PDA

View Full Version : Cum Sa-ti Faci Fiica Sa Iubeasca Hijabul



maryam
10-09-2008, 01:05 AM
:006:

Sa-ti inveti fetita sa iubeasca hijabul nu este ceva imposibil, Inshaa ALLAH!
Insa intr-o societate preponderant ne-musulmana este un adevarat jihad.
Nu trebuie sa uitam, ca mame, ca parinti de fapt, pentru ca aceasta nu este o responsabilitate exclusiv materna, ca ALLAH Subhanna Hua wa Ta`ala ne va rasplati pentru acest lucru. Si mai ales ca este obligatia noastra ca parinti sa facem totul SPRE MULTUMIREA LUI ALLAH chiar daca obstacolele sunt multimple.
Cred ca fiecare mama sufera de acest "stress" probabil, inca de la nasterea fiicei sale: "Oare va fi ea o buna musulmana, oare va iubi sa poarte hijab, oare o va face asa cum trebuie?" Inshaa ALLAH!!!
Exemplele din jurul fiecareia dintre noi sunt atat de variate incat probabil ca este firesc ca si modul in care ne raportam la acest subiect sa fie diferit de la una la alta.
Vad in jur atat de multe mame si atat de multe fiice.
Jur pe ALLAH ca este o durere si teama pe care nu o am doar in ceea ce ne priveste pe noi doua.
Poate ca reactionez gresit si-mi fac mea culpa pentru asta,pentru ca fiica mea ma roaga sa o las sa-si puna (uneori!) hijab, dar tot uneori o si refuz, pentru ca mi-e teama ca nu ia asta in serios...sau poate nici n-ar trebui s-a o faca...inca? Mi-e teama sa nu faca asta doar ca sa ne faca noua pe plac sau doar ca TREBUIE.
Citeam uneori de copii fortati sa faca inainte de a intelege si de...dezastrul adolescentei, maturitatii lor, vad si exemple atat de...nepotrivite de parinti care nici nu au cum sa-si faca fiicele sa-si iubeasca identitatea in acest fel: acoperite! Insa mai rar vad tinere care chiar sunt puternice, care chiar iubesc acest val. Nici nu stiu daca stiu vreuna...:(
Uneori chiar si marturisirile mamelor sunt contra a ceea ce se vede...o fetita cu capul acoperit, poate pentru ca intr-adevar aparentele inseala?
Ma gandesc mereu ca ALLAH a lasat totul atat de clar si profetul :009: i-a invatat pe oameni cum sa traiasca, cum sa faca totul in modul cel mai bun, la timpul potrivit...ma gandesc ca in islam totul este lasat cu cea mai mare logica posibila, este perfect asezat si construit: timpurile rugaciunilor, implinirea pelerinajului, oferirea daniei...pana si momentul responsabilitatii in privinta actelor de adorare- pubertate; nu exista dubiu ca ar putea exista un alt sistem mai bun.
Dar oare in ziua de azi si mai ales in lumea in care traim poate cu adevarat o fetita sa iubeasca hijabul, cu modestia lui, poate ea sa se "rupa" de placerile acestei vieti, sa ignore vitrinele stralucitoare?
Cum sa faci ca parinte sa ii induci dragostea pe care tu insuti o ai, fara ca ea sa faca asta pentru ca asa e in lumea ei, pentru ca asa TREBUIE, pentru ca altfel nu se poate, pentru ca altfel mananca bataie acasa...pentru ca...pentru ca...???

aiscia
10-09-2008, 02:04 AM
Mashaallah surioara pentru postare...Este adevarat ceea ce ai scris...Preocuparea exista si suntem constienti ca parinti, ca viata fiicei noastre nu se desfasoara doar alaturi de noi...Traim intr-un mediu ne-islamic,invatam in scoli unde educatia islamica lipseste cu desavarsire...offff...Asta este jihadul nostru...
Am si eu o fetita, acum are cinci ani, mashaalllah, si imi cere de foarte multe ori sa iasa cu hijab...Sunt momente cand o las..si alte dati cand nu o las, pentru ca as vrea sa inteleaga adevarata valoare a hijabului, si pentru ca vreau sa evit privirile celor din jur care ar putea sa o descurajeze...
Allah e Indurator si stiu ca prin marea mila a Lui, la momentul potrivit, Fatima va iubi hijabul, si il va indosa fara a se teme ca cei din jur nu ar accepta-o pentru asta...

Fie ca Bunul Allah sa se indure de noi si de copiii nostri, si sa ne pazeasca de orice rau...Amin

Yumna
10-09-2008, 10:31 AM
Maryam a scris:
"Insa mai rar vad tinere care chiar sunt puternice,care chiar iubesc acest val.Nici nu stiu daca exista vreuna:(."
Cum Maryam nu cunosti nici una?Dar fiica mea cea mare?

Si a mai scris Maryam:
"Dar oare in ziua de azi si mai ales in lumea in care traim poate cu adevarat o fetita sa iubeasca hijabul,cu modestia lui,poate ea sa se "rupa"de placerile acestei vieti,sa ignore vitrinele stralucitoare?"

Hai sa le luam pe rand."in ziua de azi si in lumea in care traim" - buuuuuuuuuuuun,pai ziua de azi se adapteaza religiei si nu invers,deci cu tact se rezolva orice problema daca ar exista.Si sa nu uitam ca cel mai important in educatia religioasa a unei fetite este exemplul nostru,al mamelor si asta nu inseamna doar hijab ci tot comportamentul nostru,felul de gandire si exprimare...dar si ce fel de prietene avem.

Cand ai spus"sa se rupa de placerile acestei vieti",nu te-am inteles la ce te-ai referit.

"sa ignore vitrinele stralucitoare" - si de ce sa le ignore?E libera la o petrecere intre fete sa se imbrace cum pofteste sau cand primeste o vizita a unei prietene sau in casa sau etc.
Hijabul nu inseamna ca trebuie sa renunte la haine moderne,ci renunta la ele numai in anumite situatii.Dar,pt ca o fata sa gandeasca asa,trebuie multa munca si inca de cand e foarte micuta pt ca aceasta gandire islamica "sa-i intre in sange",vorba romanului.

Yumna
10-09-2008, 10:50 AM
Si inca ceva:daca de mici le invatam sa se imbrace modern si le cumparam hainele cele mai scumpe si care cuceresc privirile,atunci ele cu greutate vor accepta hijabul atunci cand va fi obligatoriu(fard)pentru ele.Dar,daca de mici le invatam ca nu conteaza parerea crestinilor(pt ca traim intr-o tara crestina)in ceea ce priveste felul in care ne imbracam noi musulmanele,ci conteaza numai multumirea lui Allah,si ca va veni o zi in care vom da socoteala pentru toate faptele noastre,atunci ele singure isi vor dori hijabul.Trebuie amintit in fiecare zi de Creatorul nostru si de scopul acestei vieti,trebuie corectata orice greseala a copiilor la timpul ei.Oare care este scopul acestei vieti ca musulman?Moda?Fumurile tineretii?Sa ne amintim ca unul dintre cei 7 care vor sta in Ziua de Apoi in umbra lui Allah,atunci cand nu va fi nici o umbra decat a Sa,este tanarul crescut in adorarea lui Allah,si cata rsplata vom avea noi ca parinti.Nu este usor sa fi parinte,mai ales mama,dar nici imposibil sa-ti modelezi copiii si sa-i faci musulmanii-model de maine.

batool391
10-09-2008, 11:17 AM
Cat valoreaza hainele cu care ne imbracam fiicele eu cred ca nu conteaza, pot fi haine scumpe daca sunt islamice, fiecare se imbraca conform posibilitatilor si statutului lor. Nu stiu daca prietenele mamei conteaza chiar atat de mult, dar dupa parerea mea nu cred ca conteaza ptr fetita, decat daca fetitei i se permite sa stea cu adultii, si atunci un adult educat ar trebui sa aiba auto-control, sa nu spuna vrute si nevrute in fata unei fetite. Eu ca mama nu imi doresc un copil musulman/model, ptr ca doar Allah este Perfect, imi doresc un copil care sa inteleaga cu sufletul, mintea si inima islamul si care sa fie un om cu un psihic normal, care sa aiba principii si valori pe care nu le incalca indiferent de circumnstante. A intelege islamul cu sufletul, mintea si inima inseamna implicit a avea un stil de viata islamic. Imi doresc ca fiicele mele sa se acopere cu totul , sa poarte inclusiv niqab, tinand cont ca traiesc intr/o tara in care acest lucru e posibil. Niciodata nu au rejectat ideea de a purta hijab, nimeni nu a facut presiuni asupra lor ca sa isi puna hijab. Acest lucru li se pare normal. Si consider ca ptr o fetita musulmana hijabul ar trebui sa fie considerat norma si nu exceptia. Indiferent de locul unde traim suntem musulmani. Copilul ar trebui intai sa invete sa il iubeasca pe Allah si apoi totul va fi usor. Noi stim ca un suflet atunci cand iubeste pe cineva se grabeste sa/i indeplineasca persoanei iubite toate dorintele. Eu pledez pentru tact, ptr discutii calme cu fetita, e bine sa nu/i impunem nici modelul si nici culoarea ci sa mergem la magazin impreuna cu ea ca sa cumparam hijaburi.

batool391
10-09-2008, 11:21 AM
Sa nu uitam ca hijabul nu inseamna doar haina ci mai mult de atat. Inseamna si comportament islamic. Hainele evlaviei sunt cele mai frumoase haine.

Yumna
10-09-2008, 11:41 AM
Batool,si prietenele conteaza si nu m-am referit numai la discutiile pe care le poate asculta fetita.Aici subiectul era strict despre hijab.Dar,daca mama are prietene apropiate(deci nu cunostinte)dintre acelea care nu poarta hijab sau dintre acelea pentru care hijabul inseamna moda,si stim unele cum sunt acoperite,cat sa arate bine(mai si un machiaj,mai si un parfum),atunci fetita ce exemplu va avea?Si e o vorba in popor:"Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti."Si in plus religia ne invata pe ce baze sa ne alegem prietenii,pentru ca acestia sunt foarte importanti,te pot face sa inaintezi in credinta sau invers.Chiar aici pe forum Maryam a postat o astfel de lectie.

Yumna
10-09-2008, 11:52 AM
Eu m-am referit la hainele scumpe,moderne care atrag privirile prin felul in care arata forma corpului,si vedem ca mai toate hainele sunt scurte stramte,etc,cat sa lase frau liber gandirii.Dar daca o persoana cumpara o abaie sau o alta haina permisa din punct de vedere islamic cu 1000$,nu e nici o problema,isi permite e alegerea ei.Deci nu m-am referit doar la haine scumpe si atat.

batool391
10-09-2008, 12:43 PM
Batool,si prietenele conteaza si nu m-am referit numai la discutiile pe care le poate asculta fetita.Aici subiectul era strict despre hijab.Dar,daca mama are prietene apropiate(deci nu cunostinte)dintre acelea care nu poarta hijab sau dintre acelea pentru care hijabul inseamna moda,si stim unele cum sunt acoperite,cat sa arate bine(mai si un machiaj,mai si un parfum),atunci fetita ce exemplu va avea?Si e o vorba in popor:"Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti."Si in plus religia ne invata pe ce baze sa ne alegem prietenii,pentru ca acestia sunt foarte importanti,te pot face sa inaintezi in credinta sau invers.Chiar aici pe forum Maryam a postat o astfel de lectie.

Conteaza pana la un punct, dar influienta cea mai mare in decizii educationale o are familia. Da stiu ca era subiectul despre hijab, dar am adus in postarea mea in discutie aspecte care au fost deja postate. Multe dintre noi suntem convertite, mamele si surorile nu poarta hijab, asta inseamna ca nu mai comunicam cu ele ptr ca ne/ar putea influienta fetita? Da de acord cu vorba asta din popor care contine mult adevar in ea. Nivelul meu de credinta nu este si nu a fost influientat de prieteni mai mult sau mai putin buni. Te rog sa consideri postarile mele doar schimb de idei care uneori nu coinicid si nu un atac la persoana.

Yumna
10-09-2008, 12:51 PM
Noi doar discutam,nu atacam si nu trebuie sa ne aprindem in discutii,fiecare are parerea ei si-si creste copiii pana la urma cum doreste,doar incercam un schimb de experienta.Iar eu ti-am raspuns pt ca m-ai inteles gresit cand am postat,doar atat.Familia crestina este altceva,eu ma refeream la PRIETENE MUSULMANE.Dar am o nedumerire,de ce in ultimul timp se ajung la discutii suparatoare pe forum si la neantelegeri?Chiar vrem sa se inchida forumul?

aiscia
10-09-2008, 01:00 PM
Mashaallah..Aveti drepate toate , dragi surioare...
Yumna, sa stii ca am prietene care considera ca fetitele lor sunt inca prea mici pentru a fi private de fuste scurte, de machiaj sau de pantofiori cu toculet...Si , cand vad ca eu nu ii ciumpar la Fatima astfel de "zorzoane" mi-au spus ca, atunci cand va creste, fata mea le va face pentru ca nu i-am permis de mica...si ca mai bine le incearca acum pe toate si pe urma nu va mai fi curioasa...
Interesant, nu???
Iar eu nu sunt de acord deloc cu aceasta idee...Si aici, intervine surioara Batool,cu dreptatea ei,cand sustine ca aceste prietenii nu ar influienta fetita, daca noi ca mame stim sa discutam cu ele frumos, fara sa impunem...
E adevarat ca Fatima observa, mashaallah, tot...Dar deocamdata vad cu mare placere ca singurica isi da seama ceea ce e bine si ce nu..si chiar vine si imi spune cum prietenele ei,musulmane, se machiaza cu truse de la barbie si cum poarta fustite scurte...
E adevarat, acum pare totul usor...este inca mica...dar ma rog mereu Bunului Allah sa o calauzeasca mereu si sa se indure de sufletul ei si sa o salveze de la "schiavitù della moda":D


Si, in final, chiar noi, ca mame, ar trebui sa stim sa ne alegem prietenele...asta nu doar pentru fetele noastre, dar si pentru binele nostru...
Profetul Mohamed salallahu aleihi wa sallam, ne-a spus clar sa fim atenti la alegerea prietenilor...

um-rahmun
10-09-2008, 01:05 PM
AL SALAMU ALEIKUM!

DA INTREBARE GREA PT. TOTII!

Eu cred ca cel mai bun model pt. copii suntem noi parintii. Aici ma refer in general nu numai la hijab.
Eu am crescut la tara,intr-un sat catolic,unde muulti parinti crestini adevarati fortau fetele sa-si puna batic si sa mearga zilnic la biserica.Sau pe baieti i-i faceau ministranti si apoi i-i trimiteau ca preoti..pana au crescut apoi putini dintre ei au ajuns preoti.Da!A mers cat erau mici apoi?N-are rost sa mai zic.

Este foarte important de mic sa inveti un copil ce inseamna ISLAMUL.Sunt deacort cu tine Yuma conteaza foarte mult cu ce imbracaminte il obisnuiesti de mic,prieteni conteaza mult...anturajul,chiar si prieteni parintilor si nu in ultimul rand mediul in care creste.

Treptat si cu multa rabdare cu muulta muulta rugaciune insaalah merge.Fortat si imbracat in hijab de mica cand nici nu intelege de cel poarta nu cred ca merge.
Eu cred ca trebuie sa pregatest copilul inainte de a-i pune jijab si sa-i explici de ce e necesar asta.
Eu cred ca este foarte important cat e mic sa auda de ISLAM,sa mearga printre musulmani si daca traieste in Europa sa stie de mic ca el este astfel decat ceilalti.El este in avantaj,se numara printre cei norocosi si el v-a ajunge intr-un loc unde are tot ce vrea.Insa ptr. asta trebuie sa minceasca si sa respecte ce este cerut de STAPANUL acestu loc.
Eu obser ca copii sunt mai intelegatori si accepta situatia mai usor decat unul mare si daca este crescut de mic asa,este usor sa urmeze ce stie ca este cerut de ALLAH.

Mama ne spunea des povesti din copilaria ei despre fete si baieti rai... ALLAH vede si stie tot si nu lasa pe nimeni nepedepsit dupa merit.Indiferent ca-i femeie sau barbat.
Ne spunea asa:Sa avem grija de noi, sa dam un pret pe corpul nostru sa nu fim ca niste papusi din vitrina sau ca niste haine folosite care dupa purtare ne plictisim si le aruncam la gunoi.Intotdeauna ne aducea pilde despre acele fete care in copilaria ei erau asa si SUPHANALAH vedeam viitorul lor....un viitor de nimic!
Tin minte ca ne spunea mereu ca noi ca fete avem mult dezavantaj fata te un barbat insa sa privim copii acelor barbati care au fost rai.Suphanalah!ALLAH vede si stie tot!

Acele fete care erau fortate sa se imbrace lung, va spun SINCER plecau de acasa in fuste lungi sub care erau cele scurte si cand paraseau satul le dadeau jos pe cele lungi si le puneau in geanta.Doar mama era acasa!

Este foarte important sa comunici mult cu copii mai alest cu fetele,sa poti castiga increderea lor si sa te creada pt. tot ce zici si sa-ti urmeze sfatul.

Aici m-am referit in primul rand la copii crescuti in tari neislamice.Nu stiu...eu cred ca in tarile unde traiesc musulmani eu cred ca este mai usor si totodata riscul ca copilul tau v-a fi unul rau este mult mai mic.
Eu nu am trait acolo,insa ,cred ca ar fi mai usor decat sa-i explici numai tu si sa te creada,sa faca ce spui tu.

batool391
10-09-2008, 01:09 PM
Noi doar discutam,nu atacam si nu trebuie sa ne aprindem in discutii,fiecare are parerea ei si-si creste copiii pana la urma cum doreste,doar incercam un schimb de experienta.Iar eu ti-am raspuns pt ca m-ai inteles gresit cand am postat,doar atat.Familia crestina este altceva,eu ma refeream la PRIETENE MUSULMANE.Dar am o nedumerire,de ce in ultimul timp se ajung la discutii suparatoare pe forum si la neantelegeri?Chiar vrem sa se inchida forumul?

Pareri diferite vor exista intotdeauna. Ele sunt binevenite atata timp cat sunt exprimate elegant, binevoitor si intr/un limbaj adecvat. Forumul nu se va inchide chiar daca parerile noastre vor fi diferite, atata timp cat nu vom depasi anumite limite. Draga mea eu am inteles exact ce vrei sa spui deci nu e cazul sa iti faci griji ca as fi inteles gresit. Hai sa discutam cu calm despre topicul deschis de sora Maryam.

elif1977
10-09-2008, 04:26 PM
ce buna problema ne-a ridicat sora noastra.......

e tare greu sa iti cresti copiii intr-un fel care contravine total tentatiilor carora sunt/em supusi zilnic intr-o lume occidentala, si eu mi-am pus de multe ori problema cum se poate reusi, mi se parea imposibil...

am fost luna trecuta la londra si stiti ce am remarcat? foarte multe tinere femei, fete si fetite cu hijab, chiar mai multe si mai relaxate decat vad de multe ori in Istanbul....

si am fost invitati de iftar sa deschidem postul in casa unui partener de afaceri al sotului meu, o familie pakistaneza, toti in londra de cel putin 20 de ani... femeile si-au pastrat complet felul de a se imbraca, iar familia e tipic musulmana, desi parintii lucreaza si sunt zilnic expusi mediului occidental, iar copiii invata in scoli publice.... si toti sunt total adaptati, dupa parerea mea ,la ambele stiluri de viata, au luat ce e mai bun din amandoua...

de aici am inteles ceva, ca daca familia e unita, fericita si armonioasa, daca iti gasesti acolo din cei mai mici ani ai vietii calauzirea, dragostea, ajutorul, daca ii iubesti si ii admiri pe cei din familia ta, atunci vei fi dori si tu sa fii o parte din ei si din ceea ce ei reprezinta ca si religie, cultura sau traditii....

mic baietel/fetita langa genunchii tatalui/mamei, iti vei dori sa te rogi alaturi de el, la inceput in joaca, apoi din dorinta din ce in ce mai mare de a impartasi cu tatal si cu toata familia ta dragostea si linistea lor, lauda lor catre Allah...

sigur ca vor invata si felul alternativ de viata, e inevitabil, dar asta e cuvantul cheie - ALTERNATIV, daca ceea ce li se ofera de catre familia musulmana se apropie mai mult de sufletul lor prin adevar si iubire, chiar daca va fi tentat poate sa experimenteze, odata si o data se va intoarce pe singura cale posibila...

eu asa cred ca voi face, daca voi avea aceasta mare responsabilitate, imi voi lasa copiii sa cunoasca tot ceea in ce cred eu, ii voi lasa sa isi gaseasca si ei propriul lor crez, pentru ca daca pentru mine, Allah mi-a aratat calea la 30 de ani, doar prin iubirea si ruga unui barbat, eu am incredere ca nu le-o va inchide micutilor mei.....inshallah....

maryam
10-09-2008, 10:42 PM
Allah e Indurator si stiu ca prin marea mila a Lui, la momentul potrivit, Fatima va iubi hijabul, si il va indosa fara a se teme ca cei din jur nu ar accepta-o pentru asta...

Fie ca Bunul Allah sa se indure de noi si de copiii nostri, si sa ne pazeasca de orice rau...Amin

AMIIN AMIIN AMIIN YA RABB

maryam
10-09-2008, 10:51 PM
Maryam a scris:
"Insa mai rar vad tinere care chiar sunt puternice,care chiar iubesc acest val.Nici nu stiu daca exista vreuna:(."
Cum Maryam nu cunosti nici una?Dar fiica mea cea mare?

Si a mai scris Maryam:
"Dar oare in ziua de azi si mai ales in lumea in care traim poate cu adevarat o fetita sa iubeasca hijabul,cu modestia lui,poate ea sa se "rupa"de placerile acestei vieti,sa ignore vitrinele stralucitoare?"

Hai sa le luam pe rand."in ziua de azi si in lumea in care traim" - buuuuuuuuuuuun,pai ziua de azi se adapteaza religiei si nu invers,deci cu tact se rezolva orice problema daca ar exista.Si sa nu uitam ca cel mai important in educatia religioasa a unei fetite este exemplul nostru,al mamelor si asta nu inseamna doar hijab ci tot comportamentul nostru,felul de gandire si exprimare...dar si ce fel de prietene avem.

Cand ai spus"sa se rupa de placerile acestei vieti",nu te-am inteles la ce te-ai referit.

"sa ignore vitrinele stralucitoare" - si de ce sa le ignore?E libera la o petrecere intre fete sa se imbrace cum pofteste sau cand primeste o vizita a unei prietene sau in casa sau etc.
Hijabul nu inseamna ca trebuie sa renunte la haine moderne,ci renunta la ele numai in anumite situatii.Dar,pt ca o fata sa gandeasca asa,trebuie multa munca si inca de cand e foarte micuta pt ca aceasta gandire islamica "sa-i intre in sange",vorba romanului.

Ma tem ca nu ai inteles Yumna, eu nu o cunosc pe fiica ta, nu am stat de vorba niciodata cu ea, faptul ca am vazut-o mashaa ALLAH, ALLAH sa va rasplateasca si pe ea deasemenea, nu inseamna ca o cunosc si chiar de as cunoaste-o numai Bunul ALLAH stie ce este in sufletul ei, eu nu-mi pot da cu parerea, uneori poate nici despre mine caci ALLAH este Unicul care stie ce poarta sufletele noastre.
Inshaa ALLAH sa fie fiica ta si fiicele noastre si toate fiicele dintre cele pioase si dintre cele care-si inteleg si iubesc islamul!
Nu sunt nicidecum dintre cei care spun ca trebuie sa adaptam religia nici tarii, nici lumii, nici epocii in care traim, am vrut sa spun doar ca tentatiile exista mai mult ca altadata.
Eu cand spun exemplu imi doresc din tot sufletul sa aiba exemple in predecesoarele noastre virtuoase, in adevaratele modele: sa-si doreasca sa fie precum maryam alaiha wa salaam, ca Fatima, ca Khadija, ca Aysha, ca Zaynab...radia-LLAHU anhuma...nu stiu dc sunt un exemplu pentru ea doar ptr faptul ca port hijab sau ca stiu cateva sure...si as vrea Inshaa ALLAH ptr fiica mea si ptr toate fiicele sa porneasca devotamentul din inima, nu impus, de asta spun ce spun.
Viata este de fapt, Yumna mai mult "anumite situatii" astazi; ptr ca o fata merge INSHAA ALLAH la scoala, la universitate si acestea sunt locuri in care ea este atata de diferita...
Cand am spus sa se rupa de placerile acestei vieti m-am gandit sa fie asa cum erau inainte femeile, cu modestie imensa, fara n haine, fara n bijuterii, fara ..........si fara............

maryam
10-09-2008, 10:54 PM
Cat valoreaza hainele cu care ne imbracam fiicele eu cred ca nu conteaza, pot fi haine scumpe daca sunt islamice, fiecare se imbraca conform posibilitatilor si statutului lor. Nu stiu daca prietenele mamei conteaza chiar atat de mult, dar dupa parerea mea nu cred ca conteaza ptr fetita, decat daca fetitei i se permite sa stea cu adultii, si atunci un adult educat ar trebui sa aiba auto-control, sa nu spuna vrute si nevrute in fata unei fetite. Eu ca mama nu imi doresc un copil musulman/model, ptr ca doar Allah este Perfect, imi doresc un copil care sa inteleaga cu sufletul, mintea si inima islamul si care sa fie un om cu un psihic normal, care sa aiba principii si valori pe care nu le incalca indiferent de circumnstante. A intelege islamul cu sufletul, mintea si inima inseamna implicit a avea un stil de viata islamic. Imi doresc ca fiicele mele sa se acopere cu totul , sa poarte inclusiv niqab, tinand cont ca traiesc intr/o tara in care acest lucru e posibil. Niciodata nu au rejectat ideea de a purta hijab, nimeni nu a facut presiuni asupra lor ca sa isi puna hijab. Acest lucru li se pare normal. Si consider ca ptr o fetita musulmana hijabul ar trebui sa fie considerat norma si nu exceptia. Indiferent de locul unde traim suntem musulmani. Copilul ar trebui intai sa invete sa il iubeasca pe Allah si apoi totul va fi usor. Noi stim ca un suflet atunci cand iubeste pe cineva se grabeste sa/i indeplineasca persoanei iubite toate dorintele. Eu pledez pentru tact, ptr discutii calme cu fetita, e bine sa nu/i impunem nici modelul si nici culoarea ci sa mergem la magazin impreuna cu ea ca sa cumparam hijaburi.


YA RABB, INSHAA ALLAH PARE O POSTARE DESPRINSA DIN CELE MAI FRUMOASE VISE SI CE-MI PLACE MIE CA UNEORI TEORIA CHIAR SEAMANA CU PRACTICA.
INSHAA ALLAH YA RABB SA TRAIESTI SI SA TRAIM CU TOATE FERICIREA ASTA...

maryam
10-09-2008, 10:58 PM
Eu m-am referit la hainele scumpe,moderne care atrag privirile prin felul in care arata forma corpului,si vedem ca mai toate hainele sunt scurte stramte,etc,cat sa lase frau liber gandirii.Dar daca o persoana cumpara o abaie sau o alta haina permisa din punct de vedere islamic cu 1000$,nu e nici o problema,isi permite e alegerea ei.Deci nu m-am referit doar la haine scumpe si atat.

Vezi tocmai aici e problema, poti sa arati traznet daca asa ti-e damblaua si imbracat de la 200 lei produsu`, eu ma refeream la modestie, cred ca m-as da cu capu` de pereti dc fiica mea ar avea tupeu sa pretinda o abaya de 1000 $...exact despre modestia asta "ascunsa" vorbeam.

maryam
10-09-2008, 11:03 PM
Noi doar discutam,nu atacam si nu trebuie sa ne aprindem in discutii,fiecare are parerea ei si-si creste copiii pana la urma cum doreste,doar incercam un schimb de experienta.Iar eu ti-am raspuns pt ca m-ai inteles gresit cand am postat,doar atat.Familia crestina este altceva,eu ma refeream la PRIETENE MUSULMANE.Dar am o nedumerire,de ce in ultimul timp se ajung la discutii suparatoare pe forum si la neantelegeri?Chiar vrem sa se inchida forumul?


Poate pentru ca pe forumuri oamenii prin mai mult tupeu decat in viata reala, viata asta tastata nu e doar virtuala...este poate si o descoperire a caracterului uman, mai stii?
De ce sa se inchida forumul?
Uite ca s-a deschis Gratie lui ALLAH.

Si in fond fiecare are dreptul la o parere, nu trebuie sa fim la fel, cum spunea cineva trebuie doar sa privim in aceeasi directie.
Oamenii nu sunt taste, au pareri, au idei, au trairi si frustari, alhamdulillah, unii trec peste ele, altii au nevoie de spate sau de...implanturi de creier ca sa-si depaseasca existenta:D, este o chestiune de diversitate pana la urma.
Haideti sa ne limitam strict la parerile proprii fara a fi nici in defensiva si nici in atac.
De fapt, cred ca scopul este nu doar sa ne impartasim din experientele proprii ci si sa ne cunoastem, sa ne intelegem pe noi insine, pe ceilalti...

maryam
10-09-2008, 11:17 PM
Mashaallah..Aveti drepate toate , dragi surioare...
Yumna, sa stii ca am prietene care considera ca fetitele lor sunt inca prea mici pentru a fi private de fuste scurte, de machiaj sau de pantofiori cu toculet...Si , cand vad ca eu nu ii ciumpar la Fatima astfel de "zorzoane" mi-au spus ca, atunci cand va creste, fata mea le va face pentru ca nu i-am permis de mica...si ca mai bine le incearca acum pe toate si pe urma nu va mai fi curioasa...
Interesant, nu???
Iar eu nu sunt de acord deloc cu aceasta idee...Si aici, intervine surioara Batool,cu dreptatea ei,cand sustine ca aceste prietenii nu ar influienta fetita, daca noi ca mame stim sa discutam cu ele frumos, fara sa impunem...
E adevarat ca Fatima observa, mashaallah, tot...Dar deocamdata vad cu mare placere ca singurica isi da seama ceea ce e bine si ce nu..si chiar vine si imi spune cum prietenele ei,musulmane, se machiaza cu truse de la barbie si cum poarta fustite scurte...
E adevarat, acum pare totul usor...este inca mica...dar ma rog mereu Bunului Allah sa o calauzeasca mereu si sa se indure de sufletul ei si sa o salveze de la "schiavitù della moda":D


Si, in final, chiar noi, ca mame, ar trebui sa stim sa ne alegem prietenele...asta nu doar pentru fetele noastre, dar si pentru binele nostru...
Profetul Mohamed salallahu aleihi wa sallam, ne-a spus clar sa fim atenti la alegerea prietenilor...


Mashaa ALLAH!

Adevar grait-ai...apropo de zorzoane...hai sa va poveste sc ceva caraghios...desi in momentele de paranoia zic ca e chiar periculos.
A parut in vara o revista ptr adolescente si ptr ca dintre toate fetele cu care se joaca y e singura nerujata, ne fardata, nevopsita, ne pedichiurita samd am zis hai sa-i iau asta cu oja sa-si faca fata damblaua. Zis si facut.
In ~29 de zile la moschee (si asta este cauza partiala a deschiderii subiectului) a invatat numai "aiureli", ba m-am trezit ca-si pune inel la degetul de la picior, ba ca vrea manichiura, ba bratara la picior...in fine am zis e in casa sa-si puna.
Intr-o zi ma trezesc dupa-amiaza cand ce sa vezi: fiica mea cu manichiura impecabila, stiu ca am gresit ptr ca eu ma aprind (si ma sting la fel:D) extrem de repede si am luat-o la rost; dar apoi am stat de vb si i-am zis cum o sa-ti faci acum wudu si m-am bucurat ca am vazut-o asa de afectata...norocul nostru ca mergeam seara la mama si si-a stres opera ca io n-am aceton, cum zice ea in casa, cand, seara na belea, avea fata si pedichiura facauta. Cand sa o bag la spalator sa cad pe spate, dc trebuia sa faca contur la ceva sa mor dc nu depasea, dara asa, nu doar ca-si facuse pedichiura dar isi trasese cu carioca si model peste oja. Ii zic, ce faci fata si pedichiura ti-ai facut-o la care ea apropae plangand: "aaaaaaaaaa, am uitat de astea, ce facem acum cum ma rog?":D
Asa ca deh, puterea exemplului.

maryam
10-09-2008, 11:21 PM
AL SALAMU ALEIKUM!

DA INTREBARE GREA PT. TOTII!

Eu cred ca cel mai bun model pt. copii suntem noi parintii. Aici ma refer in general nu numai la hijab.
Eu am crescut la tara,intr-un sat catolic,unde muulti parinti crestini adevarati fortau fetele sa-si puna batic si sa mearga zilnic la biserica.Sau pe baieti i-i faceau ministranti si apoi i-i trimiteau ca preoti..pana au crescut apoi putini dintre ei au ajuns preoti.Da!A mers cat erau mici apoi?N-are rost sa mai zic.

Este foarte important de mic sa inveti un copil ce inseamna ISLAMUL.Sunt deacort cu tine Yuma conteaza foarte mult cu ce imbracaminte il obisnuiesti de mic,prieteni conteaza mult...anturajul,chiar si prieteni parintilor si nu in ultimul rand mediul in care creste.

Treptat si cu multa rabdare cu muulta muulta rugaciune insaalah merge.Fortat si imbracat in hijab de mica cand nici nu intelege de cel poarta nu cred ca merge.
Eu cred ca trebuie sa pregatest copilul inainte de a-i pune jijab si sa-i explici de ce e necesar asta.
Eu cred ca este foarte important cat e mic sa auda de ISLAM,sa mearga printre musulmani si daca traieste in Europa sa stie de mic ca el este astfel decat ceilalti.El este in avantaj,se numara printre cei norocosi si el v-a ajunge intr-un loc unde are tot ce vrea.Insa ptr. asta trebuie sa minceasca si sa respecte ce este cerut de STAPANUL acestu loc.
Eu obser ca copii sunt mai intelegatori si accepta situatia mai usor decat unul mare si daca este crescut de mic asa,este usor sa urmeze ce stie ca este cerut de ALLAH.

Mama ne spunea des povesti din copilaria ei despre fete si baieti rai... ALLAH vede si stie tot si nu lasa pe nimeni nepedepsit dupa merit.Indiferent ca-i femeie sau barbat.
Ne spunea asa:Sa avem grija de noi, sa dam un pret pe corpul nostru sa nu fim ca niste papusi din vitrina sau ca niste haine folosite care dupa purtare ne plictisim si le aruncam la gunoi.Intotdeauna ne aducea pilde despre acele fete care in copilaria ei erau asa si SUPHANALAH vedeam viitorul lor....un viitor de nimic!
Tin minte ca ne spunea mereu ca noi ca fete avem mult dezavantaj fata te un barbat insa sa privim copii acelor barbati care au fost rai.Suphanalah!ALLAH vede si stie tot!

Acele fete care erau fortate sa se imbrace lung, va spun SINCER plecau de acasa in fuste lungi sub care erau cele scurte si cand paraseau satul le dadeau jos pe cele lungi si le puneau in geanta.Doar mama era acasa!

Este foarte important sa comunici mult cu copii mai alest cu fetele,sa poti castiga increderea lor si sa te creada pt. tot ce zici si sa-ti urmeze sfatul.

Aici m-am referit in primul rand la copii crescuti in tari neislamice.Nu stiu...eu cred ca in tarile unde traiesc musulmani eu cred ca este mai usor si totodata riscul ca copilul tau v-a fi unul rau este mult mai mic.
Eu nu am trait acolo,insa ,cred ca ar fi mai usor decat sa-i explici numai tu si sa te creada,sa faca ce spui tu.


Foarte frumos ai scris, ALLAH sa te rasplateasca.
Este minunat ca si peste ani, noi insine sa avem exemple in propriile mame.
Alhamdulillah mama mea s-a casatorit la aproape 18 ani si si-a dedicat viata crescandu-ne, asa, comunist cum am crescut cu cheia de gat:D, dar alhamdulillah nu stiu in afara de ea vreo femeie mai devotata familiei si mai legata de casa decat ea, ALLAH sa o rasplateasca si sa-i deschida si mai mult inima catre islam, sa fie ea si mama ta si toate mamele noastre dintre cei care se intorc la islam.

maryam
10-09-2008, 11:24 PM
ce buna problema ne-a ridicat sora noastra.......

e tare greu sa iti cresti copiii intr-un fel care contravine total tentatiilor carora sunt/em supusi zilnic intr-o lume occidentala, si eu mi-am pus de multe ori problema cum se poate reusi, mi se parea imposibil...

am fost luna trecuta la londra si stiti ce am remarcat? foarte multe tinere femei, fete si fetite cu hijab, chiar mai multe si mai relaxate decat vad de multe ori in Istanbul....

si am fost invitati de iftar sa deschidem postul in casa unui partener de afaceri al sotului meu, o familie pakistaneza, toti in londra de cel putin 20 de ani... femeile si-au pastrat complet felul de a se imbraca, iar familia e tipic musulmana, desi parintii lucreaza si sunt zilnic expusi mediului occidental, iar copiii invata in scoli publice.... si toti sunt total adaptati, dupa parerea mea ,la ambele stiluri de viata, au luat ce e mai bun din amandoua...

de aici am inteles ceva, ca daca familia e unita, fericita si armonioasa, daca iti gasesti acolo din cei mai mici ani ai vietii calauzirea, dragostea, ajutorul, daca ii iubesti si ii admiri pe cei din familia ta, atunci vei fi dori si tu sa fii o parte din ei si din ceea ce ei reprezinta ca si religie, cultura sau traditii....

mic baietel/fetita langa genunchii tatalui/mamei, iti vei dori sa te rogi alaturi de el, la inceput in joaca, apoi din dorinta din ce in ce mai mare de a impartasi cu tatal si cu toata familia ta dragostea si linistea lor, lauda lor catre Allah...

sigur ca vor invata si felul alternativ de viata, e inevitabil, dar asta e cuvantul cheie - ALTERNATIV, daca ceea ce li se ofera de catre familia musulmana se apropie mai mult de sufletul lor prin adevar si iubire, chiar daca va fi tentat poate sa experimenteze, odata si o data se va intoarce pe singura cale posibila...

eu asa cred ca voi face, daca voi avea aceasta mare responsabilitate, imi voi lasa copiii sa cunoasca tot ceea in ce cred eu, ii voi lasa sa isi gaseasca si ei propriul lor crez, pentru ca daca pentru mine, Allah mi-a aratat calea la 30 de ani, doar prin iubirea si ruga unui barbat, eu am incredere ca nu le-o va inchide micutilor mei.....inshallah....

Una dintre frazele tale:
"de aici am inteles ceva, ca daca familia e unita, fericita si armonioasa, daca iti gasesti acolo din cei mai mici ani ai vietii calauzirea, dragostea, ajutorul, daca ii iubesti si ii admiri pe cei din familia ta, atunci vei fi dori si tu sa fii o parte din ei si din ceea ce ei reprezinta ca si religie, cultura sau traditii...."

este idelalul nostru, cred al tuturor...Inshaa ALLAH sa traim toti aceasta bucurie imensa ca familiile noastre sa fie exact asa cum ai descris tu.
Jazaaki ALLAHU khairan.

Yumna
10-10-2008, 10:10 AM
Am avut rabdare sa va citesc,asa ca o concluzie:teoria este teorie si practica...practica.Abia atunci cand vom creste adolescente in tari nemusulmane,abia atunci mai stam de vorba la acest subiect.

naisrep
10-10-2008, 02:24 PM
O prietena de a mea a purtat batic din cauza familiei si a tarii in care a crescut, ajunsa in Romania la studii departe de rigiditatea familiei a dat jos baticul.Se roaga incontinuare, tine post dar a adoptat stilul occidental la imbracaminte.
Poate ca multe dintre voi, veti zice ca ea nu are suficient imam dar eu inclin sa cred ca doar parintii sunt de vina si societatea in care a crescut, unde nu poti fi respectata daca nu esti acoperita, unde esti fortata sa faci lucruri pe care nu le intelegi.
M-as bucura sa existe musulmane care au fost lasate libere din punct de vedere al vestimentatiei au umblat cu fuste scurte, oja si cate si mai cate si dupa un timp au realizat ca e o greseala si s-au acoperit , prefer asa decat fete cu hijab pus de dragul familiei care traiesc in interiorul lor o adevarata drama si care si-ar dori sa fie altfel si sa scape de povara hijabului.

maryam
10-10-2008, 03:46 PM
O prietena de a mea a purtat batic din cauza familiei si a tarii in care a crescut, ajunsa in Romania la studii departe de rigiditatea familiei a dat jos baticul.Se roaga incontinuare, tine post dar a adoptat stilul occidental la imbracaminte.
Poate ca multe dintre voi, veti zice ca ea nu are suficient imam dar eu inclin sa cred ca doar parintii sunt de vina si societatea in care a crescut, unde nu poti fi respectata daca nu esti acoperita, unde esti fortata sa faci lucruri pe care nu le intelegi.
M-as bucura sa existe musulmane care au fost lasate libere din punct de vedere al vestimentatiei au umblat cu fuste scurte, oja si cate si mai cate si dupa un timp au realizat ca e o greseala si s-au acoperit , prefer asa decat fete cu hijab pus de dragul familiei care traiesc in interiorul lor o adevarata drama si care si-ar dori sa fie altfel si sa scape de povara hijabului.


Nu-mi permit sa ma pronunt asupra imanului nimanui, nici macar al meu si da asa e si eu cred ca daca esti fortat sa faci lucruri pe care nu le intelegi si n u le simti in inima s-ar putea sa dai gres.
De asta imi e teama de lucruri impuse.
Nu pot spune nicidecum ca prefer cu oja si bla bla Inshaa ALLAH, prefer lucrurile facute la timpul lor, asa cum trebuie, asa cum ne-a invatat profetul :009: sa le facem.

um-rahmun
10-10-2008, 05:08 PM
[QUOTE=maryam
.
Inshaa ALLAH, prefer lucrurile facute la timpul lor, asa cum trebuie, asa cum ne-a invatat profetul :009: sa le facem.[/QUOTE]

AL SAMAM ALEIKUM!
CORECT!Asta este parerea si dorinta mea!

naidamasa
10-11-2008, 11:25 PM
:confused:
va rog scuzati,de nu mi-e locul aici, dar am si eu o nedumerire cu privire la virsta cind este fard pentru fetite sa poarte higeab?
unii spun ca la 7 ani, altii_la atingerea pubertatii. m-au buimacit
socru-meu vrea sa le acopere la 7 ani, dar numaaii pe ale mele:( mai am nepotele de 10 anisori, fara . la ele no comment:confused:

maryam
10-11-2008, 11:35 PM
:confused:
va rog scuzati,de nu mi-e locul aici, dar am si eu o nedumerire cu privire la virsta cind este fard pentru fetite sa poarte higeab?
unii spun ca la 7 ani, altii_la atingerea pubertatii. m-au buimacit
socru-meu vrea sa le acopere la 7 ani, dar numaaii pe ale mele:( mai am nepotele de 10 anisori, fara . la ele no comment:confused:


:006:

Poate socrului tau ii e frica sa nu ajunga la varsta cand trebuie sa-si puna si isi ia masuri de precautie:D, desi cu tot respectul, uneori este bine ca parintii sa "ia" aceste decizii.
De fapt decizia trebuie sa fie o consecinta fireasca din inima copilei.
ALLAH stie cel mai bine cand trebuie, fireste ca de obisnuit trebuie sa o obisnuiesti de mica prin educatie, adica, dar varsta la acre o fetita trebuie sa se acopere este atunci cand i-a venit menstruatia prima data.
Ma bazez pe un hadis care spune ca odata Asma radiya-LLAHU 'anha a intrat la profet :009: si el i-a spus:
"O, Asma, odata ce o fata ajunge la pubertate ea trebuie sa-si acopere corpul in afara de fata si palme."

naidamasa
10-12-2008, 12:15 AM
stiam si eu ca atunci cind....si treaba asta nu este nicidecum la 7 ani.. si-apoi de ce socru meu anume de ale mele se leaga,cind ele inca nici nu merg destul de bine?
cu tot respectul si iubirea ce i-o port --a avut fetele lui,le-a educat cum a poftit,nu?
are nepotele care miine -poimine se confrunta cu asta, nu mai bine le-ar indruma pe ele?
si culmea,ale mele,cele mai mici, mereu,cind vine in casa un barbat strain ,fug din urma-mi scincind:"mami pune-mi si mie higeabul, ca sa ma iubeasca ALLAH"
atunci?

maryam
10-12-2008, 12:57 AM
stiam si eu ca atunci cind....si treaba asta nu este nicidecum la 7 ani.. si-apoi de ce socru meu anume de ale mele se leaga,cind ele inca nici nu merg destul de bine?
cu tot respectul si iubirea ce i-o port --a avut fetele lui,le-a educat cum a poftit,nu?
are nepotele care miine -poimine se confrunta cu asta, nu mai bine le-ar indruma pe ele?
si culmea,ale mele,cele mai mici, mereu,cind vine in casa un barbat strain ,fug din urma-mi scincind:"mami pune-mi si mie higeabul, ca sa ma iubeasca ALLAH"
atunci?


Multumeste-I lui ALLAH ca este un parinte si un bunic grijuliu si atat!
Uneori bunicii isi revarsa atentia si afectiunea asupra nepotilor pentru ce n-au putut cu proprii copii: din cauza vietii, a timpului, a...imaturitatii si nestiintei poate.
ALLAH sa-l rasplateasca si sa te ajute sa-i vorbesti cu blandete si ALLAH sa va ajute sa faceti ceea ce este mai bine si ceea ce ALLAH iubeste!
Cat despre fetite Mashaa ALLAH dar sa stii ca la 7 ani nu sunt mici.
Fiica mea are 6 si desi e "mica" gandeste-te ca astazi la 7--9-10 ani fetele incep sa devina...aproape femei.

Nu e usor ca mama, dar realitatea este ca dezvoltarea copiilor azi nu este aidoma dezvoltarii copiilor de acum 30 de ani, chiar imi spune cineva zilele trecute ca la 14 ani inca era...o fetita si acum la 10 ani fetele sunt nu doar prin aspect ci si fizic...apte de a face copii chiar!

YA RABB, AJUTA-NE SA FACEM TOTUL CUM TREBUIE!

iman99
10-17-2008, 01:30 PM
As'salamu aleikom
Amen Ya Rab Allah sa ne ajute

wa aleikom salam

naisrep
10-19-2008, 11:47 PM
Batool,si prietenele conteaza si nu m-am referit numai la discutiile pe care le poate asculta fetita.Aici subiectul era strict despre hijab.Dar,daca mama are prietene apropiate(deci nu cunostinte)dintre acelea care nu poarta hijab sau dintre acelea pentru care hijabul inseamna moda,si stim unele cum sunt acoperite,cat sa arate bine(mai si un machiaj,mai si un parfum),atunci fetita ce exemplu va avea?Si e o vorba in popor:"Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti."Si in plus religia ne invata pe ce baze sa ne alegem prietenii,pentru ca acestia sunt foarte importanti,te pot face sa inaintezi in credinta sau invers.Chiar aici pe forum Maryam a postat o astfel de lectie.

E uimitor cat de conservatoare devenim cand e vorba de hijab dar la alte subiecte, unul ar fi poligamia ca am urmarit ce ai postat, pareai "emancipata" in gandire. Uneori ma gandesc ca acele "unele"care au machiaj s-ar putea sa aiba ceva mai bun in inima si in suflet decat "altele" care nu sunt decat ipocrizia sub acoperire.Si iti mai zic si eu o vorba din popor ;"lauda de sine, nu miroase a bine", nu de alta insa am citit niste "realizari".

Yumna
10-20-2008, 12:24 PM
naisrep,nu ma cunosti si nici nu-mi doresc dupa ce ai postat ce ai postat.Mi-am promis ca retrag de pe forum,pt ca este o pierdere de timp,dar pt ca discuti direct cu mine,iti voi raspunde.La subiectul poligamiei,eram "emancipata"in gandire?Poate,pt ca religia nu te obliga sa accepti o a doua sotie a sotului,deci poti sa alegi,pe cand la hijab,nu poti alege,este fard(obligatoriu).Acum intelegi?cat despre cele care au machiaj in locuri publice,ele fac un pacat,pt ca este interzis de religie si nu putem sa vorbim despre ce este in sufletul nimanui,numai Allah stie.Ce tot amintiti de suflete in orice subiect?Cat despre altele care nu sunt decat ipocrizia sub acoperire,e treaba lor,ele si nu altcineva vor raspunde.Dar de ce privim numai la exemple negative si de ce rastalmacim spusele unora de fiecare data?Si uite,tu acum ti-ai luat un pacat in plus cand ai spus ca eu ma laud cu copiii mei.Nu ma laud deloc,dar de ce am amintit rezultatele?Pt ca postand felul in care imi cresc copiii,ar parea cam dur si cam exagerat pt mamele romance(sau macar pt unele),pt ca am observat ca foarte putine romance musulmane si-au schimbat 100%gandirea,inca mai pastreaza ceva din trecut cand erau crestine.Si hai sa-ti spun cum am ajuns sa postez.In urma cu ceva timp(cred 2 ani,daca nu gresesc)a avut loc in Bucuresti un simpozion cu tema Cresterea si educarea copilului musulman in Ro".

Yumna
10-20-2008, 12:32 PM
Atunci,o sora de-a noastra,care organiza acest sipozion m-a rugat sa vorbesc putin despre cum imi educ copiii,pt ca spunea ea:"Mashaalla,copiii tai,si familia ta imi place foarte mult."Am refuzat,pt ca ma gandeam eu ca daca voi vorbi despre felul in care imi educ eu copiii,va parea dur,exagerat,saracii copii,ce tratament au,bla-bla-bla,fapt care s-a si intamplat aici pe forum.Abia dupa 3 luni de insistente am acceptat si in public a picat bine.Astfel,cand m-am inregistrat pe forum am postat si aici ceea ce s-a discutat la simpozion.Nu ma laud si nici nu ma intereseaza parerea oamenilor,am vrut numai sa fiu de folos persoanelor interesate,pt ca stii ceva?Am vazut ca la acest subiect au intrat in discutie fete care se plictisesc pe acasa,au prea mult timp liber si-si dau cu parerea avand fetite de 5-6 ani maxim sau inca nu au copii.Ele spun cum vor face,pai scuzati-ma,una e sa fii in aceasta situatie si sa te lovesti de multe chestii si sa vorbesti din experienta ,avand cu ce te lauda,asa cum am fost acuzata,si alta e sa vorbesti ca sa treaca timpul.Cand fetele acestea vor schimba pareri intre ele din experienta cum au reusit sa creasca adolescente musulmane in tari nemusulmane,atunci eu va voi vorbi din experienta cum este sa-ti cresti nepotii.:p

Yumna
10-20-2008, 12:37 PM
naisrep,asa pe scurt pt tine,nici nu-mi place sa fiu in centrul atentiei si acum imi pare rau chiar ca m-am inregistrat aici pe forum,e o maaaaaaaaaaaaaaaare pierdere de timp,crede-ma.

Yumna
10-20-2008, 12:59 PM
Acum ca am spus ca este o maaaaaaaaare pierdere de timp trebuie sa spun si de ce.Acest forum a avut o intentie buna,dar pentru ca multe ataca si se cred unele mai destepte decat altele,din acest motiv s-a facut o pierdere de timp din care nimeni nu invata nimic si nici macar la islam.Putine fete sunt intr-adevar interesate.Chiar am citit o postare care suna cam asa,citez din memorie,nu cu exactitate:pai,despre islam pot citi din carti acasa,dar forumul este creat sa mai stam putin de vorba.:D

naisrep
10-20-2008, 01:42 PM
naisrep,nu ma cunosti si nici nu-mi doresc dupa ce ai postat ce ai postat.Mi-am promis ca retrag de pe forum,pt ca este o pierdere de timp,dar pt ca discuti direct cu mine,iti voi raspunde.La subiectul poligamiei,eram "emancipata"in gandire?Poate,pt ca religia nu te obliga sa accepti o a doua sotie a sotului,deci poti sa alegi,pe cand la hijab,nu poti alege,este fard(obligatoriu).Acum intelegi?cat despre cele care au machiaj in locuri publice,ele fac un pacat,pt ca este interzis de religie si nu putem sa vorbim despre ce este in sufletul nimanui,numai Allah stie.Ce tot amintiti de suflete in orice subiect?Cat despre altele care nu sunt decat ipocrizia sub acoperire,e treaba lor,ele si nu altcineva vor raspunde.Dar de ce privim numai la exemple negative si de ce rastalmacim spusele unora de fiecare data?Si uite,tu acum ti-ai luat un pacat in plus cand ai spus ca eu ma laud cu copiii mei.Nu ma laud deloc,dar de ce am amintit rezultatele?Pt ca postand felul in care imi cresc copiii,ar parea cam dur si cam exagerat pt mamele romance(sau macar pt unele),pt ca am observat ca foarte putine romance musulmane si-au schimbat 100%gandirea,inca mai pastreaza ceva din trecut cand erau crestine.Si hai sa-ti spun cum am ajuns sa postez.In urma cu ceva timp(cred 2 ani,daca nu gresesc)a avut loc in Bucuresti un simpozion cu tema Cresterea si educarea copilului musulman in Ro".

Yumna eu te-am vazut de cateva ori cu manichiura frantuzeasca prin diferite moschei. Cred ca vorbim tot de infrumusetare aici si nu vreau sa intru in mai multe detalii si sa discut si alte intelesuri. Nu mi-a placut ca desfiintezi musulmanele care poarta machiaj ca fiind un rau, de care trebuie cu totii sa stam departe.

Yumna
10-20-2008, 01:47 PM
Iubita,manichiura este permisa in unele situatii,sau tu nu stii???

Yumna
10-20-2008, 01:50 PM
Iar manichiura o poti ascunde in prezenta barbatilor foarte simplu(punand mainile in buzunar),dar cu machiajul ce faci?

Yumna
10-20-2008, 02:16 PM
Ma poti acuza de infrumusetare numai pt ca am uneori manichiura frantuzeasca?:pTi-am spus cum rezolv in prezenta barbatilor,iar la moschee suntem intre fete,nici nu circul cu mijloace de transport in comun,vin cu sotul si plec cu el.In afara de casa si moschee nu ies,decat foarte rar in parc cu copiii.Deci stiu ce fac.Dar ti se pare ca port haine islamice(inclusiv hijabul)incat sa arat bine?Nici macar culorile hainelor mele nu atrag atentia,caci nu folosesc "rozul din dormitor"cum spunea cineva.Ma mai acuzi de ceva,daca tot ai inceput in public?

naisrep
10-20-2008, 02:34 PM
Aici vroiam sa ajung , este infrumusetare si in Islam intentia conteaza, ca te ascunzi, ca nu te ascunzi , e partea a doua si riscuri exista intotdeauna. Nu mai pun ca e si stresant sa iti stergi unghiile la cateva ore iar unghiile lungi sunt haram , oricat te-ai ingriji microbii se depun sub unghii.Yaac.

Yumna
10-20-2008, 03:06 PM
In islam infrumusetarea nu este interzisa,ci este interzisa in locuri unde sunt barbati,inteles?Iar eu nu sterg unghiile la cateva ore,le tin 7 zile pe luna asa cu manichiura frantuzeasca,iar pt mine nu e stres si nici un risc.Acum ca nu mai ai alte acuzatii,te-ai oprit numai la manichiura mea?Dar tu nu ai unghii lungi,iubita mea?Cum e cu microbii?

elif1977
10-20-2008, 03:21 PM
Aici vroiam sa ajung , este infrumusetare si in Islam intentia conteaza, ca te ascunzi, ca nu te ascunzi , e partea a doua si riscuri exista intotdeauna. Nu mai pun ca e si stresant sa iti stergi unghiile la cateva ore iar unghiile lungi sunt haram , oricat te-ai ingriji microbii se depun sub unghii.Yaac.

salaam aleikum,

draga mea, daca ai ceva de lamurit in felul asta cu cineva pe care inteleg ca o cunosti si personal, de ce nu faci lucrul asta in mod direct, fata in fata, pe strada sau la moscheea unde zici ca o vezi pe yumna, fara sa ne faci si noua sufletul amar sa vedem asa niste conversatii ,, neprintipiale '' vorba lui Caragiale?

sa ma ierti, nu vreau sa iau apararea nimanui, mai ales ca nu va cunosc pe nici una, dar forumul asta nu e pentru genul asta de expunere in public, de ce nu dicuti in privat daca vezi ca lucrurile iau asa o turnura?

O zi frumoasa,

huda_alrahim
10-20-2008, 03:30 PM
Assalamu alaikum!

Yumna, mashaAllah, Allah sa va rasplateasca pe tine si pe sotul tau pentru felul in care va cresteti copiii, Allah sa va ajute sa o faceti la fel si in continuare si ei sa creasca armonios si intr-o familie credincioasa! Eu un singur regret am, si ti l-am mai spus o data... acela ca nu am un baiat suficient de mare cat sa il casatoresc cu fata ta a mijlocie :D:D:D

Din cate stiu eu, Profetul Muhammad *salat* a spus na ne scurtam unghiile cel putin o data la 40 de zile...

Yumna
10-20-2008, 03:43 PM
Da,huda_alrahim,stiu,dar uite ca nu pot renunta la aspectul mainilor mele si las unghiile ceva mai mugi,uneori nu prea ca mi se rup din cauza treburilor casnice.Dar,a fost o discutie intre noi fetele la un curs de religie la Liga,si unele spuneau ca ar fi haram,altele ca ar sta Seitan pe unghii in timpul rugaciunii sau sub unghii nu mai retin exact .Buuuuu,si atunci l-am intrebat pe profesorul nostru de atunci si ne-a spus asa:nu sta Seitan pe sau sub unghii in timpul rugaciunii,DAR nu se cuvine nici unui musulman si nici unei musulmane sa aibe unghii lungi.Eu auzind acest raspuns,deci,ca nu e haram,atunci nu le-am taiat,pt ca ma gandesc eu ca daca nu se cuvine,in Ziua de Apoi nu vei fi intrebat despre asta,este numai sunnah si vei avea rasplata ,dar nu pacat.Ce zici huda_alrahim de cum am inteles eu?Gresesc?Corecteaza-ma daca da,fara suparare.

naisrep
10-20-2008, 03:52 PM
In islam infrumusetarea nu este interzisa,ci este interzisa in locuri unde sunt barbati,inteles?Iar eu nu sterg unghiile la cateva ore,le tin 7 zile pe luna asa cu manichiura frantuzeasca,iar pt mine nu e stres si nici un risc.Acum ca nu mai ai alte acuzatii,te-ai oprit numai la manichiura mea?Dar tu nu ai unghii lungi,iubita mea?Cum e cu microbii?
Nuu, sigur ca nu niciodata nu am avut unghii lungi pentru ca nu mi-au placut.Oricum am aflat in timp de ce sunt interzise.

Yumna
10-20-2008, 04:20 PM
oricum,naisrep nu te mai iau in seama,am terminat cu tine,am alte treburi.

Yumna
10-20-2008, 05:10 PM
Si mai mult de atat,ai ---------------strat ceea ce eu am afirmat,acest forum s-a transformat intr-o mare pierdere de timp.

Yumna
10-20-2008, 06:08 PM
naisrep,si inca ceva despre care am uitat din graba sa-ti atrag atentia,si gata chiar termin cu tine,dar nu te pot lasa asa,trebuie sa "taxez".Ai vazut ce verdict ai dat?Unghiile lungi sunt haram,afla ca nu,asta arata cat de multe cunosti despre islam.

maryam
10-20-2008, 08:32 PM
:006:
:salam:

Mai sa fie, ca un facut, cum lipsesc dupa forum cateva zile, cum ma ia cu rau de...randurile astea prostesti pe care le citesc, zau asa, pe Yumna o cunosc, Mashaa ALLAH chiar si cu manichiura frantuzeasca este o fata eu asa cred, DOAR ALLAH STIE SI DOAR ALLAH JUDECA care si pe acest forum si face to face este la fel. Chiar daca nu suntem intotdeauna pe aceeasi lungime de unda si avem pareri diferite, dar naisrep, cred, te rog sa o iei ca o parere de la o sora la alta sora, eu nu stiu sa te cunosc, poate te stiu, ca si eu ma duc pe la moschei, dar uite, nu e ok ce ai postat tu aici, este problema ei cum isi face unghiile, dc ai ceva spune-i cand o vezi, dar nu asa, asta e deja tiganeala.
Te rog sa nu consideri ca te jignesc, ci doar pentru ca nu iti impartasesc modul de a posta AICI in ceea ce o priveste pe Yumna. Si am mancat nu demult painea asta- de a fi pus "la zid"...doar pentru ca i spus ceva PUBLIC!
Din nefericire, faptul de a posta, ca si faptul de a spune ceva in viata este perceput cf capacitatii fiecaruia, posibilitatii de a discerne, uraciunii din suflet, poate chiar lipsurilor (de toate felurile:p) samd.
Insa, rugamintea mea, ca moderator al acestui forum si mai ales la aceasta sectiune este urmatoarea: sa pastram linia dreapta.
Aici nu stam sa ne facem porteretele unele altora, desi unele sunt deja maestre in psihologie si interpretarea (a se citi distorsionarea) postarilor:D, in aruncarea cu noroi si a ii face pe altii sa vada mai departe de ceea ce scrie omul, de ceea ce gandeste, de ceea ce vrea si are in minte chiar...

Iti multumesc pentru intelegere si daca nu ti-a fost pe plac postarea mea, te rog sa continuam pe privat, aici este vb strict de cum sa ne afcem fetitrele sa iubeasca- sa iubeasca nu sa poarte hijabul.
:salam:

Yumna
10-20-2008, 09:03 PM
:006:
:salam:

Nu ai,de ce sa-mi multumesti, este datoria mea de sora musulmana ca atunci cand vad o nedreptate sa incerc, sa-mi fac datoria IN FATA LUI ALLAH de a imi spune parerea, chiar daca ea, deh, nu coincide intotdeauna cu a celorlalti.
Nu am spus de tine, ci de mine ca am fost pusa la zid, asa, ------------foric vorbind, desi a fost mai urat decat sa fii pus la zid... lucru care nu m-a afectat, m-a facut doar sa-mi dau seama de ceea ce este in jurul meu IN MOD REAL si am spus aici asta ca sa justific de ce am postat, pentru ca deh, se pare ca, uneori, pe acest forum trebuie sa explici cu liniute si bastonase ca sa priceapa si cei care pricep mai greu.


PS nu stiu cum dar aceasta postare este scrisa de mine nu de Yumna...

aiscia
10-21-2008, 02:31 AM
Asalam aleikum wa rahmatullahi...
Subhanallah...Subhanallah...Dar ce discutii surioarelor...ca la piata...
Surioara Yumna, imi face mereu mare placere sa citesc postarile tale, este foarte placut modul in care scrii si as fi mandra sa te am ca prietena...Cine stie? Poate se va intampla in acesta viata ca destinul sa ne faca sa ne cunoastem...
Am si eu copii si stiu cat e de greu sa afruntam anumite situatii, si cat de precaute trebuie sa fim mereu, cu ajutorul Bunului Allah...
Te rog din suflet sa ignori acuzarile care ti se aduc, sa continui sa fii asa cum esti acum si sa nu te lasi "tarata" in astfel de discutii...Daca aceasta surioara te cunoaste personal, nu ar fi trebuit sa te critice pe acest forum, putea pur si simplu sa te opreasca in moschee si sa discute cu tine intr-un mod islamic...As spune mai multe, dar :D, ma tem ca am sa fiu inteleasa gresit...si poate va porni o alta discutie inutila...
Allah sa te binecuvanteze pe tine si pe familia ta, si sa te rasplateasca pentru munca ta in numele islamului...



AAAAAAAAAAAaaaaaaa, uitam....Sa nu iti para rau ca te-ai inscris pe acest forum, si te invit sa ramai membra...Crede-ma postarile tale nu trec neobservate :give_rose:

Yumna
10-21-2008, 09:19 AM
Merci,aiscia,de ce sa nu ne cunoastem mai bine si sa nu fim prietene?Se poate.Cat despre naisrep,nu m-a afectat deloc discutia cu ea ,numai ca am simtit ca trebuie sa-i inchid gura,cum stie ea bine ca i-am mai facut odata.Iar cand se refera la moschei,ca m-ar fi vazut,sa nu credeti ca este dintre fetele,mashaalla,care urmeaza cursuri de religie,nici pe departe,de altfel se vede din postarile ei ca e pe dinafara,si tot din postari se vede ce fel de om este,dar cu pretentii de musulman.Amanunte nu dau despre ea,vrea sa se ascunda,eu o las asa in fata voastra.

naisrep
10-21-2008, 11:18 AM
Da suntem un grup care o cunoastem pe Yumna foarte foarte bine si sa zicem ca eu reprezent opinia majoritatii. Zilnic intru in contact cu peste zece araboaice musulmane fara hijab cu machiaj si haine occidentale dar care isi vad lungul nasului si mai inainte de tot, sunt persoane extraordinare care nu merita puse la zid de Yummna ca nefiind o buna companie pentru o musulmana. Mai degraba, Yumna este un pericol pentru criticile aduse in public unei mari parti din comunitate deoarece sunt foarte multe surori fara hijab. Si nu e prima data cand Yumna vorbeste de influenta negativa a musulmanelor fara hijab si cu machiaj din nefericire o face in afara forumului si intr-un mod mult mai urat . De ce am ales sa ii raspund public?Pentru ca aici ea a pornit discutia desiii mereu considera ca e o mareeeee pierdere de timp sa stai pe forumuri.Si stai fara griji ca am potolit pe cineva sa iti raspunda si in fata, "una" din grupurile care s-au simtit .

alkhansaa
10-21-2008, 11:29 AM
Da suntem un grup care o cunoastem pe Yumna foarte foarte bine si sa zicem ca eu reprezent opinia majoritatii. Zilnic intru in contact cu peste zece araboaice musulmane fara hijab cu machiaj si haine occidentale dar care isi vad lungul nasului si mai inainte de tot, sunt persoane extraordinare care nu merita puse la zid de Yummna ca nefiind o buna companie pentru o musulmana. Mai degraba, Yumna este un pericol pentru criticile aduse in public unei mari parti din comunitate deoarece sunt foarte multe surori fara hijab. Si nu e prima data cand Yumna vorbeste de influenta negativa a musulmanelor fara hijab si cu machiaj din nefericire o face in afara forumului si intr-un mod mult mai urat . De ce am ales sa ii raspund public?Pentru ca aici ea a pornit discutia desiii mereu considera ca e o mareeeee pierdere de timp sa stai pe forumuri.Si stai fara griji ca am potolit pe cineva sa iti raspunda si in fata, "una" din grupurile care s-au simtit .

Cine are casa din sticla, sa nu arunce cu pietre in altii... Te cunosc bine, "Sa zicem ca si eu reprezint opinia majoritatii" si nu vrei sa o citesti de pe forum care este...

suleiman
10-21-2008, 11:43 AM
Acela care crede in ALLAH si in Ziua de Apoi sa zica un BINE SAU SA TACA . (hadith) .