PDA

View Full Version : Povesteste-i copilului tau in noptile de Ramadan



Yumna
09-10-2008, 08:46 PM
Micutul intelept

Bagdadul era capitala culturii islamice. Intr-o zi unul dintre conducatorii romani a trimis printr-un sol trei provocari ptr musulmani.
Cand solul a sosit in oras califul a fost informat despre sosirea lui si de faptul ca se astepta un raspuns din partea musulmanilor.
Califul i-a adunat pe toti inteleptii din oras si toti erau asezati pe o platforma inalta. Solul a spus, am venit aici cu 3 intrebari, daca veti raspunde la ele va voi darui o mare comoara din partea imparatului Roman.
Intrebarile erau:
1. Ce a fost inainte de Allah?
2. In ce directie este fatza lui Allah?
3. Ce face Allah in acest moment?
Multimea a ramas tacuta cand a auzit aceste intrebari ( oare ce putem raspunde la aceste intrebari?) Un tata era cu fiul lui de mana in multime. Baietelul i-a spus tatalui ,, taticule eu ii voi raspunde si il voi face sa taca.Baiatul a cerut permisiunea califului sa raspunda solului roman.

Yumna
09-10-2008, 08:48 PM
Romanul a repetat prima intrebare:


,, Ce exista inainte de Allah?,,
Baiatul l-a intrebat daca stie sa numere si solul roman a spus ,, da,, . Atunci numara pana la 10 in ordine descrescatoare a spus baiatul. Romanul a inceput sa numere 10, 9, 8………… pana a ajuns la unu si s-a oprit din numarat.
Ce este inainte de unu a intrebat baiatul. Nimic a spus romanul.
Bine atunci daca este evident ca nu mai este nimic inainte de unu atunci de ce te astepti sa fie ceva inainte Celui Unic, Absolut, Primul su Ultimul, Cel Etern, Cel Vizibil si Cel Ascuns?,,
Acum barbatul era suprins de raspunsul direct al baiatului cu care el nu s-a putut certa.
L-a intrebat din nou pe baiat: ,, Atunci spune in ce directie isi indreapta fatza Allah? ,,

Yumna
09-10-2008, 08:48 PM
Ia o candela si aprinde-o a spus baiatul si spune-mi in ce directie se indreapta flacara.
Dar flacara doar lumineaza in toate cele patru zari, nord, sud, est, vest. Nu are o singura directie a spus omul mirat.
Baiatul a tipat ,, atunci daca aceasta flacara se indreapta in toate cele patru puncte cardinale in asa fel incat nici tu nu imi poti preciza exact directia , atunci la te ce astepti de la Noor-us-Samawati-wal-Ard- Lumina Cerurilor si a pamantului care este Allah? Fata lui este indreptata in toate directiile.
Romanul a fost uimit si zapacit ca un baietel i-a raspuns la provocarile lui intr-o maniera in care el a ramas fara dovezi si fara argumente. Disperat solul a dorit sa-i puna ultima intrebare. Dar inainte de a face acest lucru baiatul i-a spus: ,, Asteapta! Tu esti cel care intreaba si eu cel care raspunde. Nu este corect ca tu sa fii sus si eu jos , asa ca da-mi voie sa urc pe platforma langa tine,,

Yumna
09-10-2008, 08:49 PM
Baiatul a urcat langa roman iar acesta i/a pus ultima intrebare ,, Ce face Allah in acest moment?
Baiatul i/a raspuns cu demnitate: ,, In acest moment, cand Allah a descoperit pe aceasta platforma unul care minte si batjocoreste religia islamica il arunca de pe aceasta platforma. El este cel care inalta si coboara pe cineva. Allah il inalta pe cel care crede in Unicitatea Lui, El il aduce langa el pe cel care restabileste adevarul. Allah Preainaltul a spus in Coran:,, Il implora cei care sunt in ceruri si pe pamant in fiecare zi, El implineste ceva.,, (Ar Rahman: 29 )
Romanul nu a avut nimic de spus si s-a reintors invins in tara lui. Baiatul a ajuns mai tarziu un mare savant. Baietelul era marele invatat Imam Abu Hanifah- (rahmatullah 'alayhi) supranumit azi Al Imam Al Azam- Marele Imam. Allah sa-a arate mila lui si fie ca si copii nostri sa fie tot la fel de intelepti ca si el. Amin.

Yumna
09-10-2008, 08:50 PM
Traducere din limba engleza din "Manaqib Abi Hanifah" scrisa de Imam Muwaffaq Ibn Ahmad Al-Makki (d. 568 Hijri). Dar al-Kitab al-'Arabi, Beirut, 1981/1401H.)

maryam
09-11-2008, 03:04 AM
Jazaaki ALLAHU khairan am parcurs aceasta povestioara plina de pilde cu drag si o recitesc intotdeauna meditand la maretia lui ALLAH, Subhanna ALLAH!!!!!!!!!

O, ALLAH, SPORESTE-NE NOUA STIINTA!!!

Yumna
09-11-2008, 02:19 PM
Intr-adevar ca la curs ,noi,Maryam,am aflat aceasta povestioara cu unele modificari,dar eu am postat-o asa cum a fost tradusa si Allah stie mai bine.