PDA

View Full Version : Spune ce simti in prima zi de post



Yumna
09-01-2008, 05:35 PM
Am intrat pe un alt forum si mi-a placut foarte mult ce a scris o sora de-a noastra:
Mai sunt cateva ore si prima zi de post se va termina. Pentru mine, niciodata postul nu a fost o greutate. Organismul meu se supune automat acestei actiuni, isi anuleaza senzatiile de foame sau sete pana la ora cand Allah ne permite sa mancam. Cred ca si stomacul e fericit ptr ca si/a luat o binemeritata vacanta care ne confirma ca nu traim ca sa mancam ci mancam ca sa supravietuim. Sufletul meu e de asemenea linistit. Am observat ca si atentia si concentrarea sunt mai bune, nu ma gandesc nici macar o secunda la faptul ca mi/e foame sau ar trebui sa beau apa, ma gandesc doar ca e post si ca acest lucru e un eveniment irepetabil.Inshaallah sper sa ramana la fel timp de 30 de zile. Ramadanul nu vine decat o singura data pe an, doar in acel an. Si desi aduce cu sine o incercare grea ptr unii- Postul- fiecare musulman se straduieste sa duca la bun sfarsit aceasta incercare. Nici macar mirosurile imbietoare nu ma fac sa gust alimentele care le emana. E asa de multa liniste in sufletul meu, imi simt sufletul ca o livada de portocali in care e racoare,asa e si postul asemeni unei livezi de portocali, vei sti gustul portocalelor doar daca acestea s/au copt si daca ai rabdare sa nu strici ceva prin ea, sa nu scuturi petalele florilor..... si roadele care s/au copt in timpul postului le vom culege mult mai tarziu, dar le vom culege, de noi depinde daca vor fi dulci sau amare.

Yumna
09-01-2008, 05:38 PM
Postul ne ajuta sa ne redescoperim si sa realizam ce e mai important in aceasta viata. Cred ca in nicio alta luna nu ne simtim sufletul atat de pur, mintea atat de limpede si trupul golit de orice pofte. Nu ma intereseaza cate ore au ramas pana la iftar, ma bucur de primele senzatii pe care le/am constientizat in prima zi a unei luni dragi lui Allah si mult asteptata de musulmanul care/l iubeste pe Stapanul Lumilor.


MASHAALLA,cat de frumos a descris aceasta sora a noastra prima ei zi de post.

elif1977
09-01-2008, 06:38 PM
Inseamna ca eu sunt o mare pacatoasa:(((((((

mi-e sete de cand m-am trezit si foame nu ... inca .... dar nici nu pot sa zic ca ma simt plutind intr-o livada de portocali......

ce-i drept e prima data in viata mea cand constientizez ce inseamna sa te abtii chiar si de la o picatura de apa, dar inca nu ma simt mai buna din cauza asta:(

in schimb, recunosc ca imi vine sa ma rog mai mult, parca imi pare rau ca se termina asa de repede rekat-urile, si mi-am propus sa citesc si cate o sura in fiecare seara, cu ajutorul lui Dumnezeu!

Una peste alta, eu una ma simt o mare nesimtita cand aud cat de stapanite si de pline de ascultare sunteti:(((

Mariyah
09-01-2008, 08:28 PM
Mi s-a parut ca ziua a trecut repede. Am ramas cu o sete puternica, foame nu prea imi este si rugaciunile au fost astazi "alftel". Sunt f calma si indiferenta la tot ce e in jur, evident detasata de realitate, o stare cam ciudata.
Oricum sa vedem si ce va fi maine.........

dunia
09-01-2008, 09:11 PM
Salam alaikum, a fost putin tortura pentru mine, deoarece am mari probleme de stomac insa am supravietuit. La noi mai sunt inca 2 ore aproape, in Romania deja cred ca se mananca :D
Maine voi lua si un medicament pentru stomac dimineata ca sa nu doara asa tare
InshAllah sa aveti un post binecuvantat

Aishah_Gossady
09-02-2008, 01:50 AM
Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu!

Asta e primul meu Ramadan si prima zi a decurs surprinzator de bine!Nici nu m-am asteptat sa fie asa de usor!Eu de obicei nu prea beau apa asa ca sete nu mi-a fost decat f putin, iar la un moment dat senzatia de foame a disparut complet, spre uimirea mea:)deci nu am simtit disperarea aia "vai sa vina odata iftaru sa mananc"...sper sa fie la fel de bine si in zilele urmatoare inshallah.

Ramadan Kareem dragelor!

gabriela guettat
09-02-2008, 08:21 AM
:salam:

Alhamdulillah,Allah Kareem!

O zi shi ash completa o luna unde, mashallah cum spune sora noastra(care a ascris articolul,Allah subhanahu sa fie multzumit de ea):
``Organismul meu se supune automat acestei actiuni, isi anuleaza senzatiile de foame sau sete pana la ora cand Allah ne permite sa mancam. Cred ca si stomacul e fericit ptr ca si/a luat o binemeritata vacanta care ne confirma ca nu traim ca sa mancam ci mancam ca sa supravietuim. Sufletul meu e de asemenea linistit.``
asha este.
ALHAMDULILLAH!!!

Cata linishte,subhanAllah,totul se petrece in capul nostru,cand shti ca o faci pentru Allah subhanahu shi ca rasplata e numai de la EL.Alhamdulillah!!!

Totul este sa fitzi sigure pe credintza din sufletele voastre shi totul trece ,inshallah, cu bine.

maryam
09-08-2008, 11:10 AM
:006:
:salam:


Ce ciudat ca primele lucruri despre care omul vorbeste atunci cand pronunta chestiuni de genul "suportabilitatii" postului sunt legate de foame si de sete...subhanna ALLAH!
Ce ciudat ca nu ne "impartasim" greutatea care ne apasa pe umeri si pe suflete din cauza pacatelor, greselilor, rautatilor pe care le-am facut si pe care le simtim in luna asta mai acut ca niciodata!
Ce ciudat ar fi sa nu ne simtim impovarati si in nevoie maxima de a fi iertati si scapati de foc in aceasta luna...ce ciudat, oare umbla ingerii printre noi????????????????


INSHAA ALLAH SA AVETI.AVEM SAPTAMANI PLINE DE EVALVIE, DE MODESTIE, DE ECHILIBRU, DE CAINTA, DE MEDITATIE, DE CORAN...DE CORAN, IN MINTI, IN SUFLETE, PE BUZE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

batool391
09-08-2008, 01:07 PM
Eu cred ca si in celelalte luni omul trebuie sa fie la fel de bun cum isi da silinta sa fie in zilele de post. Nu cred ca cineva devine brusc bun sau religios pe o perioada determinata daca nu a fost inzestrat inainte cu aceste calitati. Luna Ramadan este luna in care ai timp sa iti faci bilantul la capitolul spiritualitate. In orele cat tinem post avem timp suficient sa ne gandim la ce am facut sau nu am facut. Nu poti sa stii cum e sa fii bun, bland, rabdator, modest daca nu ai exersat acestea inainte de a incepe postul. Fiecare om se lupta cu propriul lui suflet cu scopul de a si/l curata si cizela. Iertare trebuie sa cerem in fiecare zi de la Creatorul nostru. Si esti obligat sa o faci daca intr-adevar esti constient de limitele firii umane.

gabriela guettat
09-16-2008, 09:02 AM
:salam:


Shi numai cu voia lui Allah subhanahu am ajuns la jumatatea luni,spre ca suntetzi bine,inshallah.
Mai ales dragele de surioare care sunt la primul lor post.

Intradevar incepe sa se simta oboseala,dar avetzi incredre in bunul Allah subhanahu ca totul va fii bine,curaj surioare:give_rose::give_rose::give_rose:

Betti
08-14-2009, 05:56 PM
Am intrat pe un alt forum si mi-a placut foarte mult ce a scris o sora de-a noastra:
Mai sunt cateva ore si prima zi de post se va termina. Pentru mine, niciodata postul nu a fost o greutate. Organismul meu se supune automat acestei actiuni, isi anuleaza senzatiile de foame sau sete pana la ora cand Allah ne permite sa mancam. Cred ca si stomacul e fericit ptr ca si/a luat o binemeritata vacanta care ne confirma ca nu traim ca sa mancam ci mancam ca sa supravietuim. Sufletul meu e de asemenea linistit. Am observat ca si atentia si concentrarea sunt mai bune, nu ma gandesc nici macar o secunda la faptul ca mi/e foame sau ar trebui sa beau apa, ma gandesc doar ca e post si ca acest lucru e un eveniment irepetabil.Inshaallah sper sa ramana la fel timp de 30 de zile. Ramadanul nu vine decat o singura data pe an, doar in acel an. Si desi aduce cu sine o incercare grea ptr unii- Postul- fiecare musulman se straduieste sa duca la bun sfarsit aceasta incercare. Nici macar mirosurile imbietoare nu ma fac sa gust alimentele care le emana. E asa de multa liniste in sufletul meu, imi simt sufletul ca o livada de portocali in care e racoare,asa e si postul asemeni unei livezi de portocali, vei sti gustul portocalelor doar daca acestea s/au copt si daca ai rabdare sa nu strici ceva prin ea, sa nu scuturi petalele florilor..... si roadele care s/au copt in timpul postului le vom culege mult mai tarziu, dar le vom culege, de noi depinde daca vor fi dulci sau amare.
AS-SALAMU'ALEIKUM*salat* Frumos spus.Numai bine.*salat*