ameen! Wa fiki !
inshallah o sa vina si continuarea ... si ma gandesc ca postarea lor sa nu fie un pacat....
Am sa mai postez cateva randuri si va rog sa mi spuneti daca este pacat.....

O adiere usoara patrunde intr-un sulfet pustiit.Respir un aer primavaratic care se rugineste odata ajuns in mine.Refrene pierdute in vant ma duc cu gandul spre tine.Parca si unduirea copacilor te implora sa vi.Crengi laminate lint e striga.Auzi cum canta vantul in zbuciumul sau?Asculta treisteatea ce ne inconjoara si las-o ca o mireasma dulce sa se strecoare in inima speriata.Noante intunecate colorau imprejurul.Priveam stins si te asteptam sa vi.Secevente din lumea noastra mai trimiteau raze deculoare.Ce clipe ramse in etern cu tine am trait ..Clipe cand dragostea ma invada strop cu strop.Iar cand plaoia incepea deveneam nemuritoare , deveneam o parte din etern…Zile tot trec dar stropii ramasi imi hranesc sufletul

Plimbare


Treceam in pasi de dans pe strazile orasului , lasand urme nevinovate care te cheama cu disperare.Un fosnet de durere adie in mine vazand cum zambetul tau piere in apus. Colindam strazile intrebanu-ma cat mai am de mers.Daca m-as lua dupa urmele tale lasate cald, tot nu as ajunge la tine caci nu ma mai porti ridica.
Raze de soare imi inunda ochii cu o lumina ce se stinge treptat.Mi-e dor de tine!Mi-e dor de toate clipele cand am evadat din realul intunecat si te-am atins fara sa fi langa mine.Cu cat te departai sufletul imi ramanea o flacara plapanda in adierea vantului.Unde ti-e glasul ce-mi mangaia inima candva?Sa sti ca il mai aud adesea in vis.Daca pleci , pleaca pentru totdeauna si nu ma mai lasa intr-o suferinta dulce caci e mai amara decat amarul in sine.Am sa pastrez din lumea noastra o farama de ciob asternut in inima intepata.Tu ce ai sa faci cu ciobul ramas?Poate il vei arunca in mare agitate unde se va pierde in adanc ca san u te doara dar fara el te va durea si mai tare.
Degeaba soarele incearca sa-mi trimita raze line de caldura , atata timp cat tu lipsesti sulfetul ramane rece si gol… Ramane o casa pierduta in timp de secole.Acum inteleg ce face dragostea noastra : nu lasa timpul sa se ofileasca in noi.


Allah sa ma ierte daca prin postarea lor comit un pacat........:(

Aishah_Gossady
08-23-2008, 12:40 PM
Ce greu suspina vantul de mai
Printre creste pline de praf,
Prin vai negre de granit,
Peste gandul nostru adormit.

Ce greu suspina pasarea
In zborul ei grabit,
Mereu cu aripile ostenite
Tintind spre acel infinit.

Si greu suspina apusul de soare
Simetric,murind mereu
In aceeasi sarata mare,
In aceeasi amara mare.

Dar poate mai greu suspina acum
Un copil pe-o margine de drum
Adormindu-si lacrimile
In palme de speranta

fatima_najma
08-23-2008, 07:28 PM
MashaAllah surioara ;)Allah sa fie multumit de tine . Cred ca o sa dedicam acest subiect poeziilor ..;))