PDA

View Full Version : spalarea rituala



elif1977
12-27-2008, 03:20 PM
Salaam aleikum,

Am o problema.... spalarea rituala inaintea fiecarui namaz....

In timpul zilei, nu sunt acasa sau intr-un loc unde sa am acces la apa calda, si am asa o constitutie aiurea, ca in perioada rece si daca ma descalt racesc si fac anexita sau cistita, darmite sa mai fac si spalarea picioarelor cu apa rece....:(

Si cum stau si foarte incotosmanata, de multe ori descaltarea si spalarea picioarelor printr-o baie rece si umeda pe nu stiu unde devine o aventura:((

Nu exagerez si nici nu caut motive sa evit asta, dar exista vreo solutie? in astfel de situatii se accepta daca sunt curata si fac spalarea numai a fetei si mainilor? nu prea cred, dar am zis sa va intreb, poate stiti mai multe ....

O zi frumoasa,

aiscia
12-27-2008, 05:16 PM
Trecerea cu mainile umede peste ciorap.
Conditiile ciorapului:
1. Sa acopere piciorul impreuna cu gleznele.

2. Sa fie incaltat dupa spalarea picioarelor de ablutiune
3. Sa nu cada de pe picior cand mergem cu ele.
4. Sa nu fie transparent

Se poate face ablutiunea pentru cinci rugaciuni in acest fel...

elif1977
12-27-2008, 05:25 PM
elif, scuze in legatura cu cartile nu am uitat, dar lavinia are o probl cu computerul.

:), Multumesc AishaA, am vb cu ea si mi-a explicat, si Alhamdullillah am si cartile!
Multumesc frumos:)

elif1977
12-27-2008, 05:31 PM
:) Multumesc!

Asta rezolva pentru mine o adevarata problema, ca cele din jurul meu le vedeam ca fac asa cum pot wudu cu apa rece, si odata sotul meu a zis ca daca e asa sensibil pentru mine sa trec numai cu mana umede peste glezne, dar in mintea mea nu eram convinsa, si parca si rugaciunea mi se parea mai mare pacat sa o fac:(

O zi frumoasa:)

Yumna
12-27-2008, 06:52 PM
Si astfel poti face 15 rugaciuni cand esti calator.

umalkasem
12-27-2008, 07:04 PM
Assalam aleicum.
As vrea sa adaug pt cei ce nu stiu,pt mi sa mai dat acest tip de intrebare.Daca am pierdut wudu in timpul cind eram in ciorapi,apoi spre ex. la urmatorul wudu am sters deasupra ciorapii cu palma,neam rugat si apoi fara a pierde wudu am scos ciorapii,precizez,wudu nu mai avem,odata cu scoaterea ciorapilor,pierdem wudu(valabil pt ex care am dat si pt situatiile asemanatoare).Vreau sa mai adaug la spusele surioarelor ca wudu se tine in ciorapi timp de 24 de ore,iar in timpul calatoriei timp de 3 zile.

nour
12-27-2008, 08:59 PM
assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu


vreau sa va intreb inshaAllah....exista hadisuri care specifica ceea ce ati spus voi mai sus? daca da, rog o sora mult sa mi spuna unde sa merg si eu sa citesc inshaAllah...eu stiam altceva...am gasit doar asta acum: Allah Preainaltul spune: O, voi cei care credeti! Atunci cand va gatiti pentru rugaciune, spalti va fetele voastre si mainile voastre, pana la coate, treceti va mainile voastre ude peste capetele voastre si [spalati va] picioarele voastre pana la glezne!........(5:6)

Abu Huraira(Allah ta ala sa l aiba in mila Sa) a relatat ca Trimisul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui) a zis: Sa va povestesc ceva prin care Allah spala pacate si inalta in rang ( un om). Insotitorii lui au zis: Da, Trimis al lui Allah. El a zis: Sa faceti ablutiunea amanuntit, in ciuda conditiilor grele, sa ajungeti cu pasi marunti la moschee si sa asteptati urmatoarea rugaciune dupa ce ati facut deja rugaciunea; iar aceasta inseamna grija (apararea granitelor). (Muslim)

Yumna
12-29-2008, 12:39 AM
Mughira ibn Su'ba (Allah sa-l aiba in mila Sa!) relateaza:
"Intr-o noapte l-am insotit pe Trimisul lui Allah*salat*intr-o calatorie.El m-a intrebat:"Ai niste apa la tine?" Eu am spus ca da.Atunci el a descalecat si s-a indepartat.A disparut in intuneric.In scurta vreme,s-a intors.I-am turnat apa dintr-un vas si el si-a spalat fata.El purta o mantie lunga din lana si nu si-a putut scoate mainile din maneci.Atunci si-a scos mainile pe sub mantie si si-a spalat bratele.Apoi si-a trecut mainile peste cap.Am intins mana ca sa-i scot ciorapii,dar el a zis:"Lasa-i.I-am incaltat dupa ce mi-am spalat picioarele.",dar el si-a trecut mainile peste ciorapi.
(Convenit)


Sursa: Riyad As-Salihin hadisul nr 791
CAPITOLUL 117 VESMINTELE

nour
12-29-2008, 04:44 PM
assalamu alaikum ..da sora, Allah sa te rasplateasca, multumesc...am mai intrebat si intr adevar exista aceste hadisuri insa singura diferenta este ca materialul din care erau confenctionati acesti "ciorapi" era piele, care nu permite ca ceva sa atinga pielea piciorului...pe cand noi vb aici de materialul textil de la sosetele obisnuite..ce mi s a mai spus ca niciuna din cele 4 mari scoli nu permite asta in cazul sosetelor obisnuite....inshaAllah sa ne usureze Allah subhanahu wa tala in toate...o zi buna, assalamualaikum

Yumna
12-29-2008, 05:28 PM
Nu stiu cine ti-a raspuns ca nici una din cele 4 scoli nu permit ablutiunea luata peste sosetele pe care le purtam in zilele noastre,dar nu este corect.La cursurile la care am participat,ni s-a raspuns f clar ca se poate si cu sosetele pe care le purtam azi,dar nu inseamna ca trebuie sa facem un obicei din asta,adica de lene sa luam ablutiunea astfel,ci numai cand situatia nu ne permite sau ar fi greu sa spalam picioarele pentru ablutiune.Cred ca m-am facut inteleasa fara sa dau exemple de anumite situatii.