PDA

View Full Version : Va rog sa votati pentru consiliere matrimoniala



suleiman
03-15-2006, 12:37 AM
Buna ziua & Assalamu alaikom.

Dragi surori & frati.

Mi-am propus sa deschid in acest forum intitulat "Viata de cuplu" un sub forum intitulat "Consiliere Matrimoniala" pentru oricine care are probleme matrimoniale.

Inchallah impreuna o sa incercam sa rezolvam orice problema prin prisma religiei .

Am o sugestie importanta si astept votul vostru ..

Eu propun ca sa respectam intimitatea celor care pun intrebari , astfel incat nimeni sa nu aiba acces la forumul respectiv decat cel care pune intrebarea si eu cel care ii raspund.
Ce spuneti ?
Sau il vreti deschis sa poata oricine sa vada subiectul si sa raspunda ??

astept votul vostru .

suleiman
03-15-2006, 12:43 AM
Raspuns original postat de iman_elsayed vbmenu_register("postmenu_184", true);
Assalam WRB
EU AS VREA CA FORUMUL SA FIE DESCHIS TUTUROR.:( CINE STIE , POATE LE AJUTAM SI NOI PE SURORILE NOASTRE CARE AU NEVOIE DE SFATURI ;I INDRUMARI.ASTA E PAREREA MEA.:)
FELICITARI CU DESCHIDEREA UNUI NOU TOPIC.
ALLAH BARIK FIK.



Scuza-ma sora Iman, pur si simplu am sters raspunsul tau in timp ce organizam posturile ..Te rog sa ma ierti.
Daca vrei poti sa te autoinviti la un suc , si iti trece..:):)

Mariyah
03-15-2006, 01:05 AM
unde se voteaza? in fine, votul ar trebui sa fie secret insa eu votez deschis pt : pro

imanikka
03-15-2006, 01:30 AM
Pai atunci mai bine ai pune PM-ul tau ;) (private message) si lumea care are nevoie de sfaturi sa-ti scrie. Eu consider ca sunt doamne care au si 15-20 ani de casatorie (batool , Maryam , Ishtar) si sigur un sfat bun auzim si de la ele. Cine stie, dar poate intr-o zi ,eu sau alta sora vom fi in situatii similare , si de ce sa nu alcultam si sfaturile altora.Departe de meni sa ma autoinvit , fiindca fiind casatorita de 2 ani nu am atata experienta ca sa pot indruma surorile. Dar pana la urma as putea macar sa spun o vorba buna.:D
Eu sunt contra.
Gata m-am suparat pe tine:D
Allah barik fikum

suleiman
03-15-2006, 11:27 AM
Nazirah , Iman .
Mersi pentru vot .
Bine , acuma l-am facut vot inchis.

amal
03-15-2006, 11:35 AM
Am votat si eu .

Eu consider ca intimitatea celor care si-au expus problemele trebuie respectata.

Oricum este o idee buna.

suleiman
03-15-2006, 11:43 AM
unde se voteaza? in fine, votul ar trebui sa fie secret insa eu votez deschis pt : pro

Te rog sa votezi din nou.

Se poate vota o singura data .
Termenul limita pentru voturi este 25/3/2006

batool391
03-15-2006, 06:04 PM
eu sugerez ca sa nu fie un forum cu circuit inchis. Pentru a fi respectata intimitatea celor care isi fac publica problema propun ca ei sa poate posta doar pe acest topic ca vizitator, ori sa nu se faca referire la nume, date daca isi doresc discretie. Daca ei vor sa/si decline identitatea e ok

Ishtar
03-15-2006, 07:48 PM
Si eu cred ca ar trebui sa fie deschis.Sunt multi care citesc,fara a avea curajul sa intervina,chiar si sub anonimat.
Oamenii au firi diferite...

Anyway,sunt pentru,cu toata inima!Am mai spus,e mare nevoie de asa ceva!

Maryam,ai vazut ce elegant ne-a facut Imanelu babatii:D !
Ce zici?I-o coacem ori o iertam:confused:

Allah(SWT) sa va aiba in Paza Sa!

suleiman
03-15-2006, 08:15 PM
Haideti sa va explic..

Acest forum este pentru toti indiferent de religia lor.
Cand un crestin pune o intrebare pentru o problema "matrimoniala" multi o sa raspunda din punctul de vedere al islamului ..

Eu vreau ca raspusul sa fie pe baza islamica pentru musulmani , si pe baza psihologica pentru altii.

M-am gandit ca pot sa ajut oamenii , si ma refer la toti indiferent de religie.

batool a propus ceva frumos..
Sa fac ca forumul pentru consiliere matrimoniala sa fie deschis si sa las si vizitatorii sa intrebe indiferent daca sunt sau nu inscrisi ..

Nu este o idee rea , dar v-am zis , un om care are necazuri nu vrea sa asculte de nici o religie . Asa e firea omului .
Numarul nostru este mic, si ca sa facem ceva deosebit trebuie sa fim uniti de aceea va intreb inainte de orice pas , pentru ca aici toti suntem frati..


Urmeaza inchallah sa public : cum sa folositi forumul , pentru ca vad ca majoritatea sunteti obisnuiti cu metodele practicate pe forumurile din Romania , dar sincer sa fiu majoritatea lor parca sunt comuniste ..
De exepmlu : sa nu vad nici o rugaminte in care este scris dumneavoastra ca ma enerveaza .........

Am iesit din subiect ... dar fix aici mi-a venit cheful sa vorbesc .

Cu bine ..

catalina_d
03-16-2006, 09:11 AM
Salam,
Am nevoie de ceva sfaturi,luna viitoare ma voi casatori cu un musulman,el locuieste in anglia si eu in romania.trebuie sa gasesc un imam,o moschee nu stiu daca am nevoie de inele,va rog sa ma ajutati ,orice sfaturi sunt binevenite.va multumesc :confused:

suleiman
03-16-2006, 02:31 PM
Salam,
Am nevoie de ceva sfaturi,luna viitoare ma voi casatori cu un musulman,el locuieste in anglia si eu in romania.trebuie sa gasesc un imam,o moschee nu stiu daca am nevoie de inele,va rog sa ma ajutati ,orice sfaturi sunt binevenite.va multumesc :confused:

Draga catalina.
Bine ai venit printre noi .
iti doresc o sedere placuta.

Ti-am raspuns la cererea ta la adresa http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=42

Daca ai intrebari poti sa le pui in postul repsectiv.

maryam
03-19-2006, 02:26 AM
Salam,
Am nevoie de ceva sfaturi,luna viitoare ma voi casatori cu un musulman,el locuieste in anglia si eu in romania.trebuie sa gasesc un imam,o moschee nu stiu daca am nevoie de inele,va rog sa ma ajutati ,orice sfaturi sunt binevenite.va multumesc :confused:

Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi,pentru ca de cele mai ulte ori nici pe mine nu ma sfatuiesc cum trebuie:smile16: :smile01: ,dar inainte de a te casatori,gandeste-te bine dc numai el va fi musulman in aceasta casatorie si Inshaa ALLAH aceasta sa fie o treaba buna...Nu e problema de moschee ,sunt si la Liga culturala Islamica (fabrica de gheata 14) si la Taiba(sos. Colentina 373) si la Moscheea din crangasi si la cea din pieptanari imami care va vor casatori...insa nu asta este complexitatea actului...
Cat despre inele,nu-ti trebuie,stai linistita.

gabriela guettat
03-19-2006, 02:28 PM
SW RW BW,votul sa fie deschis, iar pentru lucruri mai ''intime''sa se scrie un ''PM''de persoana care are intrebari la persoana aleasa sa raspunda.Dar pentru cazuri generale toti avem cate ceva de spus.Ma puteti incadra si pe mine in persoanele care au ''vechime in casatorie(23 de ani)''.
Cu toate ca mi-ar place sa cred ca nu sunt probleme, ci numai un schimb de idei.
SW RW BW

amal
03-19-2006, 02:54 PM
Eu propun admin sa termine cu votul si sa-l faca deschis...daca asa vor fetele. De altfel, catalina se casatoreste luna viitoare,daca admin tine votul pana in 25 martie, ce o sa faca catalina, o sa primeasca sfaturi in noaptea nuntii? Are multe de aflat...numai sa mai aiba chef de casatorie cu sfaturile noastre:(

suleiman
03-19-2006, 03:25 PM
Eu propun admin sa termine cu votul si sa-l faca deschis...daca asa vor fetele. De altfel, catalina se casatoreste luna viitoare,daca admin tine votul pana in 25 martie, ce o sa faca catalina, o sa primeasca sfaturi in noaptea nuntii? Are multe de aflat...numai sa mai aiba chef de casatorie cu sfaturile noastre:(

Eu nu va inteleg.
Conciliere matrimoniala este facuta pentru cei care sunt deja casatoriti si au probleme .
Puteti sa dati sfaturi pentru catalina in forumul "Viata de cuplu" si astept sa voteze toti ..

N.B. Dupa ce o sa fie activat forumul pentru Consiliere , o sa mut subiectele legate de aceasta la forumul respectiv.

Cu stima.

amoodia
03-19-2006, 05:45 PM
si eu sunt de acord sa scrie si vizitatorii. asa isi pot pastra anonimatul cei care doresc.unii dintre noi poate au mai mult curaj sa-si expuna problemele sub anonimat.

imanikka
03-20-2006, 10:42 PM
Draga Catalina iti doresc mult noroc si sper ca in curand veti fi :
http://img230.imageshack.us/img230/7758/doll0714dg.gifhttp://img211.imageshack.us/img211/2489/doll0778tf.gif

Allah barik fik habibty.

dunia
03-24-2006, 07:00 PM
Sper sa iasa totul bine dar sa te interesezi de toate actele necesare pentru ca o casatorie religioasa facuta in Romania la moschee nu e valabila in Anglia si cum ai nevoie de viza nu o sa poti calatori. cel mai bine e sa te casatoresti si la Primarie in Bucuresti ca sa fie totul fara probleme.
felicitari pentru casatorie