PDA

View Full Version : Cine mai "vorbeste"despre noi insine



Yumna
10-29-2008, 11:50 AM
Chestie de gest!!!...Desigur,din punct de vedere figurativ,caci atunci cand ne referim la gesturi,ne gandim in principal la maini.si asa este bine.
Putem face o multime de gesturi,unele banale,pe care le facem in fiecare zi si legate de activitatea noastraobisnuita,altele care au o semnificatie precisa.Limbajul corpului are un impact de 55% fata de cei 45% reprezentati de comunicarea verbala(studiul profesorului Mahrebian).Cifrele de mai sus ne spun ca oricum am face,ceea ce transmitem non-verbal are un impact mai mare asupra celorlalti decat ceea ce transmitem verbal.
Din cei 55%,mai mult de jumatate sunt reprezentati de catre mimica si gestica.Cu o conditie:sa stii ceea ce "spui" si sa fii sigur ca ai fost inteles.
Mainile pot spune multe despre tine,incepand cu gradul de ingrijire.Daca ai maini curate,cu unghiile ingrijite,transmiti imaginea unui om care are grija de el,se respecta si isi da importanta cuvenita.Pielea ingrosata in anumite zone ale mainii da informatii despre ocupatie.O piele ingrosata a degetului mijlociu si a celui aratator poate indica o activitate ce implica folosirea unui instrument ce este tinut ca un creion.O piele ingrosata in palma in zona bazei degetelor indica o activitate in care folosesti mana pentru a cara greutati.O mana mare,cu degete groase si piele aspra,poate indica o activiate ce implica folosirea fortei.
Atunci cand comunici verbal si tii palmele la vedere,mesajul contine imaginea unui om care nu are nimic de ascuns,este deschis si corect.Prezentarea constanta a palmelor in timpul conversatiei poate induce si imaginea unei persoane care cere intelegere,simpatie,indurare.Asa ca,atentie la cat de mult ne aratam mainile!

maryam
10-29-2008, 10:20 PM
:salam:

Asta nu ca n-ar vorbi altcineva sau altceva despre noi:D insine:D.
Dara sa este, cred ca mainile ca si aspectul omului in general sunt oglinda a ceea ce este el de fapt, sau mai pe scurt, imaginea interiorului.

Saira
10-30-2008, 05:37 PM
:salam:


Pai mainile si baia pe care o detinem si felul in care acestea sunt ingrijite reprezinta doua carti de vizita pentru noi ;).