PDA

View Full Version : casatoria in egypt



marta
10-06-2008, 02:45 PM
salam aleikum!!! va scriu din nou dar acum sub un alt nume. acum sunt musulmanca si noul meu nume e HABIBA. vreau sa va spun ca viitorul meu sot a venit in romania, si momentan suntem impreuna. pe data de 15 octombrie i se expira viza si va pleca in Egypt. in noiembrie voi pleca si eu din nou la el, sa ne casatorim acolo. dupa cum v-am mai spus eu am fost casatorita in romania si la inceputul lui noiembrie imi ajunge hotararea de divortz. stiu ca trebuie stampilata la ministerul de justitie si la ministerul de afaceri externe. stiu ca pt casatorie imi mai trebuie si pasaportul, si 2 martori si un traducator. problema mea este daca stie cineva cam in cat timp isi poate lua el viza sa vina in romania??? am auzit ca daca ne casatorim la ambasada, putem sa luam certificatul de casatorie in romana direct de acolo fara sa fie nevoie sa mai vin in romania. stie cineva daca este adevarat?
eu il vreau cat mai repede langa mine pt ca il iubesc enorm de mult si nu vreau sa stau departe de el!! va rog daca puteti sa ma ajutati, cu orice informatie, va multumesc din suflet!!!!!

elif1977
10-06-2008, 05:38 PM
aleikum selam,

si fie ca Allah Subhana Wa Ta'ala sa binecuvinteze casnicia voastra!

Din cate stiu se pot incheia casatorii civile la ambasadele Romaniei, dar cel mai simplu e sa afli de pe internet nr de tel al ambasadei sau consulatului roman din Egipt si sa ii intrebi pe ei toate detaliile care trebuie urmarite...

cat despre certificatul de casatorie, chiar daca nu ti-l pot elibera ei, iti pot face o procura prin care imputernicesti pe cineva ales de tine sa il ridice, asa ca in ambele cazuri nu e musai nevoie sa te reintorci in tara...

O zi frumoasa:)

marta
10-07-2008, 11:38 PM
da, e o i dee minunata, multumesc.sa raman cu el in Egypt in tot acest timp fara sa fie nevoie sa ma intorc in romania. mai am o intrebare, daca eu termin divortul la inceputul lui noiembrie, trebuie sa astept 3 luni de la hotararea de divort ca sa ma pot casatori cu el?

elif1977
10-08-2008, 10:37 AM
da, e o i dee minunata, multumesc.sa raman cu el in Egypt in tot acest timp fara sa fie nevoie sa ma intorc in romania. mai am o intrebare, daca eu termin divortul la inceputul lui noiembrie, trebuie sa astept 3 luni de la hotararea de divort ca sa ma pot casatori cu el?


draga mea, pana nu ai o hotarare definitiva de divort care sa fie comunicata si inregistrata si la oficiul starii civile unde esti inregistrata in Romania, nu iti vor da hartiile de care ai nevoie ca sa te poti casatori legal.... :) cu putina rabdare, totul se va rezolva, Inshallah,


O zi frumoasa,

Faizah
10-08-2008, 11:39 PM
Salam alekom draga Habiba, bine ai venit in familia noastra frumoasa; ALLAH sa te pastreze pe acest drum si sa te indrume sa devii o buna musulmana> Ma bucur pt tine si pt vestile impartasite cu noi.

Dupa ce ai in mana hotararea de divort si toate actele sunt terminate te poti duce in Egypt sa te casatoresti legal, intereseaza-te pe site-ul ambasadei ce ai nevoie pt asta si mergi mai departe. Odata incheiata casatoria acolo ai dreptul sa stai cu sotul tau si nimeni nu te intreaba nimic,sunt mai multi pasi de urmat oricum dar dupa ce faceti casatoria civila acolo iti vor pune o viza pe pasaport de rezidenta pe o per. anume(de obicei pe cativa ani la inceput) si apoi ai dreptul sa ramai cu el oricat vei dori.

Cat despre cele 3 luni de asteptare, nu sunt necesare pt ca spuneai ca nu mai ai rel cu fostul sot de vreo 2 ani asa ca nu vad nici un motiv.

Iti doresc succes si o casnicie fericita