PDA

View Full Version : La necaz...fii ca boaba de cafea



umalkasem
09-23-2008, 05:31 PM
O tanara femeie, se duse odata la mama ei si ii povesti despre cat de grea este viata ei, , atat de grea , incat aproape ca nu mai stia ce sa faca, ajunsese in pragul renuntarii...
Obosise sa se tot zbata ,sa se tot lupte...se parea oricum , ca ,o problema rezolvata, aparea alta!
Mama ei o duse in bucatarie, umplu 3 vase cu apa si le puse pe foc. Curand apa incepu sa fiarba...
In primul vas puse un morcov, in al 2-lea , un ou, in al 3-lea, cateva boabe de cafea. Le lasa sa fiarba, fara un cuvant. Dupa vreo 20 de minute, stinse focul. Scoase morcovul, si-l puse intr-un vas, scoase oul si-l puse in alt vas, si strecura boabele de cafea...
Se intoarse spre fiica ei, intreband-o: "spune-mi, ce vezi?" " Un morcov, un ou si cafea."
Mama ei o trase mai aproape si ii spuse sa ia morcovul. Ea il lua si simti cat este de moale. Mama ei ii spuse sa ia oul, si sa-l sparga. Dupa ce il decoji, ea observa ca era un ou fiert tare. La urma, mama ei ii dadu sa soarba din cafea...
Ea zambi, cand simti aroma puternica a cafelei...
O intreba pe mama ei:" Ce inseamna asta , mama? "
Aceasta ii explica , ca fiecare din acele trei lucruri, suportase aceeasi atrocitate: fiertul in apa. Dar fiecare a reactionat in alt fel.
Morcovul, era tare si puternic la inceput, totusi, in urma contactului cu apa fiarta, se inmuie si deveni slab...
Oul, este fragil la inceput, cu coaja subtire, care ii protejeaza miezul fluid; dupa ce a stat in apa fiarta, miezul lui s-a intarit .
Cafeaua, insa, dupa ce a fiert in apa, a schimbat-o, practic, pe aceasta...

"Care esti tu?" o intreba mama pe fiica ei. "Cand incercarile iti bat la usa, cum raspunzi tu? Esti un morcov, un ou, sau o boaba de cafea?"

Gandeste-te : Cine sint eu?
Sant morcovul, care pare puternic, dar in durere si greutati, voi deveni slab, si-mi voi pierde taria?
Sant oul , cu miezul moale, care se transforma, din pricina fierbintelii? Oare am o fire maleabila, care dupa un deces, o cadere, probleme financiare, sau orice alta incercare, se intareste si devine rigida? Invelisul ramane acelasi, dar in adincul inimii, sint oare amara si impietrita?
Sau sant ca boaba de cafea? Care de fapt, schimba acea apa fiarta, sursa insasi a durerii la care este supusa? Cu cat apa devine mai fierbinte, cu atat aroma ei se raspandeste mai mult...

Daca esti ca boaba de cafea, atunci cand lucrurile par mai grele, oare vei deveni tu mai buna, transformand situatia in care te afli?... Cand intunericul va fi mai adanc, si incercarile mai mari, oare te vei ridica tu la un nivel superior?...

Iti doresc sa ai destula fericire ca sa te faca dulce, destule incercari , ca sa devii puternica, destula tristete , ca sa ramai umana si destule sperante, ca sa fii fericita...

Oamenii cei mai fericiti, nu au in mod obligatoriu, tot ce este mai bun; ei doar scot ce este mai bun din tot ce li se ofera...

Cel mai luminos viitor va fi mereu bazat pe un trecut uitat...nu vei putea merge inainte in viata decat daca te desprinzi de esecuri si dureri trecute...

Cand te-ai nascut, plangeai si toti zambeau in jurul tau.
Traieste-ti viata astfel ca la sfarsitul ei, tu sa fii cea care zambeste, chiar daca toti in jurul tau vor plange...


" Alaturi de greu vine si usorul!"
(Surat As-Sharh:6)

" Sau ati crezut voi ca veti intra in Rai fara ca Allah sa-i stie pe cei care au luptat dintre voi si sa-i stie pe cei care au fost statornici?"
(Surat 'Al-'Imran: 142)

Profetul Muhammad, spunea: "Un credincios nu este lovit niciodata e nenorocire: greutati, boli, suparare sau chiar griji, fara ca pacatele sa-i fie ispasite."

Profetul Muhammadspunea: " Daca un slujitor credincios este cuprins de bunastare el isi arata recunostinta fata de Allah si acest lucru ii face bine; si daca il loveste o nenorocire , el indura cu rabdare, si aceasta ii face si mai bine." (Muslim)

amoodia
09-23-2008, 06:50 PM
asalam alaykum

nici nu se putea un moment mai potrivit sa intru si sa citesc pilda asta.exact putin mai inainte ma gandeam ca NU MAI POT, dar acum alhamdulillah POT SI IAR POT, si inshaAllah vine si usorul.

Saira
09-24-2008, 01:41 AM
:salam:


Allah sa te rasplateasca,UmmAlKasem,pentru ca ne-ai impartasit aceasta povestioara plina de inteles :give_rose:. Iar tie,Amoo,sa-ti usureaze bunul Allah problemele sau supararile :give_rose::o.

ommuhee
09-24-2008, 02:50 PM
chiar mau dat lacrimile,caci de multe ori numai stiu cine sint din cele trei,dar ma iau in mini sterg ochii de lacrimi si inainte caci oricum totul este trecator,numai Allah e vesnic!!!

umalkasem
09-24-2008, 06:14 PM
asalam alaykum

nici nu se putea un moment mai potrivit sa intru si sa citesc pilda asta.exact putin mai inainte ma gandeam ca NU MAI POT, dar acum alhamdulillah POT SI IAR POT, si inshaAllah vine si usorul.


Allah sa-ti usureze problemele si sa te intareasca pt incercarile pe care le ai .
Numai bine.

umalkasem
09-24-2008, 06:17 PM
:salam:


Allah sa te rasplateasca,UmmAlKasem,pentru ca ne-ai impartasit aceasta povestioara plina de inteles :give_rose:. Iar tie,Amoo,sa-ti usureaze bunul Allah problemele sau supararile :give_rose::o.


W a aleicum salam sora.Amin amin amin.Allah sa-i rasplateasca pe toti fratii si surorile noastre musulmani care se staruie sa impartaseasca si sa faca cunoscut Cuvintul Sau.

umalkasem
09-24-2008, 06:22 PM
chiar mau dat lacrimile,caci de multe ori numai stiu cine sint din cele trei,dar ma iau in mini sterg ochii de lacrimi si inainte caci oricum totul este trecator,numai Allah e vesnic!!!


Surioara ommuhee Allah sa te ajute sa ramii intotdeauna la fel cum e boaba de cafea.Eu iubesc foarte mult un hadis pe care il dau intotdeauna exemplu si dupa care ma starui sa ma conduc si eu in momentele grele din viata.
Prorocul Mohammad *salat* a spus :“Omul este supus incercarii dupa forta religiei sale.Daca are credinta puternica in religia sa,atunci incercarea va fi si mai mare.”