PDA

View Full Version : produse israeliene pe piata romaneasca



Adira
01-09-2009, 07:01 PM
Salam alaikum,

Va rog faceti cunoscute produsele israeliene prezente pe piata romaneasca, sa stim de ce anume trebuie sa ne ferim!

Eu nu stiu decat doi producatori israelieni prezenti aici:

- 1. producatorul israelian de lactate Tnava

- 2.Compania israeliana Sano-Bruno Enterprises:
- controleaza 51% din Rom Cafe
- produse de igienizare Sano ( detergenti, odorizante etc)

maryam
01-09-2009, 07:02 PM
:006:
:salam:

Daca vreti vi le trimit pe mail, sunt 12 imagini a cate n nume:(, cred ca sunt sute......................

Adira
01-09-2009, 07:06 PM
shukran kteer maryam. ti-am trimis pm cu adresa de mail.

maryam
01-09-2009, 07:19 PM
shukran kteer maryam. ti-am trimis pm cu adresa de mail.


:006:
Nu, mie deloc, alhamdulillah, sa-i rasplateasca ALLAH pe aceia care au intocmit aceste liste.
Inshaa ALLAH sa putem renunta la toate, sunt extraordinar de multe, ma apuca ameteala daca ma gandesc ce etichete&marci am acasa, cred ca 90% sunt de la ei.:smile18::smile18::smile18:

Mariyah
01-09-2009, 07:56 PM
suntem in criza asa ca mai bine cumparam produse romanesti

sara h
01-10-2009, 09:59 AM
Pt cosmetice NU CUMPARATI:

- de la JADE COSMETICS
- de la CK
- de la L'OREAL
- de la REVLON

Daca o sa mai gasesc si altceva o sa postez inshalla .

batool391
01-10-2009, 11:55 PM
Produsele din gama Elite sunt de asemenea evreiesti. Gama de cosmetice cu minerale de la Marea Moarta ,,Monplatin,,
Gama de cosmetice JIJI

Mariyah
01-11-2009, 02:03 AM
Pt cosmetice NU CUMPARATI:

- de la JADE COSMETICS
- de la CK
- de la L'OREAL
- de la REVLON

Daca o sa mai gasesc si altceva o sa postez inshalla .

Estee Lauder
Vichy
Lancome
Garnier
Maybelline
armani

Cu mine nu au de suferit israelitii ca eu m-am lasat de multa vreme de produsele interzise, chiar fara sa stiu de boicotarea produselor. NU cred ca e o tragedie pt nimeni daca nu mai foloseste aceste produse, macar atat putem face pt Palestina. Eu sunt indragostita de toate cosmeticele de la Alix Avien, azi m-am uitat pe cutie si am vazut ca sunt turcesti, mashallah toate sunt super bune, de la vopseaua de par pana la rimmel si rujuri.Si sunt f accesibile ca pret .

maryam
01-11-2009, 01:01 PM
Estee Lauder
Vichy
Lancome
Garnier
Maybelline
armani

Cu mine nu au de suferit israelitii ca eu m-am lasat de multa vreme de produsele interzise, chiar fara sa stiu de boicotarea produselor. NU cred ca e o tragedie pt nimeni daca nu mai foloseste aceste produse, macar atat putem face pt Palestina. Eu sunt indragostita de toate cosmeticele de la Alix Avien, azi m-am uitat pe cutie si am vazut ca sunt turcesti, mashallah toate sunt super bune, de la vopseaua de par pana la rimmel si rujuri.Si sunt f accesibile ca pret .


:006:
:salam:

Nu e un criteriu faptul ca sunt turcesti, mari companii turcesti sunt de fapt evreiesti, acum sigur ca nu putem sa facem investigatii pana la varf, nu stim dc e vb de compania mama sau de capital partial evreiesc, dar am o lista de la o sora din turcia si am ramas "mi sunt de fapt asca" cand am vazut cate firme turcesti sunt de fapt evreiesti; la fel nemtesti, italiene samd.

Repet, dc vreti cea mai complexa lista (de pana acum, cel putin)...v-o trimit cu drag.:(

Mariyah
01-11-2009, 02:01 PM
:006:
:salam:

Nu e un criteriu faptul ca sunt turcesti, mari companii turcesti sunt de fapt evreiesti, acum sigur ca nu putem sa facem investigatii pana la varf, nu stim dc e vb de compania mama sau de capital partial evreiesc, dar am o lista de la o sora din turcia si am ramas "mi sunt de fapt asca" cand am vazut cate firme turcesti sunt de fapt evreiesti; la fel nemtesti, italiene samd.

Repet, dc vreti cea mai complexa lista (de pana acum, cel putin)...v-o trimit cu drag.:(

da, perfect ca mi s-a tras craca de sub picioare, atunci cred ca va trebui sa recomandam cosmeticele romanesti: gerocossen, emiplant, gerovital

batool391
01-11-2009, 02:38 PM
Gama de cosmetice Arko este israeliana...... asa ca taiati/o si pe ea de pe lista.

sara h
01-12-2009, 09:51 AM
Assalamo 3alikom ,
am sa postez inshalla lista cu produsele, magazinele, tv,...etc israeliene.Daca am omis ceva va rog sa mai adaugati si voi inshalla :D

http://i41.tinypic.com/2whm610.jpg
http://i43.tinypic.com/2d8p7ya.jpg
http://i41.tinypic.com/rsg1vc.jpg
http://i44.tinypic.com/2v9wt9f.jpg
http://i41.tinypic.com/15eq90.jpg
http://i44.tinypic.com/2v0o6c5.jpg
http://i41.tinypic.com/2k3uco.jpg

sara h
01-12-2009, 09:53 AM
Continuarea....

http://i43.tinypic.com/5nuj6h.jpg
http://i44.tinypic.com/4lre5u.jpg
http://i39.tinypic.com/67p193.jpg

Si mai gasiti si aici (http://inminds.co.uk/boycott-delta-galil.html)o lista inshalla

sara h
01-12-2009, 10:50 AM
Si mai am de adaugat pe lista si NOKIA din pacate :mad:
http://i44.tinypic.com/28in638.jpg
"Each riyal, dirham …etc. used to buy their goods eventually becomes bullets to be fired at the hearts of brothers and children in Palestine.. To buy their goods is to support tyranny, oppression and aggression." -Sheikh Yusuf Al-Qaradawi

maryam
01-12-2009, 05:09 PM
:006:
:salam:

Intrebarea e cu ce le inlocuim?
De ex detergentii dc nu-s procter&gambl sau henkel exista altii? In afara de dero si bonux?
Sau domestos? cif? Kinder????????? O sa le iau eugenii:( la copii:(.

Yumna
01-12-2009, 05:45 PM
Te apuci de facut prajituri in casa,dar atentie ce fel de ingrediente cumperi:D

sara h
01-12-2009, 06:57 PM
:006:
:salam:

Intrebarea e cu ce le inlocuim?
De ex detergentii dc nu-s procter&gambl sau henkel exista altii? In afara de dero si bonux?
.
O sa radeti, dar eu chiar spal rufele cu gel de dus :o

Mariyah
01-12-2009, 10:07 PM
hm, si nu se strik masina de spalat de la gelul de dus?eu imi spalam de mana cand mergeam in tabara sosetele cu gel de dus si le uscam apoi cu foenul:D

batool391
01-12-2009, 10:08 PM
Folositi detergent lichid cu sapun de Marsilia, e ecologic si nu e israelian, nici nu e f. scump si curata f. bine.....Cat despre dulciuri sunt alternative .........o praji, o merdenea.......

Mariyah
01-12-2009, 10:11 PM
da, ar trebui facut un thread in care fiecare care cunoaste sau a verificat sa sugereze la fiecare categorie, produsele care nu au leg. cu Israelul

maryam
01-12-2009, 11:12 PM
da, ar trebui facut un thread in care fiecare care cunoaste sau a verificat sa sugereze la fiecare categorie, produsele care nu au leg. cu Israelul

:salam:
Haide, deschide tu Inshaa ALLAH, chiar avem nevoie de variante, nu o sa reusim poate sa eliminam totul dintr-o data, dar din experienta ta, a lui x, a lui y, ne putem fi Inshaa ALLAH de folos.
Si intre noi, ne stim, avem incredere, ne dorim unii altora (sper, Inshaa ALLAH!) ce ne dorim, asa ca...:p

Adira
01-14-2009, 01:34 AM
salam alaikum

de firma Reckitt Benckiser - marea britanie, stie cineva ceva. e ok? ei sunt producatorii lui vanish, veet, clearasil...

sau de firma Sodasan - germania - cosmetice si detergenti ecologici

le evitam sau nu?

