PDA

View Full Version : va rog ajutati-ma



marta
09-18-2008, 10:57 PM
salam aleikum. va rog am si eu o problema poate ma puteti ajuta .prietenul meu din egipt ajunge miercuri 24 sept. 2008 in romania si i se termina viza pe 15 octombrie. problema mea este ca eu sunt in divortz si termin actele pe 10 noiembrie si nu ma pot casatori cu el pana pe 15 octm. va rog ajutati-ma sunt disperata pt ca il iubesc mult si nu pot sa mai stau fara el. stiti vreo posibilitate sa pot sa il mai retin in romania o luna sau poate un contract de munk ceva. eu nu pot sa plec de aici ca e mama mea bolnava. va rog daca puteti ajutati-ma. vreau sa va mai spun ca daca da Dumnezeu am sa devin si eu musulmana ca viitorul meu sot.:scenic:

amirah01
09-18-2008, 11:28 PM
salam aleikum....tb sa respecte legea....el intra turist in romania...nu are drept de munca in romania...singura solutie este sa merge ti cu el in egipt dupa divort si sa va casatoriti acolo....

Faizah
09-18-2008, 11:49 PM
Draga Marta,

desi nu esti inca musulmana te salut cu salam alekom si-mi doresc sa se rezolve problemele tale.

Asa cum a mai spus cineva, legea trebuie respectata si daca vine cu viza de turist nu poate sta peste viza chiar daca gaseste ceva de lucru( eu asa stiu), ii trebuie niste acte pt contract de munca DAR ce puteti face voi este sa va casatoriti la cea mai apropiata moschee doar religios( pt asta nu ai nevoie de actele de divort) si apoi cand termini cu divortul sa faceti si cas civila aici sau in Egypt, cum doriti. Desigur, ca sa te poti casatori cu el religios trebuie ca intre tine si fostul sot sa nu mai existe relatii sexuale si casnicia sa fie terminata definitiv. Poti discuta asta cu prietenul tau si stabiliti cum sa faceti.

Allah sa va ajute si sa te indrume pe calea cea mai buna. Curaj!

lina_leona
09-19-2008, 02:06 AM
Sper sa iti fie de folos:
Obtinerea vizei pentru cetatenii stariani care doresc sa calatoreasca in Romania

Cetatenii straini care calatoresc in Romania trebuie sa obtina in prealabil viza de la o ambasada sau consulat roman, cu exceptia acelora care provin din tari cu care Romania are incheiate acorduri de desfiintare a vizei sau pentru care a renuntat unilateral la obligativitatea vizei.

Oficialitati care acorda vize
Viza romana se acorda de catre misiunile diplomatice si oficiile consulare ale Romaniei, astfel:

* la cerere, strainilor titulari de documente de calatorie recunoscute de statul roman, valabile cel putin 6 luni peste valabilitatea vizei solicitate si eliberate de autoritatile tarii de resedinta;
* numai cu aprobarea prealabila a Ministerului Afacerilor Externe, care va fi comunicata in cel mult 3 zile lucratoare pentru ceilalti straini aflati in tara de resedinta;
* numai cu aprobarea prealabila a Ministerului Afacerilor Externe, care va fi comunicata in cel mult 30 de zile lucratoare pentru strainii apartinand statelor cunoscute cu tendinta de emigrare.


Viza poate fi emisa pentru una sau mai multe calatorii.
Vizele acordate in punctele de control pentru trecerea frontierei de stat nu vor putea depasi 10 zile - viza de intrare si 3 zile - viza de tranzit.

Categorii de viza
Autoritatile romane emit urmatoarele tipuri de viza:

* diplomatica (simbol D)
* de serviciu (simbol S)
* simpla pentru misiune (simbol M)
* simpla pentru afaceri (simbol A)
* simpla pentru desfasurarea unei activitati autonome (simbol AA)
* simpla pentru strainii care au calitatea de investitori sau care sunt desemnati, in conditiile legii, sa conduca si sa gestioneze o investitie (simbol B)
* simpla pentru angajare in munca (simbol AS)
* simpla pentru activitati religioase (simbol R)
* simpla pentru activitati sportive (simbol SP)
* simpla pentru studii (simbol SD)
* simpla pentru activitati de presa (simbol P)
* simpla pentru activitati de transport (simbol TR)
* simpla pentru turism (simbol TU)
* simpla pentru tratament medical (simbol TM)
* simpla pentru vizita (simbol VV)
* simpla pentru intregirea familiei (simbol VF)
* simpla pentru activitati culturale, umanitare sau alte activitati care nu contravin legilor romane (simbol ZA)
* tranzit aeroportuar (simbol TA)
* tranzit simplu (simbol TS)
* tranzit dublu (simbol TD)



Perioade de valabilitate a vizelor
Vizele sunt valabile si dau dreptul la sedere in Romania, astfel:

* pe perioadele stabilite prin intelegeri bilaterale cu alte state sau in conditii de reciprocitate, in cazul vizelor diplomatice si de serviciu;
* pana la 30 de zile cu posibilitatea de prelungire in tara pe noi perioade de pana la 6 luni, in cazul vizelor simple pentru angajarea in munca, afaceri, activitati didactice, stagii de documentare, activitati in domeniul cultelor sau umanitare, activitati de presa ori pentru alte activitati care nu contravin legilor romane;
* pana la 30 de zile cu posibilitatea prelungirii in tara pe noi perioade de pana la un an, in cazul vizei simple pentru studii;
* pana la 60 de zile cu posibilitatea prelungirii in tara pentru o perioada de inca 60 de zile, in cazul vizei simple pentru turism, vizita ori in alt interes personal;
* 3 zile de la data intrarii in Romania, in cazul vizei de tranzit.



Taxa de viza

* viza oficiala si de sedere temporara:
* o calatorie - 25 dolari SUA
* mai multe calatorii - 60 dolari SUA
* viza de tranzit:
* simplu (si aeroportuar simplu) - 15 dolari SUA
* dublu (si aeroportuar dublu) - 25 dolari SUA Pentru o solutionare in regim de urgenta (48 ore) se percepe o taxa suplimentara de 6 dolari. Eventuale cheltuieli suplimentare efectuate pentru serviciul consular se recupereaza separat.



Scutiri de taxe
Sunt scutite de taxa vizele acordate pentru:

* functionarii straini ai organizatiilor internationale la care Romania este parte;
* membrii misiunilor diplomatice si oficiilor consulare straine acreditati in Romania, persoanele care insotesc sefii de state, de guverne;
* delegatiile parlamentare si alti invitati oficiali, precum si membrii de familie ai acestora, in conditii de reciprocitate;
* grupuri turistice organizate, care fac dovada achitarii anticipate a serviciilor (voucher).

marta
09-19-2008, 12:26 PM
salam aleikum dar daca el vine cu o viza de turist pt 30 de zile, am inteles ca se poate prelungi viza la politia din oras pe inca 30 zile.stie cineva daca e adevarat? nu asi vrea sa sun acolo si sa ma fac de rusine, sa spun vreo prostie. si eu sunt despartita de fostul meu sot de un 1 an si 2 luni, deci ne putem casatori la moschee???:999: va multumesc

diana mihaela38
09-20-2008, 04:31 PM
Draga Marta din cate stiu eu...da...va puteti casatori la moscheie...daca tu esti despartita de sotul tau de cel putin 3 luni .....cat despre viza e mai bine sa intrebi nu e nici o rusine...am inteles ca se poate face o extensie dar posibil sa fie puse niste conditii... cum ti a scris si surioara inainte viza pt turism...60 de zile cu posibilitate de prelungire pe inca 60 de zile....ce mai stiu eu...este ca ...chiar daca va casatoriti el trebuie sa mearga inapoi in tara lui cand expira viza....si sa aplice pt viza pentru reintregirea familiei.....nu poate aplica in romania. Eu asa stiu, daca este altcineva care are informatii precise...sa scrie...nu as vrea sa te induc in eroare....oricum mult noroc Allah sa fie multumit de voi...

elif1977
09-22-2008, 02:22 PM
salaam aleikum, draga mea,

eu zic ca decat sa risti si sa faci ceva care iti va da multe batai de cap, mai bine sa ai rabdare..

isi poate amana venirea cu o luna pana se finalizeaza divortul, chiar doua, pentru ca nu o sa ti se dea imediat hotararea definitiva, dureaza pana o redacteaza si o transmit legal etc, plus toate hartogaraiele care se mai cer .....

fa totul cu rabdare, ai toata viata inainte sa fii cu el, nu?

e neplacut sa fii pus pe drumuri si sa fii tratat cu suspiciune la politie pentru o extensie de viza, care e adevarat ca se acorda, dar numai in cazuri exceptionale ( si nu e cazul), de ce vrei sa il pui intr-o asa situatie in vizita lui in Romania?

faceti-va planurile din timp, organizati-va si apoi poate veni cand totul e ok si legal si simplu,

O zi frumoasa,