PDA

View Full Version : Cum ar trebui sa se roage crestinii?



maryam
01-21-2009, 12:12 AM
:006:

http://www.youtube.com/watch?v=TrC5cHUY2c0&feature=related

Un filmulet fara cuvinte, cred ca imaginile postate si versetele din Biblie care apar acolo spun totul!
Inshaa ALLAH sa fie spre calauzirea crestinilor!

sara h
01-21-2009, 10:50 AM
:salam:
Sub7anak Ya Rabb ! Allah sa te rasplateasca surioara...

abbu
06-24-2010, 04:56 AM
eu cred ca este problema personala a crestinilor cum se roaga.
Nici noua nu ne vine bine cand suntem apotrofate de necunoscatori cu expresii:"vi de la o inmormantare? sau "cand te speli dai baticul jos" ? si altele si altele.
sa nu fim "mai catoici decat papa"

tasnim1
07-02-2010, 01:52 PM
Salam aleikum. Mashaallah surioara e foarte bun materialul, Allah sa iti rasplateasca.
Nu e vorba ca ii criticam pe crestini , incercam doar sa ii ajutam sa vada ca nu sunt tocmai pe drumul pe care trebuie sa fie. Asta nu pentru a arata cat de destepti suntem noi...nuuuu . Multe dintre noi avem sigur familii crestine. Si sigur durerea pe care o avem in suflet pentru ca stim ca ar fi un pas atat de mic pentru ca ei, cei dragi noua, sa vada adevarul, este mare. Totul e in mana lui Allah Subhanutaala. Dar trebuie sa nu renuntam in a incerca sa ii trezim cumva, in a le trezi macar dorinta de a studia singuri adevarul despre propria lor credinta. Uneori la asta se rezuma totul. sa ii facem sa vada ca e gresit ceea ce cred, felul cum se roaga..Inshaallah poate asta ii va ajuta sa lase dictonul: Crede si nu cerceta , care pe mine ma scoate din minti si sa inceapa sa cerceteze care este adevarul. Multi, din pacate prea multi dintre ei au luat acest "Crede si nu cerceta" ca pe o limita in credinta, fara sa inteleaga ca tocmai cuvintele astea ii indoctrineaza gratuit si ii tin in intuneric.
InshaAllah Allah subhanutaala sa se milostiveasca de ei toti si sa le arate ca pasul asta mic de la crestinism la Islam e un pas mare catre Paradis. Sa nu uitam niciodata in rugaciunile noastre sa ii pomenim si sa ne rugam pentru calauzirea lor. Si noi am fost ca ei si poate un frate musulman sau o sora s-au rugat ca noi sa gasim lumina si Allhamdulillah am gasit-o. Acum avem si noi datoria sa incercam macar sa ii salvam si pe altii din intuneric.
Allah Subhanutaala sa aiba mila de noi toti. Sa ne calauzeasca, sa ne dea putere si credinta si sa nu ne lase singuri cu noi insine nici macar o clipa Amin
Allah Subhanutaala sa va binecuvinteze pe voi toate si pe familiile voastre. Amin

abbu
07-04-2010, 02:00 AM
dupa parerea mea este dovada de ingamfare sa consideri ca altii sunt mai prejos.
crestinii asa cum stie orcine sunt convinsi ca rugandu-se si pastrand calda credinta se indreapta spre rai.
nu stiu de ce trebuie neaparat sa ii convingem ca drumul lor este gresit...
daca este gresit,la capatul lui nu vor intalni raiul,dar noi vom fi scutiti de "ingamfare"

ummraschid
07-04-2010, 03:30 AM
eu cred ca este problema personala a crestinilor cum se roaga.
Nici noua nu ne vine bine cand suntem apotrofate de necunoscatori cu expresii:"vi de la o inmormantare? sau "cand te speli dai baticul jos" ? si altele si altele.
sa nu fim "mai catoici decat papa"

sa intelegem din postare ca esti musulmanca?...
daca esti musulmanca, ar trebui sa stii ca noua ne este poruncita raspandirea mesajului Islamului, astfel incat sa devina cunoscut tuturor... nu suntem obligati decat sa facem cunoscut adevarul, iar la Islam revin doar cei alesi de Allah subhanahu wa ta'ala...
daca nu esti musulmanca, la cine te referi cand spui "noi"...

tasnim1
07-04-2010, 01:34 PM
salam aleikum
Sa fie oare vorba de ingamfare cand imi doresc ca mama si tata si familia mea care e inca crestina...adica oamenii pe care ii iubesc , sa gaseasca adevarata cale a credintei? sa gaseasca lumina Islamului si ei? sa aiba o sansa sa intre in Paradis? o sansa pt ca bineinteles a fi musulman nu inseamna a avea un bilet sigur du catre Paradis, dar inseamna ca ai o sansa. Ce are asta cu ingamfarea? E o dorinta izvorata din iubirea pentru ei toti. Daca un musulman isi doreste ca fratele lui crestin sa gaseasca si el Islamul inseamna ca e ingamfat? de unde pana unde? inseamna doar ca nu e egoist si ca doreste si binele celuilalt. Asa cum a spus si sora ummrashid avem obligatia sa ii ajutam si pe altii sa intre in Islam, avem datoria de a raspandi Islamul. Nu din ingamfare ci din dorinta de a-i ajuta si pe altii sa poata ajunge in Paradis.

abbu
07-05-2010, 11:54 PM
traiesc langa un musulman si parte din familia lui.

abbu
07-05-2010, 11:59 PM
salam aleikum
inseamna doar ca nu e egoist si ca doreste si binele celuilalt. Asa cum a spus si sora ummrashid avem obligatia sa ii ajutam si pe altii sa intre in Islam, avem datoria de a raspandi Islamul. Nu din ingamfare ci din dorinta de a-i ajuta si pe altii sa poata ajunge in Paradis.

sunt doar jocuri de cuvinte,daca eu spun ca am un cal mai grozav,ma laud si de aici inganfarea lucrului mai bun.
dar pentru ca islamul este misionarism,NU ADERARAEA SPONTANA, datorita raspandirii dirijate a islamului,se trece peste faptul ca "lauda de sine nu miroase a bine"
eu sunt casatorita de ani de zile cu un musulman si de la inceput am hotarat fiecare este liber sa aiba religia lui.

ummraschid
07-06-2010, 05:23 AM
sunt doar jocuri de cuvinte,daca eu spun ca am un cal mai grozav,ma laud si de aici inganfarea lucrului mai bun.
dar pentru ca islamul este misionarism, NU ADERARAEA SPONTANA, datorita raspandirii dirijate a islamului, se trece peste faptul ca "lauda de sine nu miroase a bine"
eu sunt casatorita de ani de zile cu un musulman si de la inceput am hotarat fiecare este liber sa aiba religia lui.


NU spunem noi, ci Allah subhanahu wa ta'ala spune ca Islamul este singura religie acceptata, singurul adevar... deci, comparatia nu este potrivita si nu are, in acest context, nici un rost...

faptul ca sotul tau nu te impiedica sa ai religia ta, oricare ar fi ea, nu te indreptateste sa ataci religia lui, macar din respect pentru el...

in rest, bine ai venit... si sedere placuta...

sara h
07-07-2010, 08:45 AM
.....dar pentru ca islamul este misionarism, NU ADERARAEA SPONTANA, datorita raspandirii dirijate a islamului,se trece peste faptul ca "lauda de sine nu miroase a bine"


Islamul nu reprezinta o credinta misionarista asa cum ai afirmat tu. Desigur Quranul incurajeaza credinciosilor de a raspandi cuvantul lui Allah ,
“Cheama la calea Domnului tau cu intelepciune si bunaindemnare si discuta cu ei cum e mai frumos!....” ( 16:125), dar de asemenea recunoaste diversitatile religioase, culturale si etnice
“O, voi oameni! Noi v-am creat pe voi dintr-un barbat si o muiere si v-am facut pe voi popoare si triburi, pentru ca sa va cunoasteti…..” ( 49:13 ). Cum se poate presupune ca noi musulamanii sa convertim toata omenirea la Islam atunci cand Allah Insusi prin Intelepciunea Sa neinfinita a ales sa nu ?
“Si de ar fi voit Allah, i-ar fi facut El pe ei o singura comunitate ,insa El lasa sa intre intru indurarea Sa pe cine El voieste. Iar nelegiuitii nu vor avea ocrotitor si nici ajutor “ ( 42:8)
Datoria fiecarui musulman este sa-si prezinte religia sa, dar nicidecum sa faca misionarism. Este o mare diferenta intre a face “misionarism” si a-ti reprezenta propria religie.
Imi pare rau sa spun , dar numai crestinii misionari pleaca in “vacante” pentru a face “munca Dumnezeilor lor ” si a spala creiere . Acesta este adevarul , cati americani misionari nu am vazut in Romania, cati crestini misionari nu sunt plecati in Asia pentru asa ceva, si de cati misionari crestini am auzit plecati in Africa, acolo unde infulenta lor este deajuns numai pentru cateva sute de dolari donati sau alte bunuri materiale fratilor nostrii musulmani sarmani si slabi in credinta in schimbul religiei …. Acesta inseamna misionarism, eu nu stiu daca am auzit vreodata ca vreun frate de al nostru musulman sa “ lucreze pe acest front “ asa cum fac crestinii ?!?
Islamul este o alegere, nicidecum o obligatie ! Nu punem cutitul la gatul cuiva si il obligam sa se converteasca, asa cum ai afirmat tu prin citez cuvintele tale " raspandirii dirijate a Islamului "... Fiecare este liber sa cerceteze si sa aleaga ceea ce crede ca este bine de cuviinta !

flor6
07-07-2010, 05:54 PM
si te-ai convertit si tu?de fapt eu am o mare pb.prietennul meu este musulmam,noi suntem in uk si adica nu stiu am inceput sa cred mai mult in religia lui decat in a mea si sunt derutata.adica imi e frica eu nu stiu mare lucru e doar ce citesc singura caci el nu o sa imi zica niciodata sa ma convertesc sau ceva de genul caci asa cum spune el e alegerea mea eu trebuie sa simt asta.imi e frica adica tot e in araba si nu cred ca as putea invata limba asta dar nici nu vreau ca religia sa fie eva ce ne desparte.traiind cu el m-am adaptat la viata lui nu ma deranjeaza dar am ffff pb.
cred ca as aveanevoie sa discut cu cinva privat.crei c m-aiputea ajuta?

abbu
07-07-2010, 11:52 PM
sunt feluri si feluri de alucra...crestini au ales o anume metoda,musulmanii o alta metoda.
flor...tu ai servici ? ai mijloc de trai personal ? sau depinzi de sot,caci daca depinzi de sot din zi in zi ti se va parea ca religia lui este mai buna...
ce ai face singura?
biserica te ajuta odata,de doua ori dar atat.

ummraschid
07-08-2010, 05:17 AM
imi e frica adica tot e in araba si nu cred ca as putea invata limba asta dar nici nu vreau ca religia sa fie eva ce ne desparte.traiind cu el m-am adaptat la viata lui nu ma deranjeaza dar am ffff pb.


draga flor6, bine ai venit!

inshaAllah sa poti privi in inima ta si sa iti clarifici prioritatile:
- daca ceea ce iti doresti este DOAR ca religia sa nu fie pricina de despartire, nu ar trebui sa-ti faci probleme, unui musulman ii este permis sa se casatoreasca cu o femeie crestina, cu accent pe "sa se casatoreasca"!!!...o relatie in afara casatoriei ii este interzisa, este haram, pentru el...ca de altfel si pentru tine, ca crestina...

- daca esti insa cu adevarat in cautarea adevarului, sfatul meu este sa nu te descurajezi (o limba straina nu este un mare impediment) - daca simti cu adevarat ca ceea ce citesti iti atinge inima, continua sa studiezi, sa cercetezi si daca ai intrebari, pune-le...


draga flor, inshaAllah, sa-ti usureze Allah Preainaltul calea, nu te lasa abatuta, chiar daca vei intampina invidia unora fata de interesul tau crescand pentru Islam, cu cat se ponegreste Islamul mai mult, cu atat se deschid mai multe inimi si mai multi ochi spre el...
...nu se va stinge lumina lui Allah, doar pentru ca asa vor unii...

flor6
07-08-2010, 07:54 PM
am servici,mereu am avut dupa terminarea scolii si imi place sa imi castig singura existenta.nu am gandit niciodata ca e mai cpmod ca femie intretinuta si nici nu am cerut ajutor am trait mereucu ce am avut si m-am intretinut singura in facultate.am maini,picioare pot vorbi si gandi deci nu vad nici un motiv de a sta acasa.nu l-as alege ca sot doar pentru ca e musulman cacinu vreu sa iti spun ce gandeam eu inainte despre ei cai stii prea bine ce ni se spune nou despre islam,noua vreau sa spun crestinilor.eu am o problema cu religia cu ceea ce cred si in ce cred sivb despre felul cum mi-a schimbt el viata mie fara sa zica nimic.

tasnim1
07-08-2010, 10:24 PM
Salam aleikum! Bun venit printre noi draga flor! Ma bucur ca simti ceea ce simti si sunt sigura ca e doar poarta desciha de Allah Subhanutaala catre lumina Islamului. Sunt sigura ca nu un interes material te face sa simti asta. Avem muuulte surioare tinere, necasatorite si care nici nu au un prieten barbat musulman care sa le influenteze si totusi...sunt musulmane. Allah subhanutaala sa iti faca usoara calea catre Islam. Ai doar grija unde citesti despre Islam. Pe rasarit mashaallah poti gasi multe informatii bune. Mai ai www.sunnah.ro si turntoislam.com sectiunea romana sau daca stii engleza islamqa.com este de asemenea un link sigur pentru iceputul calatoriei tale spre islam.
Allah sa te ajute, te indrume si sa te binecuvinteze pe tine si familia ta. Inshaallah sa devii curand o noua surioara in Islam Inshaallah.

flor6
07-09-2010, 01:34 AM
multumesc mult tasnim1.
eu doar am raspuns la ce abbu m-a intrebat "flor...tu ai servici ? ai mijloc de trai personal ? sau depinzi de sot,caci daca depinzi de sot din zi in zi ti se va parea ca religia lui este mai buna...
ce ai face singura?
biserica te ajuta odata,de doua ori dar atat. "
nu sunt cu el caci stiu ca barbatii musulmani trebuie sa-si intretina sotiile,aici in uk nu e asa daca nu muncesc amandoi nu au cu ce trai.sunt cu el caci il iubesc si sunnt interesata de religia lui pentru ca l-a inceput am vrut sa stiu ce este si incerc eu sa imi gasesc calea pentru caci acum nu mai cred in nimic decat in puterea lui dumnezeu.

abbu
07-09-2010, 04:21 AM
Flir...felicitari,asa cum ai sarit ca "arsa" asa sa ai putere sa-ti faci caminul solid si de lunga durata,dacaesti cu capul pe umeri,intelegi lucrurile complex si nu numai din carticele colorate,atunci iti vei gasi drumul care iti place si nu cel care "te aranjeaza"
succes ! si scuze ca am fost mai taioasa,dar e plina lumea de gasculite....

abbu
07-09-2010, 04:33 AM
scuze...mi de scuze...Flor si nu flir
cum am scris din cauza orei inaintate

flor6
07-09-2010, 04:42 PM
Pana la creearea caminului mult visat mai am o cale lunga dar sper a voi izbuti am putere sa fac asta mai nevoie si de ajuto de la ce de sus.Nu m-am gandit in viata mea la un barbat musulman si mereu de acolo din ro cand eram chiar le compatimeam pe femeile musulmane caci eu staim doar ce se scria si ce vedeam la tv.pb mea era alta ca acolo nu mai credeam in nimic am ajuns sa cred c si dumnezeu a uitat de mine desi stimteam ca nu e asa.acum stiu de ce.nu ma rugam din suflet caci nu credeam in preoti.
o zi placuta

tasnim1
07-09-2010, 08:50 PM
Sa fie oare vorba de aceeasi persoana?
care se ascunde sub pseudonimul abbu? pt ca secretara la un cabinet dentar...apare in amadoua profilurile?
http://flotilaumanitara.blogspot.com/

tasnim1
07-09-2010, 10:32 PM
da stimata doamna abbu esti una si aceeasi cu aceasta persoana inveninata de atata ura.
sa vedem mai in detaliu cine esti de fapt: http://adevaratafataaislamului.blogspot.com/
http://femeiainislam.blogspot.com/
http://islamul-azi.blogspot.com/
http://crestini-islam.blogspot.com/
http://adevaratafataaislamului.blogspot.com/

Stie sotul tau si familia lui daca chiar esti maritata cine esti cu adevarat?

Cata ura poate sa incapa intr-un suflet oare? Cred ca nu mai e loc de nici un graunte de bunatate. Ceea ce e sigur Allah nu va nedreptati pe nimeni in ziua judecatii.

suleiman
07-09-2010, 11:23 PM
Nu stiu de ce am impresia ca ati iesit de la subiect :) ...

flor6
07-09-2010, 11:39 PM
Am primit un meseaj foarte amuzant si am sa raspund tot asa:De ce islamul e violent?
Ramane insa intrebarea de ce islamul a devenit violent doar cand au inceput americanii prin clanul Bush sa le dea tarcoale la titei si traditie, pana atunci erau calmi in tandem cu lumea pasnica in care traiau. Existau chiar si mari comunitati de evrei care locuiau printre ei.
Raspunsul meu este ca americanii au alte planuri,de aia comanda atentate.
Si sa las glumele as mai avea ceva de amintit.Ortodocsii, de exemplu, sar in sus atunci cand sunt luati la pachet cu catolicii intr-un enunt de genul: ,, Biserica crestina a facut foarte mult rau( inchizitia). ´´,,-A...Pai stai asa, ca nu Biserica Ortodoxa a facut asta ci cea catolica.´´
Cam asa sta treaba si cu musulmanii. Nu trebuie generalizat si luati la gramada.
Deci asta e raspunsul meu la mesajul privat pe care l-am primit in urma celor scrise de mine azi la tema:Idei gresite despre islam.aaa si chiar cred ce am scris,nici mama nici nimeni nu o sa imi schimbe parerea despre omul de langa mine.
Hai sa privim ce face biserica noastra si sa lasam ce fac altii.
O zi buna

tasnim1
07-10-2010, 12:47 AM
Salam aleikum . Nu am iesit de la subiect, imi pare rau dar verificati numai ce fel de blogguri are aceasta persoana si cat de inversunata e ura ei pentru Islam si veti intelege. Parerea mea e ca nu are ce cauta aici si ca e un caz de care se va ocupa justitia in curand. InshaAllah.

suleiman
07-10-2010, 01:07 AM
Am vazut, si ce daca ? Lumina Lui ALLAH nu se stinge pentru nimic, sa scrie fiecare ce vrea iar in ziua de apoi o sa vada cum o sa se topeasca de caldura :) ...
Obligatia noastra este sa raspandim Islamul prin spusele si actiunile noastre, si nu o sa ne afecteze nimeni oricat de tare se straduieste.

Stiai ca multi trec in Islam din cauza site-urilor antiislamice ?
Am vorbit cu unii care citeau "prostiile" impotriva islamului, si din curiozitate au ajuns sa caute daca este chiar cum au citit si asa au pus mana pe sursele adevarate ale islamului si cu timpul s-au convertit :) ... Al-Hamdulillah ...

tasnim1
07-10-2010, 01:30 AM
Salam aleikum
Da poate ca aveti dreptate. Am vrut doar sa avertizez cine e si cu ce se ocupa aceasta persoana zisa abbu. Ca postarile ei sa fie citite cu atentie pentru ca va incepe clar sa arunce venin si in acest forum. Da Inshaallah probail ca aveti dreptate. Cel mai bine sa o ignoram. Si chiar am auzit recent un prezentator de pe Huda tv care a spus ca a ajuns sa se intoarca la Islam citind astfel de site-uri pline de ura impotriva Islamului.
Allah sa ne dea multa rabdare intelepciune si credinta. Fiecare va plati dupa faptele sale in Ziua Judecatii.
nshaallah Allah sa ne ajute sa fim printre cei drepti amin

flor6
07-10-2010, 01:55 AM
Am vazut, si ce daca ? Lumina Lui ALLAH nu se stinge pentru nimic, sa scrie fiecare ce vrea iar in ziua de apoi o sa vada cum o sa se topeasca de caldura :) ...
Obligatia noastra este sa raspandim Islamul prin spusele si actiunile noastre, si nu o sa ne afecteze nimeni oricat de tare se straduieste.

Stiai ca multi trec in Islam din cauza site-urilor antiislamice ?
Am vorbit cu unii care citeau "prostiile" impotriva islamului, si din curiozitate au ajuns sa caute daca este chiar cum au citit si asa au pus mana pe sursele adevarate ale islamului si cu timpul s-au convertit :) ... Al-Hamdulillah ...


pai aici ma regasesc eu:) am pus in balanta tot ce am auzit si tot ce mi s-a spus de un musulmam si am vrut sa vad ce parte minte

maryam
07-10-2010, 02:40 AM
:salam:
ALLAH sa te rasplateasca, tasnim, in aceasta viata si in viata de apoi!
Subhanna ALLAH, intr-adevar ceea ce face ALLAH sa se intample este un miracol la care noi, Slava Lui, putem asista azi...ca si dupa "atentatele" din 2001, din 200x si de mai stiu eu cand si dupa uimirea generata de curiozitate, oamenii ajung sa se intoarca la islam, singuri, neconstransi, doar...chemati!
Si cu adevarat din dorinta de a dovedi contrariul, islamul poate deveni lumina vietii oricui!
ALLAH sa ne ajute pe fiecare dintre noi sa gasim drumul bun, indiferent in care parte a adevarului ne-am afla.

sara h
07-10-2010, 12:08 PM
:salam:
eu ma voi opri aici cu comentariile , caci degeaba vorbesti cu un om care este ca o stana de piatra si convingerile sale nu i le poate clinti nimeni din afurisitul de " pliu de la mansarda "decat Allah daca voieste sa o salveze ...
Allah sa va rasplateasca dragele mele si sa va usureze calea Sa ...
Ameen

abbu
07-10-2010, 06:27 PM
da stimata doamna abbu esti una si aceeasi cu aceasta persoana inveninata de atata ura.
sa vedem mai in detaliu cine esti de fapt: http://adevaratafataaislamului.blogspot.com/
http://femeiainislam.blogspot.com/
http://islamul-azi.blogspot.com/
http://crestini-islam.blogspot.com/
http://adevaratafataaislamului.blogspot.com/
Stie sotul tau si familia lui daca chiar esti maritata cine esti cu adevarat?

Cata ura poate sa incapa intr-un suflet oare? Cred ca nu mai e loc de nici un graunte de bunatate. Ceea ce e sigur Allah nu va nedreptati pe nimeni in ziua judecatii.



nu ai descoperit america....eu postez pe numele adevarat ceea ce tu nu ai curaj,nu am ascuns cine sunt si ce bloguri am si desi ti se pare curios,sotul meu si familia lui care sunt pe lista neagra in egypt ca intelectuali si oameni moderni, necredinciosi cu studii in strainatate si cu vederi liberale,......stiu IN MARE PARTE recunosc-ceea ce scriu eu...adevarat ca la cele stiute de ei mai adaug putin si de la mine...
in loc sa ma scuipi combate-ma.....
dar prima este mai usoara....

tasnim1
07-10-2010, 07:19 PM
Gata de ce mi-as mai bate capul cu tine? Am aratat cine esti si ai recunoscut. Allhamdulillah. Atat am vrut sa demoinstrez. Sper sa te bucuri pe lumea asta de banii cu care esti platita pentru munca murdara pe care o faci.

flor6
07-11-2010, 12:09 AM
nu ai descoperit america....eu postez pe numele adevarat ceea ce tu nu ai curaj,nu am ascuns cine sunt si ce bloguri am si desi ti se pare curios,sotul meu si familia lui care sunt pe lista neagra in egypt ca intelectuali si oameni moderni, necredinciosi cu studii in strainatate si cu vederi liberale,......stiu IN MARE PARTE recunosc-ceea ce scriu eu...adevarat ca la cele stiute de ei mai adaug putin si de la mine...
in loc sa ma scuipi combate-ma.....
dar prima este mai usoara....


ai putea gasi si tu site-uri romanesti nu doar americane.caci deja o europa este satula de ura americanilor pentru arabi si nici macr copii mici numai cred povestile lor.
ceva concret ca asa eu maine dimineata imi fac un site si public tot ce vreau acolo cele mai teribile lucruri ce ar putea exista ca sa injsesc pe cineva dar..................niciunde in lume nu vor fi acceptat casi proba credibila.

abbu
07-11-2010, 01:30 AM
crede-ma nu te inteleg....ce site-uri americane,ce are Europa cu america ?
in fond nu ai decat sa-ti faci site,sa scri,sa pui poze,sa gasesti sudienta....te opresc eu ??

abbu
07-11-2010, 01:35 AM
ma bucur ca esti fericita, desi nu m-ai "recunoscut" caci nu m-am ascuns niciodata...
cu banii stau cam prost, poate sora Hatice si Moonasdm alias Ada_pal,alias Asia...alias Moona,depinde de forum, sa imi dea ceva lectii
de propaganda.
eu propun totusi sa ramanem in cadrul subiectelor topicelor.
am venit pentru discutii, nu pentru cearta

tasnim1
07-15-2010, 07:54 PM
Citat din parerea dnei sau dlui abbu:
"referire la protestul musulmancelor din parcul carol

ULTIMA ORA...21.06.2010 :

pai....vi s-a luat jucarica....ce o sa mai "protestati " acum....?????
ca nu mai e blocada in Gaza....au primit si ciment si pietre si nisip si tot AFARA DE ARME.
Ia sa va vad acum cum o sa protestati pentru "ajutorarea" cu arme a saracilor din Gaza,necajitilor care nu au ce pune pe masa,adica nu au gloante si revolvere...

sa va vad ce mai strigati in araba,in turca ,in palestiniana (este asa ceva ?)

steagul turciei si palestinei in Romania?

afara cu voi duceti-va in turcia, in afganistan, in etiopia, in yemen,acolo sa protestati pentru nenorocitii de musulamani de acolo.. nu sa inveninati atmosfera la mine in tara.

hhhhhhhhuuuuuuuuuuoooooooooooooo...!!!!!
la munca "pilishtinilor".
Publicat de abbu la 12:40 0 comentarii "

maryam
07-16-2010, 01:50 AM
ma bucur ca esti fericita, desi nu m-ai "recunoscut" caci nu m-am ascuns niciodata...
cu banii stau cam prost, poate sora Hatice si Moonasdm alias Ada_pal,alias Asia...alias Moona,depinde de forum, sa imi dea ceva lectii
de propaganda.
eu propun totusi sa ramanem in cadrul subiectelor topicelor.
am venit pentru discutii, nu pentru cearta

Daca cauti pace, atunci fii pregatit de razboi este o maxima deja celebra!
Poate ca in lumea ta, intre voi, obsedatii de ceilalti te-ai implini si ai discuta mai lejer, nu?
Un forum este un loc de palavreageala, dar rasaritul nu este un forum, este un rasarit, pentru cei rasariti.
Mai dormi, mai trezeste-te, ia-o de la capat, mai du-te la moaste, mai da un acatist si poate, inshaa ALLAH vei gasi vreodata lumina...apai de-oi gasi-o vino sa mai discutam, asa ca de la oameno la oameni, vezi tu, duplicitatea care ascunde mizerii nu face decat sa oripileze asa bleah, bleah, bleah. Daca iti asumi asta cu daca voi nu ma vreti eu va vreu, tot nu-i ok, ca noi chiar ne-am saturat de gainari.
Tzzzzzz, uite asa te face domle tipul asta de creatura sa te transformi dupa 12 din print in broscoi (la vorba!)

telmiza
07-16-2010, 01:34 PM
pai....vi s-a luat jucarica....ce o sa mai "protestati " acum....?????
ca nu mai e blocada in Gaza....au primit si ciment si pietre si nisip si tot AFARA DE ARME.
Ia sa va vad acum cum o sa protestati pentru "ajutorarea" cu arme a saracilor din Gaza,necajitilor care nu au ce pune pe masa,adica nu au gloante si revolvere...

sa va vad ce mai strigati in araba,in turca ,in palestiniana (este asa ceva ?)

steagul turciei si palestinei in Romania?

afara cu voi duceti-va in turcia, in afganistan, in etiopia, in yemen,acolo sa protestati pentru nenorocitii de musulamani de acolo.. nu sa inveninati atmosfera la mine in tara.

hhhhhhhhuuuuuuuuuuoooooooooooooo...!!!!!

nu ai descoperit america....eu postez pe numele adevarat ceea ce tu nu ai curaj,nu am ascuns cine sunt si ce bloguri am si desi ti se pare curios,sotul meu si familia lui care sunt pe lista neagra in egypt ca intelectuali si oameni moderni, necredinciosi cu studii in strainatate si cu vederi liberale,......stiu IN MARE PARTE recunosc-ceea ce scriu eu...adevarat ca la cele stiute de ei mai adaug putin si de la mine...
in loc sa ma scuipi combate-ma.....
dar prima este mai usoara....

Doamna Abbu,
in loc sa ma scuipi combate-ma.....
dar prima este mai usoara...
de ce nu aplicati acelasi lucru si dv? de ce scuipati in loc sa exprimati decent ceea ce nu va convine si sa incercati sa purtati discutii pasnice cu noi?
De unde vreti sa primiti respect daca nu Oferiti Respect?
Se pare ca si pt dv este mai usor sa scuipati decat sa combateti. De ce aruncati cu piatra? sunteti plina de contradictii si acesta este motivul pt care cei mai multi dintre noi aleg sa va ignore.
In momentul in care veti fi in stare de o discutie civilizata (cum ar trebui avand in vedere ca faceti parte dintr-o familie intelectuala),atunci va asteptam pe forum sa lamurim,cu calm, ceea ce trebuie lamurit.

magda
10-27-2010, 11:46 PM
salam aleikum

Dupa parerea mea rugaciunea la crestini trebuie facuta fara fala si in ascuns.

http://andainn.files.wordpress.com/2009/11/rugaciune12.jpg

QURRAT-UL-AIN
10-31-2010, 01:42 AM
pai....vi s-a luat jucarica....ce o sa mai "protestati " acum....?????
ca nu mai e blocada in Gaza....au primit si ciment si pietre si nisip si tot AFARA DE ARME.
Ia sa va vad acum cum o sa protestati pentru "ajutorarea" cu arme a saracilor din Gaza,necajitilor care nu au ce pune pe masa,adica nu au gloante si revolvere...

sa va vad ce mai strigati in araba,in turca ,in palestiniana (este asa ceva ?)

steagul turciei si palestinei in Romania?

afara cu voi duceti-va in turcia, in afganistan, in etiopia, in yemen,acolo sa protestati pentru nenorocitii de musulamani de acolo.. nu sa inveninati atmosfera la mine in tara.

hhhhhhhhuuuuuuuuuuoooooooooooooo...!!!!!

nu ai descoperit america....eu postez pe numele adevarat ceea ce tu nu ai curaj,nu am ascuns cine sunt si ce bloguri am si desi ti se pare curios,sotul meu si familia lui care sunt pe lista neagra in egypt ca intelectuali si oameni moderni, necredinciosi cu studii in strainatate si cu vederi liberale,......stiu IN MARE PARTE recunosc-ceea ce scriu eu...adevarat ca la cele stiute de ei mai adaug putin si de la mine...
in loc sa ma scuipi combate-ma.....
dar prima este mai usoara....

Doamna Abbu,
in loc sa ma scuipi combate-ma.....
dar prima este mai usoara...
de ce nu aplicati acelasi lucru si dv? de ce scuipati in loc sa exprimati decent ceea ce nu va convine si sa incercati sa purtati discutii pasnice cu noi?
De unde vreti sa primiti respect daca nu Oferiti Respect?
Se pare ca si pt dv este mai usor sa scuipati decat sa combateti. De ce aruncati cu piatra? sunteti plina de contradictii si acesta este motivul pt care cei mai multi dintre noi aleg sa va ignore.
In momentul in care veti fi in stare de o discutie civilizata (cum ar trebui avand in vedere ca faceti parte dintr-o familie intelectuala),atunci va asteptam pe forum sa lamurim,cu calm, ceea ce trebuie lamurit.

salaam

am intrat dupa o perioada mai lunga aici ca sa ma bucur de randuri deosebite pe"rasarit",dar...sunt dezamagita ......................URGENT VA ROG daca avem doctori pe aici,va rugam puneti cateva pile,avem un bolnav de "schizofrenie" ,cu tulburari de personalitate ce trebuie ajutat............

QURRAT-UL-AIN
10-31-2010, 01:48 AM
am raspuns din greseala altcuiva....se stie pentru cine este strigatul de ajutor...............:D

suleiman
10-31-2010, 01:54 AM
Assalamu alaikom...

De fiecare data cand lipsesc din forum, ma intorc si il gasesc "varza" .
Pana cand o s-o tineti tot asa cu certuri si sacaiala ?!!!


------------------------
Ce ne intereseaza cum se roaga crestinii , sau daca se roaga sau nu ?!

gabriela guettat
10-31-2010, 06:24 PM
:salam:

Sunt total de acord cu tine.

Sunt atatea de discutat,subhanAllah!

maryam
11-01-2010, 12:08 AM
Assalamu alaikom...

De fiecare data cand lipsesc din forum, ma intorc si il gasesc "varza" .
Pana cand o s-o tineti tot asa cu certuri si sacaiala ?!!!


------------------------
Ce ne intereseaza cum se roaga crestinii , sau daca se roaga sau nu ?!

:salam:
Pana cand o sa te hotarasti tu sa lasi toti tampitii sa faca ce vor si sa spuna toate aiurelile despre islam, in timp ce pe altii, cum au alte convingeri, sau nah, alt stadiu de intelegere fata de curentul general, pac, la beregata.
Si ce ai vrea, ma rog? Sa le luam adresele sa le trimitem bomboane si flori?
Nu vad nimic aiurea, in subiect, uite, poate ca sunt crestini care nu stiu cum ar trebui sa se roage si descopera aici, care-i problema?
Au fost si subiecte cu, "cum ar trebui sa se roage musulmanii"...desi teoretic toti stiu, nu-i asa?
Si daca tot ai precedentul creat, ai grija de acest site, caci fiecare este pastor intr-un fel sau altul, in sanctuarul sau, nu???????????

abbu
11-04-2010, 01:23 PM
cred ca intrebarea adevarata nu este "Cum trebuie sa se roage crestinii?",ci "La cine trebuie sa se roage crestinii?".
Caci se pare ca mai important pentru crestini este sa se roage la racle,la moaste,la aschii de lemn,la mormantul sfant,la .....cate si mai cate, in loc de a se ruga numai la dumnezeu.

eu nu ma rog,dar vad in jurul meu...

trece tramvaiul pe langa o biserica,semnul crucii...apoi continui sa te gandesti la ce frumos e vecinul si ca poate ii pleca nevasta la tara sa-i poti face tu cafeluta...!!
alta biserica,alta cruce si continui sa te gandesti ca nemernicul nu ti-a platit chiria...fuga o sa-l dau in judecata...
si asa intre o cruce si alta,mai rezolvi cu dobanda la banca,mai tragi o dusca sau o leapsa nevestei..
drum lung intre rugaciune,ce inseamna ea si ce este de fapt in viata zilnica.
rugaciunea trebuie sa fie o relatie continua intre om si divinitatea in care crede,nu inaintea examenelor,sau cand e bolnav,sau cand are nevoie,nu de 5 ori pe zi si nu de 10 ori pe zi....fara catedrale,fara procesiuni.
continua,sincera si adanca...
pentru cine crede.

Olgun
07-20-2011, 03:40 AM
cred ca intrebarea adevarata nu este "Cum trebuie sa se roage crestinii?",ci "La cine trebuie sa se roage crestinii?".
Caci se pare ca mai important pentru crestini este sa se roage la racle,la moaste,la aschii de lemn,la mormantul sfant,la .....cate si mai cate, in loc de a se ruga numai la dumnezeu.

eu nu ma rog,dar vad in jurul meu...


rugaciunea trebuie sa fie o relatie continua intre om si divinitatea in care crede,nu inaintea examenelor,sau cand e bolnav,sau cand are nevoie,nu de 5 ori pe zi si nu de 10 ori pe zi....fara catedrale,fara procesiuni.
continua,sincera si adanca...
pentru cine crede.


Referitor la cine ar trebui sa se roage Crestinii .."Doamne", i-a zis femeia, "văd că eşti profet. Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta; şi voi ziceţi că în Ierusalim este locul unde trebuie să se închine oamenii." '' "Femeie", i-a zis Isus, "crede-Mă că vine ceasul când nu vă veţi închina Tatălui, nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim. Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci mântuirea vine de la iudei.''

Această femeie era o samariteancă, iar samaritenii se înstrăinaseră de iudei, aceştia din urmă având propriul lor sanctuar central, stabilit la Ierusalim. Din acest motiv, atunci când erau sărbători sau cu alte ocazii, oamenii veneau din toate colţurile ţării la Ierusalim, pentru a se închina. Însă samaritenii, care nu aveau nici o legătură cu iudeii, aveau propriul lor sanctuar central, situat pe Muntele Garizim, de unde se vedea şi fântâna lui Iacov.

Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta iar iudeii se închină în Ierusalim. Cine are dreptate? Care este cel mai potrivit loc de închinare?"

"Femeie", i-a zis Isus, "crede-Mă că vine ceasul când nu vă veţi închina Tatălui, nici pe muntele acesta, nici în Ierusalim. Voi vă închinaţi la ce nu cunoaşteţi; noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci mântuirea vine de la iudei."

Toate drumurile duc la Mekka .....

Referitor la cele cinci rugaciuni sau ''10 '' cum ai spus ...nici eu ca musulman , si muti dintre musulmani nu prea fac toate cele 5 rugaciuni ..pentru cele 5 rugaciuni vom fi rasplatiti la fel cum este rasplatit cel care munceste 5 ore pe zi sau cel care munceste 1 ora pe zi , sau daca nu munceste deloc nu va fi rasplatit ...

Allah nu impune nici unui suflet decat ceea ce poate ..dar daca putem sa facem toate cele 5 rugaciuni ar fi si mai bine pentru noi .

Abu Huraira a relatta ca l-a auzit pe Profet(sa):
"Spunet-mi daca la usa unuia dintre voi ar curge un parau in care s-ar imbaia de cinci ori pe zi,ar mai ramane vreo urma de murdarie pe trupul lui?Ei au raspuns:N-ar mai ramane urma de murdarie.El a zis:La fel este si in cazul rugaciunilor facute de 5 ori pe zi.Allah sterge toate pacatele datorita acestora."

Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah(Saw)a zis:"Ingerii vin pe rand sa va vada ,la ceas de noapte si la ceas de zi si se aduna cu totii la rugaciunele de la crapatul zorilor si dupa-masa.Cei ce si-au petrecut noaptea printre voi se inalta la cer si Domnul lor,care le stie pe toate,intreaba:In ce stare i-ati lasat pe slujitorii mei?Ei raspund:I-am lasat rugandu-se si i-am gasit rugandu-se".

Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah(Saw)a zis:"Ingerii invoca binecuvantarile asupra oricaruia dintre voi,atata vreme cat se afla intr-un loc de rugaciune si intr-o stare de curatenie.Ei zic:"O ,Allah!Iarta-l,o,Allah!Ai mila de el"(Bukhari)

Abu Huraira a relatat ca Trimisul lui Allah(Saw)a zis:"Nici o rugaciune nu este mai chinuitoare pentru ipocriti decat rugaciunea de la crapatul zorilor si rugaciunea de noapte(isha).Daca oamenii ar stii ce binecuvantare se afla in ele ar veni si taras sa se roage."

Jabir a relatat ca Profetul(saw) a zis:"Ceea ce ne deosebeste pe noi de
necredinciosi si ipocriti este angajamentul nostru la rugaciune.Cel ce o leapada,devine un necredincios."






Iar Crestinii ar trebui sa se roage la fel ca musulmanii si asa cum ne-au invatat profetii

Olgun
07-20-2011, 03:48 AM
O parte dintre iudei si crestini fac prosternari in timpul rugaciunilor ,unii iudei se roaga aproape lafel ,foarte asemanator musulmanilor .