PDA

View Full Version : Daca avem puncte de vedere diferite inseamna ca sunt contra ta?



maryam
01-22-2009, 03:16 AM
:006:
:salam:


...sau tu a mea?
Citisem mai demult o dezbatere f intersanta despre cum trebuie sa se "contrazica" musulmanii...
Avand in vedere capacitatea fosforica :p a unor utilizatori de a se aprinde si incapatanarea aproape magareasca :p de a lua personal sau de a percepe dusmanie, atacuri, blesteme samd la orice pas, mi-a venit in minte (nah, mica, mica, ce sa fac...) un subiect de dezbatere.
Cum ar trebui sa reactionam cand nu suntem de acord notional?
Ceea ce ma surprinde este ca multe din subiecte sunt o posibila pista de incaierare si se ajunge la ceva foarte urat de la o chestiune variabila.
Cauze, modalitati de combatere?????

...............................................

maryam
01-23-2009, 12:28 AM
:006:
:salam:

:give_rose:


Jazaaki ALLAHU khairan, astea-s bune de lipit pe pereti, pe pc-uri, pe laptopuri, pe birouri, telefoane...pe lucrurile uzuale chiar.:D
Inshaa ALLAH sa nu uitam!

iman99
01-23-2009, 04:18 AM
As'salamu 3aleikom

Sa ne intoarcem la Quran si sunnah.....dar atata timp cat sursele sunt....cum sunt:d......nu vom ajunge nicaieri

Pentru ca cei care lupta ptr reanvierea sunnei nu vor lasa "nume mari sa fie murdarite"...sau mai rau...

Eu zic sa ne limitam la cele 4 scoli si sa aducem dovezi clare atunci cand spunem ceva..si inca un lucru de care s-a uitat din cate am observat ....SURSA...

Numai Allah ne poate ajuta

ummraschid
01-23-2009, 02:07 PM
assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

mashaAllah pentru tot ce ati scris, dragi surori fiAllah...barakAllahu fikum!

...as mai adauga: limbajul ...felul in care comunicam unii cu altii...felul in care discutam si ne exprimam parerile noi intre noi sau opiniile noastre despre altii....sa pastram mereu masura , bunul simt si respectul unii fata de altii...inshaAllah... aceasta este cea mai frumoasa trasatura a musulmanului....inshaAllah sa evitam o anumita "coloratura" a limbii romane , chiar daca o stapanim perfect ...

fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa accepte de la noi ceea ce facem in numele Sau, sa ne sporeasca stiinta si sa ne purifice intentiile, amin!

iman99
01-24-2009, 03:48 PM
As'salmu 3aliekom
Surioara eu stiu ca cei care nu au acces la stiinta..la cautare ..aleg majoritatea..dar daca ai posibilitatea sa verifici un hadith cu "Cineva" prin "cineva." .

Noi ahlu sunnah wal jamah alegem dalilul.(evidenta cea mai clara si sahiha)

Poate sa spuna 3 scoli un lucrur bazandu-se pe un hadith ..si daca celalalta scoala vine cu un hadith mai strong...il luam pe cel strong...

Atentie: Nu spunem ca vreo scoala e gresita!!.noi spunem doar ca uni au evidente mai puternice ca si ceilalti.

wa 3aleikom salam wa rhamtullahi

Haideti sa incercam macar sa fim ca si cei patru imami la acest subiect..
Asa cum imam Ahmad a zis : Daca vine cineva cu o evidenta mai clara decat a mea..aruncati fatwa mea de toti peretii.......

si acelasi lucru l-au spus si ceilalti 3 rahimahullah jamian

Rafa'
01-25-2009, 12:01 AM
Assalam aleykum

Cred ca punctele 5 si 6 din lista Aishei, daca ar fi respectate altfel ar arata discutiile de pe acest forum.

salam

maryam
01-25-2009, 12:58 AM
:006:
:salam:


Cred ca de cele mai multe ori trecem peste, poate cea mai importanta evidenta si CU SIGURANTA cea de care vom da socoteala.
SUFLETUL!
Ma gandesc ca cel pe care-l urmeazea omul in luarea deciziilor, este propriul suflet. Oare el sa fie acela care-l abate pe om de la intelegerea corecta, de la drumul bun?
Mai cred ca tine de fiecare tipul de...religiozitate pe care o "imbraca".
In cativa ani, am observat ceva cel putin ciudat, oamenii au tendinta (de multe ori fie stadiului de cunoastere, de multe ori datorita stadiului de..."implicare-interes") de a imbratisa calea cea mai simpla, se cade chiar in "pacatul" de a considera ca este SUPER CORECT, doar prin n argumentatii cum ar fi cele legate de timp, de loc, de conjuncturi.
De aceea probabil ca inainte de orice ar trebui sa facem acea istikhara (cerere de indrumare) a mintii, sufletului...din nefericire azi avem prostul reflex de a replica la cald.
Si ce folos ca in timp putem sa ne dam seama ca am gresit enorm?

De aceea meditatia, rabdarea, luciditatea au un rol extrem de important, ma gandesc mai ales la analiza felului in care am fost/gandeam/faceam ieri, acum un an, doi, zece si ceea ce sunt/gandesc/fac azi si la raspunsul: cum de m-am schimbat?
Precis motivul principal va fi nivelul de cunostinte, o capacitate probabil crescuta de intelegere........................................

iman99
01-25-2009, 01:34 AM
Urmam Quranul si Sunnah ,iar daca sunt indoieli ne uitam la EVIDENTE.

Abu Hunaifa rahimahullah a spus: Aceasta este opinia mea,dar daca vine altcineva cu o alta opinie mai buna ca a mea..atunci acceptati-o pe accea.Imam Malik rahimahullah a zis: Sunt om,pot gresi sau pot spune adevarul,asa ca masurati vorbele mele dupa Quran si Sunnah.Imam Ahmad rahimahullah a spus: Nu ma urmati ca si orbii, si nu urmati pe Malik sau Shaafa'i sau aL-Thawri ca si orbii.Invatati cum am invatat si noi.Apoi a spus: Nu urmati pe nici un om ca si orbii in legatura cu religia,pentru ca ei niciodata nu vor fi salvati de greseala.


de Muhammad ibn ‘Abd-Allaah al-Duwaysh rahimahullah

Fara indoiala - exista chestiuni cu referire la diferentele de opinie dintre invatati si acestea reprezinta subiectul ijtihaad-ului. Ceea ce au spus invatatii, in trecut si in prezent, cu privire la chestiunile controversate si ijtihaad este bine cunoscut, insa in ziua de azi toatea acestea sint stirnite intr-o modalitate care le duce dincolo de cadrul cercetarii, transformindu-le in chestiuni controversate, care reprezinta subiectul ijtihaad-ului. In majoritatea cazurilor, controversele apar in chestiuni care sint privite drept aspecte sociale sau academice. Scopul nu este stabilirea simplei diferente dintre opinii. Multi occidentalisti, de exemplu, rascolesc in acele chestiuni legate de viata femeilor, si se refera la diferentele de opinii dintre invatati.

Motivul se gaseste departe de sublinierea diferentelor de opinie. Este o scuza pentru ca ei sa poata merge dincolo de chestiunile aflate in discutie, pentru a afecta aspectele care sint haraam, fara nici o discutie. Aceste aspecte sint rascolite de persoane care nu sint invatati si nici fuqahaa', care nu inteleg in mod clar aceste chestiuni in contextul Shariei. Ei doar adopta parerile fuqaaha-urilor, daca se intimpla ca acestea sa se plieze pe propriile lor capricii si dorinte. In majoritatea cazurilor ei scot lucrurile din context, si disputa este folosita drept scuza si se aplica intr-un grad mai important.
Trebuie facute urmatoarele precizari in legatura cu acest aspect:


ca exista diferente intre chestiunile ce contin controverse si cele care sint supuse ijtihaad-ului. Nu toate chestiunile care contin diferente de opinii intre invatati reprezinta aspecte in care unele pareri nu pot fi denuntate (de exemplu - sa se spuna ca toate opiniile sint acceptabile). Aceasta se aplica doar aspectelor legate de ijtihaad.
Ibn al-Qayyim (mila lui Allah asupra lui) a spus: " Parerea lor ca solutiile date in chestiunile aflate in disputa nu pot fi atacate este eronata. Atacarea lor se face fie prin directionarea catre opinie sau fatwa, fie catre actiune insasi. In primul caz, daca opinia se indreapta impotriva Sunnei sau a unui consens bine cunoscut (ijmaa) - trebuie denuntata in unanimitate. Confuzia se iveste atunci cind acel care o afirma crede ca chestiunile controversate sint aspecte care sint supuse ijtihaad-uli, dupa cum cred unele grupuri care nu au prea multe cunostinte despre islam. Parerea corecta este cea a imaam-ilor, care afirma ca este cazul aplicarii ijtihaad-ului atunci cind nu exista dovezi clare pe care ar trebui sa le urmam, cum ar fi ahadeeth saheeh care sa nu se afle in contradictie cu dovezi de aceeasi importanta. Exista multe chestiuni cu privire la diferentele de opinie dintre generatiile de mai demult si cele de acum, insa in majoritatea cazurilor s-a ajuns la siguranta ca una dintre opinii este cea corecta". (I’laam al-Muwaqqi’een, vol. 3/288

Punctul de referinta in toate cazurile trebuie sa fie Quranul Si Sunnah.Cand exista o evidenta autentica trebuie sa fie urmata,nu este drept sa urmam cealalta opinie cu scuza ca exista opinii diferite.Daca sunnah autentica care a fost relatata printr-un lant de naratori sahih de la profetul Muhamamd sallallahu alahi wa ali wa sallam este data la o parte din cauza unor opinii insemana ca acea persoana crede ca vorbele si comenzile profetului sallallahua alhiw a ali wa sallam nu au nici o greutate ,doar daca majoritatea ajung in consens.
Aceatsa este o cale periculoasa si cel care o urmeaza ar trebui sa-si reainoiasca credinta.
Este esential sa averitzam oamenii sa se supuna lui Allah si sa respecte textele shariei si sa-si ia religia in serios si sa evite opinile mai usoare sau unele greseli facute de invatati.

iman99
01-25-2009, 02:53 AM
As'salamu3 aleikom
Bin Baz rahimahullah a avut o intentie buna cand a dat respectiva fatwa ptr ca erau niste conditii speciale ....iar mai apoi el a anulat-o ,ptr ca a vazut ca oamenii nu se uitau la situatile in care necesita....

InshaAllah sa ne bazam pe Quran si sunnah..si sa nu urmam orbeste pe nimeni. doar pe profetul Muhamamd sallallahu alahi wa sallam .sa ne uitam intotdeauna la evidentele care le aduc ptr ca alhamdulilah in aceste timpuri avem acces la informatii..avem numere de telefon ale imamilor..emailuri...etc...

iman99
01-25-2009, 07:20 AM
As'salamu 3aleikom

deci..Qunran si Sunnah adica evidente.. fi atenta sis sti ,Ijma poate sa fie din trecut,adica consensul lor atunci in zilele acelea dar noi acum alhamdulilah avem toate haditurile,toate relatarile..si daca "Gheorghe" aduce haditul..autentic , este verificat si autentic..toata ijma pica..noi ne luam dupa hadit..adica ne luam dupa profetul Muhammad sallallahu alahi wa sallam.

.Daca sunnah autentica care a fost relatata printr-un lant de naratori sahih de la profetul Muhamamd sallallahu alahi wa ali wa sallam este data la o parte din cauza unor opinii insemana ca acea persoana crede ca vorbele si comenzile profetului sallallahua alhiw a ali wa sallam nu au nici o greutate ,doar daca majoritatea ajung in consens.

Mare atentie ptr noi toti..intotdeauna "cel pe care il urmam sa fie profetul sallallahu alahi wa ali wa sallam" daca ii dai intietate lui IMAM Ahmad rahimahullah daca iconteaza mai mult ce a zis imam Shafea si Imam Abu Hunaifa decat profetul sallallahu alahi wa ali wa sallam...atunci risti ca in mormantul tau cand te vor intreba ingerii Munkar si Manakir..Care este omul trimis ptr voi?Tu vei raspunde: Imam Malik..sau Imam Ahmad...pe cine ai urmat..Aia vei raspunde...vei spune adevarul adevarat..Allah sa ne fereasca si sa ne ajute sa raspundem perfect la acele intrebari.