PDA

View Full Version : creationismul



elif1977
10-20-2008, 04:13 PM
Salaam aleikum,


Ma gandeam zilele trecute la ceva, si am decis sa il impart si cu voi...

Citeam undeva ca stiinta e noua religie, ca ea explica totul pana la punctul in care uitam sa ne mai explicam spiritualitatea, si asta ne face sa ne indepartam din ce in ce mai mult de caile lui Allah.... Cei de azi suntem din ce in ce mai departe de Dumnezeu decat parintti nostri, fie ca suntem crestini, musulmani, buddhisti etc., iar distanta asta se mareste si mai mult in zilele noastre decat in zilele bunicilor nostri, iar legatura directa eu credca e data de prgresul tehologic si stiintific fantastic din ultima suta de ani...

Cine mai are timp sa mediteze cand atatea mii de tentatii de a-si petrece orice clipa libera pandeste la fiecare colt?

Dar cel mai primejdios lucru e ca am devenit atat de aroganti incat sa ne folosim cunostintele dobandite pentru a inlocui credinta, dintr-o dorinta tampita de arata ca suntem fara Stapan....

zilele trecute mi-am adus aminte de ceva din copilaria mea comunista, cum radeam eu ( Allah sa ma ierte) de ce imi explicau batranii despre cum s-a creat Lumea ( bineinteles conform Bilbliei).... pai ce era carte de povesti, sa cred ca lumea s-a creat in 7 zile, cand eu stiam ca e un proces care a durat milioane de ani? si bunica mea se supara, dar ea saraca, nu stia cum sa argumenteze impotriva Tomei necredinciosul cu gura mare ( ati ghicit, subsemnata)... Un var preot mi-a zis insa odata, de ce iei poveste literal? de ce nu vezi ca totul se potriveste daca gandesti interpretativ, si vezi nu 7 zile calendaristice, ci sapte pasi in creere? buuuuum, am scurtcircuitat si copilul adolescent a inceput sa priveasca toata povestea cu alti ochi....

Vedeti ce important e ? Nu mai putem fi ca bunicii nostri, simpli credinciosi cu ochii inchisi in puterea lui Allah wa Ta'ala, pentru copii nostri, prietenii nostri sau chiar si pentru noi insine nu mai e suficient, stiinta si expunerea asta necontrolata la toate descoperirile ne-a furat intr-un fel inocenta credintei, trebuie sa ne ajutam sa vedem ca stiinta nu face altceva decat sa ---------------streze , matematic daca vreti, existenta si puterea lui Allah wa Ta'ala asupra noastra...

zilele trecute am citit despre cum Coranul vorbeste depre embrion si forma lui la 40 zile ( prin gura profetului*salat* acum sute de ani, un om fara acces la cunostintele de azi, ba chiar indraznesc sa spun, fara acces chiar la cunostintele de pe atunci), despre formarea muntilor, despre astronomie etc etc, si mi-a placut la nebunie sa vad cum au facut invatatii interpretarea unor sure peste care eu as fi trecut poate fara sa inteleg nimic, cum ei au deschis ochii mei si mi-au lamurit niste aspecte pe care mintea mea contemporan sceptica ar fi tins sa le ridice...

Ce bine ar fi daca toti am vedea lucrurile astea mai clar, cat de repede multi dintre noi ar vedea mai usor Calea:)!

Si acum inca o provocare, la care eu nu am stiut sa raspund

Ambele carti ( Biblia si Coranul) vorbesc de crearea omului din Adam, nu? ( sper sa nu zic vreo tampenie:D).... dar cum facem legatura intre asta si stiinta care arata zeci de mii de ani de evolutie a omului pana la homo sapiens sapiensde azi?

Caci mai periculosi decat crestinii, care au totusi credinta ( chiar daca gresit indreptata) mi se par adeptii stiintei pure, cai care nu ne lasa nici macar sa deschidem gura, ca ne ignora cu aroganta, considerandu-ne ignoranti!!!

O zi frumoasa,



O zi frumoasa,

huda_alrahim
10-20-2008, 04:33 PM
Salaam aleikum,


Ma gandeam zilele trecute la ceva, si am decis sa il impart si cu voi...

Citeam undeva ca stiinta e noua religie, ca ea explica totul pana la punctul in care uitam sa ne mai explicam spiritualitatea, si asta ne face sa ne indepartam din ce in ce mai mult de caile lui Allah.... Cei de azi suntem din ce in ce mai departe de Dumnezeu decat parintti nostri, fie ca suntem crestini, musulmani, buddhisti etc., iar distanta asta se mareste si mai mult in zilele noastre decat in zilele bunicilor nostri, iar legatura directa eu credca e data de prgresul tehologic si stiintific fantastic din ultima suta de ani...

Cine mai are timp sa mediteze cand atatea mii de tentatii de a-si petrece orice clipa libera pandeste la fiecare colt?

Dar cel mai primejdios lucru e ca am devenit atat de aroganti incat sa ne folosim cunostintele dobandite pentru a inlocui credinta, dintr-o dorinta tampita de arata ca suntem fara Stapan....

zilele trecute mi-am adus aminte de ceva din copilaria mea comunista, cum radeam eu ( Allah sa ma ierte) de ce imi explicau batranii despre cum s-a creat Lumea ( bineinteles conform Bilbliei).... pai ce era carte de povesti, sa cred ca lumea s-a creat in 7 zile, cand eu stiam ca e un proces care a durat milioane de ani? si bunica mea se supara, dar ea saraca, nu stia cum sa argumenteze impotriva Tomei necredinciosul cu gura mare ( ati ghicit, subsemnata)... Un var preot mi-a zis insa odata, de ce iei poveste literal? de ce nu vezi ca totul se potriveste daca gandesti interpretativ, si vezi nu 7 zile calendaristice, ci sapte pasi in creere? buuuuum, am scurtcircuitat si copilul adolescent a inceput sa priveasca toata povestea cu alti ochi....

Vedeti ce important e ? Nu mai putem fi ca bunicii nostri, simpli credinciosi cu ochii inchisi in puterea lui Allah wa Ta'ala, pentru copii nostri, prietenii nostri sau chiar si pentru noi insine nu mai e suficient, stiinta si expunerea asta necontrolata la toate descoperirile ne-a furat intr-un fel inocenta credintei, trebuie sa ne ajutam sa vedem ca stiinta nu face altceva decat sa ---------------streze , matematic daca vreti, existenta si puterea lui Allah wa Ta'ala asupra noastra...

zilele trecute am citit despre cum Coranul vorbeste depre embrion si forma lui la 40 zile ( prin gura profetului*salat* acum sute de ani, un om fara acces la cunostintele de azi, ba chiar indraznesc sa spun, fara acces chiar la cunostintele de pe atunci), despre formarea muntilor, despre astronomie etc etc, si mi-a placut la nebunie sa vad cum au facut invatatii interpretarea unor sure peste care eu as fi trecut poate fara sa inteleg nimic, cum ei au deschis ochii mei si mi-au lamurit niste aspecte pe care mintea mea contemporan sceptica ar fi tins sa le ridice...

Ce bine ar fi daca toti am vedea lucrurile astea mai clar, cat de repede multi dintre noi ar vedea mai usor Calea:)!

Si acum inca o provocare, la care eu nu am stiut sa raspund

Ambele carti ( Biblia si Coranul) vorbesc de crearea omului din Adam, nu? ( sper sa nu zic vreo tampenie:D).... dar cum facem legatura intre asta si stiinta care arata zeci de mii de ani de evolutie a omului pana la homo sapiens sapiensde azi?

Caci mai periculosi decat crestinii, care au totusi credinta ( chiar daca gresit indreptata) mi se par adeptii stiintei pure, cai care nu ne lasa nici macar sa deschidem gura, ca ne ignora cu aroganta, considerandu-ne ignoranti!!!

O zi frumoasa,



O zi frumoasa,

Assalamu alaikum!

Iti recomand sa citesti cartile lui Harun Yahya despre creationism si evolutionism, sau macar sa arunci o privire peste Atlass of Creation, este superb. Ai deschis un subiect foarte frumos, inshaAllah am sa traduc o parte din materialele de la lansarea Atlass of Creation la Bookfest.

elif1977
10-20-2008, 05:14 PM
Assalamu alaikum!

Iti recomand sa citesti cartile lui Harun Yahya despre creationism si evolutionism, sau macar sa arunci o privire peste Atlass of Creation, este superb. Ai deschis un subiect foarte frumos, inshaAllah am sa traduc o parte din materialele de la lansarea Atlass of Creation la Bookfest.


Ma ajuti sa intru in posesia lor, te rog:o? de aici, asta e cel mai frustrant lucru, nu pot sa intru in librarii atat de des pe cat mi-as dori:( .... dar am 2 surori in bucuresti care daca ar sti exact ce sa caute, poate s-ar indura de mine sa mi le cumpere:))

O zi frumoasa,

huda_alrahim
10-20-2008, 10:54 PM
Ma ajuti sa intru in posesia lor, te rog:o? de aici, asta e cel mai frustrant lucru, nu pot sa intru in librarii atat de des pe cat mi-as dori:( .... dar am 2 surori in bucuresti care daca ar sti exact ce sa caute, poate s-ar indura de mine sa mi le cumpere:))

O zi frumoasa,


Assalamu alaikum!

Cartile se gasesc in Turcia, acolo au aparut. In limba romana, nimic :( In turca si in engleza gasesti acolo la voi, la Bookfest ni le-au adus cei de la Harun Yahya...

maryam
10-21-2008, 12:49 AM
:006:
:salam:

ALLAH sa te rasplateasca pentru aceasta postare si nu numai, am citit si recitesc o fraza...

"Cine mai are timp sa mediteze cand atatea mii de tentatii de a-si petrece orice clipa libera pandesc la fiecare colt?"

INSHAA ALLAH, noi, musulmanii si stii de ce, pentru ca noi toti avem un singur drum si o singura cale, un singur fel de a fi spre care tindem- profetul Muhammad :009: si el, SLAVA LUI ALLAH ca l-a trimis ca o indurare pentru toate lumile, ne-a spus ca O ora de meditatie este mai buna decat un an de rugaciuni sunna (sau optionale-nawafil), istagfirullah imi cer scuze dar nu stiu relatarea exacta:(.
Vezi tu, ALLAH Subhanahu wa Ta'ala ne-a creat intr-o stare perfecta si fiecare particica interna sau extrena a ceea ce numim corpul uman "serveste" si "functioneaza" pentru/la ceva.
Din nefericire omul abuzeaza inuman chiar de acest trup peste care se crede stapan, desi el nu este proprietatea noastra si nu-si foloseste deloc cum trebuie nici mainile, nici picioarele, nici limba, nici stomacul, nici inima...ce sa mai zic de creier...o parte aproape inutilizabila (in mod util).
ALLAH ne-a lasat creierul nu doar pentru ca neuronii sa-si faca treaba ci si pentru ca noi sa ii punem la treaba. Si nu putem sa ne dezvoltam altfel, spiritual, decat prin gandire, asa cum nu putem sa construim o casa sau sa sadim un copac daca nu avem si maini si materiale.
Pentru meditatie avem un pamant intins si cerurile si o viata...doar sa cugetam.
Sunt toate lucrurile din jurul nostru, oamenii care ne inconjoara, cu care interactionam, pe care ii dezamagim si care ne fac sa plangem...este ploaia, este viata, trecutul, prezentul, o scena, pasarile, florile...insa timpul fuge ironic, parca de noi si trec zilele fara sa fi adunat in "cartile" noastre de...ganduri adevarate ceva.
Meditatia este starea care te dezvolta si care te ridica, care iti da puterea sa ierti (daca ai o inima buna si o credinta corecta, inshaa ALLAH), este cea care te ajuta sa uiti, cea care te face sa iubesti si sa intelegi, daca lucrurile si sentimentele intra in inima omului negandite, nemacinate daca vrei, risti sa fii un sclav al trairilor de moment, un subjugat al pasiunilor, un ispitit daca vrei:D. Un slab.
Insa, meditatia este cea care creaza legatura cu ALLAH, este acea transa pura in care simti de-a devaratelea ce trebuie. Atunci gasesti raspunsurile, atunci simti mana care te cuprinde.
Altfel, ce suntem, niste implicati in schimburi...de idei, de orgolii, de resurse, de bani...niste roboti ceva mai performanti.
Fara meditatie omul nu poate fi complet, as spune mai degraba ca fara meditatie omul este o banalitate de om care traieste si moare pentru ca asta este viata, fereasca ALLAH!

Si stii...subhanna ALLAH, cand ALLAH l-a trimis pe Jibriil la profet :009: si i-a spus "Iqra!"- "Citeste!" profetul era in pestera, medita...oare de ce nu l-a trimis ALLAH pe cand era bun cu oamenii si facea fapte bune, pe cand era cu familia lui.



Cat priveste "legatura" nu este de facut nicio conexiune de acest gen...intre religie si stiinta NU POT EXISTA diferente si daca ele apar si sunt lucruri neaflate inca este pentru ca ALLAH a lasat limitata cunoasterea si descopera din ea cat vrea si cand vrea.
DSiferenta este uriasa este ceea ce se numeste CREATIONISM si ceea ce se numeste evolutionism.
As fi curioasa sa vad unde pretind cei care isi sustin cu tarie originile maimutaresti:D ca vor ajunge.
Ce saraca gandire, trebuie sa nu te respecti deloc sa crezi macar ca ai putea fi stra-straaaaaaaa unui cimpanzeu.:p