PDA

View Full Version : Caritatea Si Faptele Bune



umalkasem
10-08-2008, 10:32 PM
1. Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare incheietura a omului trebuie sa faca milostenie in fiecare zi in care rasare soarele. Sa impaci doi oameni este caritate, sa ajuti o persoana sa urce pe animalul sau sau sa-l ajuti sa-si urce lucrurile pe el este caritate, cuvintul bun este caritate, fiecare pas pe care il faci in drum spre moschee este caritate, sa indepartezi un obstacol de pe drum este caritate.”

Relatat de Bukhari si Muslim.

2. Adiyi Ibn Hatem (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fii cu frica de Foc, chiar daca o faci [oferind milostenie] o jumatate de curmala, iar cine nu o gaseste nici pe aceea sa faca milostenie spunind un cuvint frumos!”

Relatat de Bukhari si Muslim.

3. Abu Yer Jundeb (Allah sa fie multumit de el!), fiul lui Jenadah, a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu considerati a fi neinsemnata nici cea mai mica fapta dintre cele bune. Chiar si atunci cind il intimpini pe fratele tau cu un chip primitor faci o fapta buna.”

Relatat de Muslim.

4. Abu Musa Al-Asari (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed
(Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare musulman trebuie sa faca fapte de caritate.” A fost intrebat: „Si daca nu gaseste din ce sa dea caritate?” A spus: „Munceste cu miinile sale in propriul folos si apoi face fapte de caritate oferind o parte din ceea ce a facut.” A fost intrebat: „Si daca nu poate sa faca nici aceasta?” A raspuns: „Il ajuta pe cel care intr-adevar are nevoie de ajutor.” A fost intrebat: „Si daca nu poate sa faca nici aceasta?” A raspuns: „Indeamna la cele bune si folositoare.” A fost intrebat: „Si daca nu poate sa faca nici aceasta?” A raspuns: „Opreste de la cele rele, caci aceasta fapta este considerata caritate.”

Relatat de Bukhari si Muslim.

5. Jabir (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Fiecare fapta buna e caritate.”

Relatat de Bukhari si Muslim.


6. Jabir (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Se considera ca musulmanul care planteaza un pom fructifer face milostenie atunci cind se maninca din fructele acestuia; de asemenea, el primeste rasplata si pentru fructele din acel copac care sunt furate sau se strica si pentru cele pe care le-au mincat animalele sau pasarile.”

Relatat de Muslim.

Iar in alta traditie profetica, Anas a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Se considera ca musulmanul face milostenie atunci cind planteaza un pom fructifer sau cultiva o planta si din ea maninca un om sau un animal.”

7. Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat urmatoarele: „A venit un om la profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) si l-a intrebat: «Pentru ce fel de caritate primim cea mai mare rasplata?» El (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a raspuns: «Sa oferi milostenie cind esti sanatos, fiindu-ti teama de saracie, sperind sa te imbogatesti, si sa nu amini sa faci milostenie pina in ultimele clipe din viata cind vei spune: .Pentru cutarica atit si pentru cutarica atit’, pentru ca averea ta a fost deja impartita.»”

Relatat de Bukhari si Muslim.

8. Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Nu este considerat sarac cel care cerseste o curmala sau doua, o bucata de piine sau doua, ci acela care, in ciuda saraciei, se abtine sa ceara.”

Relatat de Bukhari si Muslim.

Iar in alta relatare se spune: „Nu este considerat sarac cel care umbla cersind pentru o gura de hrana sau doua, sau pentru o curmala sau doua, ci acela care nu gaseste o bogatie care sa il inavuteasca si nu isi arata saracia ca sa primeasca milostenie si nu indrazneste sa ceara.”

9. Abu Siraate (Allah sa fie multumit de el!) a relatat: „Am implinit rugaciunea de amiaza in Medinah impreuna cu profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!). Cum a terminat rugaciunea, s-a repezit catre odaile sotiilor, trecind printre rindurile celor care faceau rugaciunea. Vazind ca oamenii s-au mirat de graba lui, a iesit si le-a spus: «Mi-am amintit de o bucata de argint(sau aur) care trebuia data ca pomana, asa ca m-am dus sa cer impartirea acesteia.»”

Relatat de Bukhari.

Iar in alta relatare: „Uitasem acasa o bucata de argint (sau aur) din milostenii si nu am vrut sa treaca noaptea fara sa o impart.”

10. Abu Dharr Jundeb (Allah sa fie multumit de el!), fiul lui Junadah, a spus: „L-am intrebat pe Profet (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) care milostenie este mai buna. A raspuns: «Credinta in Allah si lupta pe calea lui Allah.» Am intrebat: «Si care dezrobire este mai buna?» A raspuns: «Cel mai drag stapinului si cel care are pretul cel mai ridicat.» Am intrebat: «Si daca n-am posibilitatea sa fac aceasta?» Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a raspuns: «Ajuti pe altcineva in munca lui sau faci pentru o alta persoana ceva ce nu poate sa faca de una singura.» Am intrebat: «Si daca nu imi sta in putere sa fac acest lucru?» Profetul a raspuns: «Incetezi sa le faci rau celorlalti, caci astfel faci o fapta de caritate pentru tine insuti.»”

Relatat de Bukhari si Muslim.

11. Abu Masud Al-Bedryi (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Cheltuielile pe care le face barbatul pentru familia sa, urmarind rasplata (de la Allah), sunt considerate fapte de caritate in favoarea lui.”

Relatat de Bukhari si Muslim.

12. Salman (Allah sa fie multumit de el!), fiul lui Aamir, a relatat ca profetul Muhammed(Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Pentru milostenia data celui nevoias primesti o rasplata, iar pentru milostenia data celui din familie primesti doua rasplati: pentru milostenie si pentru legatura de rudenie.”

Relatat de Tirmidhi.

13. Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Sapte categorii de oameni vor fi umbriti de umbra lui Allah in ziua in care nu va exista o alta umbra in afara de umbra Lui: conducatorul drept, tinarul care a crescut adorindu-L pe Allah Preainaltul, omul a carui inima este legata de moschee, doi oameni care se iubesc pentru Allah, se imprietenesc pentru Allah si se despart pentru Allah, barbatul care este chemat de o femeie avuta si frumoasa, dar o refuza spunind: «Mi-e frica de Allah», cel care a dat milostenie in taina astfel incit sa nu stie mina lui stinga ce a dat mina lui dreapta, cel care L-a pomenit pe Allah in taina si i-au lacrimat ochii.”

Relatat de Muslim si Bukhari.

14. Abu Hurairah (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Cel care vine in ajutorul vaduvelor si nevoiasilor este asemenea celui care lupta pe calea lui Allah.” Ba chiar cred ca a zis: „... precum cel care se roaga toata noaptea si cel care posteste zilnic.”

Relatat de Bukhari si Muslim.

15. Ibn Abbas (Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Aceluia care gazduieste un orfan la masa Allah ii promite Paradisul in afara de situatia in care savirseste un pacat si nu i se iarta. Iar aceluia care are in grija trei fiice sau trei surori si le educa si este indurator cu ele pina ce Allah le va face independente Allah ii promite Paradisul.” Atunci unul a intrebat: „Chiar daca sunt doua?” A spus: „Chiar daca sunt doua.”

Comentarea Sunnah – El-Beghawi

16. Abu Dharr (Allah sa fie mulTumit de el!) a relatat de la profetul Muhammed (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!): „Unii dintre companioni i-au spus Profetului: «Cei avuti au luat toata rasplata! Ei se roaga asa cum ne rugam noi si postesc asa cum postim noi si dau milostenii din surplusul averilor lor, iar noi nu putem da.” Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a raspuns: „Nu v-a dat Allah din ce sa dati milostenii? Pentru fiecare preaslavire primiti o milostenie, pentru fiecare preamarire primiti o milostenie, pentru fiecare lauda primiti o milostenie, pentru fiecare rostire a expresiei La ilaha illa Allah primiti o milostenie, pentru fiecare chemare la cele bune primiti o milostenie, pentru fiecare oprire de la cele rele primiti o milostenie si pentru contactul conjugal cu sotia primiti o milostenie.” Au spus: „O, Profetule, suntem rasplatiti chiar si atunci cind ne satisfacem placerile?” Acesta a raspuns: „Daca cineva si-ar satisface placerile printr-o modalitate interzisa, nu ar pacatui? La fel, in cazul in care face aceasta printr-o modalitate permisa, este rasplatit!”

Relatat de Muslim.

17. Abu Malik Al-Harisi ibn Aasim Al-Asari(Allah sa fie multumit de el!) a relatat ca Profetul (Pacea si binecuvintarea lui Allah fie asupra sa!) a spus: „Curatenia este jumatatea credintei, expresia Alhamdulillah umple balanta, Subhanallah wa Alhamdulillah umple spatiul dintre cer si pamint, rugaciunea este stralucire, milostenia este dovada, rabdarea este lumina, iar Coranul este un argument in favoarea sau impotriva ta. Oricine isi incepe astfel ziua este un vinzator al propriului suflet, fie eliberindu-l, fie ducindu-l la ruina.”

Relatat de Muslim.

maryam
10-08-2008, 11:12 PM
:006:
:salam:

Jazaaki ALLAHU khairan wa baraka ALLAHU fiiki. :give_rose:

umalkasem
10-08-2008, 11:31 PM
Wa aleicum salam.
Wa geazaca surioara wa ufiki barac :smile01::smile01::smile01:
:give_rose::give_rose::give_rose: