PDA

View Full Version : Mashaa ALLAH TOP 5 QARIS



maryam
10-12-2008, 12:44 AM
MASHAA ALLAH MASHAA ALLAH MASHAA ALLAH!
ALLAH SA II RASPLATEASCA PE OAMENII ASTIA IN DUNIA SI AHIRA!

http://www.youtube.com/watch?v=B04OBNYiMfY&feature=related

1. Saad Al-Ghamadi
2. Misharee Al-Afasy
3. Abdul Basit Abdus Samad
4. Saaud Ash-Shuraim
5. Abdurahman As- Sudais

huda_alrahim
10-14-2008, 09:32 PM
MASHAA ALLAH MASHAA ALLAH MASHAA ALLAH!
ALLAH SA II RASPLATEASCA PE OAMENII ASTIA IN DUNIA SI AHIRA!

http://www.youtube.com/watch?v=B04OBNYiMfY&feature=related

1. Saad Al-Ghamadi
2. Misharee Al-Afasy
3. Abdul Basit Abdus Samad
4. Saaud Ash-Shuraim
5. Abdurahman As- Sudais

Assalamu alaikum
Oare cine a facut acest top si dupa ce criterii? Mie personal tot Ghamidi mi se pare pe locul 1, dar sa il pui pe Afasy in fata lui Abdul Bassit? S-au bazat pe topul preferintelor oamenilor, corectitudinea recitarii?

maryam
10-15-2008, 02:35 AM
Assalamu alaikum
Oare cine a facut acest top si dupa ce criterii? Mie personal tot Ghamidi mi se pare pe locul 1, dar sa il pui pe Afasy in fata lui Abdul Bassit? S-au bazat pe topul preferintelor oamenilor, corectitudinea recitarii?

:006:
:salam:

Drept sa-ti spun nu ordinea m-a determinat sa postez ci mashaa ALLAH legat de recitatori.
Cred ca o pondere mare au avut-o preferintele oamenilor dar si priza la public, popularitatea...
Da, subscriu, oricat mi-ar fi la suflet Misharee nu se compara nici cu Abdul Bassit si nici cu Sudais, nu?
ALLAH sa ne ajute pe toti sa avem in fiecare dintre acestia indemn.

elif1977
10-15-2008, 01:37 PM
salaam aleikum,

cu riscul ,, asumat:))'' de a parea tuta, ce insemna qaris? recitatori ai Coranului?

maryam
10-16-2008, 02:26 AM
salaam aleikum,

cu riscul ,, asumat:))'' de a parea tuta, ce insemna qaris? recitatori ai Coranului?

:006:
:salam:

Nu exista niciun risc, noi toti intrebam si invatam permanent, doar un ignorant ar putea pretinde ca nu are ce intreba.
ALLAH sa iti inlesneasca cunoasterea mereu.

Este un articol pe care Inshaa ALLAH am sa incerc in viitor sa-l postez aici si care se refera exact la Qiraah- CITIREA CORANULUI (moduri de recitare) , in care se explica mashaa ALLAH si ce este un qaris.
Pentru ca citirea-recitarea-psalmodierea Coranului este o stiinta complexa.

Conform lui Zaid ibn Thabet Ansari, un companion al profetului :009: "qiraah" este o traditie care trebuie urmata strict in recitarea Coranului.
Si aceasta trebuie sa fie conforma si exacta cu modalitatea (de fapt cu modalitatile ca sunt mai multe) in care profetul :009: a recitat Coranul.
Qaris este cel care recita Coranul- si care este si hafez Coran- adica stie tot Coranul pe dinafara.

Conform unei relatari a spus profetul:009::
ALLAH l-a trimis pe Jibriil si mi-a spus: "ALLAH a poruncit ca tu sa reciti Coranul intr-un singur fel (un qiraah). Eu am spus: "O, ALLAH, nu fi atat de strict cu comunitatea, in legatura cu qiraahs si lasa-le lor mai multe qiraahs. Jibriil a spus: "ALLAH a poruncit ca tu sa reciti Coranul in sapte qiraahs."'

elif1977
10-16-2008, 11:58 AM
Salaam aleikum,

Multumesc pentru raspuns, asta chiar nu stiam, mi se pare extraordinara legatura asta peste sute de ani, oameni repetand exact in acelasi fel Coranul, in ciuda schimbarilor de limba, cuvinte, sensuri, accente etc....


O zi frumoasa:)

Diana
10-19-2008, 02:32 AM
foarte frumos,
nu sunt musulmana si nu cunosc limba araba, dar acest video mi-a mers direc la inima :999:....este imposibil sa nu iti atinga sufletul :rolleyes:

gabriela guettat
10-19-2008, 06:31 AM
Buna Diana,fii binevenita:give_rose:
Da draga mea tzi am mers direct la inima pentru ca sigur ai credintza in Dumnezeu in sufletul tau,shi cine are credintza,fie ea cat un fir de nisip,NU se poate sa nu fie patruns cand aude vorbele lui Allah subhanahu(chiar daca nu le intzlege in araba).

maryam
10-20-2008, 09:50 PM
foarte frumos,
nu sunt musulmana si nu cunosc limba araba, dar acest video mi-a mers direc la inima :999:....este imposibil sa nu iti atinga sufletul :rolleyes:

Da...si stii de ce?
Pentru ca intr-adevar islamul nu are granita cand este vorba sa patrunda in inima omului.
Pentru ca ALLAH, Marire Lui a lasat limba araba si Coranul sa patrunda in suflet si-n inima inainte de a fi stiute in mod real, pentru ca ele exista undeva, in acea parte nestiuta a mintii.
Si cu cat omul avanseaza in stiinta, in cautarea adevarului, le va gasi pe toate si Coranul si araba si islamul ca pe ceva firesc, ca pe naturaletea propriei firi.
Ito doresc ca acesta sa fie si parcursul vietii tale.

Diana
10-20-2008, 10:46 PM
Multumesc pentru primire :give_rose:
urmaresc acest forum de aproape un an :D si am avut multe de invatat despre islam de aici :om imi place atmosfera calduroasa de pe forum si ma bucur ca s-a redeschis:o
am inceput de curand sa ascult recitari ale Coranului, trebuie sa recunosc ca la inceput nu mi-au placut, dar acum imi plac foarte mult, este uluitor cum imi ajung la suflet, chiar daca nu inteleg absolut nimic...
as fi vrut sa va fi salutat in mod islamic, dar inca nu pot sa retin formulele :D de aceea va zic noapte buna:give_rose:

maryam
10-20-2008, 11:24 PM
:006:
:salam:

Te salut ca sa incepi si tu sa ne saluti :D spunandu-ti pace-salam- asupra ta (dvs, voastra...) - aleikum adica SALAM ALEYKUM.
Inshaa ALLAH-Cu voia lui ALLAH sa petreci aici multi ani si peste putin timp sa ne impartasesti emotiile tale din momentul convertirii.
Cu drag, daca vrei iti putem trimite o traducere aproximativa a sensurilor Coranului in limba romana, cred ca asa atunci cand asculti o sura, poti urmari in romana traducerea explicativa si Inshaa ALLAH o sa vezi ca nu doar o sa-ti placa, dar nu vei mai putea trai fara Coran si fara dorinta de a stii exact, in limba araba TOTUL despre Coran, despre islam...
ALLAH sa-ti usureze! :give_rose: