PDA

View Full Version : intrebari...

latifa
05-15-2006, 12:07 AM
Stie cineva ce se poate face pt o lipsa mare de magneziu?Cum se asimileaza cel mai bine?

Caderea parului are legatura cu lipsa de magneziu?:smile01:

amal
05-15-2006, 01:40 AM
Eu cred ca cel mai bine se asimileaza magneziul din surse naturale..

Magneziul are un rol deosebit in functionarea normala a celulei nervoase.
Lipsa magneziului da o stare de confuzie, de dezorientare, insomnie, lipsa de concentrare, stari depresive. Magneziul este asimilat cel mai bine din alimente: fructe si legume proaspete, cereale integrale, lactate, oua.

Surse naturala de magneziu sant: cacao pudra, ciocolata neagra, soia, seminte- seminte de dovleac, migdale, arahide, fasole alba, nuci, cereale, germeni de grau, paine integrala, porumb, orez, linte, alge, macris, susan, curmale si smochine uscate, spanac, avocado, banane, papadie, anghinare, patrunjel, sfecla rosie, mazare verde, creson, mere, fasole verde, ceai, cartofi, legume si fructe cu frunze de culoare verde inchis.

magneziul intra in compozitia porfirinelor care alcatuiesc clorofila, de aceea vegetalele sant o sursa importanta de magneziu (spanacul).

Necesarul zilnic de magneziu al unui adult este de 300-400 mg, în funcţie de sex, greutate şi înălţime. In cazul femeilor insarcinate, al celor care alapteaza, doza zilnica de magneziu trebuie sa ajunga la 450 mg.
O dozare inadecvată a magneziului cauzează deseori spasme musculare şi este asociată cu boli cardiovasculare, diabet, hipertensiune şi osteoporoză. Deficienţa acută este rară şi nu este niciodată datorată unei insuficienţe din alimentaţie ci urmare a unor boli specifice care sunt în general rare.

Cantitatea de magneziu conţinută în alimentele prelucrate este în general mică. Apa poate fi o sursă de magneziu, dar cantitatea diferă în funcţie de calitatea apei. Iată câteva alimente şi cantitatea de magneziu aferentă:

spanac (1/2 cana)= 80 mg
unt de arahide (2 lingurite) = 50 mg
lapte degresat (1 cana) = 40 mg
germenii de grau – 260 mg/100 g
faina integrala de grau – 120 mg/100g
faina de soia – 250 mg/100g
spanacul – 70 mg/100g
fasolea – 180 mg/100g
bananele – 35 mg/100g
smochinele – 70 mg/100g
nucile – 130 mg/100g

<<Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi atrage atentia asupra confuziilor de diagnostic: "Suplimentarea dietei cu alimente bogate in calciu nu face decat sa accentueze si mai mult carenta de magneziu. Asimilarea magneziului interfereaza cu cea a calciului, iar dieta noastra, in general, este mai bogata in surse de calciu decat de magneziu. Necesarul de magneziu este destul de greu de realizat in conditiile unei alimentatii bogate in fibre alimentare, proteine si grasimi saturate de origine animala, pentru ca si acestea impiedica absorbtia magneziului">>.
sursa: www.jurnalul.ro
-asa stiam si eu, ca magneziul si calciul sant competitori, de aceea trebuie determinat exact daca este vorba de carenta de calciu sau de magneziu prin dozarea in sange.

amal
05-15-2006, 01:53 AM
cat despre caderea parului, eu stiu ca parul reflecta starea de sanatate a organismului...carentele de orice tip vor duce la modificarea aspectului parului- luciul, stralucirea se diminua, parul devine mai uscat, mai friabil (carenta de vitamina A), culoarea se modifica in intensitate (devine mai roscat, mai deschis la culoare fata de cum era inainte), albirea parului (deficitul de acid folic, care se gaseste in fructe si legume proaspete, nuci, seminte), caderea parului (carenta de Fe,vit B5, Zinc, de Mg nu prea- e prezent in tes. osos, sist. nervos, muschi, ficat, inima, rinichi, tub digestiv si plasma). Insa caderea parului poate avea ca si cauza si dereglari hormonale, ca hipotiroidismul (in cadrul acestor dereglari hormonale apar si modificari ale Ca, Mg, altor oligoelemente).

Deci, din cate stiu eu si din ce am citit, mai mult carenta de Fe, Zinc este de suspectat cand apare caderea parului.

gabriela guettat
05-15-2006, 01:29 PM
LATIFA IUBITA CAUTAI SA ITI TRIMIT UN REZUMAT SPER SA FIE BUN.
SA AI GRIJA DE TINE!!!!!!!!!!!!

Magneziul in organism - Importanta magneziului in organism
Necesarul de magneziu si frecventa deficitului magnezic
Surse naturale de magneziu si indicatii
Consecintele deficitului
Cind devine necesar magneziul in organism
Importanta magneziului in organism

Magneziul constituie un element de importanta majora in biologia umana. Corpul uman contine aproximativ 21 g de magneziu. Mai mult de 23 din cantitatea de magneziu continuta in corpul uman se situeaza in oase, sectorul extracelular reprezentind doar 1 la suta din cantitatea de magneziu existenta in corpul nostru. Magneziul este necesar pentru ----bolizarea vitaminei C, a calciului, fosforului, sodiului si potasiului. Este esential pentru buna functionare a muschilor si nervilor. Absorbtia intestinala depinde, inainte de toate, de cantitatea de magneziu ingerata. Magneziul impiedica formarea depunerilor de calciu, a calculilor renali si biliari. El constituie un factor de crestere, un tonic general, un regenerator celular, un echilibrant psihic un drenor hepatic. Contribuie la mentinerea unui sistem cardiovascular sanatos si previne atacurile de inima. Are actiune antidepresiva, fiind cunoscut si ca mineral antistres. In combinatie cu calciul, magneziul actioneaza ca un tranchilizant natural. Sporeste reactiile de aparare ale organismului si lupta impotriva batrinetii.Necesarul de magneziu si frecventa deficitului magnezic.Carenta de magneziu atrage dupa sine numeroase tulburari. Formele cele mai bine cunoscute ale deficitului de magneziu sint reprezentate de spasmofilie, accidente cardiovasculare si tromboze. Aportul insuficient de magneziu in organism este legat de modul de viata si de obiceiurile alimentare, traduse prin alimentatia moderna de tip snack, in detrimentul alimentatiei traditionale variate. Organismul uman are nevoie de circa 250 pina la 350 mg de magneziu pe zi 5-6 mgkg.Surse naturale de magneziu si indicatii;Magneziul se gaseste in cereale griu, orz, porumb, legume de culoare verde inchis, cartofi, sfecla rosie, polen, precum si fructe banane, smochine, curmale, migdale, nuci. Magneziul este indicat in tulburari digestive, afectiuni respiratorii, hepato-biliare, astenii, artroza, guta, cancer.Consecintele deficitului de magneziu si batrinetea.
Batrinetea reprezinta unul dintre factorii de risc in privinta deficitului de magneziu. Modificarile fiziologice caracteristice imbatrinirii, precum si modificarea regimului de viata contribuie la modificarea continutului de magneziu. Deficitul secundar de magneziu se poate observa in cazul unor maladii sau tratamente cum ar fi diabetul nondependent de insulina sau administrarea de diuretice. In cazul persoanelor in virsta, carenta de magneziu poate genera excitabilitate neuromusculara, modificari ale ----bolismului fosfocalcic sau deficit potasic. Literatura de specialitate specifica faptul ca deficitul de magneziu contribuie la procesul de imbatrinire si la vulnerabilitatea fata de maladiile legate de acest proces;

Sper sa fie cea ce cauti tu iubita,o zi buna!
Pupici!!!

latifa
05-15-2006, 08:49 PM
Multumesc pt raspunsurile voastre:smile06:

Din ce mi-ati scris se pare ca nu cu magneziul am probleme!Dupa sesiune ar trebui sa merg sa-mi fac niste analize:smile33: