PDA

View Full Version : Corecteaza-ti pronuntia atunci cand reciti Coran



maryam
10-10-2008, 01:18 AM
:006:

Inshaa ALLAH gasiti aici emisiunile inregistrate de pe Huda tv cu sekh M Salah din ciclul
"Corecteaza-ti recitarea (tajweed)"

http://www.justquran.com/watch/f024b130143eb3e189a1/Correct-your-Recitation---Episode-1---24.04.08

Inshaa ALLAH sa va fie de folos!

sara h
10-23-2008, 11:49 AM
Salam aleikom , jzakallah khair surioara.
Dar chiar ma intreb de ce exista atata diferenta de pronuntare la turci???:cool:
Nu trebuie sa pronuntam CORECT ARABA???Si totusi exista diferente,e xista carti tiparite cu "dialectul turcesc" ,mi cer scuze nu vreau nimeni ca nimeni sa se simta intr-un fel ofensat, dar nu este corect daca tot invatam Qur'anul,Salaah si alte du'ua asa cum a lasat Bunul Allah aceasta frumoasa limba araba?:confused:

maryam
10-30-2008, 12:11 AM
Salam aleikom , jzakallah khair surioara.
Dar chiar ma intreb de ce exista atata diferenta de pronuntare la turci???:cool:
Nu trebuie sa pronuntam CORECT ARABA???Si totusi exista diferente,e xista carti tiparite cu "dialectul turcesc" ,mi cer scuze nu vreau nimeni ca nimeni sa se simta intr-un fel ofensat, dar nu este corect daca tot invatam Qur'anul,Salaah si alte du'ua asa cum a lasat Bunul Allah aceasta frumoasa limba araba?:confused:

Aleykum salam

Eu nu sunt in masura sa spund ece exista atatea diferente, dar cred ca se vrea sa existe, probabil din teama de a nu ii deranja pe cei prea inradacinati si...inversunati.
Daca trebuie???????????
Pai nu cred ca niciun musulman cu teama reala de ALLAH ar putea cu buna stiinta sa schimbe o litera stiind ca ALLAH asa a lasat in araba aceasta inflexibila, decat daca interesele si apartententa sunt mai mari decat la ceea ce ALLAH a poruncit.

Ba da, asa este si normal si corect, dar fiecare face aasa cum crede!
Pai tocmai aici e problema, ca inainte ca cei ofensati sa se simta ofensati ar trebui sa inteleaga ca nimeni nu doreste DE N ICIUN FEL SA-I JIGNEASCA, SA-I ACUZE, SA-I DERANJEZE, ci doar sa aplice corect ceea ce trebuie.
Inshaa ALLAH!