PDA

View Full Version : Din medicina profetului :009:- miracolul care se numeste Habbatul Sauda



maryam
01-13-2009, 01:31 AM
:006:
:salam:

In limba romana cred ca cea mai apropiata traducere ar fi chimion negru...

Nigella sativa a fost descoperita in mormantul lui Tutankhamon, a fost folsita de Cleopatra si de Nefertitti si a avut un rol foarte mare in medicina egipteana fiind cultivata in Syria si Egypt.
Referinte timpurii se gasesc despre aceasta planta in Isaia - Vechiul Testament.
In secolul 1 medicii greci vorbeau despre aceasta planta si despre efectele ei nenefice in tratamentul durerilor de cap, al congestiilor nazale, problemelor intestinale samd...

Muslim in careta sa Sahih a scris ca profetul :009: a spus ca:

"Este un tratament pentru orice boala si cand este aplicata bolii, ea vindeca cu voia lui ALLAH Cel Maret, Cel Glorios".

Abu Dawud a relatat ca profetul :009: a interzis medicina "necurata", insa a permis toate formele de medicina, daca acestea nu isi au sursa din ceva interzis.
Una dintre acestea (cu o lunga si veche istorie si eficacitate!) este/sunt acu(preso) punctura.

Bukhari de asemenea a spus ca profetul :009: a spus ca:
"Este vindecare in HABBATUS SAUDA de orice boli in afara de moarte."


Daca stiti mai multe (unde se gaseste, metode de tratament...), va rog sa scrieti, ALLAH sa va rasplateasca!

nour
01-13-2009, 12:05 PM
"Habbatusauda (latin: nigella sativa), known as black seeds........................."



assalamu alaikum wa rahmatullahi

cunoscand numai denumirea de black seed, am cautat pe google si am gasit ca de fapt sunt unul si acelasi lucru...aici, in egipt se gasesc pretutindeni, eu presar peste oua ochiuri si cand faceam paine sotului ii placea pusa pe paine ca si susanul....mie nu mi place gustul, poate ar trebui sa i dau mult mai multa atentie si chiar daca nu mi place sa le folosesc..

multumim sora, Allah sa te rasplateasca

sara h
01-13-2009, 12:13 PM
Mashalla surioara multumim pt ca ai amintit si de aceasta ! Eu am invatat de la soacra mea sa iau in fiecare dinineata pe stomacul gol cu miere de albine o lingurita.Intr-adevar face miracole pentru cei bolnavi dar este si o binecuvantare in aceelasi timp "HABBATUL BARAKA"
Am mai tradus si eu cate ceva despre HABBATUL BARAKA (http://www.dubai.myforum.ro/habbatul-baraka-boabele-negre-quotbinecuvantate-quot-vt137.html)

maryam
01-13-2009, 02:33 PM
:006:
:salam:

ALLAH sa va rasplateasca pe voi si pe noi toti!
Stiti dc se gaseste si in romania????????????????

Va multumesc ptr informatii, Inshaa ALLAH dc o sa gasesc o sa facem cure...sunt niste seminte mici ca si susanul (ca si aspect?) negre?
Asta e culmea, am avut acasa si habar nu aveam ca sunt asa d ebune, dc stiam le inghiteam pe toate.:D:D.

Yumna
01-13-2009, 02:35 PM
Asa preparat cu miere de albine,le dau si eu copiilor pt imunitate mai ales.Bobitele de chimion la macin apoi le amestec cu miere si le las astfel cateva zile.

Yumna
01-13-2009, 02:57 PM
Eu mai cumpar tot pt copii de la plafar BARAKA(din Egipt),sunt capsule cu ulei de chimion),se gasesc si pt adulti.

Sarah_Nour
01-15-2009, 12:04 PM
Uleiul natural din capsulele de Baraka este bine cunoscut pentru eficacitatea lui in tratamentul unei game largi de afectiuni si pentru imbunatatirea functiilor intregului organism.
Are efect antispastic, benefic in toate cazurile de tuse, astm bronsic si flatulenta. Uleiul de seminte de chimen negru are de asemenea efect stimulent si este foarte benefic cand se administreaza concomitent culuarea unor masuri specifice, in tratamentul migrenei si depresiei respiratorii. De asemenea creste fluxul biliar si are efect diuretic si antibacterian.
Capsulele de Baraka contin ulei natural pur fara aditivi din semintele de Baraka, cu activitate terapeutica intr-o gama larga de afectiuni, pentru cresterea vitalitatii organismului si a imunitatii naturale.

Indicatii
Alinarea tusei si minimalizarea manifestarilor bolilor cailor respiratorii superioare; prevenirea aparitiei crizelor paroxistice de astm bronsic si tuse convulsiva; cresterea vitalitatii organismului si prevenirea aparitiei oboselii zilnice; cresterea imunitatii organismului in special in timpul diverselor boli si in convalescenta.

Mod de administrare
1-2 capsule de 3 ori pe zi.

Yumna
01-16-2009, 11:53 AM
Daca am amintit de cresterea imunitatii organismului,trebuie sa va spun ca si ceaiul de helbe(nu stiu traducerea in romana) este foarte bun.Se lasa in apa seara,apoi se fierbe dimineata si se indulceste cu miere.
La fel de bun este si ghimbirul preparat astfel:intr-o cana se pune sucul de la jumatate de lamaie peste care se adauga o lingurita rasa de ghimbir si se toarna apa clocotita apoi se indulceste cu lamaie.Se bea caldut.Poti scapa de raceala numai cu ghimbir:3 cani pe zi este suficient.

sherine
02-12-2010, 05:43 PM
Medicina naturista se pare ca dintotdeauna a dat roade, dovada si aceste plante de care amintiti si despre a caror putere tamaduitoare putini stiu. Din pacate, in ziua de azi multi apeleaza la medicamente, ignorand ca natura poate fi o sursa de sanatate.
Multumesc tuturor pentru informatiile furnizate !!!