Saira
01-25-2009, 08:57 PM
Vaaaaaaaaaai,dar am casa plina!!!! Eu nu cred ca pot renunta la toate,sincer :mad:.

maryam
01-27-2009, 12:33 AM
salam alaikum

de firma Reckitt Benckiser - marea britanie, stie cineva ceva. e ok? ei sunt producatorii lui vanish, veet, clearasil...

le evitam sau nu?

...ei fac si Detol:(, dar nu stiu nimic, insa nici incredere nu mai am, problema e ca asa cum probabil se intampla prin multe case din Ro, nu stiu cu ce sa le inlocuim.
Chiar ieri vb cu o prietena si mi-a spus, sincer m, am renuntat la ideea cu boicotul ptr ca nu am alternativa.:(

Cred ca daca ati putea posta aici cu ce ati inlocuit produsele, acolo unde s-a putut face asta ar fi super, deocamdata sotul meu si-a schimbat cafeaua:D, a renuntat la tchibo, jacobs si le-a inlocuit cu altele mai scumpe dar neevreiesti.

telmiza
01-27-2009, 04:31 PM
Vreau sa va intreb dar sper sa nu mi-o luati in nume de rau.De ce trebuie sa boicotam produsele evreiesti,necumparandu-le?nu este si israelul o natiune?daca nu mai cumparam produsele lor pe termen lung oare populatia israelului nu va avea de suferit? pana la urma nu va ganditi ca "pedepsiti" bunastarea unui popor intreg pt faptele catorva conducatori?
De ce trebuie sa raspundem in acest fel,in calitate de musulmani?Raul nu se indreapta cu rau. Pana la urma nu vi se pare o agitatie in plus si un stress sa colectati toate marcile "interzise", pana la urma nu aveti altceva mai bun de facut decat asta?Parerea mea este ca va irositi energia in toata aceasta campanie fara sens care nu face altceva decat sa alimenteze ura si ostilitatea fata de poporul evreu.
Inca o data,sper sa nu fi deranjat pe nimeni.Este parerea mea sincera
As salam aleikum wa rahmatullah wa barakatu

maryam
01-27-2009, 08:24 PM
Vreau sa va intreb dar sper sa nu mi-o luati in nume de rau.De ce trebuie sa boicotam produsele evreiesti,necumparandu-le?nu este si israelul o natiune?daca nu mai cumparam produsele lor pe termen lung oare populatia israelului nu va avea de suferit? pana la urma nu va ganditi ca "pedepsiti" bunastarea unui popor intreg pt faptele catorva conducatori?
De ce trebuie sa raspundem in acest fel,in calitate de musulmani?Raul nu se indreapta cu rau. Pana la urma nu vi se pare o agitatie in plus si un stress sa colectati toate marcile "interzise", pana la urma nu aveti altceva mai bun de facut decat asta?Parerea mea este ca va irositi energia in toata aceasta campanie fara sens care nu face altceva decat sa alimenteze ura si ostilitatea fata de poporul evreu.
Inca o data,sper sa nu fi deranjat pe nimeni.Este parerea mea sincera
As salam aleikum wa rahmatullah wa barakatu

:006:
:salam:

Poate ca da, ai dreptate iti risipesti energia, dar cu folos, este un efort minim pe care il putem face, asa cum cei care aleg sa iasa in strada fac asta ca un efort minim, ce sa faca sa plece in Israel si sa faca greva foamei in fata casei la Olmert, este un efort minim sa incerci sa strangi niste haine, niste bani, orice pt ei...de fapt am putea s astam cu totii linistiti lingand cate o cutie d ecoca, butonad la jazeera fara nicio problema ptr ca oricum nu noi declansam razboaiele, vezi bine ca noi nu ne putem intelege intre noi, pe un forum, desi toti ne spunem IN PRIVAT "te iubesc de dragul lui ALLAH"...
Este o modalitate simpla, o forma de protest, un mod MINIMALIST de a actiona, ptr ca si asa nu stim ce efect au rugile noastre, daca au fost primite sau daca au trecut de crestetul capului.
Si ce e rau sa-i urasti pe dusmanii islamului?
Pot sa urasc si sa iubesc de dragul lui ALLAH. Ceea ce nu inseamna ca dc l-as prinde pe Sharon l-as deocnecta de la aparate, nici ca as fi capabila sa omor pe cineva, este o ura in alt sens decat acela care inspira teroare si spaima, este o ura dureroasa, niste lacrimi care curg a neputinta.
Si nimeni nu are nimic cu poporul, ci doar cu cei care sunt impotriva islamului, a musulmanilor, cu aceia care omoara, fac masacre, umilesc, priveaza de normalitate, de viata, de libertate.

INSA ASTIA NU-S DOAR CONDUCATORI!

dunia
01-30-2009, 02:46 AM
salam alaikum
eu sincer nici nu m-as gandi sa nu mai folosesc produsele acestea
acuma la acele firme chiar sunt si alti actionari nu doar evrei, pe deasupra multi actionari evrei nu au nici o treaba cu israelul. de altfel pe mine nu m-ar interesa ca are legatura sau nu, e un produs de care am nevoie si o sa il folosesc, de exemplu gap face haine in tarile nedezvoltate, exploateaza mii de amarati cate 16 ore pe zi la lucru, multi sunt musulmani in diferite tari si atunci nu ar fi trebuit sa ii boicotez?
eu oricum am nevoie de haina aceea asa ca o voi cumpara
fiecare alege ce vrea insa eu nu ma simt prost daca folosesc aceste produse
in al doilea rand in israel traiesc si crestini si musulmani care lucreaza poate la aceste companii, companiile acestea isi fac produsele in zeci de tari de exemplu ce vina au oameni aceia de acest razboi? pana la urma tot oamenii de rand sunt afectati,

cu respect

Aishah_Gossady
08-29-2009, 05:22 PM
Assalamu alaikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

Adevarul este ca evreii au acaparat aproape tot ce exista pe piata,nu doar in Ro, ci in general.Este ceva inevitabil, nu te potiferi de ei asa usor.Pana la urma acesta este destinul nostru, sa decadem ca musulmani, sa fim loviti de toti, asa cum a spus Profetul saws.Insa va veni si vremea lor, cand ei vor fi zdrobiti de Allah.Eu zic sa ne ferim de ce nu ne trebuie neaparat si sa facem dua pentru ca dua este arma credinciosului, nu boicotarea de produse.O dua poate sa aduca nenorociremai mare asupra lor decat faptu ca 10 surori boicoteaza nu stiu ce produs si alte miliarde de oameni le cumpara in continuare.Eu zic sa boicotati Romania toata ca noi vindem arme la israelieni.De asta ce sa mai zicem.Boicotati insitutiile de sta, scolile, spitalele, tot, pt ca Romania le finanteaza cu bani de la FMI, adica tot de la evrei.Hai fiti serioase.Aceste lucruri numai ne deruteaza de la indatoririle noastre de musulmani.Decat sa-mi bat capu toata ziua cu ce sa inlocuiesc nush ce produs, mai binema gandesc sa fac un pachet pentru un om sarac.

Alexyna
08-30-2009, 01:18 PM
Oricum eu am inlocuit produsele Vichy cu cele de la Ivaterm . Sunt mai bine pentru tipul meu de ten sunt romano-franceze produse in Franta pt Ivaterm sunt cu apa termala de la Herculane si cremele de fata mi le iau si cu 10-20 de lei mai ieftin ca Vichy si imi fac mult mai bine ca cele de la Vichy

shama
08-30-2009, 08:48 PM
da, perfect ca mi s-a tras craca de sub picioare, atunci cred ca va trebui sa recomandam cosmeticele romanesti: gerocossen, emiplant, gerovital

Salaam alaikum,

Elmiplantul, din pacate, nu mai este romanesc: a fost vandut in 2007 companiei grecesti Sarantis.

http://www.businessmagazin.ro/actualitate/afaceri/sarantis-da-6-5-mil-euro-pe-elmiplant-2314213

Am ramas (deocamdata) cu Gerocossenul si Gerovitalul. Astea macar sunt usor de retinut, pana la varste foarte inaintate, datorita prefixului "gero" :)).