PDA

View Full Version : Violenta in scoli



Saira
12-12-2008, 08:22 PM
Assalamu 'alaykum

Ma sochez zilnic daca am "curaj" sa ma uit la tv. Cazuri socante sunt multe. Si nu am sa ma refer acum la crime si violuri. Ci la violenta in scoli,violenta copiilor fata de copii in special. Si nu pot sa nu ma tem...in prezent,cel mai aproape e fratele meu (desi e inalt si bine facut,tot i s-ar putea intampla ceva,tot ar putea sa cada intr-un conflict). Poate am devenit paranoica,insa incotro ne indreptam? Ce lume ii va astepta pe copiii mei??? Oare ce trebuie sa simta un parinte atunci cand isi trimite copiii la scoala? In ce fel ii va fi afectata educatia?Violenta se invata,de asta imi e cel mai teama...

Care ar fi mijloacele prin care s-ar putea imbunatati situatia scolilor,dincolo de programele de invatamant? Ce se poate face in privinta "educatiei din pauze"? Cum va simtiti voi,cei care sunteti parinti si mai ales,cum le explicati copiilor ca astfel de comportamente sunt unele deviante?Cum ati reactiona daca copilul vostru ar suferi in urma unor astfel de incidente?In ce masura poate un copil sa inteleaga gravitatea faptelor si in ce masura se poate el detasa de copiii din jur,nepreluand comportamentele lor?

maryam
12-13-2008, 07:42 PM
:salam:


Daca tu te gandesti asa, mashaa ALLAH, intreba-ma pe mine care seara cand sunt amandoi acasa si a mai trecut zi imi spuin alhamdulillah ca ALLAH i-a scapat si azi de cine stie ce...:(
Nu e usor si chiar am postat mai demult un thread "in ce lume traim?"...prefer sa nu ma gandesc, ptr ca, cu cat ma gandesc mai mult, cu atat devin mai paranoica...:(

marta
12-14-2008, 11:29 PM
salam aleikum! intradevar, asta este un subiect interesant, dar stiti ce pe mine ma socat si ma mult? faptul ca in unele scoli, profesorii sunt agresati de elevi!!!!!!!!!am vazut la tv dar si pe youtube ff multe cazuri, si atunci ma intreb ce educatie ar putea avea copii nostri in astfel de scoli? dar de siguranta copiilor nostri!!!! daca alti elevi mai mari nu se tem, nu au nici un pik de rusine sau respect fata de profesorii lor, atunci ce respect ar putea avea ei pt semenii lor mai mici? momentan nu am copii dar am o nepotica de 8 anisori, Allah sa o aiba in paza Lui, si merg des sa o iau de la scoala, si nu pot sa va spun cum se imbrancesc copii mai mari, fara sa le pese ca poate cineva se poate lovi din cauza lor, si de ar fi asta cea mai mare problema, dar sa vedeti copii care fumeaza in fata scolii!!!!!!!in general dam vina pe parinti cand vedem un copil needucat sau un copil care se comporta urat cu alti copii.dar eu cred ca nu e asa, poate sarmanii parinti se trudesc de dimineata pana seara sa le asigure copiilor un viitor, si ei iau exemplu poate de alti copii mai mari, vecini din cartier sau poate chiar de la televizor. poate ar trebui mai multa paza in scoli, nu stiu...... stiu doar ca greu sa te trezesti in fiecare dimineata, si sa te rogi la Allah sa nu i se intample nimik copilasului tau.... P.S felicitari pt forum
ALLAH SA VA AIBA IN PAZA LUI

Alexyna
08-19-2009, 10:29 PM
Slam alikom ,

Un subiect cu adevarat interesant la care voi incerca sa raspund din punctul de vedere al unei studente si a unei foste eleve . La randul meu ma sochez la ce vad zilnic la televizor si multumesc lui Dumnezeu pentru faptul ca nu am fost nevoita sa trec prin asa ceva . Mici incidente am avut si noi dar pana a agresa profesorul nu am ajuns . Dar cateodata stau si ma intreb gardienii din scoli ce fac toata ziua , iar regulamentele pentru ce sunt facute ? Eram la un moment dat la scoala si aveam un coleg din Mexic venit in schimb de experienta iar gardianul mai sa nu il lase in scoala dupa ce bietu baiat venise zilnic doua saptamani la scoala . Si la problemele mai importante se facea ca nu vede . Sau desi se exprimase bine in regulament ca daca depasai un numar de absente erai exmatriculat o colega ce lipsea cu lunile nu a avut nici o problema pentru ca diriginta i le motivase pe toate sau macar pe marea majoritate . Ma rog povestile sunt mai lungi dar cred ca m-am facut inteleasa . Si as mai avea multe de spus . Am inteles ca asa zisele scoli care se afla in centrul orasului au anumiti golani pe cand in scolile de cartier mai ai sanse de liniste . Si mi-am pus cateva semne de intrebare si asupra unor ore din curicule si cum se desfasoara.

Alexyna
08-19-2009, 10:39 PM
Ca sa nu fiu inteleasa gresit in ceea ce privesc desfasurarea orelor pot sa pun in discutie de exemplu orele de educatie fizica si sport . Foarte multi tineri in ziua de azi isi iau scutiri de educatie fizica sau chiulesc . Eu deoarece avusesem fractura de bazin cand eram micuta am zis hai sa imi iau scutire sa nu ma terorizeze la tot felul de exercitii ca sa imi dea note pentru ca puteam sa iau note extrem de proaste . Deoarece puteam sta in picoare , misca , fugi , pe scurt sunt un om normal fara sechele de la accident faceam educatie fizica in limite rezonabile . La inceput in clasele 5-8 aveam un profesor care se ocupa de mine si chiar se oferise sa imi scoata saltele si sa ma ajute cu exercitiile de gimnastica medicala daca voiam . Toate bune si frumose pana cand am intrat in liceu iar in liceu tot ce faceam era sa dau cu mingea intr-un perete si nimic altceva . Dupa 2 ani plictisita sa fac acelasi lucru am zis ca nu ma mai duc la sport . Iar acum la sfarsitul anului 3 de facultate am ajuns sa ma duc la o sala aproape de mine la step , abdomene , aerobic , pilates , orice . Se ocupa doamnele de noi foarte bine si vin la tine si te ajuta daca faci ceva gresit . iar una dintre ele pe langa faptul ca a terminat si educatia fizica si sportul e si kinetoterapeuta deci se pricepe . Ar fi interesant daca si la orele de educatie fizica s-ar face ceva care ar ridica interesul tineretului si sa ii faca sa isi doreasca sa isi exteriorizeze energia negativa sa faca sport sau ceva util . Suna destul de ciudat dar cine stie ar putea merge . Sau stiu eu implicatii in activitati in care sa uite pentru 10 15 minute ca sunt la scoala sau sa ii faca sa se simta ca fac si ei ceva . Dar sunt de acord ca la momentul de fata parintii chiar au de ce sa se teama . Ma ingrozesc de ce vad la tv .