PDA

View Full Version : Beneficii ale postului pentru sănătate



meebed
08-25-2008, 01:55 AM
Printre beneficiile postului asupra sănătaţii se
numără întărirea aparatului digestiv, odihnirea acestuia
din munca continuă şi funcţionarea obositoare, care nu
se poate reface în nici o altă perioadă decât în Ramadan.
Dacă nu ar fi existat postul, sănătatea organismului n-ar fi
fost la fel de bună şi ar fi fost expusă pericolelor; de
aceea, Allah obligă la post în această lună, căci El are
mila faţă de supuşii Săi. Funcţionarea continuă a oricărui
aparat îi scade capacitatea şi activitatea, îl face mai
greoi, de aceea este necesară această perioadă de
odihnă. Aparatul digestiv are nevoie de odihnă ca să
funcţioneze aşa cum trebuie; de aceea, postul este cea
mai bună şansă pentru acesta: ”stomacul este focarul
bolii, iar postul este casa leacului”.
Alt beneficiu al postului este acela că ajută la
tratarea hipertensiunii arteriale, care poate ucide omul în
mod brutal. De aceea occidentalii au preluat postul ca
metodă de tratament, au înfiinţat spitale şi clinici speciale
pentru acest scop; totodată, postul micşorează cantitatea de săruri minerale aflate în surplus în organismul uman,
şi îi sporesc imunitatea la diverse boli. Cel care posteşte
poate scăpa de febra ucigaşă, fără a trece prin chinurile
prin care trec alţii; postul scurtează convalescenţă cu
viteză uluitoare. Allah a spus:”Dacă postiţi, vă veţi
înconjura de bine.”
Domnul profesor doctor chirurg cardio-vascular
Muhammad Al-Fiki a menţionat că un număr mare de
bolnavi de inimă ignoră un adevăr ştiinţific confirmat pe
de-a întregul: postul este foarte util şi foarte necesar unui
procent de 95% dintre aceştia. Eforturile la care este
supus miocardul scad în timpul postului cu un procent de
40% faţă de alte zile. Acest lucru îmbunătăţeşte automat
sănătatea bolnavului de inima şi prin faptul că scade
cantitatea de grăsimi şi hidrocarburi.
Cât despre caloriile zilnice necesare inimii, ele
trebuie să fie în zilele obisnuite în număr de 4000; în
timpul postului ele scad de la 2500 până la numai 300
calorii. Aşadar, prin intermediul postului, inima se
odihneşte în mod natural. Aceste fapte reale, ştiinţifice şi
medicale sunt confirmate de doctorul Muhammad Al-Fiki,
profesor cardiolog, în ciuda faptului că celor mai mulţi
bolnavi de inima le este teamă să ţină post în mod
nejustificat. Acest doctor adaugă că postul reprezintă
pentru trup cea mai bună operaţie de curăţire interioară,
de asimilare a alimentelor prin creşterea consumului din
rezervele corpului uman, stocate sub forma de grăsimi
sau hidrocarburi în surplus, care afectează ficatul.
Sarcina postului şi pilda lui Dumnezeu este că
transformă aceste materii dăunătoare aflate în surplus în
elementele alimentare , în zaharuri simple. În acest mod
se elimină toxinele în surplus care ucid omul ,după cum
se elimină şi unele depuneri de pe pereţii arterelor inimii
şi ale unor vase de sânge ale corpului. Aşadar, postul,
după cum s-a dovedit ştiinţific, este cel mai bun leac
pentru supleţea arterelor. În ceea ce priveşte celălalt
procent,de 5% dintre bolnavii de inimă , profesorul
cardiolog Muhammad Al-Fiki consideră că ei nu trebuie
să ţină post, cu condiţia să primească permisiunea unui doctor musulman bun cunoscător al religiei

maryam
08-25-2008, 02:17 AM
ALLAH sa te rasplateasca si sa-ti usureze postul.
Daca stii, sau daca stie cineva, m-a intrebat o sora "DACA O PERSOANA CU BETA TALASEMIE POATE TINE POST? SAU DACA POATE SA NU TINA POST AVAND ACEASTA "BOALA"?"

meebed
08-25-2008, 03:06 AM
Surioara Maryam eu personal nu stiu dar uite am gasit ceva care poate ca o sa-i fie de folos,si inshallah o sa mai caut ,daca o sa gasesc ceva o sa postez inshallah.

Următoarele lucruri se
consideră a nu fi elemente
perturbatoare ale postului:
-picăturile pentru ochi,
urechi, spălarea urechilor sau
picăturile de nas, sprayul pentru
nas, în cazul în care conţinutul pulverizat sau picăturile nu au fost înghiţite;
-tabletele folosite în tratamentul bolilor de piept
sau inima, care se aplică sublingual, cu condiţia ca,
conţinutul acestora să nu fie inghiţit;
-tot ceea ce se introduce în vagin, sub formă de
supozitoare sau tablete folosite pentru spălături interne,
precum dispozitivele medicale folosite în cadrul
examinării vaginului pacientei sau degetul, atunci când
procedura se face printr-un control medical intern;
-introducerea unei lentile, a unui sterilet sau a
altor instrumente introduse în uter;
tot ceea ce se introduce în căile urinare- partea de
la exterior, indiferent că este vorba de un barbat sau o
femeie, precum: furtune fine, lentile, substanţe de
contrast folosite în cazul radiografiilor, medicamente sau
substante lichide pentru spălături ale vezicii urinare;
-găurirea dinţilor, extracăile dentare, curăţatul
dinţilor sau folosirea lemnului de curăţire dentară-siwak,
a periuţei de dinţi, în cazul în care acestea nu iau calea
esofagului;
-clătirea gurii, gargara, folosirea sprayului pentru tratamentul local al gurii, în cazul în care înghiţirea nu ia
calea esofagului;
-injecţiile de tratament care se fac sub piele,
intramuscular sau intravenos, cu excepţia lichidelor sau
a perfuziilor;
-oxigenul
-gazele folosite la anestezia pacienţilor
-tot ceea ce pătrunde în organism pe calea
absorbţiei prin piele, precum cremele şi unguentele, băile
medicale impregnate cu substanţe pentru tratament;
-cateterele folosite în procesul de examinare sau
tratare a atriilor şi ventriculelor inimii, precum şi a altor
organe;
-introducerea lentilelor prin pereţii abdominali, în
scopul verificării sau efectuării unor operaţii a unor
organe interne;
-prelevarea în scopul biopsiei a unei părţi din ficat
sau a altui organ intern, atunci când respectiva
procedură nu presupune administrarea de perfuzii
pacientului;
-introducerea lentilelor în aparatul digestiv, atunci
când respectiva procedura nu presupune administrarea
de perfuzii sau a altor substanţe;
-introducerea unor instrumente sau
substanţe/materii de tratament în creier şi în lichidul
encefalo-rahidian;
-vărsăturile neprovocate
II. Este necesar ca medicul musulman să–i
sugereze pacientului său amânarea tratamentelor mai
sus amintite, care nu sunt imperios necesare, până
după terminarea zilei de post;
Amânarea luării unei hotărâri în următoarele
situaţii, în scopul efectuării unor cercetări în studii
suplimentare cu privire la efectele lor asupra postului,
concentrarea asupra tuturor celor pomenite în hadisuri
sau în spusele companionilor Profetului( Allah
Preaînaltul să-I binecuvânteze):
-sprayul folosit în tratarea astmului sau inhalarea
aburilor/mirosurilor deranjante de diferite alimente;
-sângerarea sau înghiţirea sângelui şi scuiparea
acestuia în scopuri medicale;
-prelevarea unei cantităţi de sânge în scopul
efectuării unor analize a sângelui, donarea de sânge în
scopul efectuării de transfuzii sau primirea de sânge prin
transfuzii
-tratamentul de dializa
pentru bolnavii de rinichi, atunci
când injecţiile folosite se
injectează în peritoneu sau în
rinichiul artificial;
-toate instrumentele ce
folosesc proceduri de efectuare a
clismei , supozitoare, lentile, sau
degetul ( când e vorba de o investigaţie medicală) introduse pe cale anală;
-operaţiile chirurgicale medicale, ce implică
anestezierea generală, în cazul în care pacientul
intentiona să ţină post pe durata nopţii, nefiindu-i instalat
perfuzorul.

maryam
08-25-2008, 03:30 AM
Iti multumesc, da, asta e ceva, ceea ce intraaba ea, altceva, am si intrebat Sekh dar nu am un medic ok pe care sa-l intreb...adica nu direct.
Inshaa ALLAH poate se gaseste, mai e o sapt, sa stie fata ce face.

BARAKA ALLAHU FIIKI.

elif1977
08-26-2008, 02:41 PM
salaam aleikum,
chiar ma gandeam sa va intreb dragele mele... anul asta va fi primul meu Ramadan inshallah, dar ma tot gandesc daca voi avea suficienta vointa in fata corpului asta pacatos:(?

eu am o anemie destul de puternica si daca nu mananc nimic dupa cateva ore vad stelute/// plus ca sunt o lipsita de vointaaaaaaaaaaa:(

ce sfaturi sa imi puteti da, si voi ati trecut sigur prin asta////

Multumesc,

O zi frumoasa:),

maryam
08-26-2008, 03:45 PM
salaam aleikum,
chiar ma gandeam sa va intreb dragele mele... anul asta va fi primul meu Ramadan inshallah, dar ma tot gandesc daca voi avea suficienta vointa in fata corpului asta pacatos:(?

eu am o anemie destul de puternica si daca nu mananc nimic dupa cateva ore vad stelute/// plus ca sunt o lipsita de vointaaaaaaaaaaa:(

ce sfaturi sa imi puteti da, si voi ati trecut sigur prin asta////

Multumesc,

O zi frumoasa:),


:006:
:salam:

Intr-adevar foamea vine din stomac, dar cu siguranta ca ea se naste cumva in creier;), asa ca gandeste-te de acum, mobilizeaza-te Inshaa ALLAH, simte-te si Fii puternica, ca si cum ai avea de "luptat" o ultima batalie grea;) si ai sa vezi cu voia lui ALLAH, ca avand atat de putin determinare, nu vei mai simti nimic, nici foame, nici sete, nici stelute...dulceata lacrimilor de multumire va fi atat de puternica incat ai sa fii Inshaa ALLAH dintre cele mai bune postitoare.

NU UITA SA TE APROVIZIONEZI CU, CURMALE SI MANANCA-LE DIMINEATA, HIDTRATEAZA-TE BINE, RESTUL...E FLOARE LA URECHE.
ALLAH sa-ti usureze si sa iti dea mult putere, tarie si stabilitate.

elif1977
08-26-2008, 04:25 PM
Inshallah:)

sa imi dea Dumnezeu putere si vointa, ca eu de cand ma stiu, asta mi-a fost pacatul, o vointa de urs koala:(((

maryam
08-26-2008, 05:09 PM
daaa.....
Eu anul acesta am facut experienta cu curmalele, alhamdullilah...sunt incredibile, intr-adevar.... Si eu am anemie feripriva si f adesea ma simteam slabita, aveam nevoie sa iau suplimente alimentare... Dupa ce am citit in cartea despre Maryam, mama Profetului Isus *salat*, cit de benefice sunt curmalele, mai ales in cazul anemiilor, am inceput sa maninc regulat 5 pe zi.... Si alhamdullilah, cit timp am curmale in casa niciodata nu ma simt anemica... Adica par ele mici si neimportante, dar chiar au efecte uimitoare...Daca maninci la suhur, sunt sigura inshAllah ca ai sa te simti fizic foarte revigorata si plina de energie....
Cit despre minte... uite, sa stii ca nimeni nu moare decit dupa minim 40 de zile de post negru, adica fara absolut nici o picatura de apa si nici o gura de mincare... TRupul are rezerve sa supravietuiasca fara probleme 40 de zile, apoi devine problematic... Adica stai linistita ca sigur nu mori... Ametesti, ok, te intinzi, inshAllah e doar pina se obisnuieste corpul cu noul regim... Apoi, de fapt ai mai multa energie postind pt ca trupul nu consuma pe procesul digestiv atita energie... Eu chiar zbirnii cind tin post si mai degraba ma cuprinde lentoarea daca pap...

E foarte frumos sa simti cum de fapt tu nu esti acest trup, cum esti deasupra nevoilor lui, cum postul te ajuta, te forteaza sa te identifici mai mult cu sufletul si nu cu partea telurica din tine... Sa iti aduci aminte de moarte, ca trupul acesta oricum va disparea, ca nevoile lui oricum vor fi oprite odata...pt totdeauna... ca trupul chiar nu conteaza si tu esti mai presus de toate falsele dorinte si nevoi... Apoi chiar bucura-te pt tine si fii compasiva fata de altii... ca oameni ca si tine, poate cu aceeasi slabiciune fizica, isi doresc zilnic sa manince si nu pot...si vad stelute si au ameteli, dar nimeni nu ii ajuta... Macar tu stii ca la magreb maninci...
Si cel mai important...gindeste ca faci asta numai pentru Allah, ca este expresia supunerii tale in fata Lui si asta o sa iti dea cea mai mare energie si cel mai ferm autocontrol, inshAllah.... Daca sotul tau te roaga sa faci ceva pt el, desi esti obosita, te duci si faci, din iubire, si asta iti da o satisfactie profunda in pofida oboselii sau a disconfortului... Dar imagineaza-ti cum e sa stii ca faci ceva doar pentru Allah, ca El vede si te va rasplati pt aceasta??? Ai sa fii foarte fericita, trust me... o sa plingi cind se va termina Ramadanul, ai sa iti doresti sa fie Ramadan toata viata...:give_rose:


ALLAH sa te rasplateasca numai cu bine, Ii multumesc lui ALLAH ca te-a inzestrat si ai scris asa de frumos, baraka ALLAHU fiiki, cred ca randurile astea patrund in inima oricui le citeste! :give_rose:
Elif, nu e asa, uite, daca nu aveai o vointa puternica nu cautai drumul care sa te mobilizeze, alhamdulillah, Inshaa ALLAH va fi bine. :give_rose:

elif1977
08-26-2008, 05:10 PM
Aveti dreptate, nu o sa mor, doar ca sunt o puturoasa:( Dumnezeu sa ma ierte si sa ma certe..... Dar sfaturile voastre sunt bune, o sa imi fac o rezerva mare, mare de curmale si inca una si mai mare de lucruri de facut in timpul zilei, Inshallah sa simt si eu acea iluminare pe care o vad la voi.......

O zi frumoasa,

maryam
08-26-2008, 05:16 PM
Aveti dreptate, nu o sa mor, doar ca sunt o puturoasa:( Dumnezeu sa ma ierte si sa ma certe..... Dar sfaturile voastre sunt bune, o sa imi fac o rezerva mare, mare de curmale si inca una si mai mare de lucruri de facut in timpul zilei, Inshallah sa simt si eu acea iluminare pe care o vad la voi.......

O zi frumoasa,


:006:
:salam:

Nu-ti fa mari rezerve, crede-ma pe cuvant ca iti ajunge un Coran- daca nu stii sa citesti in araba, Inshaa ALLAH o vei face intr-o zi, este f buna si o traducere a sensurilor in romana.
Pune-ti castile, sau da drumul la boxe si asculta.
Ii multumesc lui ALLAH ca, Gratie Lui pot transmite ceea ce am experimentat, in...(mult) timp.
ALLAH sa-ti usureze si sa iti dea putere.

elif1977
08-26-2008, 05:22 PM
nu stiu sa citesc in araba, dar sotul meu si-a pus in cap sa ma invete, asa ca postul asta va fi unul al invatacelului pentru mine:))):scenic:

Inshallah la sfarsitul postului o sa am pentru ce multumi lui Dumnezeu si sotului meu ( saracu' nu stie ce il asteapta;)

elif1977
08-26-2008, 05:52 PM
Multumesc pentru sfaturi, si Inshallah o sa va spun cum ma simt dupa primele zile:)

ai dreptate, imi fac prea multe griji , merg inaintea carutei, cum zice romanul, dar eu ma stiu, nu sunt o persoana tare in credinta ei si asta e lucrul care ma intristeaza cel mai tare la mine, stiu cat de slab imi este spiritul si ...

In sfarsit, nu mai pierdeti vremea cu mine, dragele mele, mi-ati dat cateva sfaturi bune, voi incerca sa le urmez si Inshallah voi mai curata un pic sufletul asta pacatos..

O zi frumoasa

Saira
08-26-2008, 06:06 PM
ALLAH sa te rasplateasca si sa-ti usureze postul.
Daca stii, sau daca stie cineva, m-a intrebat o sora "DACA O PERSOANA CU BETA TALASEMIE POATE TINE POST? SAU DACA POATE SA NU TINA POST AVAND ACEASTA "BOALA"?"




:salam:


Am intrebat un proaspat absolvent de medicina (musulman) si iata raspunsul lui:


Nu sunt mufti deci nu stiu daca poate sau nu dar e o boala hematologica care afecteaza hematiile si produce usoara anemie.Nu stiu,dupa mine ca om nu ca imam sau mufti cred ca poate si oricum depinde de el daca vrea sau nu.In cel mai rau caz face anemie,ti-am zis,dar poate sa ia vitamine si nutritive la iftar dar sa nu ia fier ca ala il distruge ca are mult.Deci dupa mine trebuie sa tina dar daca simte ca nu poate sau ii afecteaza rau vitalitatea sa manance si se faca kadaa,adica recuperare la zilele in care a mancat pe parcursul anului care urmeaza sau sa faca itaam,sadaka sau kaffara.Nu sunt mufti si asta este doar parerea mea personala deci nu este iftaa si Allah stie mai bine.

maryam
08-26-2008, 06:52 PM
:salam:


Am intrebat un proaspat absolvent de medicina (musulman) si iata raspunsul lui:


Nu sunt mufti deci nu stiu daca poate sau nu dar e o boala hematologica care afecteaza hematiile si produce usoara anemie.Nu stiu,dupa mine ca om nu ca imam sau mufti cred ca poate si oricum depinde de el daca vrea sau nu.In cel mai rau caz face anemie,ti-am zis,dar poate sa ia vitamine si nutritive la iftar dar sa nu ia fier ca ala il distruge ca are mult.Deci dupa mine trebuie sa tina dar daca simte ca nu poate sau ii afecteaza rau vitalitatea sa manance si se faca kadaa,adica recuperare la zilele in care a mancat pe parcursul anului care urmeaza sau sa faca itaam,sadaka sau kaffara.Nu sunt mufti si asta este doar parerea mea personala deci nu este iftaa si Allah stie mai bine.



ALLAH SA VA RASPLATEASCA PE TINE SI PE BUNUL DR:D- INSHAA ALLAH!

BARAKA LLAHU FIIKI DRAGA MEA. :give_rose:

Faizah
08-26-2008, 07:22 PM
Salam alekom tuturor surioarelor,

intru si eu in discutie, intai pt a o incuraja pe surioara cea noua care va tine primul post in acest Ramadan inchallah si va trece cu bine peste toate si in al 2 lea rand ca sa va adresez o intrebare legata de post: am inteles ca femeile insarcinate, cele care au nacut de curand sau alapteaza sunt scutite de post daca simt ca nu pot rezista. Dac stie cineva mai multe detalii despre asta as fi tare interesata sa aflu si eventual daca aveti o 'dovada' in acest sens, pe care sa o arat unei persoane ce sustine ca femeile insarcinate trebuie sa tina post oricat de inaintata ar fi sarcina. Mie mi se pare logic si firesc ca o femeie insarcinata nu are cum sa stea nemancata toata ziua. Multumesc celor care vor aduce lumina asupra subiectului in cauza.

Surioara, sa nu te temi de post, si eu sunt o anemica si primul meu Ramadan m-a prins nepregatita dar spre surprinderea mea, a fost mult mai usor decat mi-am imaginat: ma trezeam sa mananc dimineata, luam niste Ca si vitamine si apoi ziua imi faceam de lucru ca sa treaca timpul mai repede si a fost OK alhamdolellah. Initial ma gandeam ca o sa incerc sa tin Ramadan cate zile oi putea pana ma obisnuiesc si daca simt ca mor o sa ma opresc si restul de zile voi recupera cumva dar a fost f bine, ALLAH m-a ajutat si am avut mare satisfactie in fiecare zi ca am reusit. Eram pe atunci studenta si nu-ti imaginezi cum e sa fii la cursuri si sa nu poti manca cand e timpul sa rupi postul, mai aveam vreo 2 ore pana ajungeam acasa dar imi pregateam un sandwich sau ceva de rontait la mine si o sticla cu apa si asa a trecut cu bine.Iti doresc sa-ti fie usor si sa te curatesti de pacate, sa iesi alba la zapada dupa post si sa te intareasca ALLAH sa te tii aproape de calea aleasa, si apropos ca zicea cineva, daca ai reusit sa descoperi Islamul inseamna ca ai vointa si daruire mai mult decat crezi asa ca.....Ramadan binecuvantat tie si noua tuturor.

umalkasem
08-26-2008, 08:59 PM
Salam alekom tuturor surioarelor,

intru si eu in discutie, intai pt a o incuraja pe surioara cea noua care va tine primul post in acest Ramadan inchallah si va trece cu bine peste toate si in al 2 lea rand ca sa va adresez o intrebare legata de post: am inteles ca femeile insarcinate, cele care au nacut de curand sau alapteaza sunt scutite de post daca simt ca nu pot rezista. Dac stie cineva mai multe detalii despre asta as fi tare interesata sa aflu si eventual daca aveti o 'dovada' in acest sens, pe care sa o arat unei persoane ce sustine ca femeile insarcinate trebuie sa tina post oricat de inaintata ar fi sarcina. Mie mi se pare logic si firesc ca o femeie insarcinata nu are cum sa stea nemancata toata ziua. Multumesc celor care vor aduce lumina asupra subiectului in cauza.



Wa aleicum salam draga sora.
Am sa incerc inshaallah sati raspund la intrebare din cartile pe care le am.


***
Gravida si femeia care alapteaza
Gravida sau femeia care alapteaza,daca se teme ca postul ii va afecta sanatatea,poate intrerupe postul ,si il poate recupera asemenea celui care a fost bolnav.Daca acestea doua sau temut pt copiii lor,sa nu piarda sarcina sau sa ii saraceasca laptele,ele pot intrerupe postul,apoi trebuie sa il recupereze si sa ofere hrana unui sarac pt fiecare zi din post.Din spusele Celui Preainalt : "Cei care pot tine post cu mare efort pot sa dea de mincare unui sarac."
La fel,in hadith: "Allah a iertat calatorii de tinerea postului si de o parte din rugaciuni,iar pe gravide si pe mamele care alapteaza le-a iertat de post ,dar nu de rugaciune" - relatat de Ahmed si suniti ,si acceptat de Tarmazy,datorita faptului ca intreruperea postului a fost facuta din mile pt doua persoane:copilul si mama.

catea"Postul"

iar aceasta este din alta carte cu aceeasi denumire "Postul"

Cui i se permite sa nu tina post, dar trebuie sa-l recupereze:

1. Celui care calatoreste, cu conditia ca distanta calatoriei sa fie de cel putin 81 de km. La intoarcerea din calatorie, acesta trebuie sa recupereze zilele nepostite.
Spune Allah Preainaltul in Sfintul Quran: „Si oricare dintre voi care este prezent in aceasta luna sa o tina ca Post, iar cel care este bolnav ori in calatorie ( sa posteasca un numar (egal) de alte zile” (Al-Baqara 185 )

Observatie: Este de dorit pentru calatorul care nu intimpina greutati in calatorie sa tina post.

2. Celui care s-a imbolnavit de Ramadan si postul ii inrautateste boala. Acesta poate sa lase postul pina ce se insanatoseste cu conditia sa recupereze zilele nepostite.

3. Femeii insarcinate careia ii este teama ca postul sa nu o afecteze pe ea sau pe copil. Aceasta trebuie sa recupereze zilele nepostite.In aceeasi situatie se incadreaza si femeia care isi alapteaza copilul, daca ii este teama pentru sanatatea ei sau a copilului. Este recomandat ca acestea sa hraneasca un sarman pentru fiecare zi nepostita, daca au posibilitatea.

---------------------------------------------------------------------------------------------
Iar acum din cite eu stiu femeia care e insarcinata ea la fel se socoate bolnava si deci si pt ea se adreseaza aceste aiate din Coran.Vezi sura Baqara aiat 183-185.Si religia nu este pt a ne ingreuna viata,trebuie sa gasim o cale de mijloc inshaallah.Allah sa ne ajute.

Si numai la Allah se afla toata stiinta.


O zi buna inshaallah.

Faizah
08-26-2008, 11:36 PM
Salam alekom,

multumesc mult surioara pt raspuns, o sa incerc sa-mi sustin argumentul aratandu-i persoane respective din sura Baqara si sper sa-i fie clar. Acuma ca sa fiu eu mai explicita, e vorba despre o femeie care nu cunoaste nici o limba straina si de asta ma gandeam ca ar fi minunat sa-i pot pune in fata un raspuns in araba pt ca eu i-am spus deja ca scrie in Qur'an dar se pare ca nu e f clar pt ea, sustine in continuare ca , citez '' aici toate femeile insarcinate tin post si nu am auzit pana acum asa prostie sa gasesti scuza de sarcina ca sa fugi de post'' Desi mi-e clar ca e o persoana supusa traditiei eu vreau sa-i ---------------strez ca am dreptate si oricum judecata sta la ALLAH, mie de EL imi pasa nu de parerea ei dar vreau sa fie clar pt toata lumeaca nu e o inventie ci o chestie f clara in islam, si cum stim, islamul nu vrea sa ne ingreuneze viata ci sa ne ajute.

Iti multumesc si mai astept, poate cinevama ajuta cu inf in araba, as vrea sa pot printa raspunsul si sa-i arat negru pe alb ce si cum.

Va doresc o seara plina de credinta

maryam
08-27-2008, 12:25 AM
http://islamisperfect.wordpress.com/2007/09/15/tips-for-healthy-fasting-for-pregnant-lactating-muslimahs/


POATE II TRADUCI SAU CAUTA PE SITEURILE DATE IN ARABA...;)

nour
08-27-2008, 02:42 AM
assalamu alaikum


surioara faizah, eu am fost in situatia relatata de tine...eram insarcinata in 8 luni...doctorul si a dat cu parerea ca nu ar trebui sa postesc, lumea imi spunea ca voi naste un copil rahitic insa eu aveam mare nevoie de post...am simtit ca pot sa l tin si alhamdulillah l am tinut....si am fost f bine alhamdulillah si eu si fetita....inshaALlah sa mi usureze Allah subhanahu wa ta ala si pe perioada lactatiei.

sfatul meu este ca aceasta sora, ptr care tu ai intrebat, sa incerce sa tina post....sa ia sfatul medicul curant si inshaAllah sa dispuna Allah subhanahu wa ta ala ce i mai bine ptr ea si copilasul ei...sa faca duaa si istikhara...Allah ta ala stie cel mai bine ce i este in putere acestei femei.

Saira
08-27-2008, 09:42 PM
:salam:

Anul trecut si eu aveam o prietena insarcinata si a tinut tot postul,alhamdulillah,chiar si cand sarcina era marisoara. Si fetita s-a nascut ok. Dar o alta sora care era insarcinata a preferat sa tina post jumatate de luna,adica o zi da,cealalta nu. Acum depinde si de persoana respectiva si de cat de inaintata este sarcina.Dar orice ar decide,inshaAllah o sa fie bine.

Allah maakum :give_rose:

genan
08-29-2008, 07:48 PM
ALLAH SA VA RASPLATEASCA PE TINE SI PE BUNUL DR:D- INSHAA ALLAH!

BARAKA LLAHU FIIKI DRAGA MEA. :give_rose:






asskamu alaikom
imi cer scuze ca il contrazic putin pe dr respectiv, insa lucrurile nu tau chiar asa.....
beta-talasemia este de 2 feluri, minora saiu majora,.,, cea majora este cu mult mia grava, implicand si un anumit tratament, nu doar votamine si alte alea, ci chelatori de fier, pt a nu se depune fierul in anumite organe si a determina serioase decompensari, cu urmari eventual letale. depinde f multt de forma bolii si de tratamentul instituit , insa daca este vorba de forma majora a talasemiei, este putin probabil ca persoanei respective sa -i fie usor / la0ndemana sa tina postul
imi cer scuze ca nu pot scrie mia multe, insa sunt in mare graba :)

dunia
08-29-2008, 11:57 PM
Genan are dreptate zic eu, daca doamna in cauza are beta-thalasemie moderata sau majora atunci eu nu i-as recomanda sa tina post. Este o boala destul de grea si trebuie sa isi mentina o stare de sanatate cat mai buna posibil.
Persoanele cu aceasta boala sunt predispuse la boli de inima si ficat, osteoporoza, infectii repetate etc.
Pe deasupra chelatorii de fier de multe ori dau efecte secundare nu tocmai placute incluzand voma, ameteli...
Deci depinde ce fel de beta thalasemie are persoana respectiva si ar trebui sa consulte un medic specialist

Faizah
09-11-2008, 02:29 AM
Salam alekom si multumesc surioarelor care au raspuns. O sa incerc sa lamuresc problema inchallah.

Nour, sa-ti triasca bebica si sa fiti sanatoase amandoua, ma bucur ca ai putut tine post, problema nu se pune daca ac sora poate sau nu sa tine post ci e mai degraba faptul ca islamul are ceva de spus in cazul femeilor insarcinate si care alapteaza si anume ca sunt scutite daca simt ca nu pot tine. Deci e vorba ca eu vreau sa-i fac clara ac prevedere persoanei in cauza care pretinde ca nu exista asa ceva in islam si ca traditia nu are legatura cu islamul.

Eu va doresc tuturor un post usor si Ramadan binecuvantat si va iubesc de dragul lui ALLAH