PDA

View Full Version : Feriţi-vă de bârfe



huda_alrahim
09-22-2008, 01:42 AM
Feriţi-vă de bârfe

de Şeikh Muhammed al Ghazali


Prin curăţirea şi purificarea sufletului se înţelege şi situaţia când, chiar dacă omul nu lucrează pentru binele altora, atunci măcar să le dorească binele. Însă omul ce nu găseşte la alţii cusururi, dacă îi învinovăţeşte totuşi de acele lucruri şi încearcă să îi acuze pe nedrept, este un mincinos, un înşelător şi un neruşinat. Allah a spus:

„Aceia care vor ca printre dreptcredincioşi să se răspândească ticăloşia vor avea parte de osândă dureroasă atât în această lume, cât şi în Lumea de Apoi. Allah ştie, în vreme ce voi nu ştiţi.“ Coran 24:19

Allah îşi pogoare marea Sa bunăvoinţă asupra supuşilor Săi, căci este de acord să acopere cusururile oamenilor chiar dacă acele cusururi există. Şi unui musulman nu-i este îngăduit să se bucure de pedeapsa altui musulman, chiar dacă pedeapsa lui este dreaptă, căci oamenii cu judecată sănătoasă suferă când văd suferinţa altora şi se roagă pentru însănătoşirea şi bunăstarea lor.

Să te bucuri de nenorocirea altora, să bârfeşti defectele altora şi să alerăţi păcatele cu degetul nu reprezintă caracterul unui adevărat musulman.

Din această pricină Islamul consideră bârfa ca fiind interzisă – haram, căci prin această ranchiună mocnită găseşte portiţa să iasă la iveală şi omul nu mai are parte de milă şi binecuvântare.

Abu Huraira radiyallahu anhu a relatat că Trimisul lui Allah a spus: „Ştiţi voi ce este bârfa?“ Oamenii au răspuns: „Allah şi Trimisul Său ştiu mai bine.“ El a zis: „Să-l pomeniţi pe fratele vostru într-un mod în care poate să îi displacă.“ Profetul a fost întrebat: „Dacă fratele meu are un cusur pe care eu îl pomenesc, atunci şi aceasta este bârfă?“ Şi el a răspuns: „Dacă omul are acel cusur, este bârfă, dar dacă nu are acel cusur de care vorbiţi este o acuzaţie mincinoasă.“ (Muslim)

Principiile islamului care ocrotesc prieteniile şi relaţiile de frăţie interzic şi bârfele fiindcă ele generează resentimente între prieteni (fraţi) şi distrug puritatea sufletului.

Profetul îşi obliga companionii să nu vorbească vorbe care puteau răni sentimentele altora. El a zis: „Niciunul dintre voi să nu-mi împărtăşească vreun lucru dureros legat de companionii mei, căci vreau ca atâta vreme cât sunt printre voi sufletul meu să fie împăcat cu voi toţi.“ (Abu Dawud)

Dacă cineva aude un lucru rău despre altcineva, să nu toarne gaz pe foc discutând la rândul lui cu alţii. Numeroase bârfe se sting de la sine dacă nu sunt luate în seamă şi multe afirmaţii generează războaie, deoarece masele le copiază şi le susţin. Acestea sunt ca nişte scântei ce zboară prin aer, purtând cu ele distrugerea.

Trimisul lui Allah a spus: „Niciun născocitor nu va intra în Paradis.“

Într-o relatare se spune: „Vorbăria falsă şi ranchiuna vor sfârşi în Iad. Aceste lucruri nu pot sălăşlui în inima unui musulman.“ (Tabarani)

Din cauza duşmăniei şi a ranchiunii omul îşi face impresii greşite, începe să caute defecte celuilalt, suferă în sufletul său când îi vede pe alţii că au poziţii bune şi bunăstare. Islamul a dezaprobat în mod vehement toate aceste lucruri.

Profetul spune: „Celui ce cunoaşte defectele altui frate al său musulman şi le ascunde, Allah îi va acoperi [propriile lui defecte] în Ziua Judecăţii.“ (Tabarani)

Într-o altă relatare profetică se spune: „Cel care a acoperit greşeala unui credincios a făcut ca şi când ar fi adus la viaţă o fată dintr-un mormânt.“ (Tabarani)

Majoritatea persoanelor care se află în permanenţă în căutarea defectelor altora comit crime mai groaznice decât cele înfăptuite de criminalii profesionişti. Inimile unor astfel de oameni se află la mare distanţă de Domnul lor.

Să cercetezi o crimă doar ca să o faci cunoscută este mai condamnabil decât dacă ai comite acea crimă.

Ce mare diferenţă este între aceste două sentimente şi atitudini? Un sentiment este acela că există consideraţie împotriva lucrurilor interzise de Allah şi preocuparea pentru protejarea lor, în vreme ce pe de altă parte există ranchiuna împotriva supuşilor lui Allah şi dorinţa de a-i umili. Primul simţământ poate chiar să ajungă la limită, dar nu este atât de grav ca cel de-al doilea care provoacă plăcere şi satisfacţie din nenorocirea celorlalte fiinţe – aşteaptă ca ei să şovăie şi îşi bate joc de necazurile lor.

elif1977
09-22-2008, 02:09 PM
salaam aleikum ,

mi-a prins bine postarea ta,
eu credeam ca barfa implica numai acuzatii / afirmatii rautacioase, neadevarate, nu stiam ca si a vorbi depre defectele celuilalt e considerat tot barfa....

si cat de greu ne e sa ne mai tinem limba in frau, acum inteleg eu de ce sunt mai lmulte femei in iad decat barbati, pentru ca vorba dianei ( gluma gluma, dar mare adevar) - tareeeeee ne mai place sa avem ultimul cuvant si cate mai nascocim de dragul de a umple cu niste cuvinte timpul:p

O zi frumoasa,

aynur
10-13-2008, 01:48 AM
inshallah fie ca Allah sa ne ierte pe noi sa ne curete sufletele si gandirea noastra de asa ceva;intr-adevar ,cred ca barfa calomia si curiozitatea noastra mare in a sti defectele celorlalti sunt printre cele mai periculoase lucruri pentru un musulman..ya Allah iarta-ne si fa-ne puri si primeste -ne in Rai unde nu vor mai exista ranchiuna si vorbele desarte ci numai cuvantul pace
va rog pe voi toate surorile mele si pe fratii mei daca v-am nedreptatit cu sau fara stirea voastra sau a mea..Allah sa ne ierte pe toti inshallah si sa ne fereasca sa fim dintre cei opresori sau dintre cei opresati
cu totii stim cat este de dureros sa afli ca surori sau frati pe care ii iubest mai mult decat familia ta te-au barfit pe tine si familia ta si fara incetare..
si pentru cei care au crezut ca eu nu stiu sau nu am stiut ..am stiut si am intales si am iertat si m-am rugat ca Allah sa va ierte;iertati-ma si voi va rog daca v-am suparat cu ceva;
fie ca Allah sa indeparteze ascete murdarii dintre noi si sa ne faca sufletele ca cele ale unor adevarati frati si surori
ameen
Allah sa ne ierte pe toti inshaAllah
ameen

naidamasa
10-25-2008, 12:07 PM
ufff:mad:ca si limba asta n-are oase:smile308:
undeva pe net gasisi:barbatul gindeste -apoi vorbeste, pe cind noi ,fumeileee, dupa ce-am deschis gura,am dat drumul la balauri--aapooii gindim,astaghfirullah:(
iarta-ne ,o ALLAH, caci suntem neperfecte si slabe in pacat. da-ne noua din mila si indurarea ta, intareste-ne in credinta, izbaveste-ne de ispita iadului. doar TU esti perfect ,indruma-ne pe urmele cumpatarii,abtinerii,rugaciunii....

Saira
10-25-2008, 07:16 PM
:salam:


Bun thread,nu degeaba a spus profetul *salat* ca celui care ii garanteaza gura sa (adica vorbele sale) ,profetul *salat* ii va garanta Raiul. InshaAllah,sa fim noi dintre cei care au grija la faptele lor,caci uneori "alunecam" pe cate o panta periculoasa fara macar sa ne dam seama...

maryam
10-29-2008, 10:37 PM
:006:
:salam:

Inshaa ALLAH sa fim dintre cei care inteleg diferenta dintre barfa si sfat si inainte de toate atunci cand pretindem ca cineva a vrut sa spuna asta sau asta sa cugetam la sufletele si propriile minti!
Inshaa ALLAH sa fim dintre cei cu inimile deschise la critici, cu ochii plini de lacrimi in cainta, caci TOTI oamenii gresesc, insa cei mai buni sunt cei care se caiesc.
Inshaa ALLAH sa nu uitam ca religia nu este compusa doar din versetele si hadisurile cu care acuzam sau care ni se potrivesc.

Yumna
12-28-2008, 11:58 PM
Allah Preainaltul spune:

"Defaimator,care umbla cu clevetiri." (68 : 11)


"Si el nu va rosti nici un cuvant,fara sa aiba langa el un supraveghetor pregatit (sa screi)." (50 : 18)


Hudhaifa(Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah*salat* a zis:"Barfitorul nu va intra nicidecum in Rai."
(Convenit)


Ibn Mas'ud(Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah*salat* a zis:"Sa va spun ce este adha?Inseamna o barfa savarsita intre oameni.
(muslim)

Yumna
12-29-2008, 12:14 AM
In lumina numeroaselor argumente prezentate de imam Yahya bin Sharaf-ud-Din An-Nawawi ,rostirile din urmatoarele cazuri nu se ridica la nivel de barfa si nu implica un pacat:
1.omul asuprit care vorbeste in public despre asuprire.
2.Cel ce vorbeste de rau despre un judecator,un rege sau un conducator,despre defectele sale,cum ar fi nedreptatea sau mita.
3.Cel ce spune ceva util pt indepartatrea trasaturilor detestabile la o persoana.
4.cel ce umbla dupa o hotarare legala poate scoate in evidenta grselile altuia sau poate relata altceva.
5.Cel ce-i critica pe aceia renumiti ca beau alcool,joaca jocuri de noroc,au obiceiuri imorale,preacurvesc,sunt ipocriti si practica inselaciunea.
6.Cel ce-i atentioneaza pe musulmani asupra inovatiilor sau practicilor pacatoase opuse Islamului.

Yumna
12-29-2008, 12:19 AM
Umm al mo'minin 'A'isha(Allah s-o aiba in mila Sa!) a relatat ca un om a cerut ingaduinta sa vorbeasca cu Trimisul lui Allah*salat*.El a zis:"Dati-i ingaduinta,dar el este un membru pacatos al tribului sau."
(convenit)


Umm al mo'minin 'A;isha(Allah s-o aiba in mila Sa!)a relatat ca Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Nu cred ca pt cutare si cutare are un inteles religia noastra."
(Bukhari)

Yumna
12-29-2008, 12:31 AM
ESTE INTERZIS SA ASCULTAM BARFA!
Allah Preainaltul spune:
"Iar cand aud ei vorbe desarte se indeparteaza de ele."(28:55)

"Si care raman departe de vorbele desarte."(23:3)


"Auzul si vazul si inima,pentru toate acestea vei fi intrebat!"(17:36)



Abu Darda'(Allah sa-l aiba in mila Sa!)a relatat ca Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Cel ce apara onoarea fratelui sau,Allah ii va apara fata impotriva Focului in Ziua de Invierii."
(Tirmidhi)

Ka'b ibn Malik(Allah sa-l aiba in mila Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allah*salat*sedea in mijlocul oamenilor din Tabuk.El a zis:"Ce s-a intamplat cu Ka'bibn Malik?"cineva din Banu Salama a zis:"Trimis al lui Allah,zorzoanele de pe mantia sa si o admiratie a laturilor sale l-au momit si in acest fel n-a mai putut sa vina."Mu'adh ibn Jabal(Allah sa-l aiba in mila Sa!) a zis:"Vai de tine!Ai rostit vorbe necuviincioase despre el.O,Trimis al alui Allah,noi nu stim despre el decat lucruri bune."Totusi,Trimisul lui Allah*salat*a ramas tacut.
(Convenit)

Yumna
12-29-2008, 12:11 PM
NU ESTE INGADUIT SA DUCEM BARFA LA LEGIUITORI

ALLAH PREAINALTUL SPUNE:
"Dar nu va uitati la pacat si la nedreptate!" (5:2)


Ibn Mas'ud(Allah sa-l aiba in mila Sa!)a relatat ca Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Nici unul dintre insotitorii mei sa nu-mi incredinteze ceva necuviincios despre altul,caci vreau sa ma intalnesc cu fiecare dintre voi,cu o minte limpede."
(Abu Dawud si Tirmidhi)

Yumna
12-29-2008, 12:23 PM
CONDAMNAREA MINCIUNII
Allah Preainaltul spune:
"Si nu urma [lucrul despre]care nu ai nici o cunostinta!"(17:36)

Ibn Mas'ud(allah sa-l aiba in mila Sa!)a relatat ca Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Adevarul conduce la credinta,iar credinta duce in Rai.Omul spune adevarul pana ce ajunge la Allahca un om cinstit.Minciuna conduce la necredinta,iar necredinta duce la Focul Iadului.Omul minte pana ce ajunge in ochii lui Allah ca un mincinos."
(Convenit)

Ibn Abbas(Allah sa-l aiba in mila Sa!)a relatat ca Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Cine trage cu urechea la vorbele oamenilor i se va turna in urechi plumb topit,in Ziua Invierii."
(Bukhari)

Yumna
12-29-2008, 12:35 PM
JUSTIFICAREA MINCIUNII

Imam Yahya bin Sharaf-ud-Din An-Nawawi a inaintat niste argumente ca sa dovedeasca faptul ca minciuna este legiuita sub forta imprejurarilor.Fondul discutiei e reiesit din povestiea prezentata de Umm Kulthum(Allah sa o aiba in mila Sa!).Ea povesteste ca Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Nu este mincinos acela care incearca sa aduca impacarea intre oameni si spune lucruri bune pt a indeparta cearta,sau care transmite lucruri bune."
Se poate trage concluzia ca minciuna este ingaduita in urmatoarele 3 situatii:
-in lupta pt cauza lui Allah;
-pt a restabili pacea intre 2 grupari combatante;
-pt a-i multumi pe soti si pe sotii.

Abu Huraira(Allah sa-l aiba in paza Sa!) a relatat ca Trimisul lui Allaha zis:"Este destul ca un om sa dovedeasca ca el este un mincinos ca sa povesteasca mai departe tot ce aude."
(Muslim)


Asma'(Allah sa o aiba in mila Sa!)a relatat ca la Trimisul lui Allah*salat*a venit o femeie si a zis:"Pe langa mine mai este o nevasta.Fac vreun rau daca-i dau impresia gresita(ca am primit ceva de la sotul meu,cand de fapt el nu mi-a dat)?La care Trimisul lui Allah*salat*a zis:"Cel ce creeaza impresia gresita ca a primit ceva ce nu i s-a dat este ca si acela ce poarta doua vesminte de minciuna."
(Convenit)