PDA

View Full Version : araba cu litere latine



Tariq al Jabar
09-01-2008, 10:11 AM
As Salaam Aleykum. Cine ma poate lamurii...La scrierea araba cu caractere latine, 'h' ul din grupar ca 'dh' din Ma hadha, se citeste sau nu? Grupul 'iy' din cuvinte ca qiytt e un i lung? Litera j din cuvinte precum masjid se pronunta ca aprox gi/ge in romana? A si litera q din cuvinte ca qamiyss e aprox C sau K din romana?
Apoi cum e cu accentul? De ex Ma dhalika . se pronunta cu accentul pe dha sau pe li(ka)? Shukran. Ramadan mubarak.

telmiza
09-01-2008, 12:43 PM
wa aleikum assalam....
din cate stiu eu, "dh" este Ð si se citeste ca "th" din engleza numai k este un pic inspre d....
"j" adica Ì se citeste ca si ge/gi , si cateodata doar "g" (de ex in egipt)

"q" Þ e un pic mai greu...un fel de q inspre g.........dar intra pe arabic . tripod . com , acolo explica f bine :)

Tariq al Jabar
09-02-2008, 01:47 AM
O, sant binevenite lamuririle tale, shukran wa Ramadan mubarak!

Saira
09-03-2008, 01:42 AM
Apoi cum e cu accentul? De ex Ma dhalika . se pronunta cu accentul pe dha sau pe li(ka)? Shukran. Ramadan mubarak.





Daca este vorba despre cuvantul Ðóáößó ,in recitarea Coranului am auzit accentul pe dha.

batool391
09-03-2008, 02:17 AM
As Salaam Aleykum. Cine ma poate lamurii...La scrierea araba cu caractere latine, 'h' ul din grupar ca 'dh' din Ma hadha, se citeste sau nu? Grupul 'iy' din cuvinte ca qiytt e un i lung? Litera j din cuvinte precum masjid se pronunta ca aprox gi/ge in romana? A si litera q din cuvinte ca qamiyss e aprox C sau K din romana?
Apoi cum e cu accentul? De ex Ma dhalika . se pronunta cu accentul pe dha sau pe li(ka)? Shukran. Ramadan mubarak.

Dh este un sunet interdental asemanator cu th din cuvantul Father e ceva aproximatic z. Grupul iy este folosit ptr a translitera litera i lung.
J este j doar in dialect, in araba literara este corect sa se pronunte gi, ge.
Q din qamiyss este un sunet gutural aprox ca.

Dhalika se pronunta exact cum e scris sunetul cel mai accentuat fiind dh.

Tariq al Jabar
09-04-2008, 12:29 PM
Va multumesc pt explicatii. Am mai vazut pe un site care avea si pronuntie ca nu se aude ''c'' in cuvinte ca maCa in de ex maCa s-salama. Incet incet'i vin de hac arabei:D. Cine crede ca e prea grea si vrea sa renunte sa incerce limba maghiara si araba o sa'i para floare la ureche :P