PDA

View Full Version : Hajjul femeilor fara Mahram



suleiman
12-22-2008, 05:03 PM
In numele LUI ALLAH Cel Milostiv Indurator .

1 - Pentru cei care detin o dovada din Quran sau Sunnah ca ALLAH si Profetul Sau au permis ca o femeie sa faca Hajjul fara Mahram va rog sa mi-l dati si eu atunci o sa accept si nu o sa mai comentez in legatura cu accest subiect .

2 -

Sursa : Al-Mughni
Autor : Ibin Qudama
Pagina : 190 - 193

Hajull nu este obligatoriu pentru femeie care nu are mahram , pentru ca (islamul) a facut-o in prezenta unui mahram ca si un barbat in Hajj .Deci femeia care nu are mahram nu este ca si un barbat si atunci hajjul nu este obligatoriu pentru ea . Ahmad (ben hanbal) a declarat atunci cand Abu Dawud l-a intrebat despre o femeie bogata si nu are mahram , are obligatia de a face hajj ? Ahmad a zis : nu .
.
.
.
.
Al-Athram a spus , l-am auzit pe Ahmad spunand cand a fost intrebat despre barbatul daca poate sa fie mahram pentru mama sotiei lui (soacra) , ahmad a zis :In hajjul fard SPER pentru ca ea iese cu alte femei si cu oricine in care are incredere dar in afara de acest hajj atunci nu are voie . DAR PRIMUL RASPUNS ESTE CEL CORECT SI DOAR EL SE APLICA .
Au spus ; ibin sirin , malik , al-awza3i si al-shafi'i ca mahramul nu este o conditie pentru pelerinaj . ibin sirin a zis iese cu un barbat de incredere , malik a zis ca iese cu un grup de femei , si al-sahfi'i a zis iese cu o femeie libera musulmana si de incredere . Al-auza3i a zis iese cu un grup de oameni de incredere si ii se ofera o scara pe care urca si coboara fara sa o atinga nici un barbat dar barbatul tine animalul de capul lui .
A spus ibin al-munzir (despre ei) ca au renuntat sa lucreze conform exteriorul hadithului (adica ce se inteleg din el) si fiecare dintre ei a pus o conditie neargumentata si fara sustinere si s-au bazat pe faptul ca profetul salla-llahu 'alayhi wa sallam a explicat "puterea de hajj" cu mancare si animal (mijloc de transport) . Si a spus (profetul) lui 'adiy bin hatim "se apropie timpul in care iese THA'INAH din Al-Hirah (locatie) viziteaza Casa (mekka) fara nimeni langa ea nu-i este frica decat de ALLAH .(Tha'inah =femeia sau ce se pune asupra camilei unde sta cel care calatoreste indiferent daca sta acolo o femeie sau nu) . Si pentru ca este fard atunci nu trebuie mahram la fel ca si o musulmanca care scapa de mainile necredinciosilor .

DAR PENTRU NOI (zice autorul) ne ramane Hadithl pe care l-a relatat Abu-Hurairah a spus , a spus Profetul صلى الله عليه وسلم "Nu se permite unui femei care crede in ALLAH si in Ziua de Apoi sa calatoreasca distanta de o zi fara sa aiba cu ea un mahram" . Si ibin 'abbas a relatat : l-am auzit pe Profetul Lui ALLAH spunand "Sa nu stea un barbat cu o femeie singuri decat daca are un mahram si sa nu calatoreasca o femeie singura decat daca are un mahram" atunci un barbat s-a ridicat si a zis : O Profet al Lui ALLAH , eu am fost in Jihad si sotia mea s-a dus la Hajj , atunci Profetul i-a raspuns du-te si fa hajj-ul cu sotia ta . (aceste doua hadithuri sunt relatate in bukhari si muslim) .

Ibin Omar si Abu-Sa'id au relatat un hadith apropiat de cel relatat de abu hurairah . Abu 'abdillah a zis : Abu hurairah spune o zi si o noapte , si tot dupa el sunt relatate ca femeia sa nu calatoreasca , in timp ce abu-sa'id spune 3 zile . El a fost intrebat despre parerea lui si el a zis (abu 'abdillah) : nu calatoreste intr-o calatorie scurta sau lunga decat cu mahram .

Ad-daraqutni a relatat dupa Ibin-'Abbas ca Profetul صلى الله عليه وسلم a zis :"SA NU FACA O FEMEIE PELERINAJUL DECAT CU UN MAHRAM" . Acest lucru este clar in hotarare si pentru ca ea vrea sa calatoreasca in zona islamica si nu a primit permisul decat cu un mahram .
.
.
.
.
(cei care au zis ca nu trebuie mahram) au pus alte conditii din capul lor fara nici un argument nici din cartea (quranul) si nici din sunnah . Si ceea ce Profetul صلى الله عليه وسلم a zis trebuie aplicat iar daca se discuta acest subiect atunci argumentele noastre sunt mai corecte si mai clare si au obligatia sa se ia dupa ele(argumentele noastre) .

Iar hadithul lui 'adiy (mai sus) pe care ei s-au bazat indica prezenta calatoriei si nu permisiunea ei , iar comparatia lor hajjul cu femeia care scapa de necredinciosi nu este corect pentru ca ea (ceea care fuge) o face pentru ca e obligata si are nevoie de a calatorii .

Eu am tradus , si sper ca v-am ajutat cu ceva .
Subliniez ca eu nu am zis parerea mea si nici nu este afara de ceea ce am tradus , dar nu vreau sa se zica "cine este acela care ne spune din capul lui" . Deci va rog inainte sa raspundeti sa luati in considerare ceea ce am cerut la inceputul subiectului .

& Al-hamdu lillahi rabbi-l 'alamin .