PDA

View Full Version : poveste...un sfat va rog



laialy
10-29-2008, 01:45 PM
Assalam alaikum,o surioara mi-a cerut parerea in privinta unui lucru si pentru ca nu am stiut ce sa ii raspund,va cer parerea voua.

Acum cateva luni s-a indragostit de un barbat musulman si au inceput sa aiba relatii sexuale la scurt timp fara casatorie.Ei traiesc in orase diferite acum ,ea avand un contract de munca.Fata trebuie sa lucreze in acel loc 12 luni iar el i-a spus ca se simte vinovat pt tot ce se intampla intre ei cand se intalnesc,ca nu poate merge la moschee pretinzand ca este un bun musulman cand de fapt el face ce face...cu alte cuvinte el regreta.Deci,i-a cerut ei sa nu se intalneasca deloc timp de 12 luni pana ea isi va termina contractul pe care il are si se vor putea casatori.Initial,el i-a propus sa faca nikah acum astfel incat de cate ori se intalnesc,ce se intampla intre ei sa fie ok cu Allah iar dupa cele 12 luni,ea sa mearga la el in oras si sa traieasca impreuna ca sot si sotie.Apoi...el a zis ca nu e corect nici asa pt ca...nu e acceptat de islam ca sotia lui sa traiasca departe.Ei se iubesc mult,stiu asta si din cate stiu el este un bun musulman.Din punctul vostru de vedere,este mai bine sa astepte 12 luni pana cand ea se va putea muta cu el si apoi sa aiba loc casatoria?E adevarat ce zice el, ca nu ar fi in regula daca ei s-ar casatori acum si ea ar continua sa lucreze in alt oras si sa il viziteze regulat timp de 12 luni?

Practic,timp de 12 luni el vrea sa fie in contact cu ea prin telefon,email dar nu sa o vada iar ea vrea sa gaseasca o solutie sa il poate intalni si sa fie si halal.Casatoria ar fi o solutie?Ea chiar nu poate parasi locul de munca pt 12 luni

Multumesc mult pt ajutor

naidamasa
10-29-2008, 04:22 PM
assalamu alaikum. sa ma ierte ALLAH , dar prima idee ce mi-a trasnit :rolleyes:prin cap e
1 ca" dupa ce-a gustat ce-a fost mai frumos din torta"--nu stie cum mai diplomat sa se debarasese de ea(scuze.dar am defectul de-a zice adevarul gol-golut).
2 ochii care nu se vad se uita( mai ales ca memoria barbatilor in astfel de cazuri e taaaree scurta)
ai intrebat de e bine sa astepte pina se va muta cu el ...12 luni...poate ea va astepta ,dar unde e garantia ca el va fi fidel?ca va astepta si nu va lua ce este mai la indemina?intrebind un barbat musulman(din cite stiu destul de credincios)mi-a zis ca in casatorie e inacceptabil ca sotul sa stea departe de sotie 4 luni,poate aparea haram,sa nu uitam ca noi iubim cu inima,pe cind barbatii mai trupeste:(:mad::mad: (ar putea invoca si el asta) . m-a intrebat daca tipul, sigur, e musulman ,ori din cind in cind?:confused:
:scenic:am zis ce cred despre situatia data.puteti arunca cu rosii:Dla noi tare s-au scumpit:36_1_21:

batool391
10-29-2008, 10:50 PM
Daca ar fi sa discutam din pct de vedere Islamic situatia, cu siguranta toata povestea se incadreaza din start in sfera lucrurilor interzise. Daca ea are o scuza ptr ca provine dintr/o societate libertina, el nu are absolut niciuna. Ca are mustrari de constiinta e f. bine, insa sunt tardive. In locul acestor regrete el ar trebui sa se gandeasca la solutii. Faptul ca nu i/a cerut sa se intalneasca cu ea timp de 1 an poate avea mai multe explicatii. Poate vrea sa isi puna ordine in ganduri, poate chiar are intentii serioase cu ea si nu mai vrea sa repete experienta unei relatii interzise. Daca timpul asta de 12 luni a fost negociat si acceptat de amandoi atunci e ok. Da, e ok daca ei se casatoresc si e mai correct din punct de vedere Islamic. Un lucru bun in relatia lor e faptul ca se iubesc. Fata isi poate gasi o zi libera in care sa se casatoreasca cu el. Fie ca Allah sa/I indrume pe calea cea dreapta sis a/I tina departe de lucrurile care/I displac LUI. Te rugam sa ne spui ce decizie au luat…. si transmite/le sa se fereasca de lucrurile haram sau care pot conduce spre haram.

Yumna
10-30-2008, 11:01 AM
Daca tot am inceput sa postez,ma "bag" si aici.Sunt un pic de acord cu naidamasa.Mi se pare ca el vrea sa scape.Daca nu se casatoresc cat mai repede posibil,inseamnna ca el nu stie cum sa renunte si gaseste tot felul de pretexte.Daca este asa,trebuie ea pe viitor sa fie mai atenta si ce este cel mai important pt o femeie,sa nu se ofere inainte de casatorie.Nu face o impresie buna,chiar daca acela apoi ii va fi sot.Va fi "o pata" asupra ei vesnic in relatia lor,si va gandi mereu el,ca asa cum i s-a oferit de usor,asa s-a mai oferit si cu alte ocazii,chiar daca nu a fost asa.Barbatii asa gandesc.Deci,ori se casatoresc(si va fi pt tot restul vietii)cat mai curand,ori fiecare pe drumul lui.

sara h
10-30-2008, 11:33 AM
ai intrebat de e bine sa astepte pina se va muta cu el ...12 luni...poate ea va astepta ,dar unde e garantia ca el va fi fidel?ca va astepta si nu va lua ce este mai la indemina?intrebind un barbat musulman(din cite stiu destul de credincios)mi-a zis ca in casatorie e inacceptabil ca sotul sa stea departe de sotie 4 luni,poate aparea haram,sa nu uitam ca noi iubim cu inima,pe cind barbatii mai trupeste:(:mad::mad: (ar putea invoca si el asta) . m-a intrebat daca tipul, sigur, e musulman ,ori din cind in cind?:confused:
:scenic:am zis ce cred despre situatia data.puteti arunca cu rosii:Dla noi tare s-au scumpit:36_1_21:

Salam alaykom wa ra7matalla,
Am si eu o nedumerire, referitor la faptul ca se tot dau verdicte ca daca sotul si sotia sunt departe unul de celalat mai mult de 4luni, automat casatoria lor devine nula !

Pai in primul rand, as vrea sa stiu si eu unde sunt acele Ahadituri si sure din Qur'an in care Allah Ta'ala a spu asa ceva???Poate cineva sa-mi spuna?Unde le regasim? De ce se dau verdicte fara SURSE CONCRETE?De ce cand intrebi de unde vine acest verdict nimeni nu stie sa-mi raspunda?
Nu este vorba ca sunt PRO, ca sunt de acord cu astfel de cazuri si situatii, dar m-a uimis faptul ca peste tot gasesc acest lucuru cu "mai mult de 4luni" , altii spun " 6luni" in fine....deci eu vreau sa stiu mai multe lucurui despre acest verdict, ca la randul meu sa pot da si eu explicatii cand imi sunt cerute inshalla :)

batool391
10-30-2008, 06:57 PM
Salam alaykom wa ra7matalla,
Am si eu o nedumerire, referitor la faptul ca se tot dau verdicte ca daca sotul si sotia sunt departe unul de celalat mai mult de 4luni, automat casatoria lor devine nula !

Pai in primul rand, as vrea sa stiu si eu unde sunt acele Ahadituri si sure din Qur'an in care Allah Ta'ala a spu asa ceva???Poate cineva sa-mi spuna?Unde le regasim? De ce se dau verdicte fara SURSE CONCRETE?De ce cand intrebi de unde vine acest verdict nimeni nu stie sa-mi raspunda?
Nu este vorba ca sunt PRO, ca sunt de acord cu astfel de cazuri si situatii, dar m-a uimis faptul ca peste tot gasesc acest lucuru cu "mai mult de 4luni" , altii spun " 6luni" in fine....deci eu vreau sa stiu mai multe lucurui despre acest verdict, ca la randul meu sa pot da si eu explicatii cand imi sunt cerute inshalla :)

Casatoria nu se anuleaza daca sotii nu se intalnesc 4 luni, dar acest lucru poate fi adus ca motiv de divort . O casatorie nu se anuleaza automat in islam. In urma cu 5 ani am pus intrebarea aceasta unui alama si a spus ca nu esti divortata automat in astfel de cazuri daca nu ceri ca acest lucru sa se intample.

Saira
10-30-2008, 07:40 PM
Salam alaykom wa ra7matalla,
Am si eu o nedumerire, referitor la faptul ca se tot dau verdicte ca daca sotul si sotia sunt departe unul de celalat mai mult de 4luni, automat casatoria lor devine nula !

Pai in primul rand, as vrea sa stiu si eu unde sunt acele Ahadituri si sure din Qur'an in care Allah Ta'ala a spu asa ceva???Poate cineva sa-mi spuna?Unde le regasim? De ce se dau verdicte fara SURSE CONCRETE?De ce cand intrebi de unde vine acest verdict nimeni nu stie sa-mi raspunda?
Nu este vorba ca sunt PRO, ca sunt de acord cu astfel de cazuri si situatii, dar m-a uimis faptul ca peste tot gasesc acest lucuru cu "mai mult de 4luni" , altii spun " 6luni" in fine....deci eu vreau sa stiu mai multe lucurui despre acest verdict, ca la randul meu sa pot da si eu explicatii cand imi sunt cerute inshalla :)



Din cate stiu eu,nu este vorba despre un hadis,ci despre o intamplare cu Omar,radhia Allahu anhu. O femeie a venit la el si i-a spus ca sotul ei posteste toata ziua si se roaga toata noaptea. Astfel Omar i-a spus omului sa se dedice adorarii lui Allah 3 nopti dar sa aiba grija si de nevoile sotiei lui.Apoi Omar radhia Allahu anhu a intrebat-o pe fiica sa,Hafsa,cat timp poate o femeie sa suporte absenta sotului ei si pe baza raspunsului ei Omar a spus ca unui barbat nu ii este ingaduit sa stea departe de sotia lui mai mult de 6 luni (era vorba atunci de misiuni militare,6 luni insemnand perioada de deplasare acolo unde trebuia,perioada cat el statea acolo si perioada de intoarcere). Astfel ca,dupa cel mult 6 luni,sotul trebuia sa se intoarca la sotia lui. Si am citit ca pentru a lipsi o perioada mai indelungata,sotul trebuia sa aiba acordul sotiei sale. In cazul in care pe aceasta nu o deranjeaza,nu este un pacat pt el. Dar daca ea nu este de acord si el depaseste aceasta limita de timp,atunci este un pacat pentru el,intrucat neglijeaza unul din aceste drepturi pe acre sotia le are asupra lui.


Asta nu inseamna ca la sfarsitul acestor 6 luni (in alte variante 4) sotia ar fi automat declarata divortata. Pana la urma nu ar fi just,atata vreme cat mariajul se bazeaza pe acordul amandurora,asa cred ca si divortul nu se face "de la sine"...


Acum asta imi aduc eu aminte, daca am gresit ma va corecta cineva inshaAllah.

sara h
10-31-2008, 02:03 PM
Salam alaykom wa ra7matalla,
Mashallah va multumesc mult pentru raspunsuri, eram foarte curiosa si in aceelasi timp confuza,dar acum am inteles, deci exista si niste reguli cum ar fi ca sotia sa fie de acord in priviinta acelui termen, si nu este cum multi spun "automat" anulata nikah....am inteles pana aici al7amdulella..Dar ma gandesc in cazul unor puscariasi care au de ispasit cativa ani si sunt casatoriti ce se va intampla?In Shariah se spune ca dupa 1an vin cei de la Court si ii divorteaza???Este adevarat, eu nu stiu sigur, cine stie , cum sta treaba in acest caz?Sau de exemplu sotia de fotbalist care mereu este plecat in deplasari, sau barbatul care munceste ani buni peste granite si are sotia lasata acasa.:confused:...si exemplele ar contiunua....nikah lor va fi valida atata timp cat sotia este deacord cu acesta pe un termen nelimitat lipsa sotului?
Deci cum am spus eu , nu exista vreun Hadith in care sa vorbeasca despre acest aspect, adevarat??

Ma scuzati de atatea intrebari, dar siti voi cum este acea zicala " daca taci (atunci cand nu stii ceva) si nu intrebi, ramai prost....:D Asadar nu vreau sa fac parte din "acea categorie" :o intreb acolo unde nu stiu, sau nu sunt sigura de ceva!

Jzakalla khair

memouna
11-01-2008, 09:08 PM
Yumna a spus.,,..Va fi "o pata" asupra ei vesnic in relatia lor,si va gandi mereu el,ca asa cum i s-a oferit de usor,asa s-a mai oferit si cu alte ocazii,chiar daca nu a fost asa.Barbatii asa gandesc.,, Sunt de acord ca relatiile inainte de casatorie nu sunt ceva sanatos,si de aceea au fost interzise pt noi,tocmai pentru siguranta noastra,si demnitatea noastra.Nu sunt de acord insa cu faptul ca dai asemenea verdicte,pt ca fiecare relatie si om e diferit.Daca un om a hotarat sa o ia pe o femeie de nevasta,dupa ce a avut relatii inainte de casatoie cu ea,e hotararea lui,si mi se pare un lucru bun ca a luat o decat sa i fi dat cu piciorul...Si daca tot a luat o , inseamna ca o considera cea potrivita pt a i fi sotie,cred,si atunci sa nu fie cu ,,pete ,, de care zici tu,pe creier,si sa i faca viata un cosmar.Daca si barbatii ar fi atat de sfinti ....Bine ca noi femeile nu avem atatea ,,pete,, pe creier ca si ei....Sa nu ma intelegeti gresit,nu sunt de acord nicidecum cu relatiile inainte de casatorie,dar exista diferite situatii ,si imprejurari.....in vietile oamenilor....Daca doua persoane se iubesc cu adevarat,intr o casnicie nu trebuie sa existe astfel de ,,pete,, pe viata....Depinde de barbat cat e de dobitoc...Cunosc si eu cazuri de ,,muslimi,, care dupa ce si au facut plinul de femei,distractii,si alte alea,cauta femeie aproape ,,sfanta,, .....pt casatorie.Si cu niste pretentii iesite din comun....N ai frica ca ei nu sunt complexati de ,,trecutul,, lor ,,bogat,,...n au nici o mustrare..

Yumna
11-01-2008, 11:58 PM
Vezi tu,Memouna,singura ai amintit de "barbatii care dupa ce si-au facut plinul de femei,distractii si alte alea,cauta femei aproape sfinte pt casatorie."
Vezi?Chiar si dintre aceia au pretentii la casatorie,dar ceilalti care s-au tinut departe de pacate?Musulmanii au prejudecati,vin din tarile lor unde casatoriile se fac altfel,iar aici chiar daca se indragostesc de o fata cu care are relatii intime inainte de casatorie,si apoi o ia de sotie,mai apoi regreta(mai mult de 50% din cazuri).Iar chestia cu "ramane o pata asupra ei",nu e de la mine,am auzit-o la un curs de religie,iar eu dupa ce m-am gandit bine,am fost de acord cu acea expresie.Pt ca ei,barbatii poate accepta la inceput si se casatoresc atunci cand gandesc mai mult cu inima decat cu creierul,dar apoi,cand se trezesc...Si aici pe forum s-a discutat un astfel de caz.

memouna
11-02-2008, 04:41 AM
Nu sunt de acord cu relatiile intime inaintea casatoriei,dar nici cu modul tau de gandire..,fiecare cu parerea lui.Hai ,nu mai fii asa prapastioasa,ca n ai de unde sa stii..cine ce si cum...si cat la suta..Cat despre pata de care zici e pe c reier iti garantez eu.depinde de barbat.Daca sotul o va face sa se simta totata viata cu o pata,,,,inseamna ca e un idiot.Scuza mi expresia..Un barbat trebuie sa aiba in vedere tot ,inainte de casatorie...nu sa se ,,trezeasca,, dupa,si sa i faca viata un cosmar..Allah iarta si cele mai mari pacate,daca omul se caieste,si cu cainta si credinta,cred ca Allah ajuta oamenii sa mearga mai departe in viata.Daca fiecare pacat ti ar lasa o ,,pata,, imagineaza ti ca te ai simti ca un gunoi la un momendat,ai innebuni...Nu cred ca e sanatos pt psihicul unei femei sau unei persoane sa gandeasca ca este patata pe viata...De ce ne a lasat Allah cainta si rugaciunea_Ca sa ne curatim de pacate, .Mai pe scurt,un barbat musulman se poate casatori cu o femeie cu care a avut relatii,inainte,nu exista nici o evidenta ca ar fi interzis ...Daca cei doi s au cait ,si si au cerut iertare de la Domnul pt relatia interzisa dinainte,si se schimba in bine,totul e ok.Mai ales ca multe,isi cunosc viitorii soti in timp ce sunt inca crestine,si ignorante,iar cu ajuotorul sotilor cunosc islamul si se casatoresc si intra in islam.Eu cunosc cazuri...si au casnicii fericite.Hai sa nu descurajam asa tare fetele:p

Yumna
11-02-2008, 01:48 PM
Nu sunt prapastioasa,dar eu am tras concluzii din viata,din mentalitatea oamenilor si am auzit destule cazuri.In tari arabe nu numai barbatii gandesc asa ,ba chiar si femeile,nici o mama nu-si doreste pt fiul ei nici macar o sotie care este divortata.Nici eu nu sunt de acord cu o parte din gandirea oamenilor.Daca Allah iarta pe cel care se caieste,iarta pe cel care a gresit inainte de a cunoaste islamul si apoi s-a schimbat,si nu numai ca iarta ,ba chiar schimba pacatele cu faptele bune(pt cel convertit),de ce oamenii gandesc altfel?De ce nu pot ierta si nu pot uita?Dar este mult mai bine pt o fata sa nu se daruiasca inainte de casatorie,nu numai ca face un pacat,dar nici ea nu ar suferi in cazul in care ar urma o despartire si nu te poti arunca orbeste intr-o relatie fara sa-i cunosti viitorul doar sperand ca acela poate va fi sot.Si daca nu?Ce urmeaza?

Yumna
11-02-2008, 02:05 PM
Nu incurajez si nu descurajez pe nimeni.Dar cand am spus ca e bine pt ea sa nu se ofere inainte de casatorie,m-am referit la faptul ca nu face un pacat(indiferent de religia pe care o are),apoi nu va suferi daca acea relatie nu are un final dorit,sau in celalalt caz,in care se vor casatori,ea nu va avea "ochi scosi"la orice mica cearta.Aceasta este mentalitatea majoritatii,si de ce o fata sa nu se respecte ea insasi ca mai apoi sa fie respectata?

memouna
11-02-2008, 08:50 PM
Ai dreptate sora,ai dreptate cand spui ca o femeie NU trebuie sa se ofere inaintea casatoriei,Allah a lasat acest lucru interzis,tocmai pt siguranta femeii,pt onoarea ei.Normal ca fata care a incalcat aceasta regula,nu va avea siguranta niciodata,ca acel barbat nu i va da cu piciorul.Relatiile intime inainte de casatorie,aduc dupa ele ingrijorari,frustrari,temeri ,pt o femeie...teama de a fi abandonata.Nu e mai bine sa nu te oferi ininte de casatorie,si nu ar mai exista aceste temeri_ba da,,,,,In schimb barbatii nu prea au aceste temeri...Ei cam fac multe inaintea casatoriei....fara sa aiba multi dintre ei remuscari.Ba mai mult,daca s a intamplat asa ceva,barbatul se sustrage,ca si cum el n ar fi participat,,,si abandoneaza femeiea.Acestia sunt barbati care nu judeca...In cazul postat mai devreme,au pacatuit amandoi,si el si ea.Nu e nici unul mai presus ca altul,si daca se iubesc intr adevar,se pot casatori,si duce in continuare o viata sanatoasa,intr o relatie halal.Sa se roage,si sa si ceara iertare de la Domnul,pt pacatelel lor...si Allah iarta,El este Iertator,si Milostiv.In islam e un pacat,sa pierzi speranta in iertarea de la Allah Preainaltul,sa desnadajduiesti de mila si iertarea Sa.Si un pacat oricat ar fi de mare,daca exista cainta sincera,poate fi iertat cu voia Sa.Daca cineva traieste cu o pata pe viata,cred ca e din cauza ca e maltratata psihologic de barbat,si e barbatul care o face sa se simta asa.Sa ne fereasca Allah de pacat,si pe femei de barbati care nu le merita.Si ca un sfat pt femei in general,sa nu se subaprecieze,niciodata,si sa lase barbatul sa le faca sa se simta inferioare,sau ca nu sunt suficient de bune pt ei.Poate e chiar invers...Orice ar fi,consider ca o femeie trebuie sa tina capul sus,sa nnu se lase calcata in picioare ,si sa nu piarda speranta.

Yumna
11-03-2008, 03:02 PM
memouna,stii,eu cand am dat acel sfat nu a fost din rautate,a fost un sfat prietenesc si asta pt ca laialy ne-a cerut noua un sfat.Si nici nu am vrut sa supar sau sa jicnesc pe cineva,doar m-am gandit ca i-ar prinde bine in viitor,doar atat.

memouna
11-03-2008, 09:27 PM
Sunt total de acord cu tine,in ceea ce priveste sfatul de a sta departe de relatiile inaintea casatoriei,pt binele nostru,al societatii,al sigurantei noastre ca femei.Nu degeaba ne este interzis.Nu cred ca persoana in cauza trebuie sa se simta jicnita de ceea ce ai spus,cred ca stie singura care sunt riscurile,si care pot fi consecintele faptelor sale.Dar nici prea incurajator nu a fost ceea ce ai spus tu,si anume ca va ramane cu o ,,pata pe viata,, si are 50 la 100 riscul ca sotul ei in urma casatoriei sa regrete ca s a casatorit cu ea.Asta depinde de la om la om,de la mentalitate la mentalitate,de cat deinteligent este acel barbat si cum judeca.Nu are nimeni de unde sa stie.,decat Bunul Dumnezeu .Ai spus ca ai auzit multe cazuri,intr adevar si eu am auzit multe cazuri de barbati idioti,care si maltrateaza psihologic sotiile,carora le anhileaza orice urma de respect de sine,de mandrie.Si daca o femeie se lasa,barbatul mai tare profita...Sa nu uitam ca in orice situatie,femeile inteligenta castiga,in timp ce femeile slabe care nu stiu sa se respecte si sa si impuna punctul de vedere,au de pierdut.Asta ma ataca pe mine,de ce sa lasi un barbat sa te faca sa te simti ca un gunoi toata vita,sau ca esti inferioara lui,sau nu destul de buna pt el.Daca cei doi au avut relatie inaintea casatoriei,au pacatuit,au pacatuit amandoi,nu doar femeia.Amandoi au aceeasi ,,pata,,nu? Cea mai optimitsa rezolvare a acestei probleme e casatoria imediata ,si transformarea relatiei in una permisa,casa nu mai fie in pacat.Exista cazuri de fata si baiat care erau ,,prieteni,, cum se zice,erau intr o relatie interzisa,crestini,au hotarat sa se converteasca la islam,si s au casatorit.Si sunt musulmani,si nu traiesc cu frustrari,ba dimpotriva fericiti,de noua lor viata.Chestia e ca arabii sunt mai altfel,,,si e natia lor asa...Depinde de barbat.

Yumna
11-03-2008, 10:38 PM
Nu m-ai citit cu atentie,eu am spus ca in 50% din cazuri,ei,musulamanii regreta alegerea facuta dupa casatorie,nu m-am referit la ea ca va avea 50% riscul sa regrete viitorul ei sot,nu am de unde sa stiu asta.

QURRAT-UL-AIN
11-04-2008, 04:10 PM
:(Offffffffffffffffffffffffffffffffffff........... ............cat de usor a avut relatii ku ea.., poate avea si mai departe cu altcineva..., in 12 luni ...va urma...daca e sigur pe ce simte, si nu vrea sa traiasca in pacat atunci se casatoreste cu fata...sa-mi fie cu iertare...se leaga de cele 4 luni...de ce?sa vada daca rezista fara ea sau cum?4 luni i se par mult,si mai vede el dupa 12,nu e corect dupa ce i-a patat onoarea fetei...:(...Nu am cuvinte,nu este comportament musulman ceea ce au facut,dar se pot indreapta prin casatorie:(.Nu am cuvinte...imi pare sincer rau de situatia fetei noastre...daca e iubire vor trece peste cele12 luni daca sunt sinceri in iubire,12 luni nu e o incercare prea grea, altele sunt incercarile vietii...bine ca nu a aparut un copil....

Simona
11-09-2008, 01:50 AM
As salam alaikom!
Eu cred ca daca o iubea cu adevarat s-ar fi casatorit cu ea inainte de a face orice, pentru mine ceea ce a lasat el sa se intample inseamna ca nu o respecta prea mult. Nu cred ca el ar putea-o acuza de ceva mai tarziu, ca s-a daruit prea usor sau ceva asemanator pentru ca vina o are si el ca a lasat sa se intample asa ceva si a profitat de asa ceva. Chiar daca si-au pierdut mintile amandoi din cauza nevoii dupa aceea el ar trebui sa se casatoreasca imediat cu ea, din iubire si respect nu sa stea departe 12 luni si sa spuna nu stiu ce motive neintemeiate. Cred ca fata ar trebui sa se gandeasca foarte bine daca el o iubeste sau nu si sa incerce ea sa grabeasca , casatoria, iar dac el va spune sa astepte sau va invoca nu stiu ce motive atunci..........eu cred ca el doar a profitat de naivitatea ei. Imi pare rau pentru ea si sper sa ma insel si sa o iubeasca, dar repet, ceea ce s-a intamplat arata lipsa de respect si ce casnicie si relatie care sa dureze o viata e aceea fara respect reciproc?
Sper ca m-ati inteles.
Ma'a salama!

memouna
11-09-2008, 02:01 AM
Sunt total de acord si eu cu Simona....Acum cum se va intampla intre ei doi,doar timpul poate ---------------stra.Doar Allah stie...noi numai dam cu presupususl.Daca au fost amandoi ignoranti.la momentul respectiv,de s a ajuns la asa ceva lucru nepermis,daca se trezesc amandoi la realitate,si barbatul o iubeste , ar trebui de urgenta sa se casatoreasca ca sa si reglementeze relatia,dar daca nu o iubeste,va cauta sa si o reglementeze el pe a lui,si sa si faca alta viata noua cu o alta femeie.Depinde de cat de mult o iubeste,si aici se va vedea totul....Doi oameni care au gresit ,se pot cai,si incepe o viata noua,in conformitate cu ceea ce ne cere religia...Nici unul nu e sfant,dar dat fiindfaptul ca barbatii de multe ori se cred mai buni ca noi...poate iesi mai nasol pt biata fata...Allah sa i ajute si sa i indrume spre pasii corecti...