PDA

View Full Version : O Intrebare!



ioanaeyad2
09-08-2008, 05:03 PM
salamu alekum,

stie cineva cum se procedeaza in cazul in care vrem sa invitam un cetatean egiptean in romania? cum trebuie facuta invitatia respectiva, ce trebuie sa contzina si unde se legalizeaza?

va rog mult, daca stiti mai multe despre asta, sa ma ajutati cu niste raspunsuri

va multumesc anticipat :)numai bine!

Simona
09-08-2008, 10:50 PM
We alaikom salam!
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un birou de imigrari sa intrebi de acte pentru invitatie si apoi vei sti fiecare pas. Oricum eu am mai postat intr-unul din threads Consiliere matrimoniala - Casatorie in Romania, acte probleme informatiile pe care le-am avut anul trecut.
Acestea sunt:
1.carte de identitate a celui care face invitatia - original si copie
2.dovada asigurarii conditiilor de cazare (acte de proprietate/ extras de carte funciara, e bun si al parintilor, dar trebuie sa duceti si o copie de pe buletinul proprietarului de drept, tata/mama) - original si copie
3.dovada posibiliatatii de asigurare a intretinerii - extras de cont de cel putin 900 Euro
4.copie dupa pasaportul cetateanului invitat
5.doua fotografii recente ale cetateanului invitat
6.declaratie notariala din care sa rezulte ca persoana care face invitatia isi asuma raspunderea sa plateasca cheltuielile de returnare in cazul in care persoana straina nu paraseste Romania dupa expirarea vizei
7.declaratie simpla din care sa rezulte ca persoana care face invitatia cunoaste personal persoana invitata
8.taxe: 2 lei pentru formular, 19 lei taxa consulara si alte servicii, 3 lei taxa consulara de procesare a cererii si a documentelor
Totusi cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi ca poate s-a mai schimbat ceva.
Numai bine!
Ma'a salama!

ioanaeyad2
09-09-2008, 02:20 AM
multumesc frumos. deci sunt valabile toate acestea chiar daca persoana in cauza vine doar in vacanta, pentru maxim doua saptamani?>



We alaikom salam!
Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la un birou de imigrari sa intrebi de acte pentru invitatie si apoi vei sti fiecare pas. Oricum eu am mai postat intr-unul din threads Consiliere matrimoniala - Casatorie in Romania, acte probleme informatiile pe care le-am avut anul trecut.
Acestea sunt:
1.carte de identitate a celui care face invitatia - original si copie
2.dovada asigurarii conditiilor de cazare (acte de proprietate/ extras de carte funciara, e bun si al parintilor, dar trebuie sa duceti si o copie de pe buletinul proprietarului de drept, tata/mama) - original si copie
3.dovada posibiliatatii de asigurare a intretinerii - extras de cont de cel putin 900 Euro
4.copie dupa pasaportul cetateanului invitat
5.doua fotografii recente ale cetateanului invitat
6.declaratie notariala din care sa rezulte ca persoana care face invitatia isi asuma raspunderea sa plateasca cheltuielile de returnare in cazul in care persoana straina nu paraseste Romania dupa expirarea vizei
7.declaratie simpla din care sa rezulte ca persoana care face invitatia cunoaste personal persoana invitata
8.taxe: 2 lei pentru formular, 19 lei taxa consulara si alte servicii, 3 lei taxa consulara de procesare a cererii si a documentelor
Totusi cel mai bine ar fi sa mergi sa intrebi ca poate s-a mai schimbat ceva.
Numai bine!
Ma'a salama!