PDA

View Full Version : Adevarataul Jihad



maryam
12-21-2008, 02:09 AM
:006:

Cred ca fiecare dintre noi se intreaba...Ya Rabb, ce vremuri traim, ce vremuri sunt astea?
A ajuns musulmanul din frate, inamicul musulmanului si nu apune soarele in nicio zi fara sa se inteteasca disputele si ura dintre musulmani.
Daca putem spune de cutare natie ca ea a fost agresata de afara si fratii musulmani starniti unii impotriva altora, ce sa zicem de noi, astia mici, o "mana" de musulmani gata de a sari la gatul oricui are alta parere. Si nu vorbesc doar de forum...:(
Ne intrecem in postari care mai de care mai "elevate" si ne ---------------stram abilitatile de operatori pc si buni cunoscatori ai manevararii tastelor cand e vorba sa culegem hadisuri si interpretarile lor pe net, dar oare ce facem in realitate?
Care este adevarata noastra stradanie pe calea lui ALLAH?
Cum intelegem, cum aplicam si cat practicam din hadisurile pe care le strangem asa de...inversunati in a ---------------stra ca stiinta noastra este muuuuuuuult mai corecta decat a celorlalti?

Nici nu stiu cati dintre noi stim si constientizam exact sensul jihadului-obligatie pe care il avem de dus.
Oare asta este jihadul? Oare stim exact care ne sunt inamicii?
Oare asta este partea de dawah care ne revine?
Oare nu cumva multe dintre sufletele noastre sunt cele care ne indeamna la rau?
Sa nu cumva sa fim pe drumuri gresite si habar sa nu avem................
Oare ne tragem suficient la raspundere pentru ceea ce facem, ce spunem, ce gandim, ce tastam?

Al-Hasan al-Basree a spus: "Nu vei gasi un drept-credincios adevarat cu exceptia acelui care (in mod constrant) isi trage sufletul la raspundere. Ce am intentionat prin aceasta vorba, cu mancarea mea, cu bautura mea...?"
Invatatii au spus ca exista cateva moduri de a ne trage sufletele la socoteala si ca cel mai mare jihad, adevaratul jihad este cel impotriva sinelui si nu impotriva dusmanilor.
Pentru asta este necesar ca omul sa constientizeze importanta unei astfel de actiuni.
In primul rand prin gandirea pre-actiune, cum spune vb romaneasca gandeste de 2 ori si fa o data.
Probabil ca, chiar si aici s-ar evita multe animozitati si multe aberatii care se scriu dc noi toti am sta si am cugeta inainte de a apasa energic pe taste.

Si asta ar fi doar inceputul la ceea ce s-ar putea face...preventiv.:o

gabriela guettat
12-22-2008, 09:31 AM
:salam:

Allah subhanahu IAHDI pe totzi musulmani mumini.
Ameen.

maryam
12-22-2008, 11:41 AM
InshAllah sa fim statornici in aceasta atitudine si sa avem grija de credinta si practica noastra, sa ne adincm cu luciditate in sufletul nostru pt a ne cunoaste cu adevarat ntentiile si inima si fie ca adevarul sa ne calauzeasca si sa ne elibereze inimile de ura, prejudecati, inchistare si rigiditate! inshAllah, sa ne indemnam unul pe celalat la adevar si eabdare si iarasi, ntr-adevar, sa ave, grija in primul rind de faptele, gindurile trairile noastre!
si, imi repet rugamintea, sa nu mai acuzam si suspectam persoane, ci sa ne concentram pe continutul si informatiile aflate in discutie,:scenic:

AMIIN, AMIIN, AMIIN
:give_rose:


Este extrem de dureros si de sensibil subiectul, insa imi permit o glumita...sa vedem Inshaa ALLAH cine nu uita.;) primul/a:D.

maryam
12-22-2008, 11:42 AM
:salam:

Allah subhanahu IAHDI pe totzi musulmani mumini.
Ameen.


AMIIN, AMIIN, AMIIN

:give_rose: :give_rose: :give_rose:

iman99
12-22-2008, 06:44 PM
:999:As'salamu 3aliekom
M ahsa Allah fie ca Allah sa ne lumineze..si sa ne ajute sa reinviam sunnah profetului sallallahu alahi wa ali wa sallam


Sis Maryam..ti-as spune o faza acum..o sti tu aia cu papucu..ptiu..hihihihi:999:

dar ma abtin:d

Saira
01-25-2009, 09:22 PM
Oare ne tragem suficient la raspundere pentru ceea ce facem, ce spunem, ce gandim, ce tastam?



Astea da intrebari...:smile308:...cred ca mi le scriu mare in fata biroului...


:give_rose: