PDA

View Full Version : Cum sa ne ferim de..."prietenii" curiosi?



maryam
11-26-2008, 09:20 PM
:006:

:salam:

Intrebarea asta ma "bantuie" de ceva vreme...si stiu sigur ca exista si alte solutii in afara de a ne muta undeva in varful muntilor.:D
Este curios cum oamenii construiesc scenarii si iti construiesc o viata compusa din elemente cu care n-ai nimic in comun, sau aproape nimic.
Stiu ca ni se intampla tuturor sa auzim si sa asistam la episoade triste in care ne trezim protagonistii unor episoade care ne lasa muti- mai ales cand e vorba de viata privata.
Ma refer aici mai ales la acele lucruri in care esti personajul principal, pe care toti in afara de tine le stiu.:(
E drept ca asta este unul dintre motivele ptr care (din sila si repulsie) am evitat anumite companii, n-am mai raspuns la mailuri (acum imi cer scuze daca, istagfirullah mi-a scapat vreunul, sa nu se inteleaga ca am cevaq contra tuturor acelora caroara nu le-am raspuns...), nici la anumite mesaje, nici loa telefoane...dar mi-am zis ca e mai bine, decat sa-mi fac pacate spuinand vreo...perla.:p
Cert este ca lucrurile nu se termina aici, am primit zilele trecute o notificare de la yahoo:

Your YAHOO! account has been
locked on 15/11/2008
This is a message stating that your account has been locked
for security reasons, this means that there have been too many
attempts to
sign in to your account with the incorrect password. As a security
measure,
your account has been locked to prevent unauthorized users from being
able to
access it.

Sign In into your account to resolve the problem.
Click here to
Sign In

Oare pana unde poate merge nerusinarea oamenilor?
Sau poate ca e normala zicala "Daca voi nu ma vreti eu va vreau?":D

Poate ca vi s-a intamplat si voua sa se bage altii cu bocancii in vietile voastre?
Conteaza mai putin ce s-a intamplat, ptr ca fireste nu e usor, nici ca si amintire, intrebarea mea este...ca si titlul...ce sa faci in asemenea conditii?;)

ilina_51
11-26-2008, 10:01 PM
as salam alaykum
nu esti singura care ai primit acel mesaj...parea cam ciudat si l-am considerat un posibil"virus"

maryam
11-26-2008, 10:24 PM
as salam alaykum
nu esti singura care ai primit acel mesaj...parea cam ciudat si l-am considerat un posibil"virus"

Pai virus nu are cum sa fie ptr ca detecteaza automat virusii;) si nu e vb doar de net:p.
Iti multumesc oricum, parca e mai simplu cand stii ca nu esti singur:p.
Jazaaki ALLAHU khairan.

Mariyah
11-26-2008, 10:45 PM
l-am primit si eu pe 2 id-uri diferite tot pe 15.e de fapt alta povestea, nu are leg cu prieteni curiosi

maryam
11-26-2008, 10:58 PM
l-am primit si eu pe 2 id-uri diferite tot pe 15.e de fapt alta povestea, nu are leg cu prieteni curiosi

Dar cu ce are legatura?
Si nu l-am primit doar pe 15...

Si in rest, in viata de zi cu zi???????

Saira
11-26-2008, 11:01 PM
:salam:


Nu credeam ca exista astfel de autentificari de la yahoo :p,adica mie nu mi s-a intamplat sa patesc asa ceva...inseamna ca nu am prieteni curiosi?:D


Prieteni prea curiosi nu cred sa am,"prieteni" curiosi...asta sigur ;). Primii,prietenii mei sunt sigura ca ar sti unde e prea mult si in niciun caz nu as auzi de scenarii sf despre viata mea. Iar pe "prieteni" i-as lamuri destul de usor,desi uneori...offf

maryam
11-26-2008, 11:05 PM
:salam:


Nu credeam ca exista astfel de autentificari de la yahoo :p,adica mie nu mi s-a intamplat sa patesc asa ceva...inseamna ca nu am prieteni curiosi?:D


Prieteni prea curiosi nu cred sa am,"prieteni" curiosi...asta sigur ;). Primii,prietenii mei sunt sigura ca ar sti unde e prea mult si in niciun caz nu as auzi de scenarii sf despre viata mea. Iar pe "prieteni" i-as lamuri destul de usor,desi uneori...offf

:salam:

Spune alhamdulillah cred ca tuturor ne vine sa oftam de prea multe ori, poate uneori suntem si sursa oftatului...uan peste alta Inshaa ALLAH sa fim departe de rautati, minciuni si sf-uri (desi io mai batrana i-as zice paranoia:D).
ALLAH sa te fereasca de orice rau.

Saira
11-26-2008, 11:10 PM
:salam:

Spune alhamdulillah cred ca tuturor ne vine sa oftam de prea multe ori, poate uneori suntem si sursa oftatului...uan peste alta Inshaa ALLAH sa fim departe de rautati, minciuni si sf-uri (desi io mai batrana i-as zice paranoia:D).
ALLAH sa te fereasca de orice rau.



Si pe tineeeeeeeeeeeeee :p:o:)


..........................

Mariyah
11-27-2008, 11:05 AM
lol

nu cred ca e yahoo de vina deoarece am observat ca iti dadea un link exterior sa te loghezi cu detaliile contului. totul era bine pus la punct, o adresa falsa . linkul avea in componenta si yahoo.
deci probabil a fost un spam bine organizat care vroia parola si id-ul , in scopuri informationale.
acum pacat ca nu si-au dat seama ca noi romanii nu prea tinem chestii bancare pe e-mail asa ca ......................

maryam
11-27-2008, 11:17 AM
lol

nu cred ca e yahoo de vina deoarece am observat ca iti dadea un link exterior sa te loghezi cu detaliile contului. totul era bine pus la punct, o adresa falsa . linkul avea in componenta si yahoo.
deci probabil a fost un spam bine organizat care vroia parola si id-ul , in scopuri informationale.
acum pacat ca nu si-au dat seama ca noi romanii nu prea tinem chestii bancare pe e-mail asa ca ......................

Eu nu cred, cel putin in ceea ce ma priveste ca e vb de altceva ptr ca am o corespondenta cu ei si nu e vb de un alt link ci de yahoo service.
Si oricum ar fi fost o absurditate ca cei de la yahoo sa-ti ceara parola si id-ul:D.
Ei, ce-o fi, sa fie de capul cui face chestii de-astea: inselatorii, minciuni, samd.
Sa aveti o zi buna!

Mariyah
11-27-2008, 12:38 PM
cum sa nu fie un link



Sign In into your account to resolve the problem.
Click here to
Sign In


si se deschide linkul exterior


ar fi absurd tu sa fii in email si sa -ti zica sign in, evident nu e un mail de la yahoo

elif1977
11-27-2008, 06:36 PM
si mie mis-a intamplat sa gasesc atat emailul de la firma cat si adresa oersonala cu parola schimbata, ba mai mult cu continutul golit:((

M-a enervat cumplit chestia asta timp de cateva zile, dupa care, deh... ce sa fac?

am reinstalat, schimbat totul si sper ca viata mea sa inceteze sa fie atat de interesanta pentru unii incat sa intre cu toporul virtual in ea:))

O zi frumoasa